Określenie „kultowy” bywa w ostatnim czasie nadużywane w stosunku do wielu przedmiotów, ale użycie go w odniesieniu do jednego z modeli zegarków typu diver marki Oris wydaje się być zasadne. To zegarek dostępny w ofercie tej niezależnej szwajcarskiej marki od lat, silnie w niej osadzony, który doczekał się właśnie kolejnej wersji. Oris Aquis, bo o tym modelu mowa, w aspekcie stylistyki jest wynikiem własnego pomysłu i drogi obranej przez Orisa, pomysłu na tyle udanego, że dziś na rynku są zegarki innych marek czerpiące właśnie z tej stylistyki.
Miarą sukcesu linii Aquis jest także oczywiście popularność tego modelu w wielu wariantach. Charakterystyczne divery, poza parametrami na wysokim poziomie, charakteryzują się tym, że nawet w przypadku kopert o sporym rozmiarze - bo i takie wersje są do wyboru, doskonale układają się na nadgarstku ze względu na specyficznie wyprofilowane uszy, oraz mocowanie bransolet lub pasków, które są mocno skierowane ku dołowi zaraz za kopertą.
Na przestrzeni lat powstało wiele modeli standardowych w ramach linii Aquis. Jest ich też wiele w ramach edycji poświęconych zazwyczaj wodnym ekosystemom, czy też konkretnym działaniom związanym z dbaniem o czystość wód. Dziś prezentowany, nowy model marki Oris także ma jeden z aspektów związanych z wodą jako inspirację do jego wykonania.
Ostrygi z Nowego Jorku
Oris Aquis New York Harbor Limited Edition to zegarek mechaniczny z atrakcyjną tarczą wykonaną z masy perłowej w nieczęsto spotykanym, zielonym kolorze.
Jednakże wspomniane inspiracje związane z wodą nie ograniczają się wyłącznie do tarczy z macicy perłowej. W przypadku specjalnej edycji divera Oris chodzi o wsparcie działań dotyczących odbudowy populacji ostryg w okolicach Nowego Jorku.
Stąd nazwa Aquis New York Harbor Limited Edition.
Edycja limitowana związana jest z projektem „miliarda ostryg”, realizowanym przez ambitną organizację non profit, mającym przywrócić obecność ostryg w porcie nowojorskim. Narody, państwa, duże korporacje, organizacje non-profit, osoby żyjące normalnym życiem. Wszyscy, dosłownie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za działania mające na celu odwrócenie negatywnych zmian klimatycznych, spowodowanych niszczycielskimi działaniami człowieka.
Bez względu na to gdzie jesteśmy lub jak duży wpływ naszym zdaniem możemy wywrzeć, wszyscy powinniśmy włączyć się w te działania. Marka Oris od lat mocno wspiera tego typu idee. Jednak szczególne na uwadze firmy jest wszystko co dotyczy wody, jako źródła życia. Skupienie działań na rzecz oczyszczenia, odnawiania i zabezpieczania wody.
W 2021 roku marka Oris otrzymała certyfikat Climate Partner przyznany jej jako firmie neutralnej dla klimatu. Szwajcarski producent zegarków stara się zmniejszyć swój ślad węglowy i wprowadza szereg działań mających za zadanie minimalizować wpływ na środowisko. Tego lata misja Oris trwa nadal poprzez współpracę z Billion Oyster Project, przywracającą życie do jednej z najbardziej zanieczyszczonych dróg wodnych na świecie.
Oris Aquis New York Harbor Limited Edition
Czas wiec przejść do opisu nowego zegarka.
Aby wesprzeć pionierską pracę zespołu Billion Oyster Project powstała limitowana edycja Oris Aquis New York Harbor Limited Edition. Wykonano tylko 2000 egzemplarzy specjalnego zegarka. Jego charakterystyczną cechą jest, jak wspomniałem na wstępie, zielona tarcza z masy perłowej, inspirowana kolorem wody portowej i wnętrzem muszli ostryg.
Zegarek ma znany i lubiany przez fanów modelu Aquis kształt.
Okrągła koperta w kształcie dysku z prostopadłymi, bardzo szerokimi i dość krótkimi uszami z małym rozstawem między nimi. Średnica obudowy to jedynie 41,5 mm. Wąskie mocowanie i rozszerzenie paska lub bransolety zaraz za uszami sprawiają wrażenie pełnej integracji z kopertą. Wydaje się, że te elementy, szczególne bransoleta, są przymocowanie bezpośrednio do korpusu koperty. Te nietypowe uszy można uznać za zamocowane do koperty pierwsze ogniwa. To rozwiązanie stylistyczne, wraz z kształtem korpusu przypominającym mi hokejowy krążek, tworzy klimat diverów Orisa z linii Aquis. Uszy są wiercone na wylot, a mocowanie następuje za pomocą śrub z nietypowymi łebkami.
Po prawej stronie koperty jest zakręcana koronka chroniona przykręcaną, dwustronną wypustką. Koronka na czołowej części ma umieszczoną nazwę firmy. Dekiel zegarka jest oczywiście wkręcany, pełny i w centralnej części przyozdobiono go wizerunkiem, a jakże – ostryg. Wokół nich jest umieszczona pełna nazwa modelu, a na małym łukowatym obszarze zamieszczono numer konkretnego egzemplarza w limitowanej serii.
Od góry kopertę wieńczy luneta. Jest ona oczywiście obrotowa, a na krawędzi ma nacięcia ułatwiające chwyt nawet w mokrej rękawicy. Jej szara, stalowa wkładka ma trójwymiarowe, reliefowe, wystające oznaczenia tworzące nurkową skalę minutową.
Luneta okala wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Własna interpretacja Orisa
Szafirowe szkło chroni oczywiście tarczę. Ona zachowuje najważniejszy atrybut w tego typu zegarkach, czyli czytelność. Tarcza, tak jak koperta, to własna interpretacja nurkowego stylu w wydaniu marki Oris. Nie ma tu wtórności.
Wskazówki o niespotykanym kształcie są oczywiście wypełnione masą luminescencyjną. To jakby dwa zwężające się ku końcom miecze. Obszar z substancją świecącą na ramieniu wskazówki godzinowej jest przedzielony przy końcu tworząc mały, świecący grocik. Wskazówka sekundowa ma na około 2/3 długości okrągły punkt, także luminescencyjny.
Nakładane indeksy są wielopłaszczyznowe. Każdy z nich na środku ma szerokie paski masy SuperLumiNova. Na godzinie 6. wycięto okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Okienko skróciło indeks godziny 6. Pod godziną 12. nadrukowano natomiast nazwę firmy, a po przeciwnej stronie znalazła się nazwa linii i informacja o klasie wodoszczelności. W tym przypadku wynosi ona do 300 metrów. Efekt - dość prosta, uporządkowana tarcza. Tylko jej mieniąca się powierzchnia jest odstępstwem od minimalistycznego podejścia.
Zegarek Oris Aquis New York Harbor Limited Edition dostępny jest na gumowym pasku w kolorze dopasowanym do tarczy. Pasek ma wytłoczoną nazwę firmy.
Ale zestaw w którym otrzymujemy zegarek jest atrakcyjnie wzbogacony.
W pudełku znajdziemy też bardzo solidną, stalową bransoletę oraz narzędzie do jej założenia. Niezbędne, bo jak pisałem, łebki śrubek, a dokładnie nacięcia służące do ich odkręcania, są nietypowo ułożone. Bransoleta ma polerowane zewnętrzne ogniwa dopasowujące się do polerowanej powierzchni uszu z którymi tworzy jeden rząd. Środkowy rząd jest szczotkowany.
Sercem zegarka jest mechanizm Oris 733 z automatycznym naciągiem. Jest on wykonany na bazie sprawdzonego i nie sprawiającego kłopotów mechanizmu Sellita SW200-1. Rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej wynosi 38 godzin.
Oris Aquis New York Harbor Limited Edition – dostępność i cena
Oris Aquis w typ prezentowanym wydaniu to całkiem uniwersalny sportowy zegarek.
Rozmiar koperty jest bardzo wyważony, dzięki temu model ten może pasować niemal na każdy nadgarstek. Zegarek spokojnie można uznać za „codzienny”. Dobra luminescencja i wodoszczelność na poziomie 300 m to cechy zawsze pożądane. Do tego całkiem elegancki wygląd, dzięki opalizującej zielonej tarczy, oraz limitacja do 2000 sztuk. Charakter zegarka można delikatnie modyfikować mając do wyboru już na starcie gumowy pasek i bransoletę. Wyjątkowość edycji limitowanej oraz szczytny cel jaki jest wspierany są bonusem.
Cena Oris Aquis New York Harbor Limited Edition to 2 400 franków w Szwajcarii. W Polsce musimy doliczyć jeszcze vat, więc może to dać finalną kwotę około 12 500 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Oris.
Adrian Szewczyk
18:00 28.06.2022Zegarki
Miliard ostryg i wyjątkowy zegarek. Oris Aquis New York Harbor Limited Edition
Tagi:
zegarki sportowezegarki szwajcarskiezegarek mechanicznyzegarek na prezentzegarki automatycznenietypowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarek nurkowyzegarek wodoszczelnyzegarek do pływaniazegarki męskie eleganckieluksusowe zegarkizegarek żeglarski
REKLAMA
Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger
Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbu ...
JUNGHANS – obszerna historia marki
Historia marki sięga roku 1861. Jej początki odrobinę różnią się od narodzin większości innych, znanych dzisiaj wytwórni zegarków. Wiążą się one z produkcją pojedynczych ...
Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...
Video recenzja: Aviator Swiss Made Airacobra GMT
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Airacobra GMT marki Aviator Swiss Made. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej r ...
Recenzja: Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET + porównanie z wersją z 2018 roku
Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o nowości Luminoxa – modelu Original 3001.H z serii Navy SEAL, zegarków tworzonych z żołnierzami sił specjalnych i na ich potrzeby. Dziś ...
Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe. Wyjątkowy zegarek z okazji 75-lecia marki
W przepięknie położonej dolinie nad rzeką Doubs we wschodniej Francji, 5 kilometrów od granicy ze Szwajcarią i 10 kilometrów od Le Locle, leży małe, urokliwe miasteczko M ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Millenialsów. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami trzecia ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem członkowie ...
Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic. Diver w miejskim wydaniu
Chyba zauważam pewien trend. Coraz częściej spotykam zegarki, o których wcześniej bardzo rzadko można było rozmawiać, bo zwyczajnie prawie nie występowały na rynku. Teraz ...
Zenith x Porter Pilot Collection. Dwie uznane marki, dwa nietypowe zegarki
Zenith, manufaktura wywodząca się ze Szwajcarskiego Le Locle, nawiązała współpracę z marką Porter, prezentując dwa nowe, ciekawe czasomierze. Wspólna podróż marki Zenith ...
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...
Kolejny etap w powrocie ikony. Universal Geneve prezentuje swoją nową stronę internetową
Niemal rok temu na łamach portalu Zegarki i Pasja mogliście przeczytać o zmianie właściciela marki Universal Geneve, a co za tym idzie niejakim odrodzeniu się jej. “Wybaw ...
Herbelin Newport Carbon Titane Day/Date. Zegarek z materiałów high-tech
Marka Herbelin (dawniej znana pod nazwą Michel Herbelin) od jakiegoś czasu prowadzi dynamiczną politykę ekspansji na różnych rynkach i różnych poziomach cenowych swoich p ...