Świat książek o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie – pozycje warte poznania i aktualnie dostępne

POWRÓT 22.03.2018 Zegarkowy świat
Świat książek o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie – pozycje warte poznania i aktualnie dostępne

Mimo wyraźnego spadku czytelnictwa, na naszym rodzimym rynku co jakiś czas pojawiają się nowe książki o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie. Co istotne, wydaje się, że jest ich teraz więcej, niż kilkadziesiąt lat temu, gdy książka była podstawowym sposobem przekazu i zdobycia wiedzy fachowej. Wprawdzie ściśle w temacie zegarmistrzostwa cały czas wracamy do dwunasto tomowej serii pod ogólnym tytułem „Zegarmistrzostwo” napisanej przez braci zakonnych Aleksandra Podwapińskiego i Bernarda Bartnika, ale jest też sporo innych, ciekawych książek wartych polecenia.

Podwapiński, Bartnik Książki

Dzisiaj, kiedy właściwe już  naturalnym sposobem pozyskiwania wiedzy jest przeszukiwanie zasobów w Internetowej sieci, a do tego rzeczywiście można tam znaleźć najbardziej aktualne informacje, książka fachowa w dalszym ciągu cieszy się dużym, należnym jej szacunkiem. Jeśli ponadto zawiera ona także aspekt edukacyjny lub dokumentalny, to zdecydowanie należy ją polecać.

Rozważając wspomniane we wstępie zegarmistrzostwo, jako konstrukcja, technologia i naprawa zegarków, to po pierwsze trzeba zauważyć, że podstawy mechanicznego zegarmistrzostwa nie uległy zmianie.

Mrugalski, Mechanizmy zegarowe

Z tamtych czasów, a było to już prawie 50 lat temu, równie istotną, a na pewno poważniejszą w aspekcie naukowym jest książka „Mechanizmy zegarowe” zmarłego w ubiegłym roku Profesora Zdzisława Mrugalskiego. W temacie zegarmistrzowskich napraw niezwykle wartościową pozycją jest także przetłumaczone na nasz język opracowanie, którego polski tytuł brzmi „Nowoczesny zegarmistrz”, a napisane zostało przez Hansa Jendritzkiego. Aż do dnia dzisiejszego w aspekcie zegarowych, mechanicznych konstrukcji, czy napraw czasomierzy na rynku nic nowego się nie pojawiło.

Temat naszych zainteresowań i książkowych dokonań, to jednak nie tylko zegarmistrzostwo. To także historia zegarów i pomiaru czasu, oraz różnorodność samych urządzeń do wykonywania tej czynności – niezwykłe zegary i zegarki.

Mówi się, że świat nie uznaje próżni, ale trochę inaczej wyglądało to dla koncesjonowanej gospodarki socjalistycznej. Poza ukazaniem się wskazanych powyżej książek była bardzo długa przerwa przerywana tylko od czasu do czasu kilkoma wydawnictwami albumowymi, czy też pojedynczymi, dotyczącymi historii branży. Także czasy przemian gospodarczych dla zegarkowych książek nie były łaskawe.

Dopiero publikacje wspomnianego wyżej Profesora Zdzisława Mrugalskiego, dla niektórych z nich wydane przez Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, a w innych  przypadkach wsparte przez tenże Klub zmieniły tę sytuację.

Dziś na rynku księgarskim mamy cały czas dostępne co najmniej kilkanaście pozycji książkowych o których warto tutaj wspomnieć.

Książki Profesora Zdzisława Mrugalskiego

Z dorobku wskazanego Profesora Zdzisława Mrugalskiego dostępne są następujące książki:
„Czas i urządzenia do jego pomiaru” – publikacja o charakterze popularno – naukowym (z akcentem na popularny), zgodna ze swoim tytułem
„Przemysł zegarowy w Polsce” – historyczne opracowanie o firmach dokonaniach polskiego przemysłu zegarkowego po II Wojnie Światowej.
„Królewski zegarmistrz” – przedstawienie jezuity i zegarmistrza Adama, Adamandy Kochańskiego. Był on osobą o niezwykłych dla zegarmistrzostwa dokonaniach, której popularyzacja leżała na sercu autorowi książki.
„Zegary elektryczne  elektroniczne” – na obecnym zegarkowym rynku nie ma miejsca dla zegarów elektrycznych, które były istotnym ogniwem w historii zegarmistrzostwa. Także początkowe zegarowe rozwiązania elektroniczne przeszły do lamusa. Dzięki wskazanej książce rozwiązania te nie pójdą w zupełną niepamięć.
„Zegar na Zamku Królewskim w Warszawie” – w książce tej opisany został proces decyzji, projektowania, tworzenia i eksploatacji nowoczesnego zegara mechanicznego o tradycyjnej – mechanicznej konstrukcji wykonany przez Zespół Budowy Zegara przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy.
Jak dobrze, że dokonanie to doczekało się upamiętnienia w formie książki?
Warto zapoznać się ze szczegółami, które zostały w książce ujęte.

Można mieć nadzieję, że wznowiony zostanie także druk swego rodzaju encyklopedii napisanej przez Profesora i noszącej tytuł: „Historia zegarmistrzostwa”.

Andrzej Masłowski, Zbiór Wiadomości

Wskazany Klub Miłośników Zegarów i Zegarków wydał także reprint pierwszej wydanej w języku polskim książki o zegarmistrzostwie napisanej przez Adama Masłowskiego i zatytułowanej: „Zbiór wiadomości potrzebnych naprawiającemu także i noszącemu zegarek”. Do książki tej przedmowę napisał Profesor Zdzisław Mrugalski i jest ona cały czas dostępna na rynku.


O zegarach i zegarkach w Polsce

Jako opracowania posesyjne z tematycznych spotkań organizowanych przez Toruński Oddział Historyków Sztuki, pojawiają się drukowane materiały. Obecnie dostępna taka książka nosi tytuł: „O zegarach i zegarkach w Polsce”.

Przy okazji wystaw muzealnych pojawiają się katalogi eksponatów. Za taki mały katalog przygotowany na wystawę należy uznać dostępną na rynku książeczkę: „Zegary stołowe w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” pani Stanisławy Link-Lenczowskiej.

Profesor Zdzisław Mrugalski, Władysław Meller, Przemysł Zegarowy w Polsce i Zegarki Błonie

Pochodną wystawy, choć zorganizowanej nie w muzeum, a w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach, jest książka „Przystanek: zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonie”. Co ciekawe impulsem do tejże wystawy była promocja książki Profesora Mrugalskiego „Przemysł Zegarowy  Polsce”.

Niezwykłym dokonaniem, jest pozycja napisana przez szanowanego w branży zegarmistrza pana Franciszka Wieganda zatytułowana: „Historia precyzyjnego zegara mechanicznego”. Niestety mimo, że autorem jest zegarmistrz, opracowanie nie przekazuje czytelnikowi dużej wiedzy fachowej, a jest raczej zbiorem opowieści o doświadczeniach wybitnego fachowca.

dostępne książki zegarkowe

Na pięćsetlecie warszawskiego rzemieślniczego cechu skupiającego także zegarmistrzów pojawiła się książka pana Jerzego Miecznika zatytułowana: „Przemijający świat rzemiosła”. Należy docenić, że ten najstarszy w Polsce Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy doczekał się w końcu choć takiego krótkiego opracowania.

Ożywiający i archiwizujący zegary wieżowe Michał Olejniczak, przy wsparciu samorządu Wolsztyna w końcu przygotował drukowany materiał o zegarach wieżowych noszący tytuł: „Zegary Wieżowe Wolsztyna i okolic”. W swojej książce autor pisze między innymi: „Choć epoka mechanicznych zegarów wieżowych minęła bezpowrotnie… warto podkreślić, że istnieją dzisiaj rozwiązania pozwalające bez ingerencji w oryginalne mechanizmy utrzymać dokładność ich wskazań na poziomie zegarów atomowych”.

Warto z taką książką się zapoznać!

Dostępne zegarowo - zegarkowo książki

O wszystkich tych książkach cały czas możliwych do nabycia na rynku pierwotnym warto przypomnieć nie tylko osobom, które od niedawna interesują się tematyką zegarowo-zegarkową, ale nawet zagorzałym zegarkomaniakom, bo wiedza o ich dostępności nie jest powszechną, a są to naprawdę cenne pozycje.

Władysław Meller
 

Polecamy także:

Carl F. Bucherer  - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve
Carl F. Bucherer - dwa nowe modele w kolekcji Manero PowerReserve
Carl F. Bucherer  wzbogacił jedną ze swoich flagowych kolekcji -  Manero PowerReserve o dwa zupełnie nowe modele, każdy z nich w limitowanej edycji. Zaprezentowane na ubiegłorocznych targach Baselworld wzbudziły zainteresowanie nie tylko finezyjną ko
Atlantic Speedway Royal – nowa kolekcja zegarków o wielu obliczach w stylu retro!
Atlantic Speedway Royal – nowa kolekcja zegarków o wielu obliczach w stylu retro!
Atlantic Watch SA doskonale pozycjonuje się na międzynarodowym rynku wysokiej jakości zegarków dzięki szerokiej ofercie modeli oferowanych na rozsądnym pułapie cenowym. Natomiast na naszym, polskim rynku marka ta jest obecna wyjątkowo znacząco, gdyż
Przedstawiamy: MONTBLANC TimeWalker Manufacture Chronograph i Rally Timer Chronograph (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Przedstawiamy: MONTBLANC TimeWalker Manufacture Chronograph i Rally Timer Chronograph (SIHH 2018 – zdjęcia live)
Kierując się pionierskim duchem już od 1906 roku, Montblanc zrewolucjonizował kulturę pisania przełomowymi innowacjami w tej dziedzinie, bo to właśnie artykuły piśmiennicze były pierwotnie podstawowym profilem działania firmy i są nim oczywiście do d
Balticus – nowy model „Czarny Pył”, PGNiG Superliga oraz inne aktywności polskiej marki!
Balticus – nowy model „Czarny Pył”, PGNiG Superliga oraz inne aktywności polskiej marki!
Jedna z najmłodszych, ale zarazem bardzo prężnie działająca polska marka Balticus już dość dobrze usadowiła się na naszym rodzimym rynku. Producent, który podbił serca naszych rodaków, a także zagranicznych fanów zegarków modelem „Gwiezdny Pył”, kons
Recenzja: CITIZEN Mechanical NH8389-88LE
Recenzja: CITIZEN Mechanical NH8389-88LE
W naszej redakcji mieliśmy już przyjemność z bliskiego spotkania z czasomierzem marki Citizen. Był to zegarek z kwarcowym mechanizmem, o bardzo dużych możliwościach, a przy okazji świetnie wykonany – CITIZEN Eco-Drive World Time Radio Controlled Supe

Tagi:

Magazyn ZIP NR 5

MAGAZYN ZIP NR 5 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Warto chronić swój zegarek. Namagne...
Warto chronić swój zegarek. Namagne...
01.03.2018
Manufaktura i mechanizmy „in-house”...
Manufaktura i mechanizmy „in-house”...
16.04.2018

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco