• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch

Zegarek, rodzinna pamiątka. Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone


Jedną z wielu zalet zegarka mechanicznego na rękę jest fakt, że zadbany i należycie użytkowany, niejednokrotnie zyskuje miano pamiątki rodzinnej. Jest on przedmiotem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, zawierającym w sobie cząstkę historii, minionych wydarzeń czy też wyjątkowych momentów. Zarówno dla osoby, która go daje, jak i dla obdarowanego prezent taki jest traktowany jako tzw. “przekazanie pałeczki”. Tak też było w przypadku bohatera tego artykułu - założyciela przedsiębiorstwa Jacob & Co.

Związane było to z celebracją jego wejścia w dorosłość.

Zegarek, rodzinna pamiątka

W pewnej rodzinie z Taszkientu w Uzbekistanie, ojciec - Nison Arabov, podarował swojemu synowi Jacobowi w dniu jego 13 urodzin pewien zegarek, a był nim model marki “Wakmann” ze wskazaniem drugiej strefy czasowej. Bez wątpienia tamto wydarzenie miało ogromny wpływ na dalsze losy Jacoba, który w późniejszych latach będzie rozpoznawany również jako “Jacob the Jeweler”, zajmujący się tworzeniem najbardziej ekskluzywnych wyrobów biżuteryjnych.

Od 2001 roku jego firma rozszerzyła swoją działalność o luksusowe zegarki.

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone
Zdjęcie: Jacob z tatą (Jacob ma na zdjęciu 13 lat)

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Ten pamiętny i jakże ważny dla Jacoba Arabov zegarek do dnia dzisiejszego jest rodzinną pamiątką, służąc nie tylko jako inspiracja dla najnowszego dzieła manufaktury Jacob & Co., lecz również jako zegarek, który - jak mawia sam Jacob - “otworzył świat i świat zegarmistrzostwa”. Cytowane otworzenie świata można traktować nie tylko jako przenośnię, lecz także jako potężny, międzynarodowy sukces, jaki osiągnęło przedsiębiorstwo Jacob & Co. stając się jednym z symboli ekskluzywności.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w latach 90. XX wieku Jacob & Co. był najpopularniejszą marką jubilerską, która zdominowała muzyczny świat za sprawą gwiazd gatunku Hip - Hop noszących jej wyroby. Oglądając teledyski raperów np. Notorious B.I.G., połyskujące łańcuchy to wyroby Jacob & Co., będącego głównym dostawcą złota i diamentów, dość sporej wagi warto dodać.

Jak wspomniałem wcześniej, marka Jacoba Arabova rozszerzyła swoją działalność w 2001 roku o wytwarzanie czasomierzy. Zegarki z logo Jacob & Co. niezwykle szybko osiągnęły status modeli przełomowych, wprowadzając markę na “wyżyny zegarmistrzostwa”.

Oczywiście nie było to spowodowane jedynie drogimi materiałami jakie zostały użyte do ich wykonania, lecz pomysłowością i kunsztem, jakich ówczesny świat do tamtej pory nie widział.

Źródło inspiracji dla zegarków Jacob &Co.

Wspomnienie swojego pierwszego zegarka ze wskazaniem dodatkowej strefy czasowej utrzymywało się w umyśle Jacoba długi czas, stając się inspiracją dla wielu czasomierzy zaprezentowanych w kolejnych latach działalności przedsiębiorstwa.

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Lecz dopiero teraz, w 2023 roku model “The World Is Yours - Dual Time Zone” oddaje hołd dla niezwykłej rodzinnej pamiątki.

Nowo zaprezentowany zegarek, w porównaniu do niezwykle odważnych projektów tej marki jak np. model o nazwie “Astronomia”, można określić jako stonowany i bardzo klasyczny.

Nie posiada on typowo demonstracyjnego designu, pomimo sporej śmiałości, zarówno w samym wyglądzie jak i zestawionych ze sobą kolorów. “The World Is Yours” otrzymał dość spore, jak na dzisiejsze standardy, wymiary. Koperta ma średnicę 43 mm, jej grubość to 14 mm, a całość jest wykonana z 18-karatowego polerowanego, różowego złota.

Aby odsłonić jak najwięcej miejsca na cyferblat, ramka jest wąska jak tylko to było możliwe. Wysokie, mocno wypukłe szkło szafirowe ochrania tarczę, która także jest zakrzywiona, podobnie jak cała koperta.

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Najważniejszym elementem w tym zegarku jest tarcza, czerpiąca inspirację z zegarka Wakmann wyposażonego w podwójne wskazanie czasu i mapę świata z kontynentami po obu stronach. Ten element jest ważny, ponieważ w czasach ZSRR taki motyw tarczy z naniesioną na nią zachodnią stroną półkuli był niezwykle rzadkim widokiem.

Świat naniesiony na tarczę zegarka

Cyferblat odzwierciedla topografię naszej planety.

Wszystkie wzniesienia są wyryte z najdrobniejszymi szczegółami. Środek odzwierciedla Ocean Atlantycki otoczony kontynentami, które są wykonane przez niezwykle precyzyjny laser, a następnie pokryty galwanicznie różowym złotem. Imponująca szczegółowość i idący z nią w parze realizm jest jeszcze bardziej podkreślony, dzięki wspomnianemu już zakrzywieniu koperty.

Ważnym faktem jest to, że liczne zagłębienia oraz wypukłości na tarczy są naprawdę duże.

Różnica pomiędzy jej najniższym a najwyższym punktem wynosi aż 3,7 mm.

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Róża wiatrów z czerwoną końcówką, znajdująca się w centralnym punkcie, to w rzeczywistości sekundnik obracający się dookoła własnej osi.

Całość wizerunku tego wyjątkowego zegarka jest dopełniona deklem, również wykonanym ze złota, z laserowo wygrawerowaną mapą świata. W przypadku tego modelu wodoodporność zeszła na dalszy plan i nie była priorytetem, ponieważ wynosi jedynie 30 m.

Podobnie jak w historycznym zegarku Wakmann, który jest pierwowzorem dla “The World Is Yours Dual Time Zone”, nowy model Jacob & Co. otrzymał dwie subtarcze, z czego pierwsza umieszczona powyżej ma rzymskie cyfry, natomiast dolna posiada cyfry arabskie. Każdą strefę czasową można ustawić za pomocą koronki znajdującej się na godz. 3.

Dopełnieniem wyglądu zegarka jest ciemnoniebieski pasek wykonany ze skóry aligatora, z klamrą z 18-karatowego różowego złota.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące zegarek:


Sercem tego czasomierza jest nowy mechanizm z automatycznym naciągiem o nazwie JCAA11, z dodatkową funkcją GMT, czyli umożliwiający wskazanie czasu w dwóch strefach czasowych. Mechanizm zapewnia rezerwę chodu na poziomie 42 godzin, a balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Jacob & Co. “The World Is Yours Dual Time Zone” - dostępność i cena

Zegarek jest pierwszym czasomierzem z nowo powstałej kolekcji o nazwie “The World Is Yours”. Tę nazwę wybrał Jacob wraz z synem Benjaminem, tak aby oddać hołd dla Nisona Arabova. Tym samym należy się spodziewać, że już wkrótce do tej kolekcji dołączą kolejne ciekawe czasomierze, również odwołujące się do rodzinnych korzeni.

Nowy zegarek Jacob & Co. “The World Is Yours - Dual Time Zone” jest objęty limitacją do 999 sztuk, a wyceniony został na kwotę 57 000 USD, czyli około 234 800 złotych.

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Jacob & Co. The World Is Yours Dual Time Zone

Na zakończenie warto dodać, że pokazany światu zegarek jest poniekąd podróżą w czasie Jacoba do Taszkientu, gdzie wszystko się zaczęło.

Zakorzenione w nim wartości, takie jak: determinacja i chęć odkrywania nieznanego, są wyznawane do dziś. Czasomierz ten nie tylko odmierza upływający czas, lecz także symbolizuje spełnione marzenia i przekraczanie horyzontów w codziennych wyborach.

 


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Zegarki inspirowane legendarnym Mer...
Zegarki inspirowane legendarnym Mer...
02.11.2023
Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
05.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco