Trzymając się nadal uwielbianej przeze mnie stylistyki, wywodzącej się z lat 50. XX wieku, zwiększono - wbrew panującym obecnie trendom w branży – rozmiar koperty zegarka.
S oznacza sport
Model z tej serii pierwszy raz pojawił się dwa lata temu. Jego ciągle delikatna, o bardzo wąskim bocznym profilu koperta wykonana ze stali ma aż 45 mm średnicy. Jej grubość to 15,9 mm.
Wymiary oznaczają duży zegarek, ale z racji średnicy budowa jest harmonijna, a proporcje właściwe. Dodatek S ma oznaczać sport. Można powiedzieć, że zmiany jakie zastosowano wobec modelu standardowego, czyli Meister Chronoscope o rozmiarze koperty 40,7 mm, są faktycznie spore, a ma to na celu sprawić, aby ten nowy wariant zegarka był użyteczny także w bardziej trudnych warunkach, jak chociażby właśnie podczas uprawiania sportu.
Zanim przejdziemy do dalszego opisu zegarka, zobaczmy krótkie wideo:
Jak widać, koperta czasomierza, mimo nadal delikatnego wyglądu, jest bardziej masywna.
Wyraźnie widoczne są jej ostre krzywizny, oraz krawędzie nadające klasycznej obudowie nowocześniejszego charakteru. Najnowsza odsłona Chronoscope jest nieco spokojniejsza niż prekursor mający agresywne, czerwone akcenty i kopertę pokrytą czarną powłoką PVD.
W prezentowanej edycji Meister S Chronoscope stal nierdzewna ze swoim zimnym blaskiem połączona z głębokim, ciemnym błękitem tarczy nadają temu zegarkowi chłodnego charakteru. Współgra on ze sportowym stylem, złamanym bardzo eleganckim kształtem koperty, połączonym z wypukłym szafirowym szkłem. Umieszczone po prawej stronie, czyli w tradycyjnym miejscu, „centrum sterowania” w postaci koronki i przycisków do obsługi stopera dobrze komponują się z wizerunkiem tego modelu.
Koronka jest zakręcana i odpowiedniej wielkości.
Na czołowej, polerowanej części wygrawerowano gwiazdę Junghansa. Jej boki są pokryte bardzo wąskimi nacięciami, a z obu stron, niemal po sam wierzchołek, koronkę chronią nie występujące w standardowym modelu bez „S” w nazwie wypustki koperty, oddzielające ją od przycisków o wydłużonym, eliptycznym kształcie, które są polerowane. Górne powierzchnie koperty poddano szczotkowaniu, a luneta i boki zostały wypolerowane na wysoki połysk.
Sportowy, nowoczesny wizerunek
Sportowy charakter i zdecydowany dynamizm podkreślają elementy tarczy zegarka.
Jak pisałem wyżej, cyferblat ma ciemnobłękitną barwę. Dodatkowo zabarwienie to jest gradientowe.
Schodzące lekko w dół krawędzie wypukłej tarczy są niemal czarne. Barwa rozjaśnia się w centralnej części, co podkreśla jej zagięty profil. Małe subtarcze stopera i mały sekundnik są lekko zagłębione. To talerzykowate kształtem, małe „totalizatory” dodatkowo wydzielone czarnym kolorem powierzchni, która jest okrężnie giloszowana.
Na godzinie 3. subtarcza jest mniejsza - to mały sekundnik z białą wskazówką. Na 12. widoczny jest licznik minut stopera, a na godzinie 6. licznik godzin stopera. Wskazówki na obu są złociste, tak jak końcówka centralnego sekundnika stopera. Dzięki temu sekcja odpowiadająca za wskazania pomiaru odcinków czasu została niejako wydzielona odrębnym kolorem.
Centralne wskazówki minutowa i godzinowa są srebrzyste. Za przestrzenią szkieletowaną mają wypełnienie białą masą luminescencyjną. Trzeba zaznaczyć, że ramiona mają delikatny, lekko zagięty kształt, który pasuje do stylu zegarka, ale jednocześnie podkreśla sportowy, nowoczesny wizerunek tego chronografu. Bardzo podobne stylistycznie są nakładane indeksy godzinowe, z biegnącymi przez ich środek paskami masy świecącej. Indeksy są częściowo zanurzone w nacięcia wykonane w pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła, na którym nadrukowano bardzo delikatne indeksy minutowe.
Na godzinie 3. zlokalizowane jest podwójne okienko datownika wskazujące w szerszym okienku dni tygodnia, a w węższym dni miesiąca. Nad datownikiem nadrukowano nazwę i logo firmy, a pod nim napis „Chronoscope”.
Tarczę chroni wspomniane wcześniej, wypukłe szkło szafirowe z nałożoną po obu stronach powłoką antyrefleksyjną.
Bardzo udane połączenie
Zegarek Junghans Meister S Chronoscope pod względem wizualnym, biorąc pod uwagę to, co widzimy parząc na niego od frontu, jest bardzo udanym połączeniem klasycznego kształtu, zagiętej tarczy, i prostej, ale czytelnej formy z nowoczesnym stylem sportowym.
Takie detale, jak nieco masywniejsza koperta, bardzo ciekawe i dopracowane wskazówki wraz z indeksami dają taki właśnie obraz. Wzmacnia go zintegrowany pasek gumowy z wklejonymi od zewnętrznej strony paskami niebieskiej skóry, przeszytej złocistą nicią. Zapięcie paska to wygodna, podwójnie składana klamra. Pasek od spodu ma wytłoczony napis Junghans na dłuższej i Meister na krótszej części.
Napisy, ich wypukłe litery, stanowią jednocześnie elementy ułatwiające cyrkulację powietrza.
Jest też opcja na stalowej bransolecie. Marka Junghans słynie z misternych, wieloelementowych bransolet. Tak jest i tutaj. Bransoleta to 7-rzędowa konstrukcja, z wąskimi ogniwami naprzemiennie szczotkowanymi i polerowanymi.
Mechaniczne serce zegarka
Ostatnie ważne elementy to dekiel oraz mechanizm zegarka. Tutaj dekiel jest pełny, z centralnie wygrawerowaną gwiazdą Junghansa, przykręcany 7 śrubkami.
Cały zestaw ma bardzo wysoki poziom wodoszczelności, bo do aż 200 m.
Pod deklem pracuje legendarny wręcz mechanizm. Marka Junghans nazywa go J880.1. To mechaniczne serce bazujące na mechanizmie ETA Valjoux 7750 w wersji Elabore. A zatem ponadstandardowo trwały i niezawodny mechanizm, zapewniający całkiem dobrą precyzję pracy, a także 48-godzinną rezerwę chodu. Wskazania to: godziny, minuty, sekundy czasu głównego, stoper pozwalający na mierzenie upływu sekund, minut i godzin, oraz datownik z dniami tygodnia i miesiąca. Dni miesiąca można wybrać w wydaniu angielskim lub niemieckim. Mechanizm ma automatyczny naciąg sprężyny napędowej, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a łożyskowany jest na 25 kamieniach.
Junghans Meister S Chronoscope – dostępność i cena
Podsumowując, najnowsze wcielenie zaprezentowanego niedawno modelu Junghans Meister S Chronoscope to duży, ale zarazem klasycznie elegancki zegarek mechaniczny, z detalami wskazującymi na jego współczesne pochodzenie.
O sportowym charakterze przesądza zaimplementowanie stopera, luminescencja, nieco masywniejsza koperta doskonale chroniąca koronkę, oraz bardzo wysoki poziom wodoszczelności. Także gumowy pasek z zestawu jest typowo sportowym atrybutem.
Cena zegarka Junghans Meister S Chronoscope to 11 230 złotych w wersji na pasku, bądź 11 710 złotych w wariancie na stalowej bransolecie.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Junghans znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Junghans.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00