• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité. Imponujący zegarek z nowym mechanizmem


Reaktywowana marka Czapek weszła na rynek zegarkowy niczym Chuck Norris, kopnięciem z półobrotu. I na początku jej pojawienia się w świcie zegarmistrzostwa niektórzy nieco z przymrużeniem oka potraktowali tę firmę. Czas jednak pokazał, i to całkiem szybko, że to ambitny i poważny gracz w branży zegarkowej. Teraz, w 2023 roku, marka Czapek & Cie wprowadza na rynek nowy model Place Vendôme Complicité, unikalną reinterpretację kombinacji podwójnego wychwytu, stworzonego po raz pierwszy w 1930 roku. To nieczęsto spotykana komplikacja konstrukcji mechanizmu w zegarkach naręcznych.

Dwa zupełnie niezależne wychwyty pracują we własnym tempie, a wszelkie zmiany są równoważone przez mechanizm różnicowy, który możemy obserwować na godzinie 12.

Koncepcja établissage

Jak zawsze w firmie Czapek, powstanie wyjątkowego modelu Place Vendôme Complicité było w równym stopniu historią ludzką, co techniczną i artystyczną. Jako fundamentalną wartość przy tworzeniu zegarków Czapek & Cie broni koncepcji établissage – ekosystemu specjalistycznych warsztatów, które niegdyś definiowały całą branżę zegarmistrzowską.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Kiedyś tak funkcjonowały niemal wszystkie firmy z branży, a wiele z nich wykształciło się z podwykonawców poszczególnych elementów, nieraz do funkcjonujących dziś firm, marek tworzących i oferujących kompletne zegarki.

Dziś, właśnie dzięki tej koncepcji, marka Czapek & Cie może wybrać najbardziej utalentowanych, niezależnych specjalistów w każdym z rzemiosł zegarmistrzowskich. Łącząc ich umiejętności może tworzyć wyjątkowe zegarki. Dodatkowo, tacy wyspecjalizowani dostawcy są również partnerami w kreatywnym działaniu Czapka, co okazało się czynnikiem decydującym o tym, że Place Vendôme Complicité kiedykolwiek stał się rzeczywistością.

Pomysł na zegarek narodził się w 2018 roku, jako ewolucja pierwszych, początkowych modeli marki, czyli Czapek & Cie Quai des Bergues i Place Vendôme. Architektura ich mechanizmów przekłada się na charakterystyczną "tarczę" Czapka, z sub-tarczami w pozycjach 7.30 i 4.30 na cyferblacie.

Natomiast techniczny aspekt koncepcji podwójnego wychwytu był fascynujący dla dyrektora generalnego Czapek & Cie, Xaviera de Roquemaurela, oraz grupy miłośników marki, którzy tworzą wewnętrzny krąg kolekcjonerów, inwestorów i entuzjastów Czapek & Cie.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Jedną z najważniejszych zasad, której firma Czapek trzyma się przy tworzeniu zegarków jest to, że piękno mechanizmu jest równie ważne, jak zegarkowej „twarzy”, czyli tarczy, wskazówek, ale i koperty. W związku z tym architektura każdego mechanizmu Czapek została zaprojektowana tak, aby łączyć elementy techniczne i estetyczne, także mając na względzie to, co zobaczymy pod szkłem, służąc i wzmacniając te wszystkie elementy w równym stopniu.

Punktem wyjścia dla prezentowanego zegarka było uszanowanie układu tarczy oryginalnego modelu Place Vendôme – na którym dwie charakterystyczne subtarcze tworzą podstawę wyglądu tego modelu, uzupełnioną trzecią subtarczą. Następnie zaprojektowano wstępny szkic: koła balansowe znajdowałyby się na godzinach 7.30 i 4.30, a niejako zgrywający je ze sobą mechanizm różnicowy znajdowałby się pod godziną 12.00.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

"Prawdziwe piękno tego pomysłu tkwi w tym sposobie ukazania podwójnego układu balansowego z mechanizmem różnicowym na godzinie 12., jako centralnego elementu", wyjaśnia Xavier de Roquemaurel. Przenosząc mechanizm, jego najbardziej charakterystyczne, pracujące elementy na stronę tarczy i ażurując wszystko, uzyskano piękny, ruchomy widok.

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić

Okazało się, że zbudowanie takiego mechanizmu, mimo wielu doświadczonych partnerów, było łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia.

Aspekty techniczne musiały być połączone z estetyczną wizją całości wizerunku zegarka. To spowodowało, że pomysł trafił do „zamrażarki”. Jednak życie pisze ciekawe scenariusze. Paul, syn Xaviera, chodził do tej samej klasy szkolnej w Neuchâtel, co córka zegarmistrza Bernharda Lederera, a wspólny przyjaciel przedstawił obu ojców. Ich spotkanie doprowadziło do przyjaźni, wzajemnej wymiany pomysłów, rad i pomocy, a ostatecznie usunęło przeszkody związane z tworzeniem mechanizmu z dwoma układami balansowymi.

Nazwa nowego zegarka, Czapek Place Vendôme Complicité, nawiązuje do tej współpracy ludzi, a także do współdziałania dwóch niezależnych wychwytów w jednym mechanizmie zegarka.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Zasada działania regulatora z podwójnym wychwytem polega na tym, że przy dwóch kołach balansowych pracujących niezależnie i energii dostarczanej z jednej sprężyny, wszelkie zmiany tempa (które mogą być spowodowane grawitacją lub różnymi innymi czynnikami nieodłącznie związanymi z życiem codziennym) zostaną zniwelowane, dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu różnicowego, zapewniając w ten sposób większą dokładność wskazań czasu niż w przypadku tradycyjnego układu z jednym balansem.

Oczywiście wiadomo, że sytuacja jest podobna do tej z zastosowaniem w zegarkach tourbillonu.

To popis możliwości, zaawansowania technicznego, ale i wzniesienie zegarka na wyżyny estetyczne. Ale przecież o to właśnie chodzi w zegarkach mechanicznych. Szczególnie na takim pułapie, jak te oferowane przez firmę Czapek.

Nowy mechanizm Czapek kaliber 8

Z podwójnym wychwytem, dwoma balansami miarowo pracującymi po stronie tarczy nowy, własny mechanizm firmy Czapek, kaliber 8, ma ręczny naciąg sprężyny napędowej.

Zapewniono 72-godzinną rezerwę chodu, która jest wskazywana na dole tarczy, na godzinie 6., między kołami balansowymi. Mostek, w górnej części, który jest ażurowany i całkowicie transparentny, bo wykonano go z szafiru, odsłania całą przekładnię po stronie tarczy zegarka, która z kolei jest zdominowana przez charakterystyczne, trójkątne mostki skierowane grotami do środka, na których zawieszone są koła balansowe.

Warto zobaczyć w tym miejscu wideo prezentujące zegarek i jego tarczę:
 


Estetyka tarczy łączy nowoczesność z tradycją, bawiąc się kolorami, jak i rodzajami obróbki powierzchni różnych metali i różnych komponentów, jednocześnie wciągając wzrok głęboko w działanie wyjątkowego mechanizmu.

Oczywiście na tym poziomie, jaki prezentuje Czapek i zegarki tej odrodzonej marki nie brakuje wykończenia elementów i powierzchni w tradycyjnym stylu, także wynikającym ze stosowania technik rękodzielniczych, jak ręczne fazowanie krawędzi. Mimo to odbiór mechanizmu wpisuje się w modę na styl surowy, techniczny, który podkreśla współczesny poziom wykonania skomplikowanych mechanizmów zegarkowych.

Po chwili przyjrzenia się widać, poza trójkątnymi mostkami balansów, które są szczotkowane i mają fazowane, polerowane krawędzie, i wspomnianym mostkiem szafirowym mechanizmu różnicowego, że jest jeszcze jeden szafirowy mostek służący do mocowania tego mechanizmu od spodu. Także ażurowany i transparentny.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Ciekawie wyglądają na im zagłębienia z ziarnistą powierzchnią, w których osadzono rubinowe kamienie łożyskujące osie kół wychwytowych.

Dwa kolory tarczy zegarka

Jako tło dla mechanizmu oferowane są do wyboru dwa kolory tarczy zegarka Czapek & Cie Place Vendôme Complicité: chłodne odcienie szarości, które tworzą subtelną harmonię z kopertą wykonaną z białego złota dla wersji o nazwie Place Vendôme Complicité Stardust, oraz odważniejsze połączenie - głęboki błękit, w kopercie z różowego złota dla Place Vendôme Complicité Harmony Blue.

Na krawędzi tarczy jest widoczny pierścień z podziałką minutową, a zaraz zanim kolejny, tworzący kołnierz, który ma przerwę pozwalającą na zmieszczenie mostków balansów, który jest szczotkowany. Osadzona na nim nakładane indeksy godzinowe. Indeksy są piękne, wielopłaszczyznowe, z paskami precyzyjnie nałożonej masy luminescencyjnej.

Bardzo podobne stylistycznie ramiona wskazówek są nowoczesne i mają kształt mieczy. Są ażurowe, aby nie zasłaniały widoku mechanizmu. Jak przystało na Czapka, niektóre prawie nie widoczne detale zostały dodane wyłącznie dla efektu estetycznego. Na przykład zajrzenie w głąb mechanizmu pozwala zauważyć, że słupek osłaniający oś na której osadzone są wskazówki został ażurowany, aby stworzyć maleńkie "arkady godzin".

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Całość wygląda spektakularnie.

Mimo, że czytelność nie jest tutaj na pierwszym miejscu, to każdy będzie patrzył z przyjemnością na tę tarczę jak najdłużej.

Ten piękny widok chroni wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité – dostępność i cena

Zainspirowana obudowami modeli Quai des Bergues i Place Vendôme, koperta nowego modelu zegarka Czapka jest stosunkowo kompaktowa i bardzo poręczna w użyciu. Jej średnica wynosi 41,8 mm. Ma cechy będące elementami rozpoznawczymi marki Czapek - są ostre i wyraziste linie, płynne krzywizny zagłębienia na bokach uszu i wszechobecna gra świateł i cieni, wzmocniona mieszanką szczotkowanych i polerowanych powierzchni.

Grubość koperty zegarka Czapek & Cie Place Vendôme Complicité to 14,8 mm, relatywnie niewiele jak na skomplikowany mechanizm oraz to, co prezentuje pod szkłem.

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité

Co ciekawe, grubość obudowy zegarka bez szkła to jedynie 8,8 mm, a wysokość od ucha do ucha to 48,2 mm. Dopełnieniem zestawu jest pasek wykonany ze skóry krokodyla, który jest dopasowany do koloru każdej wersji opisywanego modelu.

Cena Czapek & Cie Place Vendôme Complicité z kopertą z różowego złota z niebieską tarczą, jak i wariant ze białego złota z szarą tarczą wynosi 89 000 Euro, czyli około 397 000 złotych.

Polecamy naszą rozmowę z Xavierem de Roquemaurel, Dyrektorem Generalnym firmy Czapek, m. in. o tym, jak odkrył Czapka i dlaczego akurat on stał się patronem marki: Czapek Geneve - osiągnięcia i plany na przyszłość. Wywiad z Xavierem de Roquemaurel.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Czapek & Cie znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu – Czapek & Cie Geneve.
 


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Zegarek, rodzinna pamiątka. Jacob &...
Zegarek, rodzinna pamiątka. Jacob &...
03.11.2023
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edi...
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edi...
06.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco