Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach różnego rodzaju komplikacje zegarmistrzowskie, a bardzo ciekawe efekty uzyskuje czasami w sposób niekonwencjonalny, jak w przypadku modelu Epos Verso z odwróconym mechanizmem.
Dziś zaprezentujemy zegarek, który także jest nietypowy ze względu na jego tarczę.
Duży i mały
Zastosowano zabieg stylistyczny powodujący, iż widzimy w dużym, standardowym zegarku jakby drugi, mniejszy. To nie jest oczywiście rozwiązanie na poziomie wynalezienia koła, bo inni producenci także wkomponowują w swoich zegarkach mniejsze tarcze w ramach tarczy z głównym czasem. Ale bardzo rzadko ta tarcza jest w samym środku.
Efekt ten osiągnięto tylko poprzez wydzielenie jej powierzchni i skrócenie wskazówek. Wygląda świetnie, a koszt zabiegu był znikomy. Ale to nie jest tak, że zastosowano proste rozwiązanie stylistyczne i koniec. Zegarek Epos 3439 BM V-Style oferuje o wiele więcej.
Obszar, który pozostał dzięki zmniejszeniu tarczy głównej wykorzystano bardzo ciekawie. Zegarek jest wyjątkowy, ponieważ ma pełny kalendarz w postaci okienek wskazujących dni tygodnia i miesiące w nietypowych miejscach. Te małe, prostokątne okienka rozłożone są po dwóch stronach tarczy, odpowiednio na godzinach 10. oraz godzinie 2. Wskazanie dnia miesiąca odbywa się za pomocą centralnej wskazówki, która - w odróżnieniu od skróconych godzinowej i minutowej - ma pełną długość i sięga aż do krawędzi tarczy, na której jest nadrukowana podziałka z dniami miesiąca.
Astronomiczna konwencja
Ten zegarek Epos reprezentuje kolekcję 3439, a że występuje w kilku wersjach, to świetnie uzupełnia astronomiczną konwencję, będącą motywem przewodnim tej serii.
To zasługa kolorystyki i detali. Biel wewnętrznej tarczy otoczona jest głęboko niebieskim kolorem otaczającego ją szerokiego pierścienia. Jego powierzchnia ma dodatkowo szlif słoneczny, a także naniesione elementy symbolizujące gwiazdy na ciemnym niebie.
Dopełnieniem jest nietypowe wskazanie faz Księżyca, umieszczone na godzinie 6., gdzie w otworze widzimy realistyczny, dość duży obraz naszego naturalnego satelity.
Opisywaliśmy już model z kolekcji 3439, a nawet mieliśmy przyjemność w 2022 roku przeprowadzić recenzję zegarka Epos 3439 Moon Classic, który miał dokładnie te same funkcje dodatkowe, ale zupełnie inny układ elementów na tarczy. Kolorystyka była odwrócona. To gwiaździste niebo było umieszczone centralnie, otoczone białym obszarem. Wskazówki były standardowej długości, a dodatkowe wskazania w postaci okienek dnia tygodnia oraz miesiąca i wskazanie faz Księżyca mieściły się w tej wewnętrznej, ciemnoniebieskiej części. Dosyć standardowo. Także datownik typu pointer miał skalę zaraz przy centralnej części. Tutaj, w Epos 3439 BM V-Style, jest zupełnie inaczej.
W dzień i w nocy
Rozmieszczenie wskazań opisałem. Centralna tarcza wskazań czasu jest w kolorze białym, a zaprojektowana została w bardzo klasycznym stylu. Na jej krawędzi nadrukowano czarne indeksy godzinowe, prezentowane w postaci cyfr rzymskich.
Odpowiednio krótkie ramiona wskazówek są barwione na niebiesko i zaprojektowano je w breguetowskim stylu. Warto przyjrzeć się, jak wygląda mocowanie wskazówek, zakrycie ich osi. To detal, ale świadczący o przemyślanym podejściu do całego projektu. Mimo zdecydowanie mniejszej wielkości, niż standardowa tarcza, odczyt czasu nie jest kłopotliwy. Trzecia wskazówka centralna jest srebrzysta i - jak wspomniałem - sięga do samej krawędzi tarczy. Jej łukowate zakończenie wskazuje odpowiedni dzień miesiąca.
Zegarek ten bardzo atrakcyjnie prezentuje się w dzień, ale równie fajnie w ciemności, ponieważ wizerunki gwiazd i Księżyca we wskazaniu jego faz pokryte są substancją luminescencyjną, która emituje atrakcyjne niebieskie światło. Co ciekawe, luminescencji nie zastosowano w przypadku wskazania czasu głównego. Biorąc pod uwagę styl tej małej tarczy i wskazówek trzeba przyznać, że masa świecąca nie byłaby wskazana.
Poza ciekawą, nietypową i w moim odczuciu bardzo atrakcyjną tarczą, mamy też nie odbiegającą kopertę, której kształt i koncepcję znamy już z innych modeli firmy Epos.
Uniwersalny i racjonalny rozmiar
Wiemy też, że do niedawna Epos raczył nas głównie sporymi zegarkami, o dużych średnicach kopert. Prezentowany zegarek wpisuje się w trend, który obserwujemy już od jakiegoś czasu na rynku. Branża jest na etapie racjonalizowania rozmiarów zegarków.
Epos 3439 BM V-Style pod tym względem jest wprawdzie niemały, ale na pewno dość stonowany. Obudowa ma 41,7 mm średnicy, 10,7 mm grubości i 51 mm wysokości od ucha do ucha. Wymiary te sprawiają, że zegarek można nazwać uniwersalnym pod względem rozmiarów, więc powinien układać się dobrze na szczupłym nadgarstku, ale też na typowej „łapie drwala” nie będzie wzbudzał uśmiechu. Zdjęcia nadgarstkowe, widoczne w tekście, wykonał Maciek, a Jego obwód nadgarstka to około 18-19 cm.
Sądzę, że ten zegarek będzie pasował niemal na każdy nadgarstek.
Z wielu innych względów będzie też pasował niemal do każdej okazji i stylizacji. Mimo wielu wskazań dodatkowych. Zegarek śmiało możemy uznać za klasyczny i elegancki. A te dodatki powodują, że także będzie ozdobą całkiem nieformalnych strojów. Czyli wstępna diagnoza brzmi - jak w przypadku modelu niegdyś recenzowanego: zegarek uniwersalny.
Wracając do koperty - jej powierzchnie zostały w całości wypolerowane, ale na pewno nie jest nudna. Podstawą pomysłu na jej wygląd i konstrukcję jest okrągły korpus, mający kształt krążka. Pionowo ustawione boki zdobią także pionowe nacięcia, takie jakby użebrowanie, rozpoczynające się w miejscu, w którym znajduje się punkt wyprowadzenia ułożonych prostopadle do korpusu klasycznych uch. Same ucha są dość finezyjne. Równej szerokości na całej długości, ale z zaokrąglonym zakończeniem, w którym są spore otwory na wkręcane trzpienie do mocowania bransolety lub paska. Warto też dodać, że są one wyraźnie skierowane w dół, dając lepsze dopasowanie całości do nadgarstka, jak pisałem wyżej, nawet szczupłego.
Ogólnie można powiedzieć, że koperta ma kształt bardzo klasyczny.
Nadający się doskonale jako baza do eleganckiego zegarka. Podkreśla to dwupoziomowa luneta. Dwa nałożone na siebie pierścienie o zaokrąglonych powierzchniach, z których górny, okalający szkło, ma nieco mniejszą średnice, dają iluzję bardzo wąskiej lunety. Dodam jeszcze, że na każdym boku, już na obszarze pokrytym wspomnianymi nacięciami, tworzącymi ozdobne użebrowanie, umieszczone są cztery przyciski. Wszystkie zlicowane z powierzchnią koperty, ukryte. Służą one do ustawania wymienionych wcześniej dodatkowych funkcji zegarka.
Koronka w kształcie cebulki doskonale pasuje do stylu tego modelu Epos i jest wygodna w użytkowaniu. Z racji kształtu, łatwo ją uchwycić, albo nakręcić mechanizm zegarka w razie konieczności, czy też odciągnąć do pożądanej pozycji. Większa część jej powierzchni jest pokryta nacięciami, schodzącymi się w czołowej części do małego, polerowanego okręgu.
Wizualna przyjemność
Przykręcany czterema śrubkami dekiel jest wyjątkowo płaski. To ma pozytywny wpływ na komfort użytkowania. Dekiel ma pionową krawędź o wysokości około 1 mm, a cała równoległa do tarczy powierzchnia jest zupełnie płaska, choć niejednolita, bo stanowi ją stalowy pierścień i centralne przeszklenie.
Na części stalowej, polerowanej, wygrawerowano informacje o tym modelu zegarka, a przeszklenie ukazuje nam zmodyfikowany przez Eposa mechanizm wykonany na bazie Sellita SW-300. To całkiem atrakcyjny widok, bo mechanizm jest ładnie dekorowany.
Wahnik ma naniesione szlify w postaci pasów genewskich. Przyozdobiono go również wygrawerowaną nazwą firmy. Mostki poniżej są perłowane, a łebki śrubek zabarwione na czarno. Krawędź niżej położonych elementów jest efektownie ryflowana skośnymi nacięciami. Wszystko wygląda co najmniej schludnie, a uzyskana kompozycja sprawia wizualnie przyjemność. Mechanizm to sprawdzona „jednostka”, a w tej ulepszonej wersji oferuje sporo.
Zegarek Epos 3439 BM V-Style – dostępność i cena
Dostępne są cztery wersje modelu Epos 3439 BM V-Style. Tarcza jest zawsze taka sama, natomiast dwa warianty mają klasyczną, stalową kopertę, a dwa mają obudowę pokrytą powłoką nadającą jej kolor różowego złota. W tych dwóch zegarkach z powłoką wskazówka datownika jest również złocista. Każda z wersji może być wybrana w opcji na pasku ze skóry w kolorze czarnym lub na stalowej bransolecie w odpowiednim kolorze.
Cena Epos 3439 BM V-Style zależy od wersji – wariant stalowy na pasku kosztuje 13 800 złotych, a na bransolecie 14 500 złotych. Taką samą cenę ma ten model w z kopertą w kolorze różowego złota na pasku, a w wersji z bransoletą wyceniono go na kwotę 15 500 złotych.
Sprawdź nasze pozostałe publikacje o nowościach marki Epos - zegarki Epos.
13:10 19.03.2025Zegarki
Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Tagi:
zegarki automatycznezegarek męski na paskuzegarki szwajcarskiezegarek mechanicznyprestiżowe zegarkizegarki męskie eleganckiezegarki męskie klasycznezegarek na prezentzłoty zegarekzegarki męskie mechanicznezegarek męski na bransoleciezegarek do garniturueleganckie zegarki

REKLAMA

Epizod 1. Wprowadzenie
Zegarek noszony na nadgarstku, nie tylko obecnie, obok wskazywania aktualnego czasu, ma równie istotne znaczenie dekoracyjne. Można wręcz powiedzieć, że przez całą histor ...

Fascynacja kwarcem - wstęp
W czasie, gdy wszyscy zegarkomaniacy z miłością spoglądają tylko i wyłącznie na tykające mechaniczne czasomierze i szczególne konstrukcyjne rozwiązania ich mechanizmów, w ...

Naciąg manualny czy automatyczny – jaki zegarek wybrać?
Zegarki mechaniczne dzielą się na dwie kategorie pod względem sposobu w jaki naciągana jest sprężyna napędowa: zegarki z naciągiem manualnym, oraz zegarki z naciągiem aut ...

Eberhard & Co. Scafograf 200 Édition Limitée “Onde Bleue”. Edycja kolekcjonerska
Eberhard & Co. to marka z włoskim rodowodem, mimo, że jej zegarki składane są w Szwajcarii i szczycą się etykietą Swiss Made, obecna w Polsce już od jakiegoś czasu, choć ...

Rado Centrix Open Heart. Nowe damskie zegarki Jubilé i Super Jubilé
Szwajcarska marka Rado, jako firma zegarmistrzowska, ponadprzeciętnie dba o nadgarstki kobiet. Dba w tym sensie, że w ofercie marki jest naprawdę sporo modeli zegarków, o ...

Oris od 120 lat kroczy własną drogą! Przybliżamy tę markę i jej historię
W 2024 roku Oris, niezależna manufaktura z Hölstein, świętuje 120 lat istnienia, kreowania innowacji i podążania własną drogą. Mimo postępującej konsolidacji branży, mark ...

Omega Seamaster Aqua Terra - 'Mondo' Duplantis. Sportowiec najwyższych lotów
Armand „Mondo” Duplantis to szwedzki sportowiec. Uprawia on dyscyplinę bardzo widowiskową, a konkretnie skok o tyczce. To dyscyplina pozwalająca się wzbić człowiekowi na ...

Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...