• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko

Aż 16 komplikacji w jednym zegarku! Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication


Vacheron Constantin to jedna z najznamienitszych szwajcarskich manufaktur zegarmistrzowskich. Wiele zegarków wykonanych przez tego producenta to popis: kunsztu, wiedzy, doświadczenia i umiejętności technicznych. Zegarek, który prezentujemy w tym artykule, jest tego stwierdzenia doskonałym przykładem. Firma wspięła się na wyżyny swoich możliwości, co oznacza jednocześnie szczyty wszelkich możliwości w branży. Mowa o zegarku Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus wyprodukowanym w… jednym egzemplarzu.

To model, który z jednej strony nawiązuje do astronomii, mitologii i rzemieślniczego rękodzieła w zegarmistrzostwie, a z drugiej – jest arcydziełem sztuki jubilerskiej.  

Aż 16 komplikacji konstrukcji mechanizmu w jednym zegarku

Jeśli chodzi o aspekt techniczny, ogromne wrażenie robi wykonanie aż 16 komplikacji konstrukcji mechanizmu oraz dwustronność tego zegarka. W tym wyjątkowym czasomierzu zastosowano manufakturowy mechanizm Vacheron Constantin oznaczony jako: 2755 GCC16.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus, który został wykonany w jednym egzemplarzu, łączy doświadczenie marki Vacheron Constantin w zakresie wielkich komplikacji zegarmistrzowskich z mistrzostwem w rzemiośle artystycznym.

Bardzo rozbudowane wskazania kalendarzowe i astronomiczne, repetycja minutowa i tourbillon – te rozwiązania (każde z osobna) zaliczają się do zegarmistrzowskiego topu. Techniczny wyczyn zegarmistrzów marki Vacheron Constantin został umieszczony w misternie wykonanej obudowie z 18-karatowego złota. Aby stworzyć bardzo skomplikowany konstrukcyjnie mechanizm tego zegarka, zegarmistrzowie wzięli jako punkt odniesienia czasomierz Vacheron Constantin zaprezentowany w 2005 roku w 250. rocznicę istnienia marki. Dla regulatora chodu – balansu pracującego z częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę – zaprojektowano obiegowy system wychwytu, tourbillon, w którego klatce wbudowano wyróżnik tej marki – symbol krzyża maltańskiego. Tourbillon wykonuje jeden pełen obrót na minutę, pełniąc tym samym funkcję wskazania sekund. Ten zegarek posiada także minutowy repetier, który na żądanie informuje o aktualnych wskazaniach czasu, sygnalizując aktualne: godzinę, kwadranse i minuty. Aby uniknąć szumu akustycznego, zespół bicia jest wyposażony w specjalny regulator uderzeń ustalający czas trwania sekwencji dźwiękowych tak, aby uzyskać wyraźne i precyzyjne informacje o aktualnym czasie.

Wskazania kalendarza i funkcji astronomicznych odgrywają główne role na tarczach po obu stronach zegarka.

Z przodu, gdzie uwagę oglądającego przykuwa spektakl prezentowany przez tourbillon znajdujący się na godzinie 6., znalazło się też wiele dodatkowych wskazań. Trzy małe tarcze w górnej połowie cyferblatu to wskazania wiecznego kalendarza. Pokazują one odpowiednio: dzień tygodnia, miesiąc i dzień miesiąca.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Mechaniczny programator działa tak, by (bez potrzeby korekty) do 2100 roku uzyskiwać poprawne wskazania kalendarza gregoriańskiego. Informacja o roku przestępnym wskazywana jest w małym okienku na godzinie 1.30. Jest tam także mała wskazówka pokazująca wartość chwilowego momentu obrotowego mechanizmu repetycji. W osi tarczy dnia tygodnia jest umieszczona dodatkowa wskazówka o falistym ramieniu pokazująca aktualny poziom rezerwy chodu.

Hołd dla jednego z twórców współczesnej astronomii

Złożona konstrukcja mechanizmu tego zegarka zapewnia także prezentację wskazań astronomicznych, co zgodnie z przekazem producenta stanowi hołd dla Johannesa Keplera.

Z racji odkrycia praw ruchu planet w zgodności z heliocentrycznymi hipotezami Kopernika, jest on uważany za jednego z twórców współczesnej astronomii. Wybrane wskazania astronomiczne znajdują się po tej samej stronie co tourbillon. Wskazówka informująca o równaniu czasu została umieszczona pomiędzy godzinami 10. i 11. Ponieważ droga Ziemi wokół Słońca nie jest kołowa, tylko eliptyczna, a oś Ziemi jest nachylona pod kątem 24° do płaszczyzny orbity, czasy pomiędzy dwiema kolejnymi prezentacjami Słońca w zenicie nie są takie same. Różnica między rzeczywistą dobą słoneczną a przeciętną dobą wynosi od -16 do +14 minut, a wskazanie „zera” następuje tylko cztery razy w roku. Poza równaniem czasu, po tej stronie zegarka znajdziemy także aktualne dla każdego dnia ustawiane dla konkretnego położenia użytkownika, informacje o godzinach wschodu i zachodu słońca. Dwa wskaźniki tych danych są umiejscowione na dole tarczy

Z drugiej strony zegarka, którą możemy określać jego „tyłem” także ze względu na ukształtowanie uszu koperty, znajdujemy kolejne wskazania. Dominującym jest wskazanie czasu syderycznego (gwiazdowego) prezentowane w formie obracającego się dysku przedstawiającego sklepienie niebieskie z jego konstelacjami widzianymi z półkuli północnej.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Czas potrzebny Ziemi na pełny obrót o 360°, czyli dzień gwiazdowy, wynosi dokładnie 23 godziny, 56 minut i 4 sekundy. Ponieważ Ziemia zarówno obraca się wokół własnej osi, jak i wokół Słońca, to dla znalezienia się w tym samym położeniu względem gwiazd potrzeba około 4 minut mniej niż ma ich  dzień kalendarzowy. W tym zegarku „niebiański” krążek wykonuje zatem pełny obrót zgodnie z czasem gwiazdowym. Do jego ustawienia służy podziałka godzinowa na obrzeżu najbliżej ruchomego dysku i podziałka dni na krawędzi ruchomego dysku.

Data jest odczytywana przez dużą centralną wskazówkę przesuwającą się nad nieruchomym pierścieniem zewnętrznym, na którym znajduje się podziałka w pięciodniowych odstępach. Ta wskazówka pokazuje też: znak zodiaku, porę roku i cztery dni odpowiadające przesileniom i równonocy. Wreszcie mała centralna wskazówka wskazuje wiek Księżyca, czyli liczbę dni, które upłynęły od ostatniego nowiu tego naturalnego satelity Ziemi.

Mechanizm wykonany z aż 839 elementów

Składający się z 839 części i mający łącznie 33,90 mm średnicy i 12,15 mm grubości mechanizm z 58-godzinną rezerwą chodu, oznaczony pieczęcią genewską, stanowi wyczyn techniczny, który jest o tyle niespotykany, że pokazuje wszystkie swoje wskazania w doskonale czytelny sposób na obydwu tarczach.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Jest on umieszczony w wykonanej z różowego złota kopercie o średnicy 47 mm i grubości 19,10 mm. Jej kształt został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość dźwięku dla funkcji repetycji minutowej.

Sama koperta to dzieło złotników.

Zdobiąca ją inspirowana mitologią dekoracja ma formę płaskorzeźby będącej swego rodzaju ukłonem wobec Bachusa, a przedstawiająca liście winorośli i kiście winogron. Te ostanie są wykonane poprzez inkrustacje rubinami.

Koperta ta to efekt fuzji pracy grawera i pracy jubilera.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Bacchus

Dwóch mistrzów rzemieślników pracując nad nią na zmianę przez 300 godzin, było w stanie stworzyć oszałamiające dzieło będące godne niezwykłej, mistrzowskiej w wykonaniu mikromechaniki zawartości.

Tak powstały czasomierz, a w zasadzie dzieło sztuki: zegarmistrzów, grawerów, złotników i jubilerów, jest oferowany na pasku ze skóry aligatora zapinanym na złotą klamrę z motywami liści winorośli. Zegarek jest po prostu wspaniały, duży.

Można go nosić, ale czy ktoś, kto go kupił, będzie go użytkował jak normalny zegarek?

Cena?

Po prostu… astronomiczna.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja Nr 18

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG ...
Nowości 2022: Davosa Argonautic BG ...
13.07.2022
Michel Herbelin Octagone - francusk...
Michel Herbelin Octagone - francusk...
15.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco