Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem?
Jak często zadajecie sobie któreś z pytań:
- po co te wszystkie zegarkowe kamienie?
- co to jest kotwica, włos, paleta, wychwyt, balans, turbillon, wahnik, etc.?
- co to znaczy, że mój zegarek ma złamane czopy i czemu tyle trzeba czekać na naprawę?
- co to jest "pucówka" i jak często powinno się ją robić?
- jak poznać, że zegarek był serwisowany?
- jak otworzyć i zamknąć zegarek w fachowy i bezpieczny sposób?
- czy można zmienić pasek we własnym zakresie? Jak się do tego zabrać?
- czy ten zegarek to oryginał czy podróbka (fake)?
W dniach od 03.12.2016 do 17.12.2016 w soboty w Kawiarni ZEGARMISTRZOWSKA odbył się pierwszy cykl Kursu Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów Rzemiosła Zegarmistrzowskiego.
Miejsce to powstało rok temu jako suma pasji do zegarmistrzostwa, dobrej kuchni, oraz swoista kontynuacja wielopokoleniowych tradycji zegarmistrzowskich właścicieli.
Zajęcia, które podzielono na trzy części prowadził autorytet zegarmistrzowski, kolekcjoner, zegarmistrz i nauczyciel zawodu mgr Jan Szymański.
Celem pierwszej części było przekazanie uporządkowanej wiedzy teoretycznej zawierającej informacje na temat historii zegarmistrzostwa, ze szczególnym uwzględnieniem typów najczęściej spotykanych wychwytów, oraz najważniejszych rozwiązań powtarzających się w wielu mechanizmach.
Przykłady w formie wizualizacji oraz krótkich filmów opatrzonych fachowym komentarzem były pokazywane za pomocą rzutnika, a także na prawdziwych pracujących mechanizmach.
Takie połączenie pozwala najlepiej zrozumieć zasadę pracy mechanizmu zegarowego.
Po opanowaniu tej podstawowej wiedzy można było przejść dalej.
Druga sesja była połączeniem rozważań teoretycznych, oraz tego na co wszyscy czekali – oglądania prawdziwych zegarków, również tych należących do kursantów, dotykania, dyskutowania oraz otwierania. Na koniec został uruchomiony tak zwany chronokomparator (sprawdzarka zegarmistrzowska), na której badano prawidłowość chodu poszczególnych zegarków wraz z odpowiednim wyjaśnieniem wskazań.
Wobec znakomitego stopnia przyswojenia dotychczasowej wiedzy trzecia część została poświęcona w zasadzie całkowicie zajęciom praktycznym.
Organizatorom zależało na tym, aby oswoić kursantów z delikatnymi komponentami mechanizmów zegarkowych tak, aby mogli bez ryzyka dokonywać prostych czynności we własnym zakresie.
Dostarczono też kilka „egzemplarzy treningowych” - otwieraniu, rozkręcaniu i UWAGA -samodzielnemu składaniu nie było końca.
Demontowaniem mostków, balansów, kluczy oraz innych podzespołów, a następnie ich ponownym montażem fascynowali się wszyscy uczestnicy kursu.
Na ostatnich zajęciach omawiano również temat wyrobów podrabianych (tzw. fake’ów), zaprezentowano też przykłady kilku takich obiektów, oraz uczono jak odróżniać tego rodzaju „wynalazki” od oryginalnych egzemplarzy. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe biorąc pod uwagę stopień zaawansowania dalekowschodnich specjalistów.
Całe zajęcia odbywały się w miejscu przesiąkniętym zegarmistrzowskim klimatem, w luźnej atmosferze i miały charakter kameralny ponieważ liczbę uczestników ograniczono do 8 osób.
Stało się to między innymi po to, aby jakość kursu utrzymać na odpowiednim poziomie.
Gwarancją tejże jakości była również osoba prowadzącego - Jan Szymański.
Połączenie jego wiedzy, doświadczenia i otwartości z niesamowitym poczuciem humoru i luzem umożliwiło przyswajanie wiedzy w sposób naturalny, obfitujący w rozmaite dyskusje i anegdoty.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
ZEGARMISTRZOWSKA planuje organizację kolejnych kursów o różnych poziomach zaawansowania oraz o zróżnicowanej tematyce w ramach szeroko pojętego zegarmistrzostwa.
Należy dodać jeszcze w tym miejscu i wyraźnie zaznaczyć, iż absolutnym pionierem w zakresie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej w dziedzinie zegarmistrzostwa oraz inicjatorem wielu wspaniałych przedsięwzięć w Polsce jest Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, partner naszego portalu.
Pan Maciej Wojas - właściciel kawiarni - o kursie mówi tak:
Pomysł stworzenia komercyjnego cyklu kursów o charakterze seminaryjno-warsztatowym w małych grupach zrodził się jako fuzja różnych pomysłów i inspiracji. Pierwszy kurs już za nami, zaraz startuje drugi, opinie uczestników są bardzo budujące, słyszymy wiele głosów i zaproszeń z innych miast. To pokazuje, że jest bardzo duże zainteresowanie zdobywaniem wiedzy zegarmistrzowskiej i z całą pewnością jest jeszcze bardzo wiele miejsca dla podobnych, nowych inicjatyw zarówno organizowanych przez KMZiZ, jak i małych "żuczków" takich jak ZEGARMISTRZOWSKA.
Jak to się rozwinie dalej, nie wiem ale mocno wierzę, że POZYTYWNIE w każdym tego słowa znaczeniu bo jesteśmy ludźmi pozytywnymi i pozytywnie myślimy o innych.
Jako, że właścicielowi oraz członkom redakcji Zegarki i Pasja przy codziennym tworzeniu portalu przyświecają te same wartości, co twórcom kawiarni / restauracji Zegarmistrzowskiej – fascynacja i pasja do tradycyjnego zegarmistrzostwa – postanowiliśmy wesprzeć medialnie i nagłośnić fakt, iż istnieje od niedawna właśnie takie niezwykłe miejsce jak ZEGARMISTRZOWSKA, gdzie odbył się Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej.
Pierwsza edycja, ale z pewnością nieostatnia!
Gorąco kibicujemy tej inicjatywie i mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać kolejne edycje Kursu.
Więcej o Zegarmistrzowskiej można dowiedzieć się - TUTAJ.
Maciej Kopyto - redakcja Zegarki i Pasja
* relacja przygotowana we współpracy z Panem Maciejem Wojasem - restauracja Zegarmistrzowska
18:16 03.01.2017Wiedza
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!

REKLAMA

Wizyta w NOMOS Glashütte – poznajemy markę i jej zegarki (relacja i zdjęcia)
Często myśląc o krajach związanych z zegarmistrzostwem, pierwszym państwem, które nasuwa się na myśl prawdopodobnie niemal większości z nas, jest Szwajcaria. Nic w tym dz ...

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

Kamienie łożyskowe w zegarkach
Wprowadzając nasze „Kalendarium ewolucji mechanizmów”, nie byliśmy w stanie każdego z tematów przygotować w sposób na tyle obszerny, na ile pozwala ogólny stan zgromadzon ...

Video recenzja: Junghans Meister Chronoscope
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Meister Chronoscope niemieckiej marki Junghans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...

Testujemy: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
G-SHOCK to marka zegarków firmy Casio, od zawsze kojarzona z wytrzymałością. Pierwsze modele zegarków były wyłącznie cyfrowe, z czasem pojawiły się modele analogowe (wska ...

Montblanc Iced Sea 0 Oxygen Deep 4810. Koperta beztlenowa i imponująca wodoszczelność!
Producent słynący z innowacyjności i precyzji produkowanych przez niego zegarków mechanicznych, po raz kolejny przesunął granice wytrzymałości swojego modelu zegarka. Mon ...

Limitowana edycja zegarków G-SHOCK i PRO8L3M z okazji 10-lecia zespołu!
Po ponad rocznej przerwie duet PRO8L3M powrócił na scenę z płytą PROXL3M, świętując 10-lecie swojego powstania. Z tej okazji zespół przygotował dla swoich fanów wyjątkowy ...

Jak świętować, to po swojemu! Christopher Ward The Twelve Snake na Rok Węża
W świecie zegarków celebracja Chińskiego Nowego Roku stała się niemalże coroczną tradycją. Każdy rok jest powiązany z jednym z 12 zwierząt chińskiego zodiaku. Rok 2025 to ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...