• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko

Nowy Junghans Meister S Chronoscope. Bauhausowa forma w sportowym wydaniu!


Nowy Meister S Chronoscope firmy Junghans to, w mojej ocenie, bardzo atrakcyjny sportowy zegarek mechaniczny. Nowy model w kolekcji Meister, czyli flagowej w ramach portfolio tego niemieckiego producenta, to zawsze swego rodzaju wydarzenie. Junghans słynie z tworzenia zegarków o bardzo klasycznym wyglądzie, a czasomierze z linii Meister to też często - poza elegancją w wydaniu retro połączoną z bauhausową funkcjonalnością - także dodatkowe funkcje. I w przypadku modelu Chronoscope tak waśnie jest, zgodnie z nazwą, ten zegarek wyposażony jest w stoper. Choć w 2023 roku niemiecka firma poszła nieco pod prąd.

Trzymając się nadal uwielbianej przeze mnie stylistyki, wywodzącej się z lat 50. XX wieku, zwiększono - wbrew panującym obecnie trendom w branży – rozmiar koperty zegarka.

S oznacza sport

Model z tej serii pierwszy raz pojawił się dwa lata temu. Jego ciągle delikatna, o bardzo wąskim bocznym profilu koperta wykonana ze stali ma aż 45 mm średnicy. Jej grubość to 15,9 mm.

Wymiary oznaczają duży zegarek, ale z racji średnicy budowa jest harmonijna, a proporcje właściwe. Dodatek S ma oznaczać sport. Można powiedzieć, że zmiany jakie zastosowano wobec modelu standardowego, czyli Meister Chronoscope o rozmiarze koperty 40,7 mm, są faktycznie spore, a ma to na celu sprawić, aby ten nowy wariant zegarka był użyteczny także w bardziej trudnych warunkach, jak chociażby właśnie podczas uprawiania sportu.

Zanim przejdziemy do dalszego opisu zegarka, zobaczmy krótkie wideo:
 

Jak widać, koperta czasomierza, mimo nadal delikatnego wyglądu, jest bardziej masywna.

Wyraźnie widoczne są jej ostre krzywizny, oraz krawędzie nadające klasycznej obudowie nowocześniejszego charakteru. Najnowsza odsłona Chronoscope jest nieco spokojniejsza niż prekursor mający agresywne, czerwone akcenty i kopertę pokrytą czarną powłoką PVD.

W prezentowanej edycji Meister S Chronoscope stal nierdzewna ze swoim zimnym blaskiem połączona z głębokim, ciemnym błękitem tarczy nadają temu zegarkowi chłodnego charakteru. Współgra on ze sportowym stylem, złamanym bardzo eleganckim kształtem koperty, połączonym z wypukłym szafirowym szkłem.  Umieszczone po prawej stronie, czyli w tradycyjnym miejscu, „centrum sterowania” w postaci koronki i przycisków do obsługi stopera dobrze komponują się z wizerunkiem tego modelu.

Koronka jest zakręcana i odpowiedniej wielkości.

Junghans Meister S Chronoscope

Junghans Meister S Chronoscope

Na czołowej, polerowanej części wygrawerowano gwiazdę Junghansa. Jej boki są pokryte bardzo wąskimi nacięciami, a z obu stron, niemal po sam wierzchołek, koronkę chronią nie występujące w standardowym modelu bez „S” w nazwie wypustki koperty, oddzielające ją od przycisków o wydłużonym, eliptycznym kształcie, które są polerowane. Górne powierzchnie koperty poddano szczotkowaniu, a luneta i boki zostały wypolerowane na wysoki połysk.

Sportowy, nowoczesny wizerunek

Sportowy charakter i zdecydowany dynamizm podkreślają elementy tarczy zegarka.

Junghans Meister S Chronoscope

Jak pisałem wyżej, cyferblat ma ciemnobłękitną barwę. Dodatkowo zabarwienie to jest gradientowe.

Schodzące lekko w dół krawędzie wypukłej tarczy są niemal czarne. Barwa rozjaśnia się w centralnej części, co podkreśla jej zagięty profil. Małe subtarcze stopera i mały sekundnik są lekko zagłębione. To talerzykowate kształtem, małe „totalizatory” dodatkowo wydzielone czarnym kolorem powierzchni, która jest okrężnie giloszowana.

Na godzinie 3. subtarcza jest mniejsza - to mały sekundnik z białą wskazówką. Na 12. widoczny jest licznik minut stopera, a na godzinie 6. licznik godzin stopera. Wskazówki na obu są złociste, tak jak końcówka centralnego sekundnika stopera. Dzięki temu sekcja odpowiadająca za wskazania pomiaru odcinków czasu została niejako wydzielona odrębnym kolorem.

Centralne wskazówki minutowa i godzinowa są srebrzyste. Za przestrzenią szkieletowaną mają wypełnienie białą masą luminescencyjną. Trzeba zaznaczyć, że ramiona mają delikatny, lekko zagięty kształt, który pasuje do stylu zegarka, ale jednocześnie podkreśla sportowy, nowoczesny wizerunek tego chronografu. Bardzo podobne stylistycznie są nakładane indeksy godzinowe, z biegnącymi przez ich środek paskami masy świecącej. Indeksy są częściowo zanurzone w nacięcia wykonane w pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła, na którym nadrukowano bardzo delikatne indeksy minutowe.

Junghans Meister S Chronoscope

Junghans Meister S Chronoscope

Na godzinie 3. zlokalizowane jest podwójne okienko datownika wskazujące w szerszym okienku dni tygodnia, a w węższym dni miesiąca. Nad datownikiem nadrukowano nazwę i logo firmy, a pod nim napis „Chronoscope”.

Tarczę chroni wspomniane wcześniej, wypukłe szkło szafirowe z nałożoną po obu stronach powłoką antyrefleksyjną.

Bardzo udane połączenie

Zegarek Junghans Meister S Chronoscope pod względem wizualnym, biorąc pod uwagę to, co widzimy parząc na niego od frontu, jest bardzo udanym połączeniem klasycznego kształtu, zagiętej tarczy, i prostej, ale czytelnej formy z nowoczesnym stylem sportowym.

Takie detale, jak nieco masywniejsza koperta, bardzo ciekawe i dopracowane wskazówki wraz z indeksami dają taki właśnie obraz. Wzmacnia go zintegrowany pasek gumowy z wklejonymi od zewnętrznej strony paskami niebieskiej skóry, przeszytej złocistą nicią. Zapięcie paska to wygodna, podwójnie składana klamra. Pasek od spodu ma wytłoczony napis Junghans na dłuższej i Meister na krótszej części.

Napisy, ich wypukłe litery, stanowią jednocześnie elementy ułatwiające cyrkulację powietrza.

Junghans Meister S Chronoscope

Junghans Meister S Chronoscope

Jest też opcja na stalowej bransolecie. Marka Junghans słynie z misternych, wieloelementowych bransolet. Tak jest i tutaj. Bransoleta to 7-rzędowa konstrukcja, z wąskimi ogniwami naprzemiennie szczotkowanymi i polerowanymi.

Mechaniczne serce zegarka

Ostatnie ważne elementy to dekiel oraz mechanizm zegarka. Tutaj dekiel jest pełny, z centralnie wygrawerowaną gwiazdą Junghansa, przykręcany 7 śrubkami.

Cały zestaw ma bardzo wysoki poziom wodoszczelności, bo do aż 200 m.

Pod deklem pracuje legendarny wręcz mechanizm. Marka Junghans nazywa go J880.1. To mechaniczne serce bazujące na mechanizmie ETA Valjoux 7750 w wersji Elabore. A zatem ponadstandardowo trwały i niezawodny mechanizm, zapewniający całkiem dobrą precyzję pracy, a także 48-godzinną rezerwę chodu. Wskazania to: godziny, minuty, sekundy czasu głównego, stoper pozwalający na mierzenie upływu sekund, minut i godzin, oraz datownik z dniami tygodnia i miesiąca. Dni miesiąca można wybrać w wydaniu angielskim lub niemieckim. Mechanizm ma automatyczny naciąg sprężyny napędowej, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a łożyskowany jest na 25 kamieniach.

Junghans Meister S Chronoscope – dostępność i cena

Podsumowując, najnowsze wcielenie zaprezentowanego niedawno modelu Junghans Meister S Chronoscope to duży, ale zarazem klasycznie elegancki zegarek mechaniczny, z detalami wskazującymi na jego współczesne pochodzenie.

Junghans Meister S Chronoscope

Junghans Meister S Chronoscope

Junghans Meister S Chronoscope

O sportowym charakterze przesądza zaimplementowanie stopera, luminescencja, nieco masywniejsza koperta doskonale chroniąca koronkę, oraz bardzo wysoki poziom wodoszczelności. Także gumowy pasek z zestawu jest typowo sportowym atrybutem.

Cena zegarka Junghans Meister S Chronoscope to 11 230 złotych w wersji na pasku, bądź 11 710 złotych w wariancie na stalowej bransolecie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Junghans znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Junghans.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Zaskakujący zegarek z 1973 roku pow...
Zaskakujący zegarek z 1973 roku pow...
27.04.2023
Vacheron-Constantin Overseas self-w...
Vacheron-Constantin Overseas self-w...
01.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco