• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans

Zegarek rockandrollowy. Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023


Aukcje Only Watch to pomysł Luca Pettavino, zrealizowany pierwszy raz z sukcesem w 2005 roku i powtarzany do dziś. Only Watch zostało objęte patronatem księcia Alberta II z Monako, a celem każdej edycji jest zbiórka funduszy na badania nad dystrofią mięśniową Duchenne'a (DMD) poprzez aukcję specjalnie przygotowanych, wyjątkowych zegarków oferowanych przez znamienitych producentów. DMD jest chorobą genetyczną, która dotyka 1 na 3 500 chłopców – w tym syna Luca i Monique Pettavino, Paula, którego diagnoza była w efekcie genezą projektu. Konsekwencje tej choroby genetycznej to postępujące osłabienie wszystkich mięśni, w tym serca, utrata zdolności chodzenia i ogólnej autonomii pacjenta.

Cel aukcji jest zatem szczytny, a ciągle rosnąca, ogromna mobilizacja branży zegarkowej i coroczne nagłaśnianie każdej edycji sprawiają, że inicjatywa ta stała się nie tylko szlachetnym działaniem, ale i bardzo oczekiwanym spotkaniem w kalendarzu zegarmistrzowskim. To atrakcja zarówno dla marek, jak i kolekcjonerów, ponieważ na aukcję powstają zegarki naprawdę wyjątkowe, pojedyncze egzemplarze. Pozwoliło to organizacji charytatywnej stojącej za Only Watch, czyli Association Monégasque Contre les Myopathies, zebrać już blisko 100 milionów euro, by sfinansować znaczący postęp naukowy i medyczny w walce z DMD.

Kolorowy świat dla dziecka w każdym z nas

Dziś prezentujemy zegarek przygotowany na tę okazję przez firmę Jaquet Droz. Producent pisze o nim tak: „Unikalny zegarek wzorowany na Rolling Stones Automaton. Cały animowany i kolorowy świat dla dziecka w każdym z nas, dzięki scenografii w całości wykonanej i zmontowanej ręcznie”. Oczywiście to egzemplarz, który wspiera Only Watch w 2023 roku. Wizualnie bazuje on na kolorowym świecie dzieci, będącym motywem przewodnim tegorocznej edycji aukcji, powiązanym z legendarną kapelą rockową Rolling Stones, która gra dla nas już od 51 lat ze statusem legendy rocka.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące zegarek i wprowadzające w klimat aukcji:
 


Co ciekawe, kiedy piszę ten artykuł w dniu 26.07.2023 roku wokalista zespołu - Sir Michael Philip Jagger, znany powszechnie jako Mick Jagger, świętuje właśnie swoje 80. urodziny.

Zegarek jest tak samo niepowtarzalny, jak zespół The Rolling Stones i jego wokalista.

W zasadzie, jak wszystkie dzieła manufaktury Jaquet Droz.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton to oczywiście jeden z wielu innych, z reguły bardzo wyjątkowych egzemplarzy możliwych do wylicytowania podczas Only Watch 2023, w tym bardzo kolorowych, zgodnie z motywem przewodnim o jakim wspominałem wyżej.

To bardzo poważny zegarek mechaniczny od strony technicznej, ubrany w kolory, przywodzący na myśl animacje kojarzące się z bączkami dla dzieci, puszczanymi i wirującymi dla wywołania uśmiechu, czystej radości. Ale jest też scena ze sprzętem Rolling Stonesów.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Oczywiście legendarny zespół rockowy był zaangażowany w tworzenie tego zegarkowego działa sztuki, opracowanego w jakże szczytnym celu.

The Rolling Stones Studio i numer 1/1

Nietypowo zacznę opis od tyłu.

Tyłu zegarka. To właśnie od tej strony poważna mechanika ucieszy każdego zegarkomaniaka. Przeszklony dekiel ukazuje naszym oczom pięknie wykończony mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Widoczna płyta jest przyozdobiona pasami genewskimi, łebki śrubek są polerowane na wysoki połysk, tak jak fazowania krawędzi płyt oraz mostków. Mechanizm zastosowany w tym zegarku to Jaquet Droz 2653AT2. Ma on krzemową sprężynę balansową i krawędzie palet koła wychwytowego.

Do gromadzenia energii służą dwie beczki ze sprężynami napędowymi, a wahnik wykonany został z białego złota. Ten element, mocno ażurowany, to w zasadzie dwa ramiona i masa oscylująca.

Na jej łukowatej powierzchni wygrawerowano napis Only Watch 2023.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Poza wskazaniem czasu, mechanizm ten realizuje też animacje, o których za chwilę. Rezerwa chodu wynosi 68 godzin, a uruchomiona animacja trwa 4 minuty. Balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a łożyskowanie odbywa się na 57 kamieniach.

Metalowa, a dokładnie rzecz ujmując - tak jak cała koperta wykonana z 18-karatowego, białego złota część przykręcanego dekla ma wygrawerowaną nazwę marki oraz napis The Rolling Stones Studio, i numer 1/1. Koperta zegarka ma klasyczny, okrągły kształt i uszy wyprowadzone z wyraźnym odcięciem. Są one dość masywne u nasady i zwężają się ku końcom, co ciekawie komponuje się z bardzo wąską lunetą. Na godzinie 3., w tradycyjnym miejscu, jest koronka. Ale ona sama jest nietypowa. Ma zaokrąglony kształt i rozszerza się do polerowanej części czołowej, w której centralnie zamontowano przycisk do uruchamiania animacji.

Średnica złotej koperty to 43 mm, a grubość 16,96 mm.

Zegarek rockandrollowy

Pod wypukłym szkłem szafirowym znajduje się tarcza.

A nawet wiele tarcz. To kompozycja trójpoziomowa.

Ta, odpowiadająca za wskazanie czasu jest umieszczona decentralnie i najwyżej, pod godziną 12. Znajdują się na niej polerowane wskazówki w kształcie mieczy, oraz nadrukowane w górnej części logo marki, a w dolnej słynny, wystawiony język Rolling Stonesów.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Nadruki wykonano przy użyciu substancji luminescencyjnej, co w ciemności daje świetny efekt jarzącego się logo marki i symbolu Rolling Stonesów.

Tarcza ta jest umieszczona wyżej od pozostałych powierzchni i otoczono ją polerowanym pierścieniem. Jej powierzchnia jest polakierowana na fantazyjnie ułożone kolory tęczy. To oczywiście ręczna, rzemieślnicza robota.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Poniżej, spod tarczy wskazań czasu, wystaje dysk inspirowany płytą winylową.

Jest czarny i pełni rolę sceny, na której ustawiony jest sprzęt muzyków.

Poszczególne elementy wykonano z litego złota, a następnie ręcznie je polakierowano. Są tam 3 gitary, 3 wzmacniacze, perkusja, mikrofon i ustna harmonijka. Wszystko miniaturowe, ręcznie wykonane. Ta scena otoczona jest najniżej położonym, drugim tęczowo pomalowanym dyskiem, który obraca się po wciśnięciu przycisku w koronce.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Kultowy język Stonesów umieszczony na dysku podnosi się, opada, i porusza się od lewej do prawej. Rezerwa chodu jest pokazywana na godzinie dziewiątej przez krzywkę wykonaną tak, aby wyglądała jak ramię z igłą tradycyjnego gramofonu.

Kolory na dysku obracają się, tworząc widowisko jak we wspomnianych już wirujących bączkach, dziecięcych zabawkach. Każda część jest malowana ręcznie, a barwy są dobrane tak, by pasowały do palety Only Watch 2023.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Pasek na jakim zegarek jest dostarczany zapinany jest na składaną klamrę z białego złota. Wykonano go z jaskrawo żółtej tkaniny, a obie jego części przyozdobiono „językami” Stonesów. Futrówka jest w kolorze czarnym.

Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023

Przewidywana cena zegarka Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton na jaka liczą organizatorzy aukcji zawiera się w przedziale między 250 000 a 300 000 CHF.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

75 lat serii Mark: IWC Schaffhausen...
75 lat serii Mark: IWC Schaffhausen...
26.07.2023
Roamer Elegance Diamond. Damskie ze...
Roamer Elegance Diamond. Damskie ze...
30.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco