• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych


Bardzo wiele zegarków opisywanych jest przed producentów lub sprzedawców jako wojskowe, militarne. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z modelami, którym nadano jedynie wojskowy wygląd i styl. Styl oczywiście przez wielu lubiany, ale często za wyglądem nie stoją żadne dodatkowe funkcje czy też wyższe parametry techniczne.

Co zatem czyni z zegarka zegarek wojskowy, a co go tylko udaje?

Zielony lub czarny kolor, ewentualnie barwy maskujące, to jeszcze nie wszystko.

Prawdziwy zegarek taktyczny musi mieć odpowiednią czytelność wskazań. Czytelność ta nie może słabnąć w warunkach nocnych ani też warunki pogodowe nie powinny jej wypaczać. To najważniejszy wymóg każdego, rasowego zegarka taktycznego. Aby warunek czytelności mógł zostać spełniony, każdy model powinien posiadać rurki wypełnione trytem. Tylko bowiem trzeci izotop wodoru w zetknięciu z masą fosforescencyjną jest w stanie wygenerować odpowiednio intensywne światło, które zapewni moc iluminacji nawet na 25 lat.

Jedynym producentem tego typu technologii, jest szwajcarska firma mb-microtec, do której należy marka zegarków Traser.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Firma mb-microtec została założona w 1969 przez przez Oskara Thülera. Ciekawostką jest to, że firma Merz&Benteli z której wyodrębniła się mb-microtec działała już od 1918 roku zaopatrując w materiały do badań naukowców, w tym nawet Marię Skłodowską –Curie.

Celem „ojców założycieli” było opracowanie technologii, która dostarczałaby światło bez konieczności angażowania żadnych zewnętrznych źródeł energii, a w dodatku była bezpieczna  w użytkowaniu. Po wielu latach starań, prób i eksperymentów, w końcu udało się utworzyć rozwiązanie spełniające wszystkie powyższe warunki.

Tak powstała technologia o nazwie trigalight®, do dzisiaj uznawana za jedną z najdoskonalszych i najbardziej wydajnych rozwiązań świetlnych.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Dorobek firmy mb-microtec wykorzystywany jest przez wiele gałęzi przemysłu.

Jednym z pierwszych sektorów gospodarki, który zaczął czerpać z technologii GTLS był przemysł zbrojeniowy. Świetlne markery znajdziemy przy konstrukcji celowników, czytników map oraz oznakowaniu powierzchni pod działania w warunkach nocnych. Cywile mogą się natknąć na rurki trytu przy oznakowaniu wyjść ewakuacyjnych lub w Szwajcarii, np. przy oznakowaniu szlaków turystycznych. Nas jednak najbardziej interesuje branża zegarkowa, gdyż rurki wypełnione gazem trytu odegrały w jej historii istotne znaczenie.

Historia zegarków taktycznych, posiadających technologię trigalight®, zaczyna się w 1989 roku, kiedy to Armia Stanów Zjednoczonych zwróciła się do firmy mb-microtec z prośbą i zadaniem opracowania funkcjonalnego instrumentu do odmierzania czasu.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Całość procesu miała być oparta i zgodna ze specyfikacjami wojskowymi MIL-W-46374F, dotyczącymi właśnie parametrów zegarków dla wojska USA.

Wtedy to opracowano model, który przeszedł do historii jako THE ORGINAL.

Był to pierwszy zegarek wyprodukowany przez firmę mb-microtec, a jego pełna nazwa brzmiała P6500 Type 6. Warto podkreślić, że był to również pierwszy w historii model, wykorzystujący technologię trigalight® i spełniający wojskowe normy jakościowe.

Tak narodził się zegarek taktyczny.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Co ciekawe, nie posiadał on na tarczy logo producenta.

Armia wówczas zabraniała tego typu praktyk w myśl zasady: „Żołnierz nie jest reklamą”.

Dla bardziej dociekliwych podajemy kilka wybranych norm, wymaganych przez US Army:

– zegarek musi posiadać czytelność w całkowitej ciemności a zakłócenia wynikające z działania zewnętrznej energii elektrycznej, nie mogą powodować zakłóceń w zasilaniu przez co najmniej 8 godzin od ich wystąpienia,

– wymagany kolor tarczy zegarka – czarny. Dodatkowo białe indeksy w kształcie cyfr arabskich, oznaczone dużą czcionką. Dodatkowo skala 24 godzinna na tarczy,

– pierścień zegarka musi być birotacyjny. Ma to dać możliwość wykorzystania go zarówno do ustalania drugiej strefy czasowej, jak i odmierzania minutowego,

– wskaźnik zawartości trytu w szklanych kapsułkach nie może przekraczać poziomu 25 mCi (milicurie) a miernik promieniowania, po przyłożeniu do obudowy zegarka, winien pokazywać „0”.

Pierwsze zamówienie opiewało na 60 000 zegarków.

Całość kontyngentu została przekazana na potrzeby akcji „Pustynna Burza”, która miała się okazać jedną z największych operacji wojskowych od czasów wojny w Wietnamie. Szybko okazało się jednak, że zapotrzebowanie na tak nowoczesne czasomierze jest ogromne. Zegarki szybko zyskały uznanie w oczach żołnierzy, jak i techników wojskowych.

Kolejne zamówienie było już zdecydowania większe i wynosiło 240 000 sztuk. Do chwili obecnej, Armia Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych odbiorców zegarków marki traser.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Po sukcesie modelu THE ORGINAL, wiele innych armii zwróciło się do mb-microtec z zamówieniami. Zegarki traser można spotkać na nadgarstkach żołnierzy Navy SEAL, Rengarsów, Zielonych Beretów, Specnazu a nawet Polskiej Armii, która zamówiła dla siebie dwa limitowane modele.

Nakład tych limitacji jest jednak objęty tajemnicą wojskową. Obecnie zegarki traser służą żołnierzom oraz przedstawicielom służb mundurowych w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Marka traser, która powstała  w wyniku konkretnego zapotrzebowania danej armii, jest obecnie największym producentem zegarków taktycznych na świecie.  

Od czasu THE ORGINAL tylko 5 marek zegarkowych, które spełnia kryteria norm wojskowych, dostarczyło dla różnych armii na świecie ponad 22 miliony zegarków taktycznych. Zdecydowana większość tych zegarków pochodzi z Niederwagen, siedziby mb-microtec oraz marki traser.

To właśnie niewielką miejscowość pod Bernem uznaje się za stolicę zegarków taktycznych.

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

W 2018 roku otwarto tu nową siedzibę przedsiębiorstwa mb-microtec, które w 2019 roku świętuje 50-lecie istnienia. Dla marki traser data ta to też okrągła rocznica.

W roku obecnym mija 30 lat od powstania zegarka THE ORGINAL, uznawanego za model, który powołał do życia markę traser.
By uczcić to wydarzenie specjaliści zegarkowi z Niederwangen, przy współpracy ekspertów z mb-microtec, pokazali na tegorocznych targach w Bazylei najjaśniejszy zegarek świata.

Mowa o modelu T1000, którego cała tarcza została wyłożona 318 rurkami wypełnionymi trytem. Jego moc świetlna to 1000 microlumenów, co oznacza, że emituje 40krotnie więcej światła od standardowego zegarka marki traser.

Widzieliśmy go na żywo podczas targów w Bazylei – oto jak wygląda:


TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Z racji na zawartość trytu, jest to zegarek tylko koncepcyjny, nie przeznaczony do sprzedaży.

Wszystko wskazuje na to, że przyszłość marki traser, tak jak i jej zegarki, wygląda świetliście. Z każdym rokiem rośnie bowiem zainteresowanie zegarkami taktycznymi, spełniającymi konkretne kryteria jakościowe, określane przez normy ISO oraz MIL-PRF (norma wojskowa określająca od 1999 roku normy jakościowe zegarków dla wszystkich jednostek wojskowych należących do sił NATO).

Najważniejsze atuty zegarków traser?

 1. Manufakturowy system trigalight® - samowystarczalny system podświetlania generujący światło przez ponad 25 lat. Nie wymaga on dodatkowego źródła zasilania.
Producent oferuje aż 10 lat gwarancji, na zachowanie przez dekadę stałej intensywności światła.
 2. Polski dystrybutor oferuje 4 lata gwarancji na mechanizm
 3. 2 lata gwarancji międzynarodowej
 4. Każda referencja spełnia normy ISO 22810, zegarki powyżej 20 atm również normy ISO6425 a zegarki z wybranych linii - wojskowe normy MIL-PRF
 5. Minimalna szczelność zegarków wynosi 10 atm.
 6. Traser, jako jedyny, oferuje konstrukcję koperty typu DC (Double Case) w linii P66 Tactical Mission. System DC gwarantuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 7. W linii P49 możemy spotkać baterię litową, która zwiększa żywotność zegarka nawet do 10 lat
 8. W wybranych modelach uszczelka między szkłem a kopertą została dodatkowo pokryta Super LumiNovą, co powoduje efakt „aureoli”.
 9. W większości zegarków z funkcją chronografu datownik jest podświetlany w technologii trigalight®
 10. 99% referencji posiadają szkła szafirowe z wewnętrznym antyrefleksem
 11. W linii P67 Officer Pro, wybrane modele zostały wyposażone w tarcze w całości pokryte Super LumiNovą i to w kilku wersjach kolorystycznych.
 12. Każdy zegarek marki traser legitymuje się najwyższej klasy czytelnością bez względu na porę dnia i nocy oraz na warunki pogodowe – wyznacznik dla marki taktycznej.
 13. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości – dostępne około 90 referencji w przedziale od 890 zł na 3990 zł kończąc.


TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych

Coraz więcej osób zaczyna przedkładać jakość wykonania nad logotyp zegarka. Brzmi to budująco, gdyż zewnętrzne jednostki jakościowe lub certyfikujące muszą wpłynąć na finalną jakość wykonania. Dowodem na silną wiarę w jakość zegarków z Niederwangen może być fakt, że polski dystrybutor tejże marki, zdecydował się przedłużyć do 4 lat gwarancję na zegarki zakupione na terytorium naszego kraju.

Polska armia już dawno przekonała się o jakości i funkcjonalności zegarków traser, czy i klient cywilny obdarzy ją równie dużym kredytem zaufania – czas pokaże.

Liczymy na to, że wkrótce do redakcji „Zegarki i Pasja” trafią pierwsze modele, które będziemy mogli dla Was przetestować i podzielić się wrażeniami na ich temat.

Wszelkie nowości oraz informacje dotyczące marki Traser znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: TRASER.

Redakcja Zegarki i Pasja
* artykuł przygotowany z wykorzystaniem materiałów prasowych marki Traser


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Zegarki i polski tenis. Raport 2019
Zegarki i polski tenis. Raport 2019
27.04.2019
Zegarmistrzostwo jako sztuka, sztuk...
Zegarmistrzostwo jako sztuka, sztuk...
30.05.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco