• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball

ROAMER – historia marki


1888 – Początek historii, która trwa do dziś

Początki firmy ROAMER Watch Company sięgają roku 1888, czyli momentu w którym 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię zegarmistrzowską w szwajcarskiej miejscowości Solothurn. Zapewne młody przedsiębiorca nie spodziewał się wówczas, iż jego 6-osobowa pracownia przeistoczy się na przestrzeni kolejnych lat w olbrzymią firmę produkującą piękne czasomierze, a on sam zapisze się na zawsze w historii zegarmistrzostwa.

Początkowo niewielki zakład Meyer'a był jednym z wielu niezależnych, szwajcarskich warsztatów, które specjalizowały się w produkcji wyłącznie jednego lub ewentualnie kilku elementów zegarków kieszonkowych. W przypadku pracowni Fritza Meyer’a elementem tym był wychwyt cylindrowy, który następnie sprzedawany był do dużych przedsiębiorstw zajmujących się montażem poszczególnych części oraz sprzedażą gotowych już czasomierzy.

Przez kolejne 7 lat zakład Meyer'a systematycznie i konsekwentnie poszerzał zakres usług oraz zdobywał nowe doświadczenia, dzięki czemu w roku 1895 warsztat był już w stanie składać czasomierze we własnym zakresie. Elementy każdego zegarka, czyli części mechanizmu, podzespoły, koperty oraz tarcze, były kupowane od zewnętrznych przedsiębiorstw. Pozycja pracowni Meyer'a znacznie umocniła się, gdyż z dostawcy stał się producentem. Ponieważ czasomierze składane w tamtym okresie nie posiadały jeszcze nazwy marki, najprawdopodobniej tworzone były nadal na zamówienie innych przedsiębiorstw.

Do roku 1897 zakład produkcyjny Meyer'a zatrudniał już 60 pracowników, a co ważniejsze, udało mu się opracować pierwszy własny mechanizm – kaliber 38, którego nazwa honoruje obchodzone wówczas 38 urodziny założyciela firmy. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo wykonało tym samym kolejny, wielki krok w kierunku przeistoczenia się w pełni samodzielną manufakturę – największe marzenie Meyer'a. Wprawdzie niektóre elementy niezbędne do składania nowego mechanizmu pochodziły od zewnętrznych dostawców, jednakże tarcze i wiele innych podzespołów produkowane były już w zakładach Meyer'a. Kaliber 38 był relatywnie prostym, „budżetowym” mechanizmem z wychwytem cylindrowym, gdyż firma na tamtym etapie istnienia koncentrowała się na tworzeniu dużych ilości tanich, ale za to dobrze zbywalnych i dochodowych werków.

 

Kolejnym krokiem było stworzenie pierwszego zegarka pod własną marką. W roku 1900 zarejestrowano nazwę „Femina”, która to widniała na czasomierzach oferowanych kobietom. Zegarki dla kobiet traktowane były przez damy bardziej jak biżuteria aniżeli urządzenia do pomiaru czasu, mężczyźni natomiast nie widzieli wówczas potrzeby na częstą zmianę zegarka na nowy, dlatego też produkcja modeli dla kobiet była nieco bardziej dochodowa.

1905 - współpraca Meyer & Studeli, powstanie ROAMER i czas ekspansji

Począwszy od roku 1905, nadchodząca dekada okazała się dla zakładów Meyer'a pasmem sukcesów oraz olbrzymiej ekspansji. W tym właśnie roku do przedsiębiorstwa Fritza dołączył bardzo zdolny zegarmistrz – Johann Studeli, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem oraz powstaniem przedsiębiorstwa Meyer & Studeli (MST).

Firma rozwijała się tak dynamicznie, iż zaledwie rok później zatrudniała już 120 pracowników i otworzyła nową fabrykę. Nowy zakład produkcyjny był w stanie pomieścić już 300 pracowników, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dotychczas. Wtedy także zaczęły powstawać pierwsze, znane do dziś, mechanizmy oznaczone symbolem MST, które charakteryzowały się dużą punktualnością chodu oraz zyskały uznanie nawet poza granicami Szwajcarii.

Wielki, historyczny moment nastąpił w roku 1908, kiedy to oficjalnie zarejestrowana została w Szwajcarii marka ROAMER – nazwa pochodząca od najbardziej popularnej w tamtym momencie linii zegarków oferowanych przez firmę Meyer i Studeli.

Zaledwie rok później, w 1909 roku, przedsiębiorstwo MST zdecydowało o ekspansji poza granice Szwajcarii. Wkroczenie na rynek światowy rozpoczęto od Wielkiej Brytanii, gdzie powstał pierwszy, zagraniczny oddział pod nazwą Medana Watch Co. tworzony przez Leo Meyer'a, syna Fritza. Oddział ten przeszedł kilka lat później pod władanie drugiego syna twórcy marki Roamer – Charlesa Meyer’a, który piastował to stanowisko aż do swojej śmierci w roku 1945. Dziś już wiadomo, iż zaistnienie na rynku Brytyjskim okaże się po czasie jednym z najlepszych posunięć na drodze rozwoju firmy, a rynek ten pozostanie jednym z kluczowych do lat 70' XX wieku.

Rok 1915/1916 to zgłoszenie oraz rejestracja pierwszych rozwiązań patentowych, a także zakup zakładów Messrs Tièche-Gammeter, które znane były z produkcji wysokiej jakości wychwytów kotwicowych, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych targach. Wraz z nabyciem Messrs Tièche-Gammeter poszerzyła się także paleta marek zegarkowych, jakie MST oferowało swoim klientom. Zakupienie nowej pracowni nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie co otwarcie kolejnej fabryki przy ulicy Wiessesteinstrasse w rodzinnej miejscowości Solothurn. To właśnie ta fabryka stała się ikoną marki, to właśnie tam projektowano i konstruowano mechanizmy z wychwytem kotwicowym i to właśnie budynek tej fabryki pojawia się najczęściej na wszelkich materiałach reklamowych firmy aż do roku 1960.

W roku 1917 firma MST została przekształcona w Sociètè Anonyme (SA), czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której Prezesem został Fritz Meyer, natomiast w Zarządzie zasiadał Johann Studeli oraz synowie Meyer'a. Także w tym okresie spółka podjęła kroki w celu zróżnicowania swoich marek oraz pozycjonowania poszczególnych linii produktowych. Zadecydowano, iż od tego momentu marka Roamer będzie linią produktów „premium”, a nazwa ta będzie pojawiać się wyłącznie na modelach najwyższej jakości, wyposażonych w mechanizmy ze szwajcarskim wychwytem kotwicowym i łożyskowanych na kamieniach. Czasomierze pod marką Medana przeznaczone były dla mniej zamożnych klientów, dlatego też nadal wyposażane były w mechanizmy z wychwytem cylindrowym, a potem z biegiem czasu także z kołkowym.

W roku 1920 rozpoczęto pierwsze próby wkroczenia z produktami MST na rynek amerykański. Pierwszym krokiem było zgłoszenie nazwy Roamer oraz Medana w USA, co niestety początkowo okazało się pewną trudnością, gdyż pod nazwą Roamer produkowane były już w Stanach części do automobili. Po trwającym niemalże 2 lata sporze, obu przedsiębiorstwom udało się osiągnąć kompromis – MST wykluczyło z zakresu zgłoszenia produkcję części samochodowych, na co przystała firma Roamer Automobil, i tym samym rozpoczął się kolejny etap podboju rynków światowych.

Przedsiębiorstwo rozwijało się bardzo dynamicznie, każdy kolejny rok owocował kolejnym mniejszym lub większy sukcesem, produkcja wzrosła do miliona zegarków rocznie, które to tworzone były już w 6 fabrykach należących do firmy Meyer & Studeli. Równocześnie na przestrzeni lat stale trwały prace w celu uniezależnienia się od dostawców, co zaowocowało w roku 1923 rozpoczęciem produkcji kopert własnego projektu. Dzięki temu MST miało większą kontrolę nad poziomem jakości wytwarzanych kopert oraz zmniejszyło swą zależność od firm zewnętrznych.

Zaledwie rok później, MST zanotowało największą w historii firmy dobową produkcję na poziomie 5 000 egzemplarzy. Ten rekordowy poziom nie został już nigdy więcej osiągnięty, nawet w okresie po zakończeniu II Wojny Światowej. Prawdopodobnie ma to związek z coraz wyższym poziomem jakości produkowanych czasomierzy, gdyż większa precyzja oraz dokładność wykonania wymagała także większego nakładu pracy, a co za tym idzie, więcej poświęconego czasu.

Rok 1926 to moment przykry dla całego przedsiębiorstwa w związku ze śmiercią Fritza Meyer’a, założyciela firmy, jej wieloletniego Prezesa oraz twórcy sukcesu marki. Wraz ze śmiercią Meyer'a , firma Roamer kończy pewien etap swej historii, jednakże duch innowacji, stałego rozwoju i dążenia do perfekcji nadal przyświecał dalszemu działaniu przedsiębiorstwa.

XX wiek, era kwarcu i powrót na dawną ścieżkę rozwoju

W roku 1927 zostaje zarejestrowane logo MST, które do dziś można znaleźć na wielu mechanizmach produkowanych przez Roamer w ubiegłym wieku. W latch 30' XX wieku spełnia się pośmiertnie największe marzenie Fritza Meyer’a – MST rozpoczyna produkcję własnych tarcz do czasomierzy, dzięki czemu staje się w pełni samodzielną manufakturą !

Wszystkie elementy, począwszy od tarcz i kopert, na mechanizmach kończąc, wykonywane są pod dachem jednej fabryki, czyli tzw „in-house”. Przedsiębiorstwo zatrudnia już przeszło 1 200 pracowników, tworzy coraz lepszej jakości koperty odporne na wodę i kurz, ponadto dba o swoich pracowników tworząc im coraz lepsze warunki pracy, możliwość kształcenia się, a także oferuje pakiety socjalne i pomoc ich rodzinom.

Lata 30-ste to także stworzenie i opatentowanie pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej oraz rejestracja kilku patentów w zakresie wodoszczelności kopert. To także moment, kiedy w roku 1938 zostaje odświeżone logo marki ROAMER.

Początek lat 40' XX wieku to kolejne odkrycia i patenty: m.in. stworzenie pierwszego mechanizmu odbojowego na bazie kalibru Felsa 278/9, następnie kopert wodoszczelnych oraz mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny z rotorem obracającym się w oba kierunki.

Na bazie powyższych doświadczeń i uzyskanych patentów, w roku 1950 powstał pierwszy mechanizm z automatycznym naciągiem w pełni in-house, czyli stworzony przez MST – kaliber MST 410/411. Zapotrzebowanie na produkty MST stale wzrastało, gdyż klienci przekonali się bardzo szybko do czasomierzy w przystępnych cenach, które równocześnie prezentowały wysoki poziom wykonania i jakości.

Rok później firma oficjalnie zmienia swą nazwę z Meyer & Studeli MST SA na ROAMER Watch Co. SA, co stanowiło ukoronowanie sukcesu najbardziej prestiżowej linii zegarków sprzedawanych właśnie pod tą nazwą. Dwa lata później firma rejestruje kolejny patent – dekiel specjalnie wykonany z przeznaczeniem do zegarków wyposażonych w kaliber MST 417, czyli mechanizm z alarmem, który wzmagał dźwięk dzwonka.

Druga połowa lat 50-tych to okres wielkiej inwencji twórczej oraz rozwoju technicznego oferowanych zegarków i mechanizmów, w jakie były one wyposażane. W Roamer Watch Co. pracowali wówczas wybitni, niezwykle kreatywni zegarmistrzowie, którzy pomysłowością wyprzedzali tamte czasy. Należał do nich m.in. Bernard Humbert, którego wkład w stworzenie prestiżowego kalibru MST 436 jest absolutnie nieoceniony. W okresie lat 50' XX wieku powstało ponad 40 różnego rodzaju patentów, które spowodowały, iż lata 60' były dla firmy złotą dekadą. Właśnie Humbert, autor licznych publikacji i książek z dziedziny zegarmistrzostwa oraz Profesor w zakresie komplikacji konstrukcji mechanizmu w Szkole Zegarmistrzowskiej w Bienne, był odpowiedzialny za wymyślenie 18 z 40 rozwiązań, jakie wówczas powstały.

Prócz niego, dla Roamer pracowali także Walter Uebelhart – dwa patenty w zakresie mechanizmów wyposażonych w komplikację kalendarza, Andre Jeanrichard – odpowiedzialny za 3 patenty, udoskonalał mechanizmy z manualnym i automatycznym naciągiem sprężyny oraz Max Meyer, potomek założyciela firmy MST, który opatentował sposób łożyskowania rotora w mechanizmie z automatycznym naciągiem sprężyny.

Wszystkie te rozwiązania techniczne zaowocowały stworzeniem w roku 1955 modelu o nazwie Anfibio, który charakteryzował się niezwykle szczelnymi kopertami, niezawodnością i punktualnością chodu, dzięki czemu zyskał powszechne uznanie na świecie. Na przełomie lat 50' i 60' XX wieku do rodziny mechanizmów własnej konstrukcji dołączały kolejne kalibry: m.in. MST 430, MST 441, MST 452. W roku 1962 zaprezentowany został kultowy mechanizm kaliber MST 436, który posiadał 44 kamienie łożyskujące i charakteryzował się bardzo wysoką kulturą pracy.

Pod koniec lat 60', wraz ze śmiercią dr Ernsta Meyer oraz Maxa Meyer’a, kończy się okres kontroli rodziny Meyer nad przedsiębiorstwem, który trwał nieprzerwanie od 1888 roku. Jest to także moment, w którym Roamer prezentuje oficjalnie całą rodzinę kalibrów serii 52X, nad którymi zegarmistrzowie firmy pracowali wiele miesięcy pod wodzą Maxa Meyer.

Wraz z nastaniem lat 70' w historii zegarmistrzostwa rozpoczęła się nowa era – era kwarcu. Wprawdzie Roamer również opracował mechanizm kwarcowy, który zaprezentowany został w roku 1972, niemniej przeważającą część produkcji nadal stanowiły zegarki wyposażone w tradycyjne mechanizmy. Na przestrzeni lat 70' Roamer produkował bardzo atrakcyjne wizualnie, solidne modele dla nurków – Stingray S oraz kultowe i poszukiwane obecnie przez kolekcjonerów modele wyposażone w komplikację chronografu - Stingray Chrono.

Rok później przedsiębiorstwo zarejestrowało kolejny patent – werk mechaniczny z serii MST 52X z funkcją prezentacji daty i dnia. Równocześnie coraz powszechniej dostępne, tańsze i bardziej punktualne zegarki kwarcowe produkowane w Azji podbijały Europę oraz pozostałe kontynenty świata. Tradycyjne zegarmistrzostwo znane od stuleci musiało ustąpić nowej technologii. W roku 1975 Roamer podejmuje w ramach planu restrukturyzacyjnego drastyczną decyzję o zamknięciu fabryki w rodzinnej miejscowości Solothurn.

W roku 1983 marka Roamer zostaje włączona do grupy Swiss ASUAG (Société Générale de l'Horlogerie Suisse SA). Dwa lat później, przedsiębiorstwo zostaje kupione przez byłego Dyrektora Marketingu marki Roamer - Hrr. Leval, dzięki czemu znów powróciło do grona niezależnych producentów. Leval uchronił przed zniszczeniem także część archiwów firmowych znajdujących się w piwnicy siedziby głównej przedsiębiorstwa, dzięki czemu niezwykle cenne, historyczne dokumenty przetrwały do dziś.

ROAMER dziś, czyli jakość „Made in Switzerland”

Wraz z początkiem XXI wieku marka powróciła do korzeni wypuszczając pierwszą kolekcję tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. Przez ostatnie lata przedsiębiorstwo konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku produkcji zegarków oraz poszerza kolekcje o kolejne modele. W roku 2013 ROAMER obchodził 125-lecie istnienia, co uczczone zostało poprzez wypuszczenie limitowanej edycji modelu Stingray Chrono przeznaczonego dla nurków.

Obecnie wszystkie modele firmy Roamer charakteryzują się wysokim poziomem wykonania i dbałością o detale. Paski wykonane z naturalnej skóry, kauczuku lub metalowe bransolety wykonane z jednolitych stalowych elementów, stanowią wyznacznik jakości produktów firmy już od kilkunastu lat. Stosowanie nowatorskich technik produkcyjnych – przykładowo pokrywania stali powłokami ozdobnymi w technice PVD i zastosowanie jej dla dekoracji kopert zegarkowych zaowocowało szeroką gammą kolorystyczną powłok.

ROAMER wprowadził także kilka modeli damskich zegarków z kopertami oraz bransoletami wykonanymi w technice spieków ceramicznych. Kształt oraz kolor koperty czy bransolety, połysk i mat powierzchni metalowych, różnorodność kolorystyczna i wzornicza tarcz, wskazówek czy pasków zapewniają bardzo atrakcyjny wygląd.

Po latach dominacji modeli elektronicznych, również w ofercie firmy Roamer coraz więcej miejsca zajmują tradycyjne czasomierze mechaniczne, czyli zegarki „z duszą”. Znaczącym sukcesem rynkowym okazały się modele Competence oferowane w limitowanej ilości egzemplarzy, w których zastosowano odnalezione niedawno, kompletne mechanizmy wyprodukowane w czasach świetności zegarków mechanicznych w poprzednim wieku.

Taki impuls pozwolił firmie Roamer zbudować całą kolekcję zegarków o historycznej dla firmy stylistyce oraz współczesnych parametrach technicznych. Obok klasycznych modeli czasomierzy, tak lubianych w na naszym rynku „typowych Szwajcarów”, w ofercie firmy można znaleźć atrakcyjne biżuteryjne modele damskie oraz czasomierze sportowe.

Obecnie marka Roamer coraz wyraźniej nawiązuje do długoletniej, bogatej historii przedsiębiorstwa założonego w 1888 roku, ponadto czerpie z jego tradycji oraz dziedzictwa, dzięki czemu zyskuje z każdym rokiem coraz większe grono miłośników.

Autor: Maciej Kopyto


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Historia marki Glycine
Historia marki Glycine
01.01.2014
Leon Prokop - dokładność i piękno k...
Leon Prokop - dokładność i piękno k...
26.08.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco