• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023. Nowy mechanizm i znacznie mniejsze koperty


Haute horlogerie, co z języka francuskiego tłumaczy się jako Wielkie Zegarmistrzostwo, w znaczącym stopniu przyczyniło się do popularyzacji sportowych zegarków (zwłaszcza tych ze zintegrowaną bransoletą). Jeśli spojrzeć dziś na nadgarstki wystarczająco zamożnych ludzi dominują tam sportowe modele zegarków mechanicznych, wyposażone często w zaawansowane komplikacje konstrukcji mechanizmów, a nie modele stricte eleganckie i klasyczne, kiedyś tradycyjnie kojarzone z luksusem.

Nowa odsłona kolekcji Overseas firmy Vacheron-Constantin, która miała premierę podczas Watches & Wonders 2023 w Genewie, prezentuje ten model w wersjach dla kobiet i mężczyzn w dwóch nowych rozmiarach kopert: 34.5 milimetra i 35 milimetrów.

Jak wyjaśnia Christian Selmoni, dyrektor ds. „Stylu i Dziedzictwa VC”: „Nowe zegarki korespondują z estetycznym trendem podyktowanym przez bardziej klasyczne standardy. Objawia się to zmniejszeniem rozmiaru kopert w ten sposób, by zegarki te pasowałyby zarówno na kobiecy, jak i na męski nadgarstek.”

Na tym jednak nowości i zmiany w ramach tej kolekcji się nie kończą.

Manufakturowy mechanizm

Odświeżono także kwestie techniczne: teraz w czasomierzach będzie pracował manufakturowy mechanizm kaliber o numerze 1088/1 z automatycznym naciągiem sprężyny i 40 godzinami rezerwy chodu po pełnym nakręceniu. Ustawianie i korekta czasu odbywa się za pomocą koronki z logo marki na części czołowej.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Konstrukcja ta składa się ze 144 części, mechanizm pracuje z częstotliwością 4 hertzów.

Oferuje praktyczną funkcję stop-sekundy, oraz jest bogato udekorowany, między innymi za pomocą Pasów Genewskich (Côtes de Genève). Sam rotor ma kształt róży wiatrów, która jest jednocześnie logo firmy, i jest złocony za pomocą 22-karatowego złota. Manufakturowy werk możemy podziwiać zza przeszklonego szafirowym szkiełkiem dekla. Za ochronę przeciw magnetyczną odpowiada pierścień wykonany z miękkiego żelaza wkomponowany w konstrukcje. Dzięki zastosowaniu nowego mechanizmu grubość koperty uległa zmniejszeniu.

Zegarki, niezależnie od wielkości koperty, mają wodoszczelność do 150 metrów.  

A oto, co o mechanizmie mówi dyrektor Selmoni:

„Dla nowych modeli chcieliśmy zaoferować mechanizm z automatycznym naciągiem, wyposażony w charakterystyczny dla firmy rotor. Ponieważ są to podstawowe modele z trzema wskazówkami i datownikiem, potrzebowaliśmy niezawodnego, solidnego i precyzyjnego kalibru. Innymi słowy, mechanizmu, który już sprawdził się w naszych kolekcjach. Wybraliśmy więc spełniający wszystkie te warunki kaliber 1088/1, wyposażony w funkcję stop-sekundowy, doskonale wpisujący się w koncepcję sportowego zegarka”.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Wszystkie cztery zegarkowe nowości w ramach kolekcji Vacheron-Constantin Overseas self-winding przygotowanej na 2023 rok występują w dwóch wersjach.

Wersje damskie i męskie

Dostępne są zegarki z pierścieniem wysadzanym 83 diamentami (średnica koperty 35 mm) lub bez nich (34.5 mm).

Z czego wynika tak subtelna różnica w wielkości kopert?

Jak mówi dalej dyrektor: „Ta różnica, ledwo dostrzegalna gołym okiem, jest zasadniczo wyjaśniona kwestiami osadzania diamentów. Podczas, gdy obudowa pozostaje taka sama, rozmiar pierścienia jest subtelnie powiększony, aby zapewnić więcej miejsca na ustawienie wybrane w celu uzyskania optymalnego załamania światła. Ponieważ mamy dwa rzędy diamentów w wycięciach lunety w kształcie krzyża maltańskiego, a nie chcieliśmy zmniejszać karatowej wagi kamieni, pracowaliśmy nad wymiarami lunety.”

Mniejszy model, wykonany ze stali, ma jako jedyny cyferblat w lekko różowawym kolorze. Pozostałe zegarki mają ciemnoniebieskie tarcze, które zostały pokryte szlifem słonecznym.

Zegarki pięknie ukazuje krótkie wideo:
 


W zależności od wybranej wersji zegarka z serii Vacheron-Constantin Overseas self-winding, wskazówki wykonane są z różnego rodzaju kruszcu; z różowego lub białego złota.

Niezależnie jednak od tego, są one pokryte masą świecącą SuperLuminova. Projekt cyferblatu nie jest skomplikowany: trzy wskazówki - odpowiedzialne za standardową funkcję wskazania czasu, okienko daty z ramką na godzinie trzeciej, (szkoda, że z białą podkładką) podłużne, nakładane indeksy godzinowe i minutowe, oraz logo wraz z nazwą firmy.

Każdy element jest wiernym odpowiednikiem elementu na tarczy większego kuzyna.

System szybkiej wymiany paska i klamerki

Szalenie istotną cechą Overseas’ów jest system szybkiej zmiany paska i klamerki z zapięciem: każdy z zegarków przychodzi w zestawie aż z trzema różnymi opcjami do wyboru: bransoletą ściśle przylegającą do koperty (wykonaną z różowego złota 18K 5N, lub stali) gumowym paskiem, oraz paskiem wykonanym ze skóry cielęcej.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Kolejną nowością jest to, że paski wykonane ze skóry cielęcej i kauczuku są teraz wyposażone w wymienne zapięcie, lub klamrę: składane zapięcie w modelach stalowych i klamrę w wersjach ze złota. Kolor pasków jest zależny od naszych wyborów: niebieskie idą w parze ze złotymi i stalowymi zegarkami bez diamentów, a beżowy pasek przewidziano tylko dla wersji stalowej z diamentami.

Oddajmy znów głos Panu Selmoni:

„Koncepcja zamienności została w rzeczywistości posunięta o krok dalej, aby dać właścicielom szansę na modyfikację wyglądu ich zegarka zgodnie z ich życzeniami i okolicznościami użytkowania. Ponieważ są teraz w stanie zmienić sprzączkę/zapięcie i bransoletę/pasek bez użycia narzędzi, mogą po prostu nabyć nowe skórzane lub gumowe paski oferowane przez Vacheron Constantin i dostosować je do posiadanych już sprzączek/zapięć.”

Innymi słowy firma poza sprzedażą zegarków chce także zwiększyć swój dochód poprzez zaoferowanie dedykowanych pasków i zapięć, za pomocą których możemy „bawić się” wyglądem naszego zegarka.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023

Na koniec przejdźmy do cen zegarków z kolekcji Vacheron-Constantin Overseas 2023, oraz poszczególnych numerów referencji: zegarek o numerze ref. 4605V/200R-B978 to wariant z niebieską tarczą, wykonany ze złota, ma diamenty na pierścieniu, koperta 35 mm, cena to 65 500 euro, czyli ~ 300 000 złotych. Zegarek o numerze ref. 4605V/200A-B971: różowa tarcza, wykonany ze srebra, diamenty na pierścieniu, koperta 35 mm, cena to 65 500 euro, czyli około ~ 300 000 złotych.

Zegarek o numerze ref. 4600V/200R-B979: niebieska tarcza, wykonany ze złota, bez diamentów, koperta o średnicy 34.5 mm, cena to 58 000 euro, czyli około 265 000 złotych. Na koniec zegarek o numerze ref. 4600V/200A-B980: niebieska tarcza, wykonany ze stali, bez diamentów, koperta o średnicy 34.5 mm, cena to 58 000 euro, około 265 000 złotych.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Vacheron-Constantin Overseas self-winding 2023.

Czy szybka i łatwa zmiana paska, mniejszy rozmiar kopert, oraz diamenty wystarczą by przekonać klientów do zapłacenia żądanych kwot za „nieprzekombinowany” luksusowy sportowy zegarek mechaniczny, a potem jeszcze skłoni ich do wydania pieniędzy ponownie, tym razem w celu zakupu dodatkowego paska? W moim odczuciu tak.

A marka Vacheron Constantin może „rozbić bank” swoim pomysłem na akcesoria po sprzedażowe.

W końcu, kto by nie chciał mieć zegarka odpowiedniego na wiele okazji?


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Nowy Junghans Meister S Chronoscope...
Nowy Junghans Meister S Chronoscope...
28.04.2023
Limitowany zegarek Vostok Europe Ge...
Limitowany zegarek Vostok Europe Ge...
02.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco