• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie

Hautlence Linear Series 2. Kontrastowe kolory, tourbillon i format… telewizora


W 2004 roku Renaud de Retz i Guillaume Tetu założyli swoją firmę w Neuchâtel. Co ciekawe, nazwa ich firmy jest powiązana właśnie z miastem, w którym rozpoczęli działalność, choć nie od razu to widać. Słowo "Hautlence" jest bowiem anagramem "Neuchatel". Obaj założyciele firmy mieli już doświadczenie w branży zegarmistrzowskiej, które zdobywali w firmach Longines, Jaeger-LeCoultre, LVMH i TAG Heuer, ale zdecydowali się na nowe podejście do interpretacji zegarków, co wyraźnie pokazują oferowane przez swoje produkty.

Pierwsze modele zegarków zaprezentowane przez markę Hautlence były mechanicznie, wyposażone w ceniony, ale niezbyt skomplikowany mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej - Peseux 7001. W międzyczasie opracowano własne konstrukcje, dostosowane do specyfiki zegarków i założeń, jakie przyświecają założycielom. Cechą charakterystyczną modeli z logo Hautelence, która od razu rzuca się w oczy i jednocześnie zapewnia ich momentalną rozpoznawalność, jest kształt koperty. To zegarki o prostokątnym kształcie obudowy. Tego typu modele nazywane są pieszczotliwie przez miłośników zegarków „telewizorkiem”.

Choć w tym przypadku to bardzo kosztowne „telewizorki”.

Najpopularniejszy standard w telewizorach

We wrześniu 2022 rorku firma Hautelence rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii z serią modeli pod nazwą Linear 1. Teraz, w 2023 roku, podczas prestiżowych targów Watches & Wonders odbywających się w Genewie, marka zaprezentowała serię Linear 2.

Hautlence Linear Series 2

Hautlence Linear Series 2

Zegarki z tej kolekcji są wyposażone w przeprojektowaną kopertę pokrytą czarną powłoką PVD, która oferuje atrakcyjny wizualnie kontrast z kolorowymi elementami mechanizmu. Nowa linia to także nowy mechanizm i unikalna tarcza, ze specyficznym sposobem odczytu czasu. Nowy model ma oczywiście także opisywany wcześniej kształt koperty. Co ciekawe, w formacie 16:9, co jest najpopularniejszym standardem w telewizorach właśnie.

Koperta jest wykonana ze stali i pokryta powłoką PVD. Większość jej powierzchni jest szczotkowana. Szerokość to 50,8 mm, ale wysokość od ucha do ucha to już jedynie 43 mm. Także niewielka jest grubość zegarka. – na poziomie 11,9 mm, co przy tej niewielkiej wysokości i dodatkowym zagięciu górnej i dolnej części dekla pozwala mieć nadzieję, że zegarek będzie całkiem wygodny w użytkowaniu po założeniu na nadgarstek.

Odczyt godzin w sposób liniowy

Pod szkłem widoczny jest układ do odczytu godzin w sposób liniowy.

Skala 12-godzina jest nadrukowana przy lewym boku koperty, pod szkłem oczywiście. Przy każdym oznaczeniu jest otwór, w którym pojawia się białe wypełnienie przy właściwej godzinie. To wypełnienie znajduje się na końcu ramienia o kształcie przypominającym bumerang, które skokowo porusza się we właściwym kierunku, a jego oś jest umieszczona w okolicy 15 minuty na drugiej skali.

Hautlence Linear Series 2

Hautlence Linear Series 2

Ramię jest zabarwione na niebieski kolor, a kształtem przypomina to zastosowane w pierwszym mechanizmie opracowanym przez Hautelence w 2004 roku, czyli w mechanizmie kaliber HL. Po wskazaniu godziny 12., i tym samym liczby 12 na liniowej skali, specjalny ślimak odłącza element prowadzący ramię, aby uwolnić zgromadzoną energię, co prowadzi do przeskoku wskazania na godzinę 1.

Niemal na środku tarczy, z lekkim przesunięciem w prawą stronę, widoczna jest skala ułożona w okręgu. Składa się ona z oznaczeń minutowych. Z racji umieszczenia ich na transparentnym pierścieniu wykonanym z szafirowego szkła, stwarzają wrażenie zawieszonych w przestrzeni, lewitujących. To indeksy minutowe 3D Globolight®.

Wewnątrz okręgu widać częściowo mechanizm zegarka, wraz ze wspomnianym niebieskim ramieniem. Centralnie w nim umieszczona jest niebieska wskazówka o nietypowym kształcie, z paskiem masy luminescencyjnej. Ona wskazuje upływ minut. Masa luminescencyjna indeksów minutowych, godzinowych oraz wypełnienie przy oznaczeniach godzinowych i na wskazówce minutowej są białe, a po naświetleniu emitują niebieskie światło.

Hautlence Linear Series 2

Hautlence Linear Series 2

W dolnej części jest przerwa na skali między 20. a 40. minutą.

To z racji wyciętego tam otworu, który ukazuje wielką komplikację konstrukcji mechanizmu w jaką ten zegarek jest wyposażony. To latający tourbillon minutowy z niebieskim mostkiem. Ten duży, pozostały obszar wypełnia płaski element w szarym kolorze, którego powierzchnię precyzyjnie, pionowo wyszczotkowano.

Powrót do DNA marki

Można powiedzieć, że najnowszym modelem Linear Series 2 marka Hautelence ponownie powróciła i zarazem połączyła się ze swoim DNA, realizując swoje rewolucyjne podejście do odczytywania czasu, tym razem z dodatkowym wymiarem.

Zanim przejdziemy do dalszego opisu, warto zobaczyć krótkie wideo:
 


Wróćmy zatem do strony wizualnej tego wyjątkowego zegarka.

Tło skali godzinowej ma kolor głębokiej czerni, co harmonizuje z intensywną czernią stalowej koperty zegarków Linear Series 2, która jest w całości pokryta powłoką PVD.

Marka reklamuje ten model hasłem: „Black is the new black”.

Taki dobór kolorystyki ma na celu kontrastowanie z elementami niebieskimi (a tym samym ich uwydatnienie) w postaci ramienia wskazania godzin, wskazówki minutowej, oraz oczywiście mostka torbillonu. Taki sposób wykończenia ma wyraźnie podkreślać współczesną estetykę przeprojektowanej, prostokątnej koperty, która przy okazji zapewnia klasę wodoszczelności aż do 10 atm. To dużo, jak na tak nietypowy zegarek.

Na obu bokach są umieszczone jako stylistyczne elementy wypustki, przy czym ta po stronie prawej jest podzielona na dwie mniejsze, z tej racji, że znajduje się tam koronka. Jest ona  również jest pokryta powłoką PVD w czarnym kolorze, a przez centralny obszar jej bocznej powierzchni przechodzi gumowy, czarny pierścień o barwie i strukturze paska tego zegarka.

Mechaniczne serce zegarka

Przykręcany ośmioma śrubkami, szczotkowany dekiel ma decentralne przeszklenie ukazujące spód mechanizmu.

Hautlence Linear Series 2

Hautlence Linear Series 2

Mechanizm zegarka Hautlence Linear Series 2 ma automatyczny naciąg sprężyny napędowej. Oznaczony jest jako Hautelence kaliber D50. Został on w całości opracowany, zaprojektowany i wyprodukowany we własnym zakresie przez tę firmę, zwiększając tym samym liczbę mechanizmów produkowanych przez firmę Hautelence do ośmiu. Wyposażony w moduł stworzony we współpracy z firmą Agenhor, mechanizm ten składa się z 239 komponentów, jego balans pracuje  z częstotliwością 3 Hz, czyli 21 600 wahnięć na godzinę.

Oferuje całkiem przyzwoitą rezerwę chodu do 72 godzin.

Hautlence Linear Series 2 – dostępność i cena

Prezentowana nowość Hautlence to nowoczesny zegarek z klasyczną, wielką komplikacją konstrukcji mechanizmu – tourbillonem, oraz nietypowym sposobem prezentowania czasu. Same te cechy to już sporo.

Hautlence Linear Series 2

Hautlence Linear Series 2

Kiedy dodamy ostre linie koperty o ciekawym kształcie i formacie, szczotkowanie dające nieco futurystyczny wygląd wzmacniany sportowym, gumowym paskiem, to w efekcie dostajemy bardzo nietypowy, ale - w mojej ocenie - atrakcyjny zegarek.

No, ale Hautelence nie jest dla każdego.

Tyle, że głównie z powodu ceny.

Numer referencyjny prezentowanego zegarka to AD50-ST01, a cena Hautlence Linear Series 2 wynosi 63 000 franków szwajcarskich, czyli około 302 000 złotych, plus vat.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegar...
Rado Centrix na 2023. Poprzez zegar...
24.04.2023
Oris ProPilot Altimeter. Nowa odsło...
Oris ProPilot Altimeter. Nowa odsło...
26.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco