• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant

Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna


Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bierzemy pod uwagę modele, których obudowy zostały wykonane ze stali szlachetnej, lub z tytanu. Dla obydwu tych metali nie ma już dzisiaj znaczących różnic cenowych dla porównywalnych rodzajów wyrobów, a na poziom oferty końcowej w większym stopniu rzutują: marka i jej prestiż, aspekt nowości modelu zegarka oraz stopień komplikacji wykonania koperty, niż sama cena surowca.

Vostok Europe koperta z tytanu

O tytanie wiemy, że jest bardzo lekki i jest chwalony jako przyjazny – przy kontakcie ze skórą ludzką nie wywołujący alergii. Tytan jest stosunkowo twardy, ma charakterystyczny szaro- grafitowy kolor, a w trakcie używania jego matowe powierzchnie na częściach „polerowanych życiem” wybłyszczają się. 

Vostok Europe koperta z tytanu

Tytan stosunkowo łatwo się zarysowuje przy kontakcie z twardymi obiektami, a próba usunięcia rys i odświeżenia koperty przez zegarmistrza, nawet dla wysokiej klasy fachowca w tej dziedzinie, jest poważnym wyzwaniem. Zgodnie z opinią zegarmistrza metal ten w trakcie obróbki polerskiej „ciągnie się, a nie poleruje”.

Tytan zyskał uznanie, gdy został wykorzystany dla budowy statku kosmicznego w misji kosmicznej Apollo, a po raz pierwszy do wykonania koperty zegarkowej został zastosowany przez markę Citizen w roku 1960.

Maurice Lacroix koperta ze stali szlachetnej

Stal – czyli stal szlachetna, bo tylko taka stal i to w wersji o określonej, znikomej, dopuszczalnej zawartości niklu w swoim składzie, może być używana na koperty zegarków. Jaką reakcję powoduje wskazany powyżej nikiel, przy kontakcie ze skórą doskonale wiedzą wszystkie osoby zajmujące się alergiami. To właśnie dla zminimalizowania  możliwości wystąpienia uczulenia, odpowiednią regulację chroniącą swoich obywateli, dotyczącą zawartości niklu tak w kopertach zegarkowych, jak i innych przedmiotach mających kontakt ze skórą ludzką w trakcie standardowego używania, wprowadziła Unia Europejska. Dzięki temu alergie spowodowane oddziaływaniem stali szlachetnej przedmiotów wyprodukowanych, lub legalnie sprowadzonych na obszar Unii Europejskiej praktycznie nie występują.

Na koperty zegarków i inne produkty, które mają kontakt ze skórą ludzką używana jest stal szlachetna oznaczona symbolem 316L.

Stal szlachetna ma swoją wagę, co zwykle nikomu nie przeszkadza, a często wręcz, właśnie odpowiedniej, zauważalnej wagi zegarka oczekują najbardziej zagorzali miłośnicy czasomierzy.

Mówiąc o stali szlachetnej musimy pamiętać te, że nie jest ona tak twarda, jak stale narzędziowe używane przykładowo dla wykonania ostrzy noży, czy nożyczek. Mimo że, stal szlachetna jest nieznacznie twardsza niż tytan, to oczywiście nie chroni to jej przed powstawaniem zarysowań powierzchni, przy kontakcie z jeszcze twardszymi przedmiotami.

Dla odmiany polerowanie kopert wykonanych ze stali jest bardzo wdzięcznym zajęciem, a uzyskiwane efekty pracy praktycznie zawsze satysfakcjonują tak wykonawcę tej czynności - zegarmistrza, jak i właściciela zegarka.

Na podstawie doświadczeń wynikających z serwisu zegarków, można zasugerować twierdzenie, że twardość stali szlachetnej i tytanu są podobne.

Zegarki Orient, koperty z tytanu

Biorąc pod uwagę wymienione wskazania, wybór pomiędzy zegarkiem w kopercie stalowej, lub tytanowej dla identycznych, lub podobnych modeli zegarków, zależy tylko i wyłącznie od dwóch aspektów preferencji: kolorystycznej i wagowej.

Dla znawców istotną rolę może odgrywać także możliwości serwisowe, czyli potencjalnie łatwe znalezienie dobrego serwisu oferującego polerowanie tytanu.

Zegarek Eterna, koperta z brązu

Przedstawiając powyższe zasady i spostrzeżenia, można byłoby zakończyć rozważania na temat metali popularnych stosowanych do wytwarzania kopert zegarkowych, bo praktycznie w wielkoseryjnej produkcji kopert nie stosuje się już powszechnych do niedawna korpusów mosiężnych chromowanych, czy złoconych, a mosiądz obok brązu, czy aluminium jest tylko sporadycznie stosowany.

Zegarek Vostok Europe, koperta brąz
Sporadycznie, ale o tych wskazanych tutaj jednolitych metalach, mimo rozważań w aspekcie wolumenu produkcji, trzeba jednak wspomnieć, bo zegarki z kopertami z mosiądzu, brązu, czy aluminium to często modele limitowane, a więc zauważalny marketingowo margines zegarkowej oferty.

Jako że są to modele wyjątkowe, to trzeba tutaj, choć w kilku słowach o nich napisać.

Maurice Lacroix, koperta z brązu

Brąz zyskał niezwykłe powodzenie w ostatnich kilku latach, a zegarki w kopertach z tego metalu już były na rynku, niektóre już dawno się skończyły (limitacja), inne są jeszcze obecne na, a jeszcze inne są oczekiwane przez zegarkowych fascynatów. Kilka zegarków w kopertach wykonanych z tego metalu przedstawiono na ilustracjach.

Są wśród nich przedstawiciele marek: Eterna, Maurice Lacroix, Oris i Vostok Europe.

Zegarek G.Gerlach, koperta z mosiądzu

Mosiądz był metalem szczególnie popularnym dla wykonywania ekwipunku używanego w najróżniejszych formach na morzach i oceanach. Nic więc dziwnego, że dla  koperty zegarka polskiej marki G.Gerlach noszącego nazwę Submarine i przywołującego pamięć wielkiego polskiego wynalazcy – Stefana Drzewieckiego, który jako pierwszy opracował koncepcję łodzi podwodnej napędzanej energią elektryczną, producent wybrał ten właśnie rodzaj metalu.

Zegarek Oris, koperta z brązu
Obydwa powyższe metale w trakcie użytkowania utleniają się pokrywając się patyną. Jako, że szybkość zmian zależna jest od sposobu użytkowania, to ich zmiany są wyjątkową rodzaju personalizację produktu pod kątem swojego właściciela.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Aluminium spotykane sporadycznie, ale w obecnych czasach jest prezentowane w ofercie marki globalnej jaką jest Certina.

Aluminium to metal, który był w pewnym zegarkowym okresie spotykanym dość często i to właśnie z tego powodu, ale także ze względu na niską jakość wytwarzanych z niego kopert zegarkowych popadł w niełaskę.

Zegarek Certina, koperta z aluminium

Dziś marka Certina pokazuje, że aluminium może być dobrym metalem dla produkcji zegarkowych kopert, a jego mały ciężar właściwy, łatwość i trwałość barwienia daje duże przewagi w stosunku do innych metali.

Zegarek Maurice Lacroix, koperta stalowa, bikolorowa, złocona

Kończąc, warto jeszcze zaznaczyć, że pomijając wieloletnią tradycję obecności stali szlachetnej na zegarkowym rynku, a co za tym idzie przewagę tego rodzaju kopert w latach poprzednich, to dla opcji wyboru pomiędzy kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej i tytanu, z całej szerokiej oferty producentów, praktycznie tylko zegarki stalowe wykonywane są z powłokami dekoracyjnymi na całej powierzchni koperty.

O ile w przypadku tego rodzaju dekoracji, nawet przy zastosowaniu technologii pvd istnieje ryzyko widocznych przetarć powłoki, to dla zegarków dwukolorowych miejsca złoceń mogą być dobrze ukryte przed wytarciami.

Te możliwości potęgują jeszcze przewagę oferty wyrobów w kopertach stalowych, w stosunku do tytanowych na zegarkowym rynku.

Zegarek Citizen, koperta Super Titanium

Na okoliczność początkowych rozważań o tytanie trzeba byłoby wspomnieć jeszcze o pochodnym w stosunku do niego materiale, którym szczyci się firma Citizen. Jest nim Super Titanium.

Koperty wykonywane z tego metalu, mimo że Citizen jest firmą o światowym zasięgu i dużym wolumenie produkcji, w dalszym ciągu nie są jeszcze powszechnie znane. Jednak ze względu na szczególne własności kopert wytwarzanych z tego wyjątkowego zdaniem japońskiego producenta materiału, będzie mu poświęcone specjalne, któreś z kolejnych na naszym portalu opracowanie o metalach popularnych na koperty zegarkowe.

Polecamy naszą autorską publikację, w której przeprowadzamy mini test zachowania się stali oraz tytanu Super Titanium, które poddane są tym samym działaniom czynników zewnętrznych: tytan versus stal szlachetna.


Władysław Meller


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Krótka historia zegarmistrzostwa od...
Krótka historia zegarmistrzostwa od...
14.07.2017
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
Dlaczego trzeba pamiętać o zegarach...
05.08.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco