• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022


Citizen to działająca od ponad wieku, powszechnie znana i popularna marka z bardzo szeroką gamą produktów, w tym szeroką ofertą zegarków naręcznych. Dzięki skali swojej działalności nowości tego japońskiego producenta pojawiają się regularnie, często i w dużej ilości. Dziś zaprezentujemy część z nich, dzieląc je niejako na trzy grupy. To część propozycji tej japońskiej marki na sezon wiosenno-letni 2022, których wspólnym mianownikiem jest komplikacja konstrukcji mechanizmu w postaci stopera.

Nowoczesne zegarki, zaawansowane technologie

Zacznę od najbardziej zaawansowanych technicznie zegarków w tym zestawieniu. 

Mowa o znanych i cenionych modelach z serii Radio Controlled. Citizen CB5914 to nowoczesny zegarek wyposażony w najbardziej zaawansowane technologie jakie stosuje marka Citizen, a zarazem bardzo przydatne dla użytkowników. To trzy nowości z kopertami wykonanym ze stali o średnicy 43 mm. Różną się między sobą kolorystyką tarcz. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Koperta jest klasyczna pod względem kształtu - okrągła i ma łagodnie wyprowadzone uszy. Zastosowano obróbkę powierzchniową w postaci polerowania i szczotkowania, co w szybki i prosty sposób pozwala na ocenę poziomu jakości wykonania. Miałem już wielokrotnie okazję testując i recenzując kilka zaawansowanych modeli zegarków Citizen z serii Radio Controlled ocenić ten poziom – jest on bardzo wysoki. Mamy tu ostre i bardzo wyraziste proste linie i krawędzie podkreślające nowoczesną interpretację klasycznego kształtu koperty. Koronka chroniona jest osłonkami, a po jej obu stronach są przyciski zakończone płaskimi elementami w kształcie grzybków. Zegarek ten oferuje sporo funkcji dodatkowych. 

Czas podstawowy, bardzo dokładnie wskazywany dzięki radiowej synchronizacji zgodny ze wzorcem czasu zegara atomowego, czas 24-godzinny, wskazanie czasu w 24 strefach czasowych, stoper, alarm i wieczny kalendarz z dniami miesiąca oraz dniami tygodnia. Możemy także sprawdzić poziom naładowania akumulatora. Te wszystkie wskazania realizowane są przez trzy centralne wskazówki, gdzie ramiona minutowej i godzinowej są pokryte masą świecącą, a sekundnik ma bardzo charakterystyczną przeciwwagę stosowaną w każdym modelu z radiową synchronizacją (nawiązującą do iglicy nadajnika radiowego), oraz trzy małe subtarcze. Ta na godzinie 10. prezentuje czas w trybie 24-godzinnym, ta na godzinie 2. pokazuje nam dni tygodnia oraz poziom naładowania akumulatora zasilanego systemem Eco-Drive z mikro paneli solarnych pod tarczą. Subtarcza na godzinie 6. wskazuje natomiast aktualny tryb w jakim pracuje zegarek. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Na krawędzi tarczy widoczny jest pierścień ze wskazaniem odchylenia wobec czasu UTC, a luneta okalająca szkło szafirowe chroniące tarczę ma wkładkę ze skalą tachometru. Warto wspomnieć o świetnie wykończonych, nakładanych indeksach godzinowych w kształcie wydłużonych trapezów. 

Citizen Radio Controlled CB5914 – wersje i cena

Zegarki Citizen Radio Controlled CB5914 występują w trzech zestawieniach kolorystycznych. Wszystkie wersje mają kopertę w naturalnym kolorze stali i wkładkę lunety o ciemno szarej barwie. Tarcza i wewnętrzny pierścień są dostępne w kolorze czarnym, niebieskim lub zielonym. Każda z wersji jest wyposażona w trójrzędową stalową bransoletę z klamrą zwalnianą przyciskami. Mimo, że nie jest to zegarek nurkowy, jego wodoszczelność ustalono na ponadprzeciętnym poziomie, bo aż do 200 metrów. 

Cena sugerowana zegarków z linii Citizen Radio Controlled CB5914 to 2 390 złotych. 

Pilot Chronograph oraz Street Chrongraph

Kolejna seria nowości na 2022 rok to dwie nieco bardziej casualowe linie zegarków. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Mają podobne funkcje, podobny styl, tyle że linia Pilot Chronograph CA079 jest wyposażona w bardziej klasyczną kopertę - okrągłą z łagodnie wyprowadzonymi uszami, bez fazowanych krawędzi, z łagodnymi łukami i wykończeniem przez szczotkowanie. Druga opcja to model Street Chrongraph. Mimo, że koncepcja jest taka sama jak w przypadku „pilota”, czyli okrągła koperta i zwężające się uszy wypuszczone z jej boków, to wyraźniej, bardziej agresywnie zaznaczono krawędzie - zastosowano fazowane, skośne powierzchnie, a uszy mają odcięcie w miejscu ich początku. Zegarek wygląda bardziej nowocześnie. 

Co ciekawe, obie linie mają zharmonizowaną kolorystykę. 

Dostępne są zegarki z tarczami w kolorze czarnym, niebieskim oraz zielonym. W obu liniach jest też wersja z kopertą i tarczą w kolorze czarnym. Modele pilot na lunecie mają naniesioną skalę kompasu, co pozwala na określenie kierunków świata.

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Małe tarcze są umieszczone tak, że ta na godzinie 12. wskazuje minuty stopera do 60, subtarcza na godzinie 6. to mały sekundnik, a ta na 9. jest tarczą wskazującą czas w trybie 24-godzinnym. Wskazówki są wyraziste, wypełnione masą świecącą. Indeksy to oznaczenia w postaci cyfr arabskich, dla których wybrano nowoczesną, dzieloną czcionkę. Wykonano je z masy luminescencyjnej. Na godzinie 3. widoczne jest okienko datownika.

Pilot Chronograph – wersje i cena

Zegarek z czarną tarczą ma pomarańczowe akcenty, ten z niebieską ma żółte, a model z tarczą zieloną ma akcenty czerwone. Zegarek z kopertą w kolorze czarnym i taką też tarczą ma beżową masę luminescencyjną i czerwone akcenty. To bardzo atrakcyjne zestawienie. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Zegarki są wyposażone w system Eco Drive, a oferowane są na stalowych bransoletach. Wodoszczelność ustalono na poziome do 100 m czyniąc z nich bardzo uniwersalne, sportowe modele do użytku na co dzień. Model czarny wyceniono na 1 190 złotych. Pozostałe modele w kopertach w naturalnym kolorze stali to wydatek rzędu 980 złotych. 

Model Street Chronograph AT1190 ma podobne funkcje jak opisany wyżej pilot. 

Jego 44 milimetrowa stalowa koperta ma natomiast bardziej agresywny wygląd. Podobnie jest w aspekcie wyglądu tarczy. Wyraziste wskazówki z bardzo wąskimi krawędziami i obfitym wypełnieniem masą świecącą są dobrze widoczne. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Małe subtarcze są jednak rozmieszczone inaczej - ta na godzinie 2. pokazuje czas w trybie 24-godzinnym, ta na 6. to mały sekundnik, a na godzinie 10. mamy wskazanie minut stopera do 30 na „półtarczy” z ażurowaną, trójkątną wskazówką. Indeksy to małe prostokąciki z wypełnieniem masą świecącą. Na godzinie 4. jest okienko datownika. 

Street Chronograph AT1190 – wersje i cena

Zegarek Street Chronograph z czarną tarczą ma pomarańczowe i żółte akcenty, ten z zieloną ma akcenty jasno zielone i pomarańczowe. Model niebieski ma jasno niebieskie i zielone, a zegarek z czarną tarczą i czarną kopertą ma akcenty czerwone i żółte. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Wszystkie trzy warianty są wyposażone w bransoletę. Wersje stalowe kosztują 1 090 złotych, a model ze stalową kopertą pokrytą powłoką w kolorze czarnym wyceniono na 1 190 złotych. To kolejny, uniwersalny, sportowy zegarek z wieloma funkcjami i jakością gwarantowaną przez Citizena. 

Nowości Citizen Chrono Super TitaniumTM

Ostatnie nowości, które dziś zaprezentujemy, to zegarki wykonane z tytanu, a dokładnie z autorskiego stopu stworzonego przez firmę Citizen - Super TitaniumTM (aby dowiedzieć się dlaczego właściwie stop ten jest „taki super”, warto zapoznać się z naszym artykułem: Innowacyjny materiał Super Titanium™ marki Citizen. Dlaczego taki super?). Marka Citizen w tej dziedzinie była pionierem i pozostaje ekspertem. Tu znów ma do pokazania dwie linie sportowych zegarków z podobnymi funkcjami, ale o nieco odmiennym charakterze.

Pierwsze to modele w klasycznej kopercie, o dość stonowanej kolorystyce. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Citizen CA0810 ma okrągłą kopertę z łagodnie wyprowadzonymi uszami i sporym rozmiarze, bo ma ona 44 mm średnicy. Wyraziste wskazówki zapewniają dobrą czytelność, mimo, że na tarczy jest wiele wskazań dodatkowych. Do wyboru jest wariant z tarczą w kolorze czarnym, niebieskim lub szarym. „Na pokładzie” oczywiście system Eco-Drive, oraz stoper ze wskazaniem sekund i minut, oraz tarcza na godzinie 9. pokazującą nam czas w trybie 24 godzinnym. Datownik na godzinie 3. uzupełnia listę funkcji dodatkowych. 

Na wskazówkach i indeksach mieszanych bądź w postaci cyfr arabskich jest masa luminescencyjna, a pewne mocowanie do nadgarstka zapewniają bransolety. Zegarek jest bardzo lekki, ze wszelkimi cechami jakimi charakteryzuje się stop Super TitaniumTM, czyli hipoalergiczność, atrakcyjna barwa i wytrzymałość na zarysowania. 

Zegarki są wodoszczelne do 100 m, a tarczę chroni szafirowe szkło. 

Cena zegarka CA0810 Citizen Super TitaniumTM to 1 480 złotych. 

Druga seria modeli wykonanych ze stopu Super TitaniumTM ma retro stylistykę. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

To Citizen CA7090. Jego koperta jest okrągła, ale jej kształt przywodzi na myśl sportowe zegarki z lat 70. XX wieku. Nie ma wydzielonych uszu, przez co koperta sprawia wrażenie zintegrowania z bransoletą. To bardzo modna ostatnio stylistyka. Średnica koperty to 43 mm. 

Zegarek prezentuje się świetnie, a ten „retro look” widzimy od razu. 

Tarcze są dostępne w kolorze czarnym, niebieskim, białym i czerwonym. Wszystkie są przyozdobione pionowym szczotkowaniem. Wersja czarna ma jaśniejsze małe tarcze, w których górna to wskazanie minut stopera a dolna to mały sekundnik. Akcentem kontrastowym jest niebieskie zakończenie centralnej wskazówki sekundowej. W zegarku niebieskim tarcze także są odmienne kolorystycznie a zakończenie sekundnika jest czerwone. W zegarku z tarczą czerwoną akcent jest żółty. 

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022

Oczywiście tutaj także zastosowano  mechanizm z systemem Eco-Drive, a uzupełnieniem wskazań jest datownik z dniami miesiąca na godzinie 3. w okrągłym okienku. Tarcze chroni szafirowe szkło. 

Cena modelu CA7090 Citizen Super TitaniumTM to 1 590 złotych.

To oczywiście nie ostatnie słowo marki Citizen w zakresie nowości wiosenno-letnich 2022, ciąg dalszy nastąpi w postaci wyczekiwanych i zawsze pożądanych diverów.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marku tu: zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Miliard ostryg i wyjątkowy zegarek....
Miliard ostryg i wyjątkowy zegarek....
28.06.2022
Audemars Piguet Royal Oak 50th Anni...
Audemars Piguet Royal Oak 50th Anni...
30.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco