• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega

Seiko „5” Sports 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size


Seria zegarków o oznaczeniu „5” jest dla Seiko fundamentem jej oferty od 1963 roku. Nie przesadzę stwierdzając, że była to jedna z serii, która zaprowadziła tę japońską markę na szczyt i w istotny sposób przyczyniła się uzyskać, na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, tytuł największego na świecie producenta zegarków łożyskowanych. Do dziś wielu uważa, że nie ma lepszych zegarków mechanicznych jako zakup na tak zwany „start”, w ramach rozpoczęcia przygody z zegarmistrzostwem - i ja tym ludziom wierzę.

„5” kluczowych cech

Istnieje kilka teorii dotyczących znaczenia dobrze znanej cyfry „5”, będącej symbolem najsłynniejszych „automatów” entry-level dostępnych w ofercie Seiko. Najbezpieczniej jednak trzymać się listy, którą podaje marka.

Pięć oficjalnych, kluczowych cech tej rodziny zegarków to:

1. Mechanizm z automatycznym naciągiem,
2. Datownik date-day na godzinie trzeciej,
3. Wodoszczelna koperta,
4. Koronka na godzinie czwartej,
5. Wytrzymała koperta oraz bransoleta.

Seiko 5 Sports to usportowiona gałąź kultowych "piątek", która to kolekcja na rynek weszła 5 lat później, w 1968 roku. W efekcie, trzecia cecha jest wyraźnie zaakcentowana, co w ostatnich latach oznaczało podniesienie klasy wodoszczelności ze standardowych dla bazowych modeli 30 metrów do 100, oraz 200 metrów, w bardzo nielicznych przypadkach. Obecnie, Seiko 5 Sports zakotwiczone jest do uniwersalnej wartości 100 metrów wodoszczelności, która pozwala na większość aktywności związanych z amatorskimi sportami wodnymi i jednocześnie nie kłóci się z porządkiem w gamie.

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Kilka lat temu cała gama modeli Seiko 5 Sports przeszła gruntowne odświeżenie, które zunifikowało architekturę całego line-upu. Od tamtej chwili, wszystkie nowe 5 Sports zbudowane są w oparciu o projekt ikonicznego divera znanego powszechnie jako SKX. Jedynym mechanizmem stosowanym w nowych modelach jest Seiko kaliber 4R36, który przejął rolę podstawowego mechanizmu po dobrze znanych 7S26 i 7S36.

W obecnych modelach ta reguła nie odchodzi w zapomnienie. Seiko nadal sięga do archiwalnych wzorców, lecz tym razem inspiruje się mniej popularnym modelem SKX013, którego wymiary koperty są praktycznie identyczne, jak te w tegorocznych nowościach.

38 mm „diver” - czy to ma sens?

Nowe 5 Sports wciąż mają stylistykę i DNA dawnych, profesjonalnych diverów Seiko.

Koperty o szerokości 38 mm w połączenie z obrotową, słusznie szeroką lunetą sprawiają, że tarcza zegarka jest relatywnie nieduża. To, co dla jednych stanowi wadę, dla innych może być wielką zaletą. Zresztą, historyczne divery bardzo często operowały w zbliżonym zakresie rozmiarów obudów, o czym przypomniała m.in. marka Tudor przy okazji ostatniej premiery ciepło przyjętego modelu BB54, z kopertą o średnicy 37 mm.

Seiko „5” Sports 55th Anniversary z kopertami 38 mm to świetna propozycja dla tych, którzy chcą poczuć vintage feeling dawnych modeli, lub po prostu mają szczupłe nadgarstki. Z powszechnej opinii oraz własnego doświadczenia wiem - mniejsze zegarki są po prostu wygodniejsze.

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Stylistyka tego modelu ma swoje korzenie w latach 70. Ten wzór indeksów i wskazówek, w nieco większym rozmiarze, pojawił się po raz pierwszy w kwarcowym modelu 7548-7000.

Wskazówki o charakterystycznym, strzałkowym kształcie są wprawianie w ruch za sprawą dobrze znanego mechanizmu, który w całości powstał „pod dachem” zakładów Seiko. Mechanizm „in-house” o oznaczeniu 4R36 słusznie uchodzi za tak zwanego woła roboczego, na którym można po prostu polegać. Niska awaryjność, wydajny naciąg automatyczny - realizowany za pośrednictwem autorskiego systemu Magic Lever, oraz obecność m. in. funkcji stop-sekundy sprawiają, że jest to obecnie jeden z najpopularniejszych mechanizmów Seiko na rynku. Rezerwa chodu zegarka wynosi 40 godzin po pełnym nakręceniu, pozwala także nakręcać się ręcznie za pomocą koronki, i jest w całości widoczny poprzez przeszklony dekiel.

Nowe modele są wyjątkowo tradycyjne i bliskie kanonu serii, także za sprawą bransolety obecnej w każdym, jubileuszowym wariancie. Jest klasycznie narysowana, ma trzy rzędy ogniw, z satyną na froncie, która jest zwyczajnie słusznym wyborem w zegarku sportowym. Jej zwieńczeniem jest logowanie zapięcie z mikroregulacją, która pozwala na korekty długości mniejsze niż całe ogniwo.

To nie jest Tiffany Blue?!

Wybór wersji zegarka Seiko „5” Sports 55th Anniversary w kwestii zastosowanych kolorów tarcz to miks barw, które w zasadzie są już elementem tradycji Seiko.

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Najbardziej klasyczny wariant z czarną tarczą i lunetą to rzecz jasna sztampowe zestawienie, ale trudno o bardziej bezpieczne, uniwersalne i w gruncie rzeczy atrakcyjne połączenie kolorów. Srebrzystość stali i czerń tarczy sprawiają, że Seiko „5” Sports 55th Anniversary SRPK29 ma w sobie zdecydowanie najwięcej ducha dawnych diverów Seiko.

Kolejna konfiguracja o referencji SRPK35 obejmuje pomarańczową tarcze ze złoto-czarnymi dodatkami. I ten wariant, podobnie jak seledynowy Seiko „5” Sports 55th Anniversary SRPK33, również pojawiał się w przeszłości w ofercie Seiko z serii Sports.

Jedynym powstałym „od zera” wydaje się być Seiko SRPK31, z kremową tarczą i pierścieniem w kolorze khaki. To dosyć nowoczesne połączenie kolorów, które nie odbiera jednak powagi i pewnego rodzaju wizualnej rzetelności, do której Seiko nas przyzwyczaiło.

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” 55th Anniversary. Świeże kolory i koperty mid-size

Seiko „5” Sports 55th Anniversary  - dostępność i cena

Subiektywnie, nowe wersje tego kultowego modelu wydają się być jednymi z najlepszych wypustów tej generacji. Świetny rozmiar, pierwszorzędna, nieśmiertelna stylistyka i kolory, które stanowią pigułkę lekko zakurzonej historii podstawowych diverów japońskiej marki. Być może jest to jedna z najlepszych premier 2023 roku w segmencie budżetowych „automatów”.

Katalogowe ceny podanych modeli Seiko „5” Sports 55th Anniversary ustalono na poziomie 1 490 złotych.

Zegarki z tej kolekcji są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Jaeger-LeCoultre Master Control Cal...
Jaeger-LeCoultre Master Control Cal...
28.06.2023
Roamer Rockshell Mark III Scuba. No...
Roamer Rockshell Mark III Scuba. No...
03.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco