• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK

Orient Star M Collections M34 F8 Date. Noc spadających gwiazd


Orient Star to japońska marka zegarków założona w 1951 roku, która może być rozpatrywana jako  alternatywa dla bardziej znanej marki z kraju Kwitnącej Wiśni - Seiko. Zaprezentowała ona właśnie nowy model M34 F8 Date w dwóch wersjach, z czego jedna objęta został limitacją. Są to flagowe produkty całej firmy Orient, oraz pokaz techniczny jej możliwości.

Spadające Perseidy

Marka Orient Star wprowadziła na rynek M Collections, nową kolekcję zegarków, która dołączy do obecnych linii Classic, Contemporary i Sports. M Collections czerpie inspiracje z mitologii greckiej oraz mgławic i gromad gwiazd. Tematem przewodnim prezentowanego modelu M34 F8 Date są Perseidy. Jest to jeden z najbardziej znanych i regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się co roku z orbitą Ziemi między 17. lipca, a 24. sierpnia.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Ich motyw znajdziemy na przykuwających wzrok, zdobionych ręcznie tarczach o nieregularnej powierzchni. W wersji zegarka ograniczonej liczbowo jedynie do 160 sztuk tarcza ma kolor srebrzysto-biały, a w wersji standardowej - niebieski.

Ręcznie rzeźbiony wzór i efekt tonalny

Na tarczy umieszczono podłużne, nakładane stalowe indeksy, oraz okienko daty przy godzinie trzeciej. Wszystkie wskazówki wykonane zostały z tego samego materiału co indeksy. Ramię odpowiedzialne za wskazanie godziny jest wyraźnie grubsze od ramienia minutowego.

W wersji specjalnej Orient Star M34 F8 Date wskazówka sekundowa zabarwiona została na niebieski, kontrastowy kolor ładnie współgrający z bielą tarczy. Logo marki znajduje się dość niestandardowo, poniżej miejsca mocowania wskazówek.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Tarcze w zegarkach M Collections M34 F8 Date mają – jak już wspominałem - także ręcznie rzeźbiony wzór przedstawiający deszcz meteorów Perseidów.

Japońska marka prezentując te nowości wspomina, iż biała tarcza w wersji o nr ref. RE-BX0002S jest lśniąca jak meteory spadające na porannym niebie, a tarcza standardowej wersji jest dodatkowo wzbogacona niebieskim kolorem, przedstawiającym nocne niebo.

Tu warto wspomnieć, iż to zabarwienie, w zamyśle producenta oddające głębię błękitnego wszechświata, osiągnięto dzięki technologii wielowarstwowej optyki firmy Epson, która tworzy efekt tonalny na metalowej płycie. Wielowarstwowa folia optyczna kontroluje odbicie i transmisję światła poprzez wiele warstw nanocienkiej przezroczystej folii, co pozwala uzyskać efekt, który nie byłby możliwy przy użyciu zwykłego malowania.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Pod rzymskim indeksem z cyfrą 12 (jednym tego typu na tarczy) widoczny jest element nierozerwalnie kojarzony z zegarkami Orient Star - wskaźnik rezerwy chodu, którego powierzchnia jest giloszowana.

Od góry zegarek chroni podwójnie zakrzywione szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach (powłoka SAR). Powłoka umożliwia podziwianie połysku białej tarczy w wersji limitowanej oraz skomplikowanego wzoru wykonanego na niebieskim cyferblacie.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Zastosowanie szkła szafirowego oczywiście redukuje ryzyko zarysowania go podczas użytkowania, a powłoka antyrefleksyjna ułatwia odczyt czasu.

Manufakturowy mechanizm Cal.F8N64

Po pełnym nakręceniu czas pracy manufakturowego mechanizmu o oznaczeniu Cal.F8N64 wynosi 60 godzin. Jest to konstrukcja z automatycznym naciągiem sprężyny, co oznacza, że uzyskuje ona energię poprzez ruch rotora. Mechanizm łożyskowany jest na 22 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę.

Znakiem charakterystycznym tego mechanizmu jest także zastosowanie krzemowego koła wychwytowego. Jego prace możemy oglądać poprzez przeszklony szafirowym szkiełkiem dekiel. Pierwszy raz mechanizm ten został pokazany w 2021 roku przy premierze modelu z tarczą typu Skeleton. Jest to pierwsza w całości produkowana wewnątrz fabryki konstrukcja.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Ma on funkcję stop-sekundy, co zwiększa precyzję i ułatwia ustawianie bądź korektę wskazania czasu. Mechanizm jest zdobiony za pomocą granatowych śrub, ale na szczególną uwagę zasługuje rotor ozdobiony za pomocą Pasów Genewskich oraz logo firmy.

W wersji limitowanej na deklu znajdziemy także konkretny numer każdego z egzemplarzy. Na pochwałę zasługuje fakt, że pomimo, iż wariant nielimitowany ma inny kolor tarczy - który określiłbym jako „głęboko niebieski”, to dysk w okienku daty również został wykonany w tym odcieniu. Jest to mały detal, ale pokazuje przywiązanie producenta do szczegółów.

Niezależnie od wyboru wersji kolorystycznej zegarka, koperta wykonana została ze stali szlachetnej (polerowanej metodą Sallaz) i mierzy 40 mm średnicy bez karbowanej koronki z logo na czole, umieszczonej na godzinie 3. Grubość obudowy wynosi 12.9 mm. W zestawie znajduje się stalowa bransoleta z logowanym zapięciem.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Zegarki mają klasę wodoszczelności do 10 bar, czyli 100 metrów.

Możemy więc użytkować je także podczas kontaktu z wodą, bez obawy o przypadkowe zachlapanie.

Orient Star M Collections M34 F8 Date – dostępność i cena

Cena limitowanej wersji modelu Orient Star M34 F8 Date wynosi około 15 500 złotych, za wariant nie objęty limitacją przyjdzie nam zapłacić około 16 600 złotych. Numer ref. wersji białej to RE-BX0002S, natomiast referencja z tarczą niebieską to RE-BX0004L.

Czy nowy model Orient Star zwojuje rynek? Czy odnajdzie swoją niszę i znajdzie drogę do serc i portfeli klientów? Ma ku temu wszelkie podstawy. Ale to okaże się za jakiś czas. Na razie oba zegarki są już dostępne w sklepach i w sprzedaży internetowej.

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Orient Star M Collections M34 F8 Date

Na koniec można jeszcze zastanowić się, czy jest to konkurencja dla Seiko? Zwłaszcza dla porównywalnych cenowo, limitowanych modeli z serii King? Odpowiedź na to pytanie jest według mnie bardziej skomplikowana, bo brzmi: to zależy.

Tak, bo w obydwu przypadkach dostajemy manufakturowy mechanizm, starannie wykończoną tarczę, dużą rezerwę chodu, oraz orientalne pochodzenie. A czemu nie? Ponieważ osoby kupujące serię King to zwykle świadomi klienci, którzy dokładnie wiedzą czego chcą, (podobna sytuacja występuje zresztą z Grand Seiko i Credorem), a więc są nastawieni na ten konkretny model. Nie interesują ich alternatywy w postaci innych zegarków, nawet o bardzo zbliżonych parametrach. Aczkolwiek, dla klienta „rozglądającego się” i poszukującego mniej „oklepanych” zegarków oferta Orient Star może okazać się ciekawą opcją z tych samych powodów, wymienionych powyżej.

Szukasz informacji o nowościach marki Orient Star i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Orient Star.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Luminox F-117 Nighthawk x Skunkwork...
Luminox F-117 Nighthawk x Skunkwork...
04.07.2024
Certina DS Super PH1000M STC. Na po...
Certina DS Super PH1000M STC. Na po...
07.07.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco