Drzwi tegorocznych targów zegarkowych AuroChronos 2025 zostały już zamknięte. Jak zwykle po tego typu wydarzeniach, pozostają podsumowania, a także osobiste rankingi oraz rzecz jasna - postanowienia zakupowe. Mając przyjemność wzięcia udziału w tym wydarzeniu, mogłem przyjrzeć się m. in. marce i zegarkom Crafter Blue z bliska na jej stoisku, które - muszę dodać - cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony odwiedzających targi gości. Rzadkie były momenty, kiedy stoisko to było nieoblegane, co udało się ująć Maćkowi na zdjęciu widocznym poniżej.
Prawdziwa lawina pytań skierowana do założyciela marki, na które zresztą z przyjemnością odpowiadał, i duże zainteresowanie pozwoliły na zbudowanie naprawdę fajnej i przyjaznej atmosfery, zaś zaprezentowane na stoisku zegarki przyciągały uwagę już z daleka.
O tych nietypowych zegarkach, a także o historii powstania marki Crafter Blue, mieliście już okazję czytać w artykule opublikowanym na naszym portalu: Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu. Jeśli z jakiegoś powodu przeoczyliście premierę wspomnianej publikacji, zapraszamy do lektury.
Dziś skupimy się natomiast już na konkretnym zegarku tego producenta.
Przemiana i sukces marki
Zaangażowanie w rozwój i przykładanie ogromnej wagi do wysokiej jakości produktów pozwoliły osiągnąć duży sukces Crafter Blue. Marki, która w poprzednich latach zajmowała się wytwarzaniem bardzo fajnych pasków do zegarków typu diver.
Pomysłowość i tzw. wyczucie rynku pozwoliły na urzeczywistnienie się planów założyciela - Steve’a Chan’a, na stworzenie wytrzymałych zegarków mechanicznych do eksploracji morskich głębin.
Mechanic Ocean Mark II
Doskonale przypominam sobie moment, w którym po raz pierwszy w Internecie miałem okazję zobaczyć zdjęcie przedstawiające zegarek wchodzący w skład linii modelowej “Ocean Mark II”. Był to model z czarną tarczą, łączący w sobie cechy zegarka typu diver, lecz jego zachowawcze proporcje zestawione z drobnymi, ale jakże ważnymi detalami zapadły dość mocno w moją pamięć.
Moja ciekawość, jak w realu wyglądają zegarki od Crafter Blue, została zaspokojona na wspomnianym festiwalu “Aurochronos 2025”, na których ta marka gościła.
Zanim zdradzę Wam, jaki dokładnie wariant zegarka najsilniej zapadł mi w pamięć, muszę wspomnieć o fakcie, że początkowo dostępne były trzy wersje Mechanic Ocean Mark II. Jedna z nich, ta, która była objęta limitacją do 30 sztuk, na tę chwilę nie jest dostępna już w sprzedaży. Aktualnie możemy wybierać między wersją zegarka z ciemną tarczą, to model o referencji: MO2SS001, oraz zegarkiem z nieco jaśniejszą tarczą w szarej tonacji. To właśnie ta wersja o nr referencyjnym: MO2SS007 zagościła na moim nadgarstku, prezentując się na nim jeszcze lepiej niż na zdjęciach widocznych w internecie.
Wygląd i specyfikacja
Zegarek stworzony do nurkowania, jak wiadomo, musi spełniać szereg surowych wymogów.
Koperta modelu Mechanic Ocean Mark II została wykonana ze stali 316L, lecz to nie sam materiał, ale fajnie wyważone proporcje pozwalają na to, aby traktować ten zegarek jako “ten najbardziej uniwersalny”. Jego obudowa mierzy 41 mm średnicy, zaś jej grubość to 13,5 mm, co przy wartości mierzonej lug-to-lug wynoszącej 51,5 mm jest bardzo wygodne.
Rozstaw uszu wynoszący 22 mm również daje nam spore pole możliwości w zakresie wyboru paska, chociaż według mnie klasyczna, czarna guma jest tu chyba najbardziej “na miejscu” (dla przypomnienia Crafter Blue weszło na rynek jako producent doskonałych pasków).
Przyglądając się zegarkom z linii Mechanic Ocean Mark II od razu można zauważyć charakterystyczny sposób wykończenia powierzchni koperty, która jest szczotkowana, podkreślając tym samym surowość designu tego sportowego modelu. Elementem dobrze znanym pośród zegarków typu diver jest koronka, a dokładniej jej umiejscowienie na godzinie 4., co wpływa znacząco na wygodę użytkowania.
Obudowę o imponującym poziomie wodoszczelności wynoszącym aż 300 m chroni od góry szkło szafirowe.
Rzecz jasna producent zadbał o to, aby ciekawych detali widocznych w tym zegarku nie zabrakło. Chyba zgodzicie się ze mną, że piękna, błękitna kropka, czyli znacznik obrotowej lunety, prezentuje się naprawdę ciekawie, przełamując szarą tonację. Sama kropka osadzona jest na obrotowej lunecie z wkładką pokrytą powłoką DLC, która ma system 120-klikowy, dzięki czemu przesuwa się z przyjemnym dla ucha dźwiękiem.
Zatrzymując się jeszcze na jeden moment przy lunecie, warto wspomnieć, że omawiana błękitna kropka - podobnie jak i znaczniki na niej - jest wypukła, a przez to dobrze wyczuwalna pod palcami, przekładając się tym samym na wygodę podczas jej ustawiania.
Prosta w formie powierzchnia tarczy
Patrząc na tarcze wielu zegarków przeważnie zwracamy uwagę na wskazówki oraz indeksy godzinowe. Zupełnie inaczej jest w modelach od Crafter Blue, a to za sprawą grotu sekundnika wypełnionego błękitną farbą w identycznym kolorze, jak wspomniana kropka na lunecie. Mechanic Ocean Mark II otrzymał prostą w formie powierzchnię cyferblatu, od razu zdradzającą z jakiego typu zegarkiem mamy do czynienia.
Jak wspomniałem we wstępie, obecnie dostępne są dwie wersje modelu Crafter Blue Mechanic Ocean Mark II: z gradientowymi tarczami w kolorach czarnym i szarym, które mają identyczne, proste znaczniki godzinowe pokryte masą świecącą Super-LumiNova BGW9. Na powierzchni cyferblatu widoczne są nazwa producenta oraz nazwa kolekcji, z podstawowymi danymi o modelu, takimi jak rodzaj mechanizmu i poziom wodoszczelności. Widoczny jest także datownik zlokalizowany na godz. 3.
Mechanicznym sercem zegarków z linii Ocean Mark II jest japońska Miyota kaliber 9015 z automatyczny naciąg sprężyny. Konstrukcja dobrze znana i zarazem ceniona ze względu na swoją niezawodność, legitymująca się 42 godzinami rezerwy chodu, której ruchome elementy łożyskowane są na 24 kamieniach syntetycznych.
Crafter Blue Mechanic Ocean Mark II – dostępność i cena
Według mnie, zegarki oferowane przez markę Crafter Blue to bardzo interesująca propozycja dla osób poszukujących czegoś innego na rynku produktów zegarmistrzowskich, co mocno wyróżnia się zarówno ciekawym designem, jak i jakością wykonania.
Zaprezentowana linia zegarków nurkowych o nazwie Mechanic Ocean Mark II jest udaną odpowiedzią na niesłabnące zainteresowanie klientów modelami przeznaczonymi do nurkowania, zaprojektowanymi w lekkim, sportowym stylu, i bardzo dobrej jakości. Na sam koniec muszę wspomnieć o kwocie, jaką trzeba zapłacić za te zegarki.
Wycenione są one na (uwaga!) 449 dolarów. W tej cenie, tym bardziej model ten wydaje się być propozycją niemal doskonałą. Po więcej informacji warto zajrzeć też na oficjalną stronę tego producenta.
Sprawdź też nasze pozostałe publikacje o nowościach tej marki - zegarki Crafter Blue.