• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph. Reinterpretacja wysublimowanej klasyki


Firma Jaeger-LeCoultre, funkcjonująca od 1833 roku w Vallée de Joux, wyróżnia się mistrzostwem w stosowaniu komplikacji zegarmistrzowskich. Wyrazem zaangażowania jak i wkładu w historię zegarmistrzostwa jest stworzenie przez tę manufakturę na przestrzeni lat funkcjonowania ponad 1300 różnych mechanizmów, oraz przyznanie jej ponad 400 patentów. Wykorzystując 190 lat zgromadzonej wiedzy, dziś zegarmistrzowie Jaeger-LeCoultre projektują, produkują, wykańczają i ozdabiają najbardziej zaawansowane i precyzyjne mechanizmy, łącząc pasję z wielowiekową tradycją, łączącą przeszłość z przyszłością.

Teraz marka Jaeger-LeCoultre zaprezentowała zegarek, który jest kolejną, doskonałą propozycją właśnie dla każdego miłośnika komplikacji zegarmistrzowskich. Tutaj do dyspozycji postawiono poza klasycznym wskazaniem czasu także funkcję dodatkową z założenia  sportową, czyli stoper, wraz z pełnym kalendarzem oraz komplikację astronomiczną w postaci wskazania faz księżyca. To wszystko w klasycznym, ponadczasowym modelu Master Control.

Reinterpretacja wysublimowanej klasyki

Ten model inspirowany estetyką lat 50. XX wieku cieszy miłośników marki już od trzydziestu lat. Wprowadzane zmiany w tym modelu nigdy nie są rewolucyjne pod względem wizualnym, wyrażając szacunek do tradycji jak i estymy, jaką darzona jest linia Master Control.

2023 rok to czas, w którym ta ceniona manufaktura wprowadza przyciągającą wzrok, nową odmianę linii: Master Control Calendar Chronograph z kopertą wykonaną z różowego złota i z czarną, elegancką tarczą. Nazwa linii Master Control wzięła się z odniesienia do certyfikatu 1000-godzinnej kontroli Jaeger-LeCoultre, i była pierwszą kolekcją zegarków, która przeszła ten rygorystyczny protokół testowy – nie tylko mechanizmu, ale także gotowego zegarka wraz z kopertą. Wizualnie to odniesienie ogólne do stylu z połowy ubiegłego wieku, jak i konkretnych modeli marki, takich jak Memovox czy Futurematic.

Czarna tarcza nawiązuje do tarcz ze stoperem ze wspomnianego okresu, prezentuje wiele detali, i w sposób subtelny, ale wyraźny ukazuje mocne pierwiastki stylu vintage, interpretując go w nowoczesny sposób.  

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph

Wspomnianą tarczę okala skala pulsometru, którą podkreśla czerwony lakier cyfrowych oznaczeń naniesionych na nią. Oddzielona jest ona cienką linią złocistego okręgu, za którą widoczna jest kolejna skala. To oznaczenia minutowe, oraz - pomiędzy nimi - nadrukowana precyzyjna podziałka sekundowa. Wkomponowano tam bardzo eleganckie indeksy godzinowe w postaci trójwymiarowych oznaczeń o podstawie trójkąta.

Indeks godziny 12. wyróżniony jest oznaczeniem w postaci cyfr arabskich. Przed czterema głównymi indeksami umieszczone są na linii podziałki minutowej punkty luminescencyjne. Pod godziną 12. nadrukowano logo i nazwę marki.

Stylistykę tarczy w największym stopniu wyznaczają trzy małe tarcze. Ułożone na godzinach 3., 6. i 9. Tarcza na godzinie 3. to licznik minut stopera wyskalowany do 30. Na godzinie 9. widoczny jest mały sekundnik czasu głównego. Najbardziej rozbudowana jest subtarcza zlokalizowana na godzinie 6. Jest tam datownik wskazujący dni tygodnia wskazówką na nadrukowanej skali, oraz specyficzne okienko w kształcie znanym każdemu miłośnikowi zegarków, w którym prezentowana jest aktualna faza księżyca.

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph

W złocistej ramce pod logo marki Jaeger-LeCoultre jest złocista ramka, która okala okienka ze wskazaniami dnia tygodnia oraz miesiąca. Nawiązując do czerwieni na skali pulsometru i oznaczeń na górnej części małych tarcz, wskazania datownika na czarnym tle są również nadrukowane lakierem w kolorze czerwonym.

Wyraźny kontrast i różowe złoto

Zestawienie uzupełniają centralne wskazówki. Prosty, delikatny sekundnik stopera, oraz wskazówki godzinowa i minutowa, polerowane na wysoki połysk. Mają one styl dauphine, pasujący do klasycznego wyglądu całości. Charakteru dodają dwie płaszczyzny ułożone wobec siebie ukośnie, powstałe w wyniku niejako przełamania ich wzdłużnie, dzieląc je na pół.

Małe tarcze wydzielone są przez zagłębienie i kołowo giloszowane powierzchnie. Główną powierzchnię tarczy charakteryzuje subtelny połysk, wzmocniony szlifem słonecznym.

Wyraźny kontrast między czernią a złocistą barwą zapewnia odpowiednio łatwy odczyt. W ciemności zauważymy wspomniane wcześniej luminescencyjne punkty i bardzo wąskie, prawie niewidoczne w normalnych warunkach paski masy świecącej na wskazówkach.

Wróćmy teraz do koperty modelu Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph

Podstawowa cecha, która jej dotyczy, to elegancki kolor 18-karatowego różowego złota.

Okrągły kształt koperty i jej łagodnie wyprowadzone uszy to właśnie odzwierciedlenie stylu zegarków z płowy ubiegłego wieku. Polerowana luneta i górne powierzchnie uszu łączą się z precyzyjnym szlifem w postaci szczotkowania na bokach obudowy.

Na prawym boku umieszczono elementy służące do nastawiania i korygowania czasu, oraz do sterowania funkcjami dodatkowymi zegarka. Koronka z logo marki, a po jej obu stronach - zgodnie ze stylem, do jakiego się odnosi - prostokątne, podłużne przyciski do obsługi stopera. Pomiędzy dolnym przyciskiem a koronką wprawne oko znajdzie też ukryty przycisk korekty dodatkowych wskazań. Drugi wkomponowano symetrycznie, po drugiej stronie tej eleganckiej obudowy. Wyważone, harmonijne proporcje zegarka wynikają z odpowiednio dobranych wymiarów. Średnica to 40 mm, do tego zagięte ku dołowi uszy, oraz jedynie 12,05 mm grubości, co jest bardzo nieprzesadzonym wymiarem biorąc pod uwagę zastosowane komplikacje zegarmistrzowskie i automatyczny naciąg sprężyny napędowej.

Warto w tym miejscu zobaczyć krótkie wideo, które prezentuje ten model:
 


W efekcie mamy bardzo proporcjonalny zegarek, który świetnie dopasuje się do każdego nadgarstka, a w razie konieczności nie będzie kłopotów ze wsunięciem go pod mankiet koszuli.

Mechanizm Jeager-LeCoultre kaliber 759

Przykręcany śrubkami dekiel jest przeszklony szafirowym szkłem.

Widoczna przez szkło konstrukcja stanowi przykład technicznie wyrafinowanego i jednocześnie eleganckiego mechanizmu, potwierdzającego stosunek i przywiązanie do tradycji zegarmistrzowskich firmy Jaeger-LeCoultre.

Mechanizm to Jeager-LeCoultre kaliber 759. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej, komplikację konstrukcji w postaci stopera z kołem kolumnowym, do tego wskazania pełnego kalendarza i wskazanie faz Księżyca. Ma też ważną użytkowo cechę w postaci 65 godzinnej rezerwy chodu. Precyzyjne wykończenie, to między innymi Côtes de Genève, czyli pasy genewskie, oksydowane śrubki i charakterystyczny, ażurowy złoty wahnik z motywem „JL”.

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph

Jak wszystkie mechanizmy manufaktury Jaeger-LeCoultre, także ten został w całości zaprojektowany, wyprodukowany, wykończony i zmontowany wewnątrz własnej fabryki w Le Sentier w szwajcarskim Vallée de Joux.

Mieliśmy okazję odwiedzić tę manufakturę w 2018 roku, zobaczyć jej zakłady produkcyjne i proces tworzenia zegarków, polecamy lekturę oraz fotorelację, bo ukazuje tę prestiżową i niesamowitą manufakturę od środka: wizyta w Jaeger-LeCoultre - poznajemy manufakturę i proces tworzenia zegarków!

Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph – dostępność i cena

Zegarek Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph o nr ref. Q413257J jest zestawiony z czarnym paskiem wykonanym ze skóry aligatora. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 5 atm.

Podsumowując, nowy model to w mojej ocenie bardzo udana reinterpretacja wyrafinowanego, ale i mocno podpartego ponadczasową stylistyką nowoczesnego klasycznego zegarka mechanicznego.

Cena Jaeger-LeCoultre Master Control Calendar Chronograph to 32 500 USD, a więc około 130 000 złotych (plus vat). Zegarki dostępne są wyłącznie w butikach marki.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Prezentujemy: Alpina Heritage Carré...
Prezentujemy: Alpina Heritage Carré...
27.06.2023
Seiko „5” Sports 55th Anniversary. ...
Seiko „5” Sports 55th Anniversary. ...
30.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco