Świat baśni i mitów pasjonuje nie tylko dzieci, lecz również dorosłych. Przybiera on wiele form, dla jednych będzie to lektura ciekawej powieści, zaś dla innych będą to np. figurki z postaciami, które można wytworzyć i wykończyć ręcznie. Jest także trzecia grupa osób, uwielbiających zarówno świat legend jak i zegarków, dla których manufaktura Hyper Horology, czyli Roger Dubuis, od wielu lat regularnie prezentuje zegarki nawiązujące do słynnej legendy, której bohaterami są celtycki władca Król Artur i jego rycerze.
Legenda noszona na nadgarstku
Od pierwszej prezentacji zegarka z serii “Excalibur” minęło kilka lat (ukazał się on w 2005 r.), a większość ludzi widząc to dzieło po raz pierwszy było przekonanych, że ten model zegarka będzie jednorazowym pokazem kunsztu marki Roger Dubuis.
W kolejnych latach, a dokładniej w 2012 r., pokazano pierwszy zegarek “Knights of the round table”, wyróżniający się dwunastoma misternie wygrawerowanymi figurkami legendarnych rycerzy z mieczami wyciągniętymi i skierowanymi ku środku tarczy. Odlani w złocie rycerze byli znacznikami godzin na powierzchni cyferblatu, który przypominał legendarny Okrągły Stół. W 2015 r. pokazano kolejną edycję z rycerzami wykonanymi z brązu umieszczonymi na tle jadeitowej tarczy.
Prawdziwy rozwój zainteresowania przypadł na rok 2018, w którym to wyrzeźbione figurki rycerzy umieszczono na półprzezroczystej emalii. To właśnie za sprawą dynamizmu figurek zegarek nabrał wyjątkowej prezencji. Rycerze umieszczeni wokół przybrali pozę w stylu “gotowi do walki”.
Rok 2023 przedstawiał kolejny zegarek z tej serii, z tarczą imitującą zamarznięte jezioro z lodem pękającym na jego powierzchni oraz złotymi figurkami.
Model zegarka, któremu przyjrzymy się w tym artykule ma referencję RDDBEX1094, a przygotowany został na rok 2024. Zaprezentowano go całkiem niedawno. Według mnie jest – dotychczas - „tym najlepszym” z całej zaprezentowanej dotąd kolekcji.
Grobla Olbrzyma
Roger Dubuis zapowiedział trzy zestawy limitowanych zegarków z serii “Knights of the round table” które ujrzymy zapewne już niedługo, przypuszczalnie dopiero w nowym roku.
Najnowszy model, Knights of the round table - The omniscient Merlin, jest pierwszym rozdziałem, którego głównym motywem jest postać czarodzieja Merlina wprost z arturiańskich legend.
Według legendy Merlin przeszedł przez tzw. Groblę Olbrzyma, zlokalizowaną na wybrzeżu Irlandii Północnej. Złożona z 40 tysięcy zazębiających się bazaltowych kolumn Grobla Olbrzyma jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc.
Według badaczy formacja skalna powstała w wyniku erupcji wulkanu, lecz folklor tłumaczy to zupełnie inaczej. Według wierzeń ludowych irlandzki gigant Finn McCool zbudował tę formację skalną, aby dotrzeć do Szkocji i zmierzyć się ze swoim największym rywalem. Manufaktura Roger Dubuis po mistrzowsku odtworzyła ten magiczny teren na tarczy najnowszego zegarka z limitowanej serii.
W celu wykonania realistycznego projektu Grobli Olbrzyma na cyferblacie trzeba było wykonać szereg skomplikowanych prac. Płyta bazowa wykonana z różowego złota została obrobiona maszynowo, w celu wykonania wzoru otworów i sześciokątnych sekcji, a następnie pokryto ją czarną powłoką PVD dla kontrastu. Niektóre z nich zostały wykończone szlifem słonecznym, inne wypolerowane, a jeszcze inne otrzymały matową strukturę.
Tarcza składa się z aż 56 takich elementów, które wykonano z prawdziwego bazaltu, różowego złota oraz dwóch rodzajów specjalnego szkła Murano.
Sześciokąty zostały ręcznie zamocowane na tarczy pod różnymi kątami i ułożone na różnej wysokości, która waha się od 0,2 mm do 3,7 mm, co tworzy niepowtarzalny wzór słynnego miejsca na mapie Irlandii Północnej.
Ukazać ich wszystkich
Imponująca liczba szczegółów widocznych na powierzchni tarczy naturalnie musiała być oprawiona w kopertę o takiej wielkości, która pozwala na ukazanie ich wszystkich, lecz przy zachowaniu wielkości pozwalającej na wygodne użytkowanie zegarka.
Najnowsza edycja „rycerskiego” modelu ma sporą, 45-milimetrową obudowę wykonaną z różowego złota. Jej grubość wynosi 16,87 mm, lecz to nie jej wymiary zwracają uwagę.
Wzrok osób oglądających ten zegarek zostanie przyciągnięty nietypową konstrukcją koperty, zawierającą trzy zaczepy mocowania paska. Taka liczba uch jest czymś bardzo niecodziennym, pomimo faktu, że poprzednie edycje zegarków z tej serii również były wyposażone w takie rozwiązanie. Boczne krawędzie obudowy są częściowo odsłonięte, pozwalając na podziwianie elementów umieszczonych na powierzchni tarczy.
Taka konstrukcja i jej złożoność niestety ma również pewne wady, a jedną z nich jest niezbyt wysoki poziom wodoszczelności, który w tym przypadku został określony na 30 m.
12 figurek rycerzy
Zegarek Knights of the round table - The omniscient Merlin prezentuje cały szereg skomplikowanych technik dekoracyjnych, lecz chyba wszyscy są zgodni, że to indeksy godzinowe w postaci mikrorzeźb świadczą o wyjątkowości tego modelu.
Według producenta wytworzenie ich jest bardzo pracochłonnym etapem, który może zostać powierzony jedynie najlepszym mistrzom tego rzemiosła. Średni czas, jaki jest potrzebny do wykonania każdej sylwetki rycerza jest oszacowany na około trzy dni.
Każdy z nich ma identyczną wysokość, wynoszącą 6 mm, lecz, aby artysta mógł wiernie odwzorować każdy detal, najpierw wykonuje się skan 3D, pozwalający grawerowi na zachowanie pełnej skali. Po wygrawerowaniu figurek w litym złocie, zostają one pokryte powłoką PVD, która zostaje zaaplikowana w zagłębienia, co pozwala na uwypuklenie wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów. Ogólnie cały proces wykonania zestawu 12 figurek, czyli liczby przeznaczonej dla pojedynczego zegarka, trwa kilka tygodni pracy.
Manufakturowy mechanizm Cal. RD821
Szafirowy dekiel ukazuje mechanizm o oznaczeniu RD821. Konstrukcja ta jest połączeniem zegarmistrzostwa haute horology oraz praktyczności. Jego praktyczność odnosi się do jego precyzji oraz rezerwy chodu, która wynosi 48 godzin, zaś jego poziom luksusu określa Pieczęć Genewska. Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę (4 Hz), a złożony jest ze 172 elementów.
Przyglądając się wykończeniu widzimy nieprzeciętny poziom dopracowania, wynikający z zastosowania aż 14 różnych technik dekoracyjnych, obejmujących również elementy ukryte wewnątrz, niewidoczne dla oka. Jednak jednym z elementów mechanizmu, który można podziwiać jest jego szkieletowany wahnik, swoim wyglądem przypominający średniowieczny witraż wprost z wielkiego zamku. Trzeba przyznać, że ten detal jest bardzo przemyślany, bowiem idealnie wpasowuje się w ogólny wygląd tego niecodziennego czasomierza.
Najnowszy zegarek z tej ciekawej serii jest dopełniony na pasku wykonanym ze skóry cielęcej w kolorze czarnym, który został zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do niestandardowej architektury koperty tego modelu.
Pasek zabezpiecza składane zapięcie wykonane z tego samego materiału co koperta, czyli z 18- karatowego różowego złota. Wyposażono go w system jego szybkiej wymiany, pozwalający na zamianę na np. pasek wykonany z gumy.
Roger Dubuis Knights of the round table - The omniscient Merlin – cena i dostępność
Podsumowując. Pisząc o tym zegarku, trudno jest jednoznacznie zakwalifikować go do jakiejkolwiek kategorii, ponieważ jego design nie pasuje do żadnego kanonu. Tak więc chyba mogę się pokusić o stwierdzenie, że marka Roger Dubuis poprzez Knights of the round table stworzyła własną kategorię zegarków, która ma już w swoim portfolio kilka modeli bardzo wyraźnie czerpiących ze świata legend.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia jego dostępności i ceny.
Ten model zegarka jest ściśle limitowany, a jego produkcja zamyka się w liczbie 28 egzemplarzy.
Cena Roger Dubuis Knights of the round table - The omniscient Merlin wynosi 376 000 EUR, czyli ponad 1 600 000 PLN.
10:55 31.12.2024Zegarki
Legenda noszona na nadgarstku. Roger Dubuis Knights of the round table - The omniscient Merlin
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarek męski na paskuzegarki szwajcarskiezegarki automatycznezegarek mechanicznyluksusowe zegarkizegarki męskie mechanicznezłoty zegarekprestiżowe zegarkinietypowe zegarki
REKLAMA
Junghans - lider w gronie zegarków korygowanych sygnałem radiowym
Każdy z miłośników zegarmistrzostwa, w temacie najdokładniejszych zegarków, wskaże zapewne od razu te, które są korygowane sygnałem radiowym. Większość z takich zegarkowy ...
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...
BIATEC – zegarki „Made in Slovakia” – historia marki i kolekcja zegarków!
Kiedy myślimy o zegarkach, o krajach jakie kojarzą się nam z powstawaniem czasomierzy – zapewne większości z nas jako pierwsza na myśl przychodzi Szwajcaria. Po głębszym ...
Zegarek Winstona Churchilla wystawiony na sprzedaż!
Postaci Winstona Churchilla chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Można by wręcz powiedzieć, że jest to najsłynniejszy polityk znany w nowożytnej historii. W 2002 roku, w ...
Zmiany w Zarządzie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków
Działalność Klubu, rozpoczęta 20 lat temu, obejmuje wszystkie aspekty świata czasomierzy: zegarki i zegary, firmy i kraje, w których powstają oraz społeczeństwo miłośnikó ...
Oscary 2024: zegarki Omega na nadgarstkach filmowych gwiazd
Za nami 96-ty już, oscarowy wieczór z najważniejszymi bodaj nagrodami w branży filmowej, wieczór z nagim Johnem Cena, rozerwaną sukienką laureatki Oscara, Emmy Stone, z p ...
Nowy Oris Aquis Chronograph. Wszechstronny towarzysz
Pamiętacie, mam nadzieję, nasz artykuł o zegarku Oris PropilotX Kermit. Wtedy pisałem, że marka Oris podchodząc do zegarmistrzostwa jak najbardziej poważnie, chce także, ...
Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV. Koralowce i lazurowa woda oceanu
Marka Oris prezentuje kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Aquis. Przedstawiamy więc limitowaną edycję (2000 sztuk) stworzoną dla wsparcia australijskiej organizacji ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...