• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer

Audemars Piguet z kultową linią zegarków Royal Oak w nowych odsłonach


Kolejny rok, a zarazem okazja do zaprezentowania zegarkowych nowości, które właśnie trafiają do sprzedaży. Szwajcarska manufaktura z miasteczka Le Brassus, jak co roku, wprowadza nowe warianty doskonale znanej linii Royal Oak. Marka Audemars Piguet, bo o niej mowa, pokazała światu zegarki z najbardziej emblematycznej i najpopularniejszej linii tego producenta, i to aż w pięciu skrajnie różnych wariantach.

Historycznie rodzina czasomierzy wchodzących w skład linii Royal Oak stała się jedną z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych zegarków w całej branży. Aż trudno uwierzyć, ale od powstania pierwszej generacji w 1972 roku upłynęło już tyle czasu, a projekt ten w ogóle nie zdradza swojego wieku. Jak można się spodziewać po marce AP, także tym razem zaprezentowane czasomierze są nie tylko spektakularne, lecz przy tym zaawansowane technicznie i skomplikowane konstrukcyjnie, co jest owocem zaangażowania wielu specjalistów, z najlepszymi zegarmistrzami na czele. Co więcej, najnowsze, skrajnie od siebie różne modele wchodzą do kolekcji AP Royal Oak i Royal Oak Offshore.

Bez wątpienia każda z pięciu nowości zasługuje na zaprezentowania z osobna, w oddzielnym artykule, dlatego przybliżymy Wam dwa wybrane przez nas, nowe wcielenia tej kultowej serii.

Przyjrzyjmy się, co znany producent oferuje w sprzedaży od 1 października 2023.

Audemars Piguet Royal “Jumbo” Extra-Thin. Połączenia tytanu i szkła

Pierwszy z nich jest interesującym czasomierzem wykonanym z nowoczesnych materiałów takich jak: tytan i metaliczne szkło. To Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin (nr. ref: 16202). Cechą szczególną tego modelu jest jego kolor tarczy - piękna, uderzająca czerwień, która swym urokiem oczaruje niejednego pasjonata sztuki zegarmistrzowskiej.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Wprawdzie stwierdzenie, jakim posługuje się AP w swoich oficjalnych informacjach, o “zupełnie nowym modelu” jest lekko na wyrost, ponieważ w aktualnej kolekcji Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin dostępny jest już prawie identyczny zegarek. Oznacza to, że wymiary koperty o średnicy 39 mm i grubości 8,1 mm są takie same.

Identycznie jest z szafirowymi szkłami chroniącymi kopertę zarówno od góry, jak i od dołu, od strony dekla. Oczywiście najbardziej charakterystycznym elementem jest jego bransoleta zintegrowana z obudową, którą znamy z porównywalnej wersji zegarka, oraz poziom wodoszczelności wynoszący 50m. Lecz to nowoczesne materiały użyte w procesie wytwarzania Royal “Jumbo” Extra-Thin są tym, co odróżnia aktualnie zaprezentowaną referencję od tej już istniejącej.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku - z okazji charytatywnej aukcji “Only Watch” – marka Audemars Piguet stworzyła unikalny egzemplarz modelu Royal Oak “Jumbo” z tych właśnie niestandardowych materiałów. Jednak tamten zegarek opierał się na nieco starszej generacji modelowej o referencji 15202, i otrzymał tarczę “Petite Tapisserie”, co nawiązywało do cyferblatu pierwszej generacji Royal Oak serii 5401 A. W efekcie czego prezentowany teraz, w 2023 roku, nowy Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin ref. 16202 poniekąd łączy te dwa modele, a żeby go dodatkowo odróżnić otrzymał on tarczę o przydymionym bordowym kolorze.

Nowatorskie szkło metaliczne

Materiał ten po raz pierwszy został odkryty w latach 60. XX wieku i stosowany był głównie w przemyśle mikro-elektronicznym. Szkło metaliczne jest specyficznym rodzajem stopu znanym jako metal amorficzny, cechujący się niekrystaliczną strukturą atomów, a co za tym idzie, taki stop jest lekki, odporny na zużycie i elastyczny. Jedynie kilku producentów zegarków wykorzystuje szkło metaliczne. Audemars Piguet posunęło się jeszcze o krok dalej, opracowując własną jego wersję, bazująca na metalu szlachetnym jakim jest pallad.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Specjalnie zaprojektowany stop jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, chociażby korozję, i ma niepowtarzalny, błyszczący wygląd. Ze względu na unikalny skład taka informacja została wygrawerowana na deklu zegarka, a symbol “Pd500” określa skład szkła metalicznego z domieszką palladu powyżej 50 %. Ten stop posłużył jako materiał do budowy lunety, dekla i środkowych ogniw na bransolecie.

Z kolei tytan, który także jest użyty przy budowie tego zegarka, znajduje się wewnątrz koperty i na głównych elementach bransolety.

“Wędzony Burgund”

“Wędzony Burgund” - taką oficjalnie nazwę nosi barwa cyferblatu, która ciemnieje w kierunku zewnętrznym na tarczy, zaś sam jej układ i znajdujące się wskazówki z nakładanym logo AP są identyczne jak w “siostrzanej wersji”. Aby uzupełnić odcień kolorów nakładane znaczniki godzin są wykonane z 18-karatowego złota, a subtarcza datownika jest koloru czerwonego.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin

Nowy model Audemars Piguet Royal “Jumbo” Extra-Thin ma mechanizm z naciągiem automatycznym “Cal. 7121”, który pojawił się w ofercie tej marki w zeszłym roku. Jest on następcą legendarnego werku noszącego oznaczenie “Cal. 2121”, używanego od czasu pierwszej prezentacji serii w 1972 roku.

Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 (4 Hz) wahnięć balansu na godzinę, a rezerwa chodu zegarka wynosi 52 godz. Ten składający się z 268 elementów mechanizm został mocno udoskonalony w porównaniu do jego starszej generacji - oprócz funkcji szybkiej zmiany daty otrzymał także szkieletowany wahnik, wykonany z litego 22-karatowego różowego złota.

Cena zegarka Royal “Jumbo” Extra-Thin nie jest podana oficjalnie, jednak szacuje się ją na kwotę ok 96 000 USD, czyli ok. 415 000 złotych.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

W 2022 roku przypadała okrągła, 50-ta rocznica wprowadzenia linii Royal Oak i właśnie wtedy został pokazany model zegarka o nazwie Royal Oak “Jumbo” Extra - Thin Openworked. Model ten, jak każda nowość od AP, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

W tym roku szwajcarzy przedstawili nową, równie imponującą odsłonę tego czasomierza.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

Pod względem wymiarów obudowy nowy Openworked o nr ref.: 16204 jest identyczny jak model “Jumbo” Extra-Thin (ref. 16202), opisany w pierwszej części artykułu, co oznacza średnicę koperty wynoszącą 39 mm, oraz 8,1 mm grubości. Jednak elementem zwracającym uwagę w tym zegarku jest jego ażurowana tarcza, która jest tak samo imponująca, co skomplikowany proces, któremu została poddana podczas jej wytwarzania.

Cała koncepcja ażurowania tarczy polega na drobiazgowym, ręcznym usuwaniu zbędnego materiału z płyty mechanizmu i mostków w taki sposób, aby wewnętrzne elementy mechanizmu zostały odsłonięte. To artystyczne rzemiosło pojawiło się w ofercie Audemars Piguet w 1981 roku, jako pierwszy w historii ażurowany był Royal Oak (nr. ref. 5710BA), i posiadał werk o grubości zaledwie 1,9 mm.

Nowy mechanizm.

Nowy model AP Openworked otrzymał zupełnie nowy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny “Cal. 7124”. Werk ten oferuje czas pracy na poziomie 57 godzin, jest łożyskowany na 31 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Wykonana z 18-karatowego żółtego złota obudowa ma typowy dla manufaktury AP design, z wielką ilością polerowanych zdobień i szczotkowanych powierzchni, tworząc niepowtarzalny, olśniewający efekt.

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

Audemars Piguet Royal Oak “Jumbo” Extra-Thin Openworked

Wygląd zewnętrzny podkreśla osiem sześciokątnych śrub mocujących lunetę wykonanych z białego złota. Materiał ten posłużył też do wykonania znaczników godzinowych oraz wskazówek. Dla osób, którym nie za bardzo przypadł do gustu wygląd wahnika w poprzednim modelu, w tym wydaniu rotor ma prosty, również ażurowany wygląd. Kruszcem użytym do odlania tego elementu jest 22-karatowe złoto.

Model Royal Oak  Openworked wchodzi w skład regularnej kolekcji i nie będzie objęty limitacją, jednak jego produkcja będzie na małym poziomie.

Nowa wizja każdego roku

Podsumowując, zaprezentowane powyżej dwa modele od manufaktury AP są jedynie “wstępem” do pełnej palety tegorocznych nowości, składającej się z 5 zupełnie różnych zegarków, oferowanych w sprzedaży od 1 października 2023.

Audemars Piguet Royal Oak 2023

Pozostałe z nich to modele:

1. Royal Oak z kopertą i bransoletą wysadzanymi śnieżnymi diamentami, dostępny w rozmiarach 34 mm i 37 mm - na nieco mniejsze nadgarstki.
2. Royal Oak “Offshore” wyposażonym w funkcję stopera, o rozmiarze 43 mm.
3. Royal Oak z ceramiczną kopertą w kolorze czarnym, z elementami białego złota i tytanu, oraz z nowym manualnym mechanizmem.

Jest rzeczą nieprawdopodobną, że marka Audemars Piguet jest w stanie od dekad, każdego roku przedstawiać nową wizję na to, jak mają wyglądać kolejne zegarki wchodzące do kolekcji Royal Oak. To dowodzi, że klasyka oprócz swojej ponadczasowości, może być odkrywana na nowo, a niezliczona liczba kolejnych referencji w portfolio tego szwajcarskiego producenta wydaje się nie mieć końca.

Oby tak było dalej.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Zegarki Alpina z serii Alpiner Extr...
Zegarki Alpina z serii Alpiner Extr...
29.09.2023
G-SHOCK MTG B3000D-1A9. Żywica, sta...
G-SHOCK MTG B3000D-1A9. Żywica, sta...
03.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco