Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Spring Drive

Spring Drive - rodzaj mechanizmu hybrydowego opracowanego i opatentowanego przez SEIKO, w którym w miejscu tradycyjnego wychwytu i balansu znajduje się elektronicznym regulator. Spring Drive to mechanizm hybrydowy, który łączy wysoki moment obrotowy zegarka mechanicznego z wysoce precyzyjnym układem scalonym (IC) zegarka elektronicznego.

Układ napędowy w mechanizmie Spring Drive wykorzystuje konwencjonalną sprężynę główną. Wychwyt i balans zastąpiono elektronicznym regulatorem tzw. Seiko Tri-synchro Regulator. Naciągnięta (za pomocą wahnika lub koronki) sprężyna główna przekazują moc na koła zębate, których prędkość kontrolowana jest przez koła ślizgowe. Energia z akumulatora zostaje przesłana do oscylatora kwarcowego, którego precyzyjne drgania są wykrywane przez układ scalony (IC). Układ scalony przesuwa wskazówki zegarka dokładnie o jedną sekundę. W efekcie mechanizm Spring Drive porusza się bez przestojów, a sekundnik "ślizga" się po tarczy (nie ma charakterystycznego “tykania”).

Zegarki wyposażone w mechanizm Spring-Drive cechują się wyjątkową precyzją działania. Gwarantują dokładność tylko jednej sekundy odchylenia dziennie, maksymalnie +/- 15 sekund w miesiącu (a nawet mniej). Mechanizm Spring Drive pracuje w zegarkach dystrybuowanych przez Seiko Watch Corporation, marek Credor, Grand Seiko i Prospex. Pierwsza wersja mechanizmu opracowana została już w 1977 roku przez Yoshikazu Akahane w Seikosha (po fuzji w 1989 roku część Seiko Epson). Mechanizm wprowadzono na rynek dopiero w 1999 roku.

Autor: zespół Pro Watches s.c.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco