• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)


W świecie szeroko definiowanych dóbr luksusowych istnieją produkty, które już na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl konkretnego producenta. Rozpoznawalność tych projektów jest tak oczywista, że nawet nie widząc logo marki wiemy doskonale, która firma odpowiedzialna jest za konkretny produkt. Tak jest zarówno w świecie mody (torebka Birkin domu mody Hermès), motoryzacji (Porsche 911), technologii (Apple IPhone), oraz oczywiście także wśród marek zegarmistrzowskich.

Już samo brzmienie nazwy marki Rado przywodzi na myśl zegarki wykonywane z nietypowych materiałów. Ten producent określany jest mianem “Mistrza Materiałów” – ma to swoje uzasadnienie, gdyż ta szwajcarska firma bardzo szybko stała się postrzegana jako innowator w zakresie rozwoju i wdrażania ceramiki do wytwarzania elementów zegarków. Na przestrzeni dekad działalności powstało wiele zegarków Rado, które dziś potrafilibyśmy rozpoznać w mgnieniu oka, nawet, gdyby nie miały logo na tarczy. To chociażby modele DiaStar oraz Captain Cook, oba mające premiery w 1962 roku.

Rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka są także zegarki mechaniczne i kwarcowe z kolekcji Centrix. To modele damskie i męskie, które także mają bardzo charakterystyczny design, a wyróżnia je połączenie funkcjonalności z ponadczasowym i eleganckim wyglądem.

W 2023 roku do serii tej dołączyły nowości!

Rado Centrix na 2023.

Rado Centrix na 2023.

Poprzez zegarek wyrażać siebie

Marka Rado, założona przez braci Fritza, Ernsta i Wernera Schlup w Szwajcarii, od wielu lat cieszy się zaufaniem do swoich zegarmistrzowskich projektów, równocześnie nieustannie dąży do ich udoskonalania. Dba o to, by użytkownicy mieli do czynienia nie tylko z doskonałymi technicznie czasomierzami, ale by mogli również poprzez zegarek wyrażać siebie. O marce Rado pisaliśmy już wielokrotnie na naszym portalu, zachęcamy do zapoznania się z artykułami, w których znajduje się wiele informacji na temat jej osiągnięć i dziejów – historia Rado.

W niniejszym opracowaniu chcielibyśmy więcej uwagi poświęcić samej kolekcji Rado Centrix, która zadebiutowała na rynku w 2010 roku. Od czasu debiutu, seria ta została rozbudowana o wiele różnorodnych wersji tego modelu, które choć są do siebie podobne wizualnie, to różnią się w kluczowych aspektach. Rado Centrix to szeroka gama czasomierzy różnych rozmiarów i w różnych kolorach, oraz z mechanizmami kwarcowymi lub z automatycznym naciągiem sprężyny.

Obecnie w ramach oferty Rado wyodrębnić można kilka kategorii „Centrixów”: Centrix Open Heart, Centrix Quartz, Centrix Diamonds, oraz Centrix Automatic.

W tym roku dołączyły też nowe warianty.

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Centrix Open Heart to zegarki eksponujące swoje piękne wnętrza - przez otwory w tarczach tych czasomierzy możemy obserwować jak pracują ich mechanizmy. Centrix Quartz to propozycje dla osób ceniących wygodę i „bezobsługowość” płynącą z użytkowania zegarka kwarcowego, natomiast Centrix Automatic, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje „zegarki z duszą”, czyli czasomierze mechaniczne z mechanizmami z automatycznym naciągiem. A Centrix Diamonds są dla tych, którzy w zegarkach cenią również bogate zdobienia – te czasomierze przyciągają wzrok błyskiem brylantów.

Centrix w wydaniu na 2023

W 2023 roku zaprezentowana została najnowsza odsłona zegarków z tej kolekcji – wyrazista w swojej elegancji, ale nieco bardziej subtelna w formie. Dzięki zaproszeniu od marki Rado nasza redakcja miała okazję kilka dni temu zobaczyć te nowości na żywo w Warszawie.

Nowe propozycje Rado przywodzą na myśl piaskowe wydmy – ich linie kopert wyglądają jakby zostały ukształtowane przez pustynny wiatr. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowe zegarki wyróżniają się na tle swoich poprzedników – łagodne i obłe kontury obudów sprawiają, iż pomimo większych rozmiarów, ich forma nabrała jeszcze większej subtelności, a zegarki są bardzo przyjemne w dotyku.

Film promujący zegarki nawiązuje właśnie do tych pustynnych klimatów:
 


Tegoroczne Centrixy przygotowano w dwóch rozmiarach kopert – o średnicy 30,5 mm oraz 39,5 mm. Niezależnie od rozmiaru, zegarki na żywo sprawiają wrażenie pełnych minimalistycznego wdzięku i ponadczasowej elegancji. Całości pierwszego, pozytywnego wrażenia jakie tworzą te zegarki dopełniają ceramika high-tech, która jest lekka, a przy tym ponadprzeciętnie wytrzymała, oraz nowe, łagodnie sferyczne szkło szafirowe o zaokrąglonych krawędziach.

Dotychczas szkło stosowane w „Centrixach” docinane było pod kątem, co tutaj zastąpiono delikatniejszym rozwiązaniem – zaoblonym szkłem, wpuszczonym w kopertę (wykonaną ze stali szlachetnej, poddanej polerowaniu i pokrytej powłoką PVD), co sprawia wrażenie jednolitej powierzchni. Szkło szafirowe z obu stron pokryte jest powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu tarcza jest przejrzyście widoczna nawet w warunkach mocnego nasłonecznienia.

Rado Centrix na 2023.

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Cyferblaty nowych wersji zegarka Centrix to przykład zegarmistrzostwa na wysokim poziomie.

Promienista struktura tarczy zegarka

Tarcze zegarków są perfekcyjnie gładkie, co osiągnięto poprzez odpowiednie wyrównanie ich promienistej struktury ze szlifem słonecznym. W zależności od wersji wybranego czasomierza, dostępne są tarcze w dwóch wariantach kolorystycznych: ciemniejszych, bardziej eleganckich barwach, lub srebrzystym, gdzie słoneczna powierzchnia odkrywa pełnię swojego potencjału. Obie wersje, jasna i ciemna, stanowią doskonałe tło dla indeksów różnych wersji modelowych.

Poza indeksami i wskazówkami na tarczy widoczne jest również logo Rado, które jest większe niż w poprzednich odsłonach zegarków, a dodatkowo w „Centrixach” z brylantami na tarczę powraca napis „Jubilé”.

W kwestii samych brylantów ich specyfikacja jest imponująca – w zależności od wersji zegarka są one w różnych rozmiarach (różnią się masą wyrażaną w karatach), natomiast to, co mają ze sobą wspólnego wszystkie te kamienie, to barwa czystej bieli (rare white), określana jako Top Wesselton (TW).

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Koronka zegarka zdobiona jest na czole symbolem kotwicy, który - dzięki zastosowaniu technologii laserowej, umożliwiającej skupienie się na detalach - jest jeszcze lepiej widoczny niż dotychczas.

Podobnie jak łączenie szkła z kopertą, sama koperta również jest łagodnie zaokrąglona, co stanowi udany zabieg stylistyczny, gdyż nadaje wizerunkowi zegarków spójności i stylowej lekkości. Boki koperty płynnie łączą się z zaprojektowanym na nowo deklem o nowej geometrii, zmniejszonej liczbie naniesionych oznaczeń, i z laserowo grawerowanym numerem seryjnym.

Wersje mechanicznie i kwarcowe

Doskonale znane, ale zarazem bardzo lubiane przez wielu użytkowników rozwiązanie zastosowano w wersjach Centrixów z mechanizmem z automatycznym naciągiem – w deklu umieszczono szkło szafirowe umożliwiające podglądanie pracy mechanizmu Rado kaliber R582, z włosem balansu wykonanym z Nivachronu. Rezerwa chodu wynosi odpowiednio 48 i 80 godzin dla mniejszej i większej wersji. Precyzja wskazań została przetestowana we wszystkich pięciu wymaganych pozycjach.

Centrix w wersji kwarcowej, z mechanizmem Rado kaliber R073, także ma swoje unikalne i zaawansowane funkcje – systemy PreciDrive i HeavyDrive. Jest to chociażby chip, który wykrywa i koryguje nagłe wstrząsy mechanizmu, zapewniając doskonale precyzyjne wskazania. Nowe kwarcowe Centrix na 2023 rok są także niewrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności.

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Łagodne i zmysłowe linie kopert przywodzące na myśl piękno pustyni przechodzą również z koperty na bransoletę, co dodatkowo potęguje wrażenie subtelnej spójności.

Uszy i poszczególne ogniwa bransolet również zostały wykonane w taki sposób, aby nadać całości wrażenia jednej łagodnej linii. Poprzednio stosowane zapięcie zastąpiono w zegarkach na 2023 rok trzyczęściowym zapięciem wykonanym ze stali szlachetnej, które dodatkowo zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem się bransolety.

Rado kolekcja Centrix 2023

Zegarki z serii Rado Centrix w wydaniu na 2023 rok to urzekające subtelnością i zachwycające funkcjonalnością propozycje dla osób ceniących w czasomierzach szwajcarski kunszt i precyzję wykonania połączone z ponadczasową elegancją.

Rado Centrix na 2023. Poprzez zegarek wyrażaj siebie (zdjęcia live)

Ich duża różnorodność umożliwia wybór i dopasowanie konkretnej wersji do naszych indywidualnych preferencji.

W końcu, poprzez dobrze dobrany zegarek jesteśmy w stanie bardzo dobrze wyrazić siebie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Rado znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Rado.

Weronika Gallert-Kopyto


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

CODE41 T360 Tourbillon. Pierwszy ze...
CODE41 T360 Tourbillon. Pierwszy ze...
20.04.2023
Hautlence Linear Series 2. Kontrast...
Hautlence Linear Series 2. Kontrast...
25.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco