Repetier - rodzaj dźwiękowej komplikacji w mechanizmie, która wybija czas na żądanie po naciśnięciu przycisku lub suwaka znajdującego się zazwyczaj z boku koperty.
Komplikacja dźwiękowa w zegarku sięga swoimi korzeniami XVI wieku i miała praktyczne zastosowanie. Umożliwiała odczyt czasu w warunkach gorszego oświetlania (światło świec) lub w sytuacji, gdy wymagała tego dyskrecja i zasady etykiety. Za twórcę współczesnej wersji repetiera uznaje się Abrahama-Louisa Bregueta, który zmodyfikował i unowocześnił komplikację pod koniec XVIII wieku.
Istnieje kilka rodzajów repetiera:
- Repetier kwadransowy (quarter repeater): wybija godziny i kwadranse w dwóch różnych tonacjach. Sygnał niskotonowy [dong] oznacza zazwyczaj godziny a wysokotonowy — kwadrans [ding-dong]. Przykład: przy godzinie 4:45, repetier kwadransowy wybije 4 niskie sygnały, a po krótkiej przerwie 3 wysokie.
- Repetier półkwadransowy (half-quarter repeater): podobnie jak repetier kwadransowy wbija godzinę, a następnie kwadrans. Dodatkowo sygnalizuje pojedynczym tonem [ding], gdy minęła więcej niż połowa bieżącego kwadransa.
- Repetier 5-minutowy: wybija godziny, kwadranse i pięciominutowe okresy po kwadransie. W tej komplikacji wysokie tony zarezerwowane są dla minut, a wysokie dla godzin. Opracowany został po raz pierwszy w 1710 roku przez Samuela Watsona.
- Repetier minutowy (minute repeater): najbardziej skomplikowany rodzaj repetiera. Działa jak repetier kwadransowy. Dodatkowo po wybiciu godzin i kwadransów gongiem wysokotonowym [ding] zasygnalizowana zostaje liczba minut, która upłynęła od ostatniego kwadransa.
- Repetier dzwonkowy (chiming repeater): ćwierćnuty wybijane są za pomocą w 3-4 gongów o różnej wysokości dźwięku.