Davosa to szwajcarska marka zegarmistrzowska mająca w naszym kraju już ugruntowaną pozycję i sporo miłośników. My także na przestrzeni ostatnich lat w ramach działalności portalu Zegarki i Pasja mieliśmy okazję dobrze się z nią zapoznać. Oferta zegarków tej marki jest szeroka, ale jej trzon stanowią modele casualowe i sportowe, a pośród tych ostatnich zegarki do nurkowana są szczególnie ciekawe.
Dziś zaprezentujemy nowości z linii Davosa Argonautic, na które szwajcarski producent kazał nam wszystkim nieco czekać. Wydaje mi się jednak, iż było warto.
Zegarki z serii Argonautic po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 2009 roku. Następnie ewoluowały, kolejna ich odsłona miała miejsca w 2013 roku, a później, w 2017 roku, model ten otrzymał już nazwę funkcjonującą do dziś – Argonautic BG. Seria Argonautic Lumis weszła na rynek później, bo w 2013 roku, a następnie jej kolejna odsłona miała miejsce w 2018 roku.
Generalnie kolekcja Argonautic to wyraziste divery w wersji z mocną luminescencją w postaci masy SuperLumiNova BG, oraz modele Argonautic Lumis, gdzie za czytelność wskazań w ciemności odpowiadają rurki z gazem H3, czyli trzecim izotopem wodoru, trytem. Użycie trytu oznacza co najmniej 25 lat świecenia pozwalającego na odczyt w ciemności bez żadnego naświetlania, czy źródła energii – tylko dzięki wzbudzaniu luminoforu na wewnętrznych powierzchniach małych rurek. O tym sposobie podświetlenia pisaliśmy już niejednokrotnie.
Przyjrzyjmy się zatem najnowszym odsłonom obu tych modeli.
Argonautic Lumis w wydaniu na 2022
Zacznę od modelu Lumis.
Jednym z najważniejszych atrybutów zegarków do nurkowania jest jak najlepsza czytelność, także podczas zanurzenia na dużych głębokościach i w ciemności.
Zegarek Davosa Argonautic Lumis radzi sobie doskonale w tej kwestii.
To profesjonalny „tool watch”, w najnowszym wydaniu.
Wersja 2022 ma kilka modyfikacji wobec poprzedników z tej kolekcji. Świetnie prezentuje się nowe zakończenie ramienia sekundnika. Teraz to trójkątny grot o czerwonej ramce i wypełnieniu masa świecącą, stylizujący wskazówkę sekundową na swego rodzaju strzałę.
Obrotowa luneta ma teraz inną krawędź - to jednolite, drobne ząbkowanie, które zapewnia jej pewny chwyt i łatwe manipulowanie nią nawet w nurkowych rękawiczkach. Luneta wykonuje pełen obrót po 120 kliknięciach, czyli ma tyle pozycji ustawienia. Jedną z najważniejszych zmian i zarazem ciekawostek jest nowa wkładka lunety.
Luneta wykonana z Beyond Steel®
Wykonano ją z materiału nazwanego Beyond Steel. To nowy materiał opatentowany przez firmę Davosa. Jest ciężki jak złoto (gęstość 19,3 g/cm³), jest twardy niemal jak diament i wytrzymuje bardzo wysokie temperatury (temperatura topnienia 3422 °C).
Beyond Steel jest praktycznie niezniszczalna, absolutnie odporna na wpływ substancji chemicznych. Nie rdzewieje i nie zawiera również niklu. Jest czterokrotnie twardsza niż tytan i 2 razy twardsza niż standardowa stal. Nie ma też wady innego, trudnego do zarysowania materiału używanego także do wykonywania wkładek zegarkowych lunet, czyli ceramiki, która ma wiele zalet, ale jest krucha. Wkładka lunety wykonana z Beyond Steel zapewni na długo doskonały wygląd tego elementu, bez ryzyka uszkodzenia z racji kruchości właśnie.
A sam zegarek w każdej z nowych wersji – ma wszystkie cechy, które zbudowały popularność modelu Argonautic. Narzędziowy charakter. Sportowy, ale techniczny styl, wzmocniony szczotkowaniem powierzchni i wysoką jakością wykonania. Także kształt jest ten sam.
Okrągła koperta z płynnie wyprowadzonymi z boków uszami, pomiędzy którymi przestrzeń ukształtowano tak, że tworzy się prosta linia, a to z kolei oznacza lepszy wygląd z paskami oraz bransoletami, np. typu „milano”, które nie mają specjalnych maskownic.
A bransoleta właśnie tego typu jest dostępna do tego modelu.
Koperta, tarcza, zawór helowy
Średnica koperty to 42,5 mm a wysokość od ucha do ucha wynosi 51 mm.
Zakręcana koronka jest mocno zagłębiona w bok koperty, chroniona solidnymi wypustkami. Na godzinie 10. jest druga koronka - to zawór helowy. Luneta ma naniesioną skalę nurkową co 5 minut, a pierwsze 15 podkreślono skalą co minutę. Na godzinie 12., w charakterystycznym trójkąciku, jest luminescencyjny punkt. Indeksy na tarczy w kolorze czarnym, niebieskim lub białym to ułożone poziomo prostokąciki z pałeczkami trytowymi. Ten na godzinie 12. jest podwójny. Wskazówki są wyraziste, szerokie ale z wąskimi zakończeniami. Oczywiście na każdej z nich jest trytowa rurka.
Centralną część tarczy tworzy zaczynający się już pod koniec długości indeksów obszar z wzorem ułożonym w jodełkę. Pod godziną 12. nadrukowano logo i nazwę firmy. Po stronie przeciwnej jest szereg informacji. A konkretnie: nazwa modelu na czerwono w wersji białej i czarnej. Na żółto w wersji niebieskiej. Jest też informacja o klasie wodoszczelności do 300 m, automatycznym naciągu i o rodzaju trytowego podświetlenia. Tutaj jest to T25. Obszar na którym nałożono indeksy i nadrukowano skalę minutowa jest gładki.
Argonautic BG w wydaniu na 2022
Wersja klasyczna jest pozbawiona podświetlenia trytowego.
W modelu Davosa Argonautic BG zastąpiono je klasyczną Superluminovą. To wersja BGW 9, czyli masa o białym kolorze, emitująca w ciemności, po naświetleniu atrakcyjnie wyglądające niebieskie światło. Indeksy mają nieco inny kształt.
Ten na 12 to odwrócony trójkąt, a pozostałe to prostokąciki z metalowymi ramkami i wypełnieniem substancją świecącą. Także wskazówki mają inny kształt.
Mają ostre zakończenie, przy czym w godzinowej to charakterystyczny trójkątny grot. Jest on wypełniony masą luminescencyjną. Część pod nim jest ażurowania. Minutowa jest także na początku ażurowana, ale około 2/3 długości to wypełnienie masą świecącą.
4 wersje kolorystyczne
Model Argonautic BG w wydaniu na 2022 rok ma tarcze gładkie, bez jodełkowego wzoru, dostępne w kolorze czarnym, niebieskim, zielonym lub białym.
Wersja biała ma wkładkę lunety wykonaną z Beyond Steel, a pozostałe modele mają wkładki z polerowanej ceramiki w kolorze dopasowanym do tarczy. Rodzaj oznaczeń na nich jest taki sam jak w wyżej opisanej wersji Lumis. Także inne informacje umieszczone na tarczach wyglądają podobnie, a kolorystyczne akcenty w postaci grotu sekundnika i nazwy modelu są czerwone na wersji czarnej i białej, oraz żółte na niebieskiej i zielonej.
Zastosowany mechanizm o oznaczeniu DAV 3021 ma automatyczny naciąg, a wykonano go na bazie znanego i popularnego szwajcarskiego mechanizmu Sellita SW 200-1.
Davosa Argonautic BG i Argonautic Lumis – dostępność i cena
Oba prezentowane modele to mocny punkt oferty marki Davosa. Oba dostępne na solidnych stalowych bransoletach ze stalowym zapięciem, które jest składane i ma dodatkowe zabezpieczenie. Jak wspomniałem, dostępna jest też pleciona bransoleta typu „Milano”. Teraz, w 2022 roku, modele Davosa Argonautic BG oraz Lumis zostały subtelnie odświeżone wizualnie. Powiew nieco bardziej luksusowego wyglądu w wersjach z ceramiczną wkładką lunety, oraz innowacyjny materiał Bayond Steel to wisienki na torcie.
Solidne zegarki nurkowe o uniwersalnym rozmiarze, z zaworem helowym, o dużych możliwościach, ale zupełnie dobrze sprawdzające się w sytuacji codziennego użytkowania.
Zegarki powinny być dostępne od lipca, a ich ceny zależą od wersji.
Model Davosa Argonautic Lumis kosztuje 4 800 złotych, lub 5 000 złotych w wariancie z wkładką lunety wykonaną z Beyond Steel. Davosa Argonautic BG to wydatek na poziomie 4 400 złotych, lub 4 600 złotych w wersji z wkładką lunety wykonaną z Beyond Steel.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Davosa znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Davosa.
Adrian Szewczyk
03:00 13.07.2022Zegarki
Nowości 2022: Davosa Argonautic BG oraz Argonautic Lumis
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki automatycznezegarek wodoszczelnyzegarek na prezentzegarki szwajcarskiezegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyzegarek nurkowysrebrny zegarekzegarek do pływaniazegarek żeglarskizegarki z trytemzegarki sportowe

REKLAMA

ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 2
W pierwszej części publikacji poświęconej zegarkom garniturowym postawiliśmy przewrotne pytanie: czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garnitur ...

Misja Apollo 13 i zegarki Omega - 14 sekund między sukcesem a porażką
Firma Omega tworząc model Speeedmaster chciała nawiązać do motoryzacji, a przede wszystkim do sportów motorowych. W tamtym czasie, 63 lata temu, wpisywało się to w rodząc ...

Video recenzja: Orient Star Skeleton RE-AZ0001S
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Skeleton RE-AZ0001S marki Orient Star. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Jeden zegarek, cztery style. Tissot Lovely Square Festive Kit
Wybór i zakup zegarka to dziś niełatwe zadanie, a dylematy z tym związane dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Świadomi użytkownicy tych urządzeń odmierzających czas, ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...

Atlantic Super De Luxe Diamonds, czyli „retro look” w wersji dla kobiet
Dziś zaprezentujemy nowe zegarki dla kobiet. Płeć piękna, jak powszechnie wiadomo zazwyczaj lubi biżuterię, więc zegarki które opiszemy poniżej w dużym stopniu pełnią tak ...

Doskonałe pierwsze półrocze szwajcarskiej branży zegarkowej
Pierwsze półrocze 2022 roku było bardzo udane dla szwajcarskiej branży zegarkowej, jej eksport w tym okresie wzrósł o 11,9 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2021 r ...

Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Orlik II
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Manufacture 1949 Orlik II marki Prim. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie ...

Glashütte Original PanoMaticCalendar. Nowy mechanizm, nowe funkcje
W jednym z landów niemieckich, dokładnie w Saksonii, mieści się niewielkie miasteczko o nazwie Glashütte. Miejscowość znajdująca się tam w branży zegarmistrzowskiej okreś ...

Tissot świętuje partnerstwo z NBA. Mecz NBA Paris Game 2023
Szwajcarska marka Tissot jest doskonale znana, a jej działalność w samym sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa trwa nieprzerwanie od 1853 roku. Firma tworzy nie tylko świ ...

Seiko Prospex 1965 Modern Re-interpretation. Współczesna wersja kultowego divera
W 1965 roku manufaktura Seiko wprowadziła na rynek pierwszy w swojej kolekcji model przeznaczony dla nurków o referencji 62MAS. Był to jednocześnie pierwszy zegarek tego ...