Szwajcarska marka Oris szczyci się produkcją zegarków wyłącznie mechanicznych. Równocześnie dąży do niekonwencjonalnych propozycji w zakresie dodatkowych funkcji oferowanych modeli. A chcąc te dwa kierunki połączyć, firmie tej udało się zaproponować zegarki z mechanicznym głębokościomierzem, oraz z mechanicznym wysokościomierzem. Teraz, w 2023 roku, Oris zaprezentował nowy model zegarka z tą niespotykaną komplikacją konstrukcji, czyli wysokościomierza właśnie. To już druga wersja modelu tego typu od Orisa.
Pierwszy Oris ProPilot Altimeter, sprzed niemal 10 lat, był bardzo podobny do dzisiaj prezentowanego czasomierza, ale upływ czasu, doświadczenie i nowe możliwości techniczne szwajcarskiego producenta spowodowały, że nowy model jest oczywiście jego ulepszoną wersją. Co ważne i warte podkreślenia – to pierwszy na świecie, dotychczas nadal jedyny zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem z taką funkcją.
Tym samym zegarek Oris Altimeter to nietypowy czasomierz, który oprócz standardowej funkcji wskazywania czasu, został wyposażony właśnie w wysokościomierz, i to mechaniczny.
Usprawnienia względem wersji z 2014 roku
Te usprawnienie wobec zegarka z 2014 roku to zwiększony zakres pomiarowy.
Teraz możemy zmierzyć wysokość do 6000 metrów, a wcześniej ten zakres kończył się jedynie na 4500 metrów. Kolejna modyfikacja widoczna od razu to koperta, a dokładnie materiał z jakiego ją wykonano. To obudowa z włókna węglowego, która jest bardzo lekka, a jednocześnie trwała i wytrzymała.
Atutem dodatkowym, nie mniej ważnym, jest fakt, że świetnie wygląda. Produkcją koperty zajmuje się firma 9T Labs, specjalizująca się w produkcji lekkich materiałów na potrzeby przemysłu lotniczego i samochodowego. Duży nacisk jest kładziony na jakość i wytrzymałość, a także na minimalizowanie wpływu produkcji na środowisko, co dla Orisa jest bardzo ważne.
W efekcie, nowy Oris ProPilot Altimeter ma karbonową kopertę o średnicy 47 mm i 16 mm grubości, która, mimo, że jest duża i optycznie masywna, to w rzeczywistości jest lekka jak plastik, ale jednocześnie wytrzymalsza od metalu i cieńsza o 1 mm w porównaniu z poprzednią wersją zegarka, co akurat nie rzuca się w oczy, ale pewnie wpływa na komfort użytkowania.
Koperta z włókna węglowego
Kopertę zegarka stworzono za pomocą innowacyjnej metody druku 3D. To metoda znacznie bardziej skomplikowana i zaawansowana niż standardowy druk 3D.
Proces ten jest opisywany jako produkcja i formowane addytywne.
Materiał ten to w zasadzie kompozyt włókna węglowego i polimeru o nazwie PEKK, który ma wysoką odporność mechaniczną, cieplną i chemiczną. Tak stworzona koperta zegarka ma bardzo ciekawą strukturę, wizualnie zbliżoną do wyglądu ułożenia słojów w drewnie. Marka Oris - jako pierwszy z branży zegarmistrzowskiej - produkuje swoje zegarkowe koperty wraz z firmą 9T Labs, co jest kolejną oznaką gotowości do wchodzenia na nowe obszary działalności.
Proces tworzenia i wygląd koperty prezentuje krótkie wideo:
Charakterystyczne cechy modelu ProPilot
Prezentowany zegarek z wysokościomierzem bazuje na modelu ProPilot, więc widoczne są też charakterystyczne dla niego cechy, takie jak skośne nacięcia na krawędzi lunety i dekla.
Luneta wieńczy zegarek od góry, dekiel zamyka kopertę od spodu. Oba te elementy wykonano z tytanu zabarwionego na ciemnoszary kolor, by harmonijnie komponować się z barwą włókna węglowego zastosowanego do wykonania koperty.
Po prawej stronie obudowy znajdują się dwie koronki. Górna, nieco mniejsza, na godzinie 2., to koronka służąca do regulacji ustawień wskazania czasu. Koronka dolna, nieco większa, to ta, która odpowiada za ustawienie i kalibrację wysokościomierza. Obie koronki mają nacięcia stylistycznie współgrające z tymi na lunecie i deklu.
Dolna koronka, na godzinie 4., jak wspomniałem, służy do obsługi funkcji wysokościomierza. Najpierw należy ją odkręcić. Jeśli prawidłowo wykonany tę czynność ukazuje nam się czerwony ring, co oznacza, że możemy przejść do kolejnego etapu. To odciągniecie koronki.
W tej pozycji obracamy nią w taki sposób, by znajdujący się w szczelinie wokół tarczy czerwony trójkącik z napisem REF PRE wskazywał aktualnie ciśnienie, jakie panuje w danej chwili.
Wtedy koronkę wciskamy do pozycji wyjściowej, a zegarek jest w stanie pomiaru wysokości.
Wnętrze urządzenia pomiarowego jest po odkręceniu koronki wystawione na działanie ciśnienia, a paraizolacyjne zabezpieczenie chroni wnętrze zegarka i mechanizm, umożliwiając jednocześnie wykonanie pomiaru. Podczas pomiaru na tarczy widoczny jest żółty, dwuramienny wskaźnik wykonany z włókna węglowego, który pokazuje nam w szczelinie między ramionami aktualną wysokość, którą odczytujemy na skali nadrukowanej na ukośnie ustawionym pierścieniu oddzielającym tarczę od szkła.
Skala może być wyrażona w metrach lub w stopach.
Trzeba pamiętać, że mimo tego, iż zegarek jest wodoszczelny do 100 m, w trybie pomiaru wysokości – czyli z odkręconą koronką, te parametry nie są zachowane. Choć samo wnętrze i mechanizm zegarka są, jak wspomniałem wyżej, zabezpieczone przed wilgocią.
Czerwona wskazówka w rowku ze skalą barometru pokazuje aktualne ciśnienie.
Przejrzysta i czytelna tarcza zegarka
Patrząc na zegarek od frontu, za częścią odpowiadającą za wskazania wysokościomierza, w centrum widoczna jest standardowa tarcza zegarka. Jest ona czarna i - jak przystało na model typu pilot - bardzo przejrzysta i czytelna. Na krawędzi nadrukowana jest skala minutowa.
Co pięć minut to indeks godzinowy, w mieszanym układzie. To raz wydłużony prostokąt, a co drugi to cyfry arabskie. Na godzinie 3. wycięto okienko datownika wskazującego dzień miesiąca na czarnym tle. Białe, wyraziste wskazówki zapewniają łatwy odczyt.
W ciemności wspomaga ich wypełnienie masą luminescencyjną, którą także nałożono na indeksy godzinowe. Czarny sekundnik ma białą końcówkę. W efekcie mamy tarczę z jednej strony sprawiającą wrażenie dość skomplikowanej, z racji widocznych skali barometru i wysokościomierza, a z drugiej, w sekcji odczytu czasu, jest ona bardzo prosta i funkcjonalna.
Czyli jest dokładnie tak, jak oczekujemy tego od zegarka dla pilotów.
Model Oris ProPilot Altimeter otrzymujemy na pasku tekstylnym w oliwkowozielonym kolorze. Gruby splot bardzo atrakcyjnie wygląda. Od spodu jest skórzana futrówka, a zapięcie to tytanowa, zabawiona na szaro klamra podwójnie składana.
Za pracę zegarka odpowiada mechanizm Oris kaliber 793 z automatycznym naciągiem i 56-godzinną rezerwą chodu. Werk jest ukryty pod wspominanym, tytanowym deklem. Warto dodać, że na deklu wygrawerowano przelicznik stóp na metry.
Oris ProPilot Altimeter – dostępność i cena
Podsumowując, jest to zegarek mechaniczny, który z pewnością przypadnie do gustu osobom interesującym się tematyką lotniczą, czy też sportami związanymi z wysokością, kiedy mierzenie poziomu wysokości jest bardzo ważnym elementem.
Oris ProPilot Altimeter jest przeznaczony także dla osób, które pasjonują się sportami ekstremalnymi, jak chociażby wspinaczką górską lub paralotniarstwem.
Dzięki funkcji wysokościomierza, zegarek pozwala na pomiar wysokości, co może być niezbędne w wielu sytuacjach, zwłaszcza w trudnym terenie górskim lub podczas lotów.
Warto zaznaczyć, że zegarek ten został zaprojektowany z myślą o wygodzie użytkowania, co jest ważne biorąc pod uwagę jego niebagatelne przecież wymiary. Koperta z włókna węglowego, wraz z tekstylnym zielonym paskiem z tytanową klamrą, jest bardzo lekka i komfortowa w noszeniu. Zegarek, dzięki swojej ponadprzeciętnej wielkości, ma także dużą, czytelną tarczę, która ułatwia odczytanie czasu i wysokości.
Także w kiepskich warunkach oświetlenia, dzięki substancji luminescencyjnej SuperLuminova.
Ale tak naprawdę nie trzeba wcale latać na paralotni czy wspinać się na Mount Everest, aby nosić Oris ProPilot Altimeter, bo to także świetny wybór dla każdego, kto po prostu lubi duże zegarki mechaniczne i gadżety. Zapewne, mimo pełnej funkcjonalności wysokościomierza mechanicznego, ten model zegarka Oris będzie cieszył nie dlatego, że z tej funkcji dodatkowej korzystamy, tylko dlatego, że funkcja ta…. jest.
Sam chciałbym taki zegarek mieć.
Cena zegarka Oris Big Crown ProPilot Altimeter o nr ref. 01 793 7775 8764-Set to około 30 000 złotych. Model ten jest dostępny od marca 2023, także w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.
Adrian Szewczyk