• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis


Powrót do kategorii

Davosa to szwajcarska marka zegarmistrzowska mająca w naszym kraju już ugruntowaną pozycję i sporo miłośników. My także na przestrzeni ostatnich lat w ramach działalności portalu Zegarki i Pasja mieliśmy okazję dobrze się z nią zapoznać. Oferta zegarków tej marki jest szeroka, ale jej trzon stanowią modele casualowe i sportowe, a pośród tych ostatnich zegarki do nurkowana są szczególnie ciekawe. 

Dziś zaprezentujemy nowości z linii Davosa Argonautic, na które szwajcarski producent kazał nam wszystkim nieco czekać. Wydaje mi się jednak, iż było warto.

Zegarki z serii Argonautic po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 2009 roku. Następnie ewoluowały, kolejna ich odsłona miała miejsca w 2013 roku, a później, w 2017 roku, model ten otrzymał już nazwę funkcjonującą do dziś – Argonautic BG. Seria Argonautic Lumis weszła na rynek później, bo w 2013 roku, a następnie jej kolejna odsłona miała miejsce w 2018 roku. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Generalnie kolekcja Argonautic to wyraziste divery w wersji z mocną luminescencją w postaci masy SuperLumiNova BG, oraz modele Argonautic Lumis, gdzie za czytelność wskazań w ciemności odpowiadają rurki z gazem H3, czyli trzecim izotopem wodoru, trytem. Użycie trytu oznacza co najmniej 25 lat świecenia pozwalającego na odczyt w ciemności bez żadnego naświetlania, czy źródła energii – tylko dzięki wzbudzaniu luminoforu na wewnętrznych powierzchniach małych rurek. O tym sposobie podświetlenia pisaliśmy już niejednokrotnie. 

Przyjrzyjmy się zatem najnowszym odsłonom obu tych modeli.

Argonautic Lumis w wydaniu na 2022

Zacznę od modelu Lumis. 

Jednym z najważniejszych atrybutów zegarków do nurkowania jest jak najlepsza czytelność, także podczas zanurzenia na dużych głębokościach i w ciemności. 

Zegarek Davosa Argonautic Lumis radzi sobie doskonale w tej kwestii. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

To profesjonalny „tool watch”, w najnowszym wydaniu. 

Wersja 2022 ma kilka modyfikacji wobec poprzedników z tej kolekcji. Świetnie prezentuje się nowe zakończenie ramienia sekundnika. Teraz to trójkątny grot o czerwonej ramce i wypełnieniu masa świecącą, stylizujący wskazówkę sekundową na swego rodzaju strzałę. 

Obrotowa luneta ma teraz inną krawędź - to jednolite, drobne ząbkowanie, które zapewnia jej pewny chwyt i łatwe manipulowanie nią nawet w nurkowych rękawiczkach. Luneta wykonuje pełen obrót po 120 kliknięciach, czyli ma tyle pozycji ustawienia. Jedną z najważniejszych zmian i zarazem ciekawostek jest nowa wkładka lunety. 

Luneta wykonana z Beyond Steel®

Wykonano ją z materiału nazwanego Beyond Steel. To nowy materiał opatentowany przez firmę Davosa. Jest ciężki jak złoto (gęstość 19,3 g/cm³), jest twardy niemal jak diament i wytrzymuje bardzo wysokie temperatury (temperatura topnienia 3422 °C). 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Beyond Steel jest praktycznie niezniszczalna, absolutnie odporna na wpływ substancji chemicznych. Nie rdzewieje i nie zawiera również niklu. Jest czterokrotnie twardsza niż tytan i 2 razy twardsza niż standardowa stal. Nie ma też wady innego, trudnego do zarysowania materiału używanego także do wykonywania wkładek zegarkowych lunet, czyli ceramiki, która ma wiele zalet, ale jest krucha. Wkładka lunety wykonana z Beyond Steel zapewni na długo doskonały wygląd tego elementu, bez ryzyka uszkodzenia z racji kruchości właśnie.

A sam zegarek w każdej z nowych wersji – ma wszystkie cechy, które zbudowały popularność modelu Argonautic. Narzędziowy charakter. Sportowy, ale techniczny styl, wzmocniony  szczotkowaniem powierzchni i wysoką jakością wykonania. Także kształt jest ten sam. 

Okrągła koperta z płynnie wyprowadzonymi z boków uszami, pomiędzy którymi przestrzeń ukształtowano tak, że tworzy się prosta linia, a to z kolei oznacza lepszy wygląd z paskami oraz bransoletami, np. typu „milano”, które nie mają specjalnych maskownic. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis
A bransoleta właśnie tego typu jest dostępna do tego modelu. 

Koperta, tarcza, zawór helowy

Średnica koperty to 42,5 mm a wysokość od ucha do ucha wynosi 51 mm. 

Zakręcana koronka jest mocno zagłębiona w bok koperty, chroniona solidnymi wypustkami. Na godzinie 10. jest druga koronka - to zawór helowy. Luneta ma naniesioną skalę nurkową co 5 minut, a pierwsze 15 podkreślono skalą co minutę. Na godzinie 12., w charakterystycznym trójkąciku, jest luminescencyjny punkt. Indeksy na tarczy w kolorze czarnym, niebieskim lub białym to ułożone poziomo prostokąciki z pałeczkami trytowymi. Ten na godzinie 12. jest podwójny. Wskazówki są wyraziste, szerokie ale z wąskimi zakończeniami. Oczywiście na każdej z nich jest trytowa rurka. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Centralną część tarczy tworzy zaczynający się już pod koniec długości indeksów obszar z wzorem ułożonym w jodełkę. Pod godziną 12. nadrukowano logo i nazwę firmy. Po stronie przeciwnej jest szereg informacji. A konkretnie: nazwa modelu na czerwono w wersji białej i czarnej. Na żółto w wersji niebieskiej. Jest też informacja o klasie wodoszczelności do 300 m, automatycznym naciągu i o rodzaju trytowego podświetlenia. Tutaj jest to T25. Obszar na którym nałożono indeksy i nadrukowano skalę minutowa jest gładki. 

Argonautic BG w wydaniu na 2022

Wersja klasyczna jest pozbawiona podświetlenia trytowego. 

W modelu Davosa Argonautic BG zastąpiono je klasyczną Superluminovą. To wersja BGW 9, czyli masa o białym kolorze, emitująca w ciemności, po naświetleniu atrakcyjnie wyglądające niebieskie światło. Indeksy mają nieco inny kształt. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Ten na 12 to odwrócony trójkąt, a pozostałe to prostokąciki z metalowymi ramkami i wypełnieniem substancją świecącą. Także wskazówki mają inny kształt. 

Mają ostre zakończenie, przy czym w godzinowej to charakterystyczny trójkątny grot. Jest on wypełniony masą luminescencyjną. Część pod nim jest ażurowania. Minutowa jest także na początku ażurowana, ale około 2/3 długości to wypełnienie masą świecącą. 

4 wersje kolorystyczne

Model Argonautic BG w wydaniu na 2022 rok ma tarcze gładkie, bez jodełkowego wzoru, dostępne w kolorze czarnym, niebieskim, zielonym lub białym. 

Wersja biała ma wkładkę lunety wykonaną z Beyond Steel, a pozostałe modele mają wkładki z polerowanej ceramiki w kolorze dopasowanym do tarczy. Rodzaj oznaczeń na nich jest taki sam jak w wyżej opisanej wersji Lumis. Także inne informacje umieszczone na tarczach wyglądają podobnie, a kolorystyczne akcenty w postaci grotu sekundnika i nazwy modelu są czerwone na wersji czarnej i białej, oraz żółte na niebieskiej i zielonej. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Zastosowany mechanizm o oznaczeniu DAV 3021 ma automatyczny naciąg, a wykonano go na bazie znanego i popularnego szwajcarskiego mechanizmu Sellita SW 200-1.

Davosa Argonautic BG i Argonautic Lumis – dostępność i cena

Oba prezentowane modele to mocny punkt oferty marki Davosa. Oba dostępne na solidnych stalowych bransoletach ze stalowym zapięciem, które jest składane i ma dodatkowe zabezpieczenie. Jak wspomniałem, dostępna jest też pleciona bransoleta typu „Milano”. Teraz, w 2022 roku, modele Davosa Argonautic BG oraz Lumis zostały subtelnie odświeżone wizualnie. Powiew nieco bardziej luksusowego wyglądu w wersjach z ceramiczną wkładką lunety, oraz innowacyjny materiał Bayond Steel to wisienki na torcie. 

Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis

Solidne zegarki nurkowe o uniwersalnym rozmiarze, z zaworem helowym, o dużych możliwościach, ale zupełnie dobrze sprawdzające się w sytuacji codziennego użytkowania. 

Zegarki powinny być dostępne od lipca, a ich ceny zależą od wersji. 

Model Davosa Argonautic Lumis kosztuje 4 800 złotych, lub 5 000 złotych w wariancie z wkładką lunety wykonaną z Beyond Steel. Davosa Argonautic BG to wydatek na poziomie 4 400 złotych, lub 4 600 złotych w wersji z wkładką lunety wykonaną z Beyond Steel. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Davosa znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Davosa.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Squale Master X Marina Militare. Ef...
Squale Master X Marina Militare. Ef...
11.07.2022
Aż 16 komplikacji w jednym zegarku!...
Aż 16 komplikacji w jednym zegarku!...
14.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco