Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem?
Jak często zadajecie sobie któreś z pytań:
- po co te wszystkie zegarkowe kamienie?
- co to jest kotwica, włos, paleta, wychwyt, balans, turbillon, wahnik, etc.?
- co to znaczy, że mój zegarek ma złamane czopy i czemu tyle trzeba czekać na naprawę?
- co to jest "pucówka" i jak często powinno się ją robić?
- jak poznać, że zegarek był serwisowany?
- jak otworzyć i zamknąć zegarek w fachowy i bezpieczny sposób?
- czy można zmienić pasek we własnym zakresie? Jak się do tego zabrać?
- czy ten zegarek to oryginał czy podróbka (fake)?
W dniach od 03.12.2016 do 17.12.2016 w soboty w Kawiarni ZEGARMISTRZOWSKA odbył się pierwszy cykl Kursu Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów Rzemiosła Zegarmistrzowskiego.
Miejsce to powstało rok temu jako suma pasji do zegarmistrzostwa, dobrej kuchni, oraz swoista kontynuacja wielopokoleniowych tradycji zegarmistrzowskich właścicieli.
Zajęcia, które podzielono na trzy części prowadził autorytet zegarmistrzowski, kolekcjoner, zegarmistrz i nauczyciel zawodu mgr Jan Szymański.
Celem pierwszej części było przekazanie uporządkowanej wiedzy teoretycznej zawierającej informacje na temat historii zegarmistrzostwa, ze szczególnym uwzględnieniem typów najczęściej spotykanych wychwytów, oraz najważniejszych rozwiązań powtarzających się w wielu mechanizmach.
Przykłady w formie wizualizacji oraz krótkich filmów opatrzonych fachowym komentarzem były pokazywane za pomocą rzutnika, a także na prawdziwych pracujących mechanizmach.
Takie połączenie pozwala najlepiej zrozumieć zasadę pracy mechanizmu zegarowego.
Po opanowaniu tej podstawowej wiedzy można było przejść dalej.
Druga sesja była połączeniem rozważań teoretycznych, oraz tego na co wszyscy czekali – oglądania prawdziwych zegarków, również tych należących do kursantów, dotykania, dyskutowania oraz otwierania. Na koniec został uruchomiony tak zwany chronokomparator (sprawdzarka zegarmistrzowska), na której badano prawidłowość chodu poszczególnych zegarków wraz z odpowiednim wyjaśnieniem wskazań.
Wobec znakomitego stopnia przyswojenia dotychczasowej wiedzy trzecia część została poświęcona w zasadzie całkowicie zajęciom praktycznym.
Organizatorom zależało na tym, aby oswoić kursantów z delikatnymi komponentami mechanizmów zegarkowych tak, aby mogli bez ryzyka dokonywać prostych czynności we własnym zakresie.
Dostarczono też kilka „egzemplarzy treningowych” - otwieraniu, rozkręcaniu i UWAGA -samodzielnemu składaniu nie było końca.
Demontowaniem mostków, balansów, kluczy oraz innych podzespołów, a następnie ich ponownym montażem fascynowali się wszyscy uczestnicy kursu.
Na ostatnich zajęciach omawiano również temat wyrobów podrabianych (tzw. fake’ów), zaprezentowano też przykłady kilku takich obiektów, oraz uczono jak odróżniać tego rodzaju „wynalazki” od oryginalnych egzemplarzy. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe biorąc pod uwagę stopień zaawansowania dalekowschodnich specjalistów.
Całe zajęcia odbywały się w miejscu przesiąkniętym zegarmistrzowskim klimatem, w luźnej atmosferze i miały charakter kameralny ponieważ liczbę uczestników ograniczono do 8 osób.
Stało się to między innymi po to, aby jakość kursu utrzymać na odpowiednim poziomie.
Gwarancją tejże jakości była również osoba prowadzącego - Jan Szymański.
Połączenie jego wiedzy, doświadczenia i otwartości z niesamowitym poczuciem humoru i luzem umożliwiło przyswajanie wiedzy w sposób naturalny, obfitujący w rozmaite dyskusje i anegdoty.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
ZEGARMISTRZOWSKA planuje organizację kolejnych kursów o różnych poziomach zaawansowania oraz o zróżnicowanej tematyce w ramach szeroko pojętego zegarmistrzostwa.
Należy dodać jeszcze w tym miejscu i wyraźnie zaznaczyć, iż absolutnym pionierem w zakresie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej w dziedzinie zegarmistrzostwa oraz inicjatorem wielu wspaniałych przedsięwzięć w Polsce jest Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, partner naszego portalu.
Pan Maciej Wojas - właściciel kawiarni - o kursie mówi tak:
Pomysł stworzenia komercyjnego cyklu kursów o charakterze seminaryjno-warsztatowym w małych grupach zrodził się jako fuzja różnych pomysłów i inspiracji. Pierwszy kurs już za nami, zaraz startuje drugi, opinie uczestników są bardzo budujące, słyszymy wiele głosów i zaproszeń z innych miast. To pokazuje, że jest bardzo duże zainteresowanie zdobywaniem wiedzy zegarmistrzowskiej i z całą pewnością jest jeszcze bardzo wiele miejsca dla podobnych, nowych inicjatyw zarówno organizowanych przez KMZiZ, jak i małych "żuczków" takich jak ZEGARMISTRZOWSKA.
Jak to się rozwinie dalej, nie wiem ale mocno wierzę, że POZYTYWNIE w każdym tego słowa znaczeniu bo jesteśmy ludźmi pozytywnymi i pozytywnie myślimy o innych.
Jako, że właścicielowi oraz członkom redakcji Zegarki i Pasja przy codziennym tworzeniu portalu przyświecają te same wartości, co twórcom kawiarni / restauracji Zegarmistrzowskiej – fascynacja i pasja do tradycyjnego zegarmistrzostwa – postanowiliśmy wesprzeć medialnie i nagłośnić fakt, iż istnieje od niedawna właśnie takie niezwykłe miejsce jak ZEGARMISTRZOWSKA, gdzie odbył się Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej.
Pierwsza edycja, ale z pewnością nieostatnia!
Gorąco kibicujemy tej inicjatywie i mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać kolejne edycje Kursu.
Więcej o Zegarmistrzowskiej można dowiedzieć się - TUTAJ.
Maciej Kopyto - redakcja Zegarki i Pasja
* relacja przygotowana we współpracy z Panem Maciejem Wojasem - restauracja Zegarmistrzowska
18:16 03.01.2017Wiedza
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!
Powrót do kategorii

REKLAMA

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. ...

TAG Heuer – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym
Historia znanej współcześnie marki TAG Heuer, będącej jedną z najstarszych firm w branży zegarmistrzowskiej, jest momentami nieco banalna, a zarazem wyjątkowa i fascynują ...

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych
Bardzo wiele zegarków opisywanych jest przed producentów lub sprzedawców jako wojskowe, militarne. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z modelami, którym nadano jedynie wo ...

Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer – czas na świecie w wydaniu na 2023
Z okazji 15-lecia linii Aqua Tera powstała swego czasu limitowana seria 89 egzemplarzy zegarków z mechanizmem oferującym funkcję dodatkową worldtimer, w wersji z kopertą ...

Seiko Prospex Speedtimer 1/100 Chronograph. Nowe, nietypowe, ultra dokładne chronografy
Seiko to producent, który z pewnością może uchodzić za specjalistę w dziedzinie chronografów. Na swoim koncie ten japoński producent ma pierwsze na świecie chronografy z ...

Tissot odnawia partnerstwo z MotoGP i ma nowego ambasadora marki
Marki Tissot przedstawiać nie trzeba. Firma ta jest obecna w samym sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa od 1853 roku. Na przestrzeni lat tworzyła i nadal tworzy zegarki ...

Polska marka Xicorr na World Time UK - The London Watch Event 2023
Firma Xicorr w tym roku po raz pierwszy podjęła decyzję, aby wystawić się na zagranicznych targach zegarkowych. Wybór padł na World Time UK - The London Watch Event 2023, ...

Zegarek rockandrollowy. Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023
Aukcje Only Watch to pomysł Luca Pettavino, zrealizowany pierwszy raz z sukcesem w 2005 roku i powtarzany do dziś. Only Watch zostało objęte patronatem księcia Alberta II ...

Unikatowe zegarki na aukcji Christie’s, w tym Patek Philippe Andy’ego Warhola
Pod koniec listopada 2023 nasza redakcja otrzymała wiadomość dotyczącą zbliżającej się aukcji zegarków organizowanej przez renomowany Dom Aukcyjny Christie's Watches NYC. ...

GPHG 2023 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki
Jak co roku, także w 2023 byliśmy świadkami najważniejszego wydarzenia w świecie zegarmistrzostwa, jakim jest gala “Grand Prix d'Horlogerie de Genève”. GPHG odbywa się na ...

Hautlence Sphere Series 1. Manualne arcydzieło – trójwymiarowy jumping hour
Hautlence to nie jest marka, której produkty spotkacie w każdym zegarkowym butiku na świecie, ba, nie jest też łatwo zobaczyć zegarek tej firmy na czyimkolwiek nadgarstku ...

Citizen Series 8 GMT Automatic. Panorama Tokio nocą i jesienne słońce w Japonii
Citizen Watch to prawdziwa manufaktura zegarmistrzowska – firma ta ma możliwości, aby przeprowadzić cały proces produkcji zegarków we własnym zakresie, od stworzenia posz ...