• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton w kolorze oliwkowej zieleni


Moje pierwsze spotkanie z Rado to początek lat 90. ubiegłego wieku, kiedy zobaczyłem model Sintra na nadgarstku ojca mojego kolegi ze studiów. Nie mając wówczas wielkiego pojęcia o zegarkach wziąłem go za jakiś futurystyczny gadżet high-tech, taką bransoletę z wkomponowanym w nią zegarkiem. Serio. Dopiero jakiś czas później dowiedziałem się co to było, dzięki reklamie w Newsweek’u, którego zaprenumerowałem dla nauki języka.

Materiałoznawca

Marka Rado od zawsze zaskakiwała, zegarek to było dla nich za mało. Samo wskazanie czasu nie było wystarczającym powodem tworzenia zegarków, nawet w czasach, gdy jeszcze służyły głównie do wskazywania czasu. Rado pozwalało się wyróżnić, Rado dawało Ci poczucie wyjątkowości - ten dotyk przyszłości i poczucie zetknięcia z zaawansowaną technologią, oddaloną o lata świetlne od tego, co nosiła na nadgarstkach większość ludzi. Nawet dziś niewiele jest firm, które tak śmiało jak Rado eksperymentują z materiałami używanymi do produkcji zegarków, dlatego zawsze z zainteresowaniem zatrzymuję się przed gablotami z zegarkami z kotwicą.

Zegarek z kopertą wykonaną z ceramiki pojawił się w ofercie Rado już w 1986 roku, czyli dużo wcześniej niż ja zetknąłem się z Sintrą, i dość szybko podbił serca, nadgarstki i portfele co zamożniejszych klientów, ponieważ Rado nigdy nie grało w niskiej lidze cenowej. Dzieje i osiągnięcia tego szwajcarskiego producenta możecie poznać z artykułu na naszym portalu tu – historia marki Rado.

Wspomniana ceramika ma wiele zalet: jest odporna na zarysowania, niemagnetyczna, nie odbarwia się, jest odporna na działanie potu i wielu substancji, które mogą spowodować korozję metali. Kiedyś wadą ceramiki była jej kruchość, jednak postęp technologiczny sprawił, że współczesne materiały ceramiczne są bardziej wytrzymałe od stali, a do tego są lżejsze, mają znikomą rozszerzalność temperaturową, nie przewodzą prądu i ciepła, nie korodują i nie utleniają się.

Kapitan Cook

Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku to wysyp zegarków nurkowych, w 1967 roku Doxa pokazała SUB-a, a Certina model PH200M. Oczywiście spowodowane to mogło być popularnością Rolexa Submarinera czy Blancpaina Fifty Fathoms, w każdym razie również Rado poszło tą drogą, i w 1962 roku pokazało światu swój zegarek nurkowy – Captain Cook.Jego konstrukcja była dość niezwykła jak na tamte czasy, zegarek miał nachylony do wewnątrz pierścień lunety ze skalą czasu nurkowania, oryginalną bransoletę z ogniwami typu „ziarna ryżu” i wypukłe, akrylowe szkło z soczewką powiększającą datę.

Koperta mierzyła 35,5 mm średnicy, koronka ozdobiona była logo Rado na czole, a wewnątrz koperty znajdował się mechanizm A.Schild AS1701 z automatycznym naciągiem, z pozłacanym wahnikiem ukrytymi za pełnym deklem. Jedną z najbardziej kultowych cech pierwszego Rado Captain Cook, był właśnie dekiel, pięknie ozdobiony dwoma dużymi konikami morskimi wraz napisami "Rado" i "Water Sealed".

Swoją nazwę zegarek ten zawdzięcza brytyjskiemu żeglarzowi i odkrywcy – kapitanowi James’owi Cook’owi, który odbył 3 wyprawy dookoła świata. Odkrył między innymi Nową Kaledonię, archipelag Fidżi, ustalił, że Noawa Zelandia składa się z dwóch wysp oddzielonych cieśniną, później nazwaną jego imieniem, zidentyfikował możliwość kolonizacji Australii. Odkrył również Hawaje, wyspy Niue, Norfolk, Bożego Narodzenia, Georgię Południową i archipelag nazwany później Wyspami Cooka.W 1776 roku Cook wyruszył w trzecią wyprawę, podczas której dotarł na Hawaje, które nazwał Sandwichem. Hawajczycy przyjęli przybycie statków ze zdumieniem i zachwytem, uznali marynarzy przybyłych na statkach za istoty wyższe, a samego Jamesa Cooka traktowali jak bóstwo.

Kapitan James Cook uznawany jest za jednego z najznamienitszych podróżników i odkrywców wszech czasów, choć i on nie ustrzegł się wpadek, np. podczas trzeciej i ostatniej wyprawy Cook żeglując po Morzu Beringa popełniał tak poważne błędy nawigacyjne, że jednej z wysp trzykrotnie nadawał nazwę, uznając ją każdorazowo za nowy ląd. Podróże Jamesa Cooka i opracowane przez niego mapy zmieniły wyobrażenie o kształcie lądów i mórz, udowodnił, że Australia i Nowa Zelandia nadają się do kolonizacji, odkrył wiele wysp na Oceanie Spokojnym oraz ustalił zasięg Australii i Ameryki Północnej.

Niewątpliwie James Cook przyczynił się znacząco do poszerzenia naszej wiedzy o świcie oraz zmiany standardu odbywania długich podróży morskich, zatem nie dziwi fakt wybrania go na „patrona” nurkowego zegarka przez firmę Rado, która podobnie jak Cook w wielu obszarach była i jest pionierem.

Sześciokrotnie twardszy od stali

Model Captain Cook już dawno przestał być instrumentem dla zdobywców morskich głębin, to raczej codzienny zegarek mechaniczny dla miejskich poszukiwaczy przygód i metropolitalnych nawigatorów, odkrywców śródmiejskich raf i podmiejskich przylądków. Jeśli jednak zapragniecie zanurzyć się w odmętach mórz, gdziekolwiek na świecie rzuci Was zew przygody, nowy Captain Cook jest na to gotowy ze swoją ceramiczną kopertą i bransoletą, oraz wodoszczelnością sięgająca 300 metrów.

Przed Państwem – Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton w kolorze oliwkowej zieleni.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Najnowsza odsłona „kapitana” to połączenie sześćdziesięcioletniej tradycji, najnowszej technologii, odwiecznego ducha przygody i dyskretnego stylu.

Materiał, z którego wykonana jest koperta zegarka to ceramika high-tech, czyli wypalana w wysokiej temperaturze mieszanka jednorodnej wielkości ziaren tlenku glinu, tlenku cyrkonu i azotku krzemu.

Rado stosuje nośnik z tworzywa sztucznego zmieszanego z proszkami mineralnymi, w celu wykonania wtrysku pod ciśnieniem rzędu 1000 barów do precyzyjnych form. Po schłodzeniu elementy są wydobywane z matrycy, a nośnik rozpuszczany jest z wykorzystaniem rozpuszczalnika chemicznego.

Końcowa faza to spiekanie w 1450°C, podczas którego, na skutek kurczenia się materiału i utraty jego porowatości, element zmienia swoje wymiary mniej więcej o 23%, co wymaga dokonania bardzo dokładnych obliczeń oraz ekstremalnie precyzyjnej kontroli całego procesu. W efekcie otrzymuje się kopertę, która wykazuje wytrzymałość na poziomie 1250 HV (w skali Vickersa) i jest gotowa do ostatecznej obróbki narzędziami diamentowymi. Dla orientacji dodam tylko, że stal 316L ma nie więcej niż 200 HV, co oznacza, że materiał High-Tech Ceramic jest sześciokrotnie twardszy od stali.

Ceramiczny kapitan

Wykonana z tego materiału koperta nowego kapitana Cooka to matowy, jednolity blok o średnicy 43 mm w kolorze oliwkowej zieleni. Rozpiętość wertykalna tej koperty (od ucha do ucha) to 49,8 mm zaś jej grubość 14,6 mm. Wydaje się to sporo, ale dzięki zastosowanemu materiałowi model na gumowym pasku w oliwkowo-zielonym kolorze, mimo dość imponujących rozmiarów, waży jedynie 116 gramów.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

W odróżnieniu od kopert wykonanych ze stali, ta pozbawiona jest zupełnie ostrych krawędzi, wszystkie przejścia są łagodne, bez jakichkolwiek kantów. Tradycyjnie dla Kapitana Cooka, koronka umieszczona jest absolutnie klasycznie, na pozycji godziny trzeciej. Jest ona zakręcana, wykonana ze stali i pokryta powłoką PVD w kolorze różowego złota.

Krótkie ucha wydają się jeszcze krótsze za sprawą szerokiego, ząbkowanego, obrotowego pierścienia lunety, który został wykonany ze stali i pokryty - tak jak koronka - warstwą PVD o barwie różowego złota. Wkład pierścienia, świetnie harmonizujący ze złotem zewnętrznej krawędzi, jest wykonany z oliwkowo-zielonej ceramiki high-tech, w której wygrawerowane zostały znaczniki i liczby wypełnione białą farbą oraz trójkąt na godzinie 12, który został wypełniony Super-LumiNova®.

Oczywiście, jak w każdym „kapitanie”, płaszczyzna pierścienia opada w stronę krawędzi wypukłego szkła szafirowego z obustronnymi powłokami redukującymi odblaski.

Szkieletowana tarcza

Spoglądając przez to szkło zobaczymy „kapitańskie” wskazówki, zawieszone na zewnętrznym pierścieniu tarczy indeksy oraz mechanizm, ponieważ tarcza tego modelu jest szkieletowana.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Metalowe elementy tarczy są szare, szczotkowane, natomiast jej przezroczysta cześć została wykonana z szafirowego szkła barwionego na szaro, z nadrukowanymi logotypami RADO i Captain Cook.

Indeksy i wskazówki mają szczotkowane powierzchnie w kolorze różowego złota i zostały wypełnione masą SuperLumiNova. Na tarczy znajdziemy jeszcze jeden symbol charakterystyczny dla Cooka – obracającą się małą kotwicę, szczotkowaną i pokrytą złotą warstwą PVD na tle syntetycznego rubinu.

Przez przezroczystą, ażurowaną tarczę widać mechanizm – to kaliber R808, z 25 rubinowymi łożyskami, który nakręcony „do pełna” oferuje rezerwę chodu na poziomie aż 80 godzin.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Zupełnie nie tradycyjnie wygląda za to spód zegarka, na wkręcanym deklu nie zobaczymy ani koników morskich, ani fal, ani gwiazd, gdyż jest on przeszklony.

Znajdziemy na nim logo producenta, informację o materiale koperty, klasie wodoszczelności i kraju pochodzenia, zaś w jego bulaju przelewa się wahnik nakręcający mechanizm, który nie jest jakoś szczególnie zdobiony, co akurat idealnie wprost pasuje do matowego, ceramicznego korpusu zegarka.

Na nadgarstku

Zwykle stronię od „szkieletorów”. Nie ze względu na estetykę, ale z uwagi na ich nie najlepszą czytelność, ponieważ - w mojej opinii - forma nie może odejść tak daleko od funkcji, żeby jej nie spełniała. Tym razem jednak mam zupełnie inne odczucia – pomimo szkieletowanej tarczy czytelność zegarka Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton jest bardzo dobra, a po zmroku jest tylko… lepiej.

To zasługa dwóch czynników – rodowodu zegarka, dzięki któremu ma on szerokie indeksy i wskazówki, oraz zestawienia kolorów, które jest wyjątkowo trafione.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

Miałem okazję mieć w ręku i na nadgarstku opisywany zegarek - zarówno wersję na pasku jak i na bransolecie - i gdybym miał wybrać, to postawiłbym na wersję z bransoletą ceramiczną, z uwagi na zaskakująco niską wagę takiego zestawu i niepowtarzalny wygląd. Nie znaczy to, że pasek nie jest dobrym wyborem, zwłaszcza na lato, po prostu wersja „full-ceramic” zrobiła na mnie lepsze wrażenie.

Zresztą mieliśmy okazję w ubiegłym roku dokładnie zapoznać się z tym modelem na żywo, tyle że w innej wersji kolorystycznej, nasze wrażenia i opinię o nim znajdziecie tu: recenzja Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton – dostępność i cena

Zależnie od preferencji, zegarek ten możecie kupić na pasku lub bransolecie – tańsza jest wersja na gumowym oliwkowozielonym pasku ze składanym zapięciem, oznaczona referencją R32150168 i wyceniona 21 400 złotych. Pasek jest mięsisty, matowy, klamra została wykonana z ceramiki, a przyciski zwalniające blokadę mają barwę różowego złota.

Druga opcja to bransoleta wykonana z High-Tech Ceramic o trzech rzędach ogniw i składanym zapięciu. Zegarek w takiej konfiguracji, o numerze referencyjnym R32150162, waży nieco więcej, bo 151 gramów i również więcej kosztuje – cena jaką zobaczymy na metce to 23 150 złotych. Dopłata wynosi więc 50 złotych za każdy dodatkowy gram.

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton

W mojej opinii marka Rado udowadnia tym zegarkiem, że jest nie tylko mistrzem materiałów, ale również wirtuozem barw, za co należą się jej duże ukłony.

A zatem, industrialni podróżnicy, pionierzy urbanistycznych szlaków, ruszajcie z Kapitanem Cookiem odkrywać archipelagi rozrywki oraz atole miejskiego spokoju. Godspeed!

Zegarki z serii Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Rado i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Rado.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Certina DS Super PH1000M STC. Na po...
Certina DS Super PH1000M STC. Na po...
07.07.2024
Konstantin Chaykin Zebra Piece Uniq...
Konstantin Chaykin Zebra Piece Uniq...
09.07.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco