• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos

75 lat serii Mark: IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX z nową tarczą


Kolekcja Mark należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii zegarków spośród całego portfolio ofertowego manufaktury IWC Schaffhausen. Powstała ona w 1948 roku na zlecenie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych - Royal Air Force (RAF).

W ówczesnych czasach piloci myśliwców musieli samodzielnie określać swoje położenie na podstawie ciał niebieskich, głównie Słońca i Księżyca, oraz dokonywania obliczeń przy użyciu dodatkowych przyrządów, takich jak sekstant oraz chronometr, czyli zegarek z wysoką dokładnością chodu. W ciasnym kokpicie samolotu było nagromadzone dużo sprzętu, jak np. radio, które generowało silne pole magnetyczne. Namagnesowanie elementów zegarka było w tym przypadku nieuniknione. Doprowadzało to w konsekwencji do rozstrojenia jego chodu, przez co niemożliwe stawało się precyzyjne nawigowanie samolotu i określenie jego położenia. Problem stał się na tyle poważny, że dowództwo RAF’u zleciło wykonanie zegarka odpornego na niekorzystne warunki panujące w samolocie myśliwskim. Tak właśnie powstał pierwszy model IWC z kolekcji Mark, oznaczony jako “zegarek nawigacyjny Mk.11 - Stores Ref. 6B/346”. Jego mechanizm kaliber 89 umieszczono w dodatkowej, wewnętrznej kopercie wykonanej z miękkiego metalu, który chronił go przed namagnesowaniem.

„Krytyczny instrument zapasowy”

Mimo zmian technicznych i technologicznych w sprzęcie wojskowym, dzięki czemu udało się wyeliminować problem powstawania pól magnetycznych w kokpicie samolotów wojskowych i odejścia od nawigowania astronomicznego na rzecz nowoczesnych radarów, aż do lat 80. XX wieku zegarki IWC stanowiły tzw. “krytyczny instrument zapasowy” dla pilotów w wielu krajach należących do Wspólnoty Narodów. Każdy pilot posiadał taki czasomierz i potrafił wykorzystać go do określenia swojego położenia wg starych, sprawdzonych sposobów.

Model IWC Mark 11 stał się wzorem dla tzw. “pilotów”, czyli zegarków dedykowanych operatorom maszyn latających. Wiele cech, takich jak wyraźnie kontrastujące indeksy, czy rezystancja magnetyczna wykorzystywane są w tego typu czasomierzach do dziś.

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

Obecnie kolekcja Pilot’s Watch Mark stanowi jeden z filarów oferty manufaktury IWC Schaffhausen.

Na rynku dostępna jest najnowsza odsłona linii “pilotów” nawiązująca do legendarnego modelu Mark 11 stworzonego dla żołnierzy RAF’u, oznaczona jako XX, którą wprowadzono na rynek w ubiegłym roku.

75. rocznica powstania kolekcji IWC Mark 11

1 czerwca 2023 roku, z uwagi na 75. rocznicę powstania kolekcji IWC Mark 11, szwajcarski producent zaprezentował dwa nowe zegarki z tej serii z tarczą w kolorze srebrnym, uzupełniające dotychczasową ofertę, w której dostępne były wersje w kolorze niebieskim, zielonym i czarnym.

Koperta najnowszych zegarków IWC Mark XX ma 40 mm średnicy i została wykonana ze stali szlachetnej. Jej kształt względem pierwowzoru został przeprojektowany.

Zmiany zaobserwować można w konstrukcji uszu, które skrócono i nadano im bardziej masywny charakter, oraz w profilu bocznym. Te niewielkie korekty znacząco podniosły komfort i ergonomię użytkowania czasomierza, dzięki czemu zegarek jeszcze lepiej układa się na nadgarstku. Wygodna w użyciu jest również koronka, posiadająca spore rozmiary oraz mocno frezowaną ściankę boczną. Umożliwia to jej obsługę również w rękawiczkach.

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

Poza wygodą w noszeniu, jak na prawdziwego “pilota” przystało, nowe wersje modelu IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX mają ascetyczne i klarowne tarcze, gwarantujące łatwość odczytu wskazań w każdych warunkach.

Czytelna tarcza i mechanizm „in-house”

Wskazówki zostały pokryte czarnym lakierem, zapewniając wysoki kontrast w stosunku do srebrnej tarczy. Ten sam kolor użyto do wykonania drukowanych indeksów.

Duże, arabskie oznaczenia każdej godziny tworzą znany każdemu miłośnikowi zegarków design czasomierzy typu “pilot”. Indeks godziny 12. zastąpiono charakterystycznym, trójkątnym elementem z dwoma sąsiadującymi, czarnymi punktami. Na obrzeżu cyferblatu umieszczono precyzyjną skalę minutową. Dla zagwarantowania dobrej czytelności wskazań także w ciemności, wnętrza wskazówki minutowej i godzinowej oraz indeksy 3., 6., 9. i 12. zostały wypełnione masą luminescencyjną. Dodatkowo, na godzinie 3. umieszczono małe okno datownika prezentujące aktualny dzień miesiąca.

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX
 
Nowe wersje modelu IWC Mark XX mają mechanizm „in-house” z naciągiem automatycznym, o referencji 32111. Werk ten pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i oferuje bardzo długą rezerwę chodu, sięgającą 120 godzin. Ten fenomenalny wynik udało się osiągnąć dzięki systemowi podwójnej zapadki. Mechanizm składa się łącznie ze 164 elementów, z czego 21 stanowią kamienie łożyskujące pracę newralgicznych podzespołów.

W najnowszej wersji Mark XX nie stosuje się dodatkowej, wewnętrznej koperty z miękkiego metalu, jak miało to miejsce w modelach z połowy ubiegłego stulecia.

Obecnie, dla zagwarantowania odporności mechanizmu na działanie pól magnetycznych, manufaktura z Schaffhausen wykorzystuje wychwyt wykonany z krzemu. Rozwiązanie to chroni mechanizm dodatkowo przed negatywnymi skutkami dużych wahań temperatur oraz siłą odśrodkową i grawitacją.

Zegarki mają klasę wodoszczelności do 100 m, co pozwala na ich pełne zanurzenie w wodzie, oraz na nurkowanie bez akwalungu. Konstrukcja koperty zegarka została zaprojektowana i wykonana tak, aby uniemożliwić wysunięcie się szkła z koperty pod wpływem dekompresji, do której może dojść w kokpicie samolotu lecącego na dużej wysokości.

 IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX

Dodatkowym udogodnieniem podczas codziennego użytkowania nowych Mark’ów jest system EasX-CHANGE®, który umożliwia szybką i bezproblemową wymianę bransolety lub paska, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Pozwala to w łatwy sposób spersonalizować zegarek do własnych preferencji, kiedy tylko zajdzie tak potrzeba.

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX - cena

Nowe wersje IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX ze srebrną tarczą występują w dwóch wariantach - w zestawieniu z czarnym paskiem ze skóry cielęcej (ref. IW328207) oraz z bransoletą wykonaną z pięcioelementowych ogniw ze stali szlachetnej (ref. IW328208).

Cena IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Mark XX to 5 250,00 USD, około 25 000 złotych.

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Limitowany zegarek Seiko 5 Sports 5...
Limitowany zegarek Seiko 5 Sports 5...
25.07.2023
Zegarek rockandrollowy. Jaquet Droz...
Zegarek rockandrollowy. Jaquet Droz...
28.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco