Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem?
Jak często zadajecie sobie któreś z pytań:
- po co te wszystkie zegarkowe kamienie?
- co to jest kotwica, włos, paleta, wychwyt, balans, turbillon, wahnik, etc.?
- co to znaczy, że mój zegarek ma złamane czopy i czemu tyle trzeba czekać na naprawę?
- co to jest "pucówka" i jak często powinno się ją robić?
- jak poznać, że zegarek był serwisowany?
- jak otworzyć i zamknąć zegarek w fachowy i bezpieczny sposób?
- czy można zmienić pasek we własnym zakresie? Jak się do tego zabrać?
- czy ten zegarek to oryginał czy podróbka (fake)?
W dniach od 03.12.2016 do 17.12.2016 w soboty w Kawiarni ZEGARMISTRZOWSKA odbył się pierwszy cykl Kursu Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów Rzemiosła Zegarmistrzowskiego.
Miejsce to powstało rok temu jako suma pasji do zegarmistrzostwa, dobrej kuchni, oraz swoista kontynuacja wielopokoleniowych tradycji zegarmistrzowskich właścicieli.
Zajęcia, które podzielono na trzy części prowadził autorytet zegarmistrzowski, kolekcjoner, zegarmistrz i nauczyciel zawodu mgr Jan Szymański.
Celem pierwszej części było przekazanie uporządkowanej wiedzy teoretycznej zawierającej informacje na temat historii zegarmistrzostwa, ze szczególnym uwzględnieniem typów najczęściej spotykanych wychwytów, oraz najważniejszych rozwiązań powtarzających się w wielu mechanizmach.
Przykłady w formie wizualizacji oraz krótkich filmów opatrzonych fachowym komentarzem były pokazywane za pomocą rzutnika, a także na prawdziwych pracujących mechanizmach.
Takie połączenie pozwala najlepiej zrozumieć zasadę pracy mechanizmu zegarowego.
Po opanowaniu tej podstawowej wiedzy można było przejść dalej.
Druga sesja była połączeniem rozważań teoretycznych, oraz tego na co wszyscy czekali – oglądania prawdziwych zegarków, również tych należących do kursantów, dotykania, dyskutowania oraz otwierania. Na koniec został uruchomiony tak zwany chronokomparator (sprawdzarka zegarmistrzowska), na której badano prawidłowość chodu poszczególnych zegarków wraz z odpowiednim wyjaśnieniem wskazań.
Wobec znakomitego stopnia przyswojenia dotychczasowej wiedzy trzecia część została poświęcona w zasadzie całkowicie zajęciom praktycznym.
Organizatorom zależało na tym, aby oswoić kursantów z delikatnymi komponentami mechanizmów zegarkowych tak, aby mogli bez ryzyka dokonywać prostych czynności we własnym zakresie.
Dostarczono też kilka „egzemplarzy treningowych” - otwieraniu, rozkręcaniu i UWAGA -samodzielnemu składaniu nie było końca.
Demontowaniem mostków, balansów, kluczy oraz innych podzespołów, a następnie ich ponownym montażem fascynowali się wszyscy uczestnicy kursu.
Na ostatnich zajęciach omawiano również temat wyrobów podrabianych (tzw. fake’ów), zaprezentowano też przykłady kilku takich obiektów, oraz uczono jak odróżniać tego rodzaju „wynalazki” od oryginalnych egzemplarzy. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe biorąc pod uwagę stopień zaawansowania dalekowschodnich specjalistów.
Całe zajęcia odbywały się w miejscu przesiąkniętym zegarmistrzowskim klimatem, w luźnej atmosferze i miały charakter kameralny ponieważ liczbę uczestników ograniczono do 8 osób.
Stało się to między innymi po to, aby jakość kursu utrzymać na odpowiednim poziomie.
Gwarancją tejże jakości była również osoba prowadzącego - Jan Szymański.
Połączenie jego wiedzy, doświadczenia i otwartości z niesamowitym poczuciem humoru i luzem umożliwiło przyswajanie wiedzy w sposób naturalny, obfitujący w rozmaite dyskusje i anegdoty.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
ZEGARMISTRZOWSKA planuje organizację kolejnych kursów o różnych poziomach zaawansowania oraz o zróżnicowanej tematyce w ramach szeroko pojętego zegarmistrzostwa.
Należy dodać jeszcze w tym miejscu i wyraźnie zaznaczyć, iż absolutnym pionierem w zakresie działalności szkoleniowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej w dziedzinie zegarmistrzostwa oraz inicjatorem wielu wspaniałych przedsięwzięć w Polsce jest Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, partner naszego portalu.
Pan Maciej Wojas - właściciel kawiarni - o kursie mówi tak:
Pomysł stworzenia komercyjnego cyklu kursów o charakterze seminaryjno-warsztatowym w małych grupach zrodził się jako fuzja różnych pomysłów i inspiracji. Pierwszy kurs już za nami, zaraz startuje drugi, opinie uczestników są bardzo budujące, słyszymy wiele głosów i zaproszeń z innych miast. To pokazuje, że jest bardzo duże zainteresowanie zdobywaniem wiedzy zegarmistrzowskiej i z całą pewnością jest jeszcze bardzo wiele miejsca dla podobnych, nowych inicjatyw zarówno organizowanych przez KMZiZ, jak i małych "żuczków" takich jak ZEGARMISTRZOWSKA.
Jak to się rozwinie dalej, nie wiem ale mocno wierzę, że POZYTYWNIE w każdym tego słowa znaczeniu bo jesteśmy ludźmi pozytywnymi i pozytywnie myślimy o innych.
Jako, że właścicielowi oraz członkom redakcji Zegarki i Pasja przy codziennym tworzeniu portalu przyświecają te same wartości, co twórcom kawiarni / restauracji Zegarmistrzowskiej – fascynacja i pasja do tradycyjnego zegarmistrzostwa – postanowiliśmy wesprzeć medialnie i nagłośnić fakt, iż istnieje od niedawna właśnie takie niezwykłe miejsce jak ZEGARMISTRZOWSKA, gdzie odbył się Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej.
Pierwsza edycja, ale z pewnością nieostatnia!
Gorąco kibicujemy tej inicjatywie i mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać kolejne edycje Kursu.
Więcej o Zegarmistrzowskiej można dowiedzieć się - TUTAJ.
Maciej Kopyto - redakcja Zegarki i Pasja
* relacja przygotowana we współpracy z Panem Maciejem Wojasem - restauracja Zegarmistrzowska
18:16 03.01.2017Wiedza
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!
REKLAMA
Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w marcu i kwietniu 2017!
Konkurs na „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” zorganizowany przez grupę Czasoholicy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mamy przyjemność zaprezentować podsumowanie z ...
Najpiękniejsze, ale czy potrzebne? Rozprawka z tourbillonem
Zegarki z obiegowym systemem wychwytu, w których mamy do czynienia ze zmianą położenia - „obieganiem” (zwykle wokół koła sekundowego), „zamkniętych w klatce”: koła wychwy ...
Zegarki w grupach producenckich - która marka zegarkowa do kogo należy?
Grupowanie się producentów w Szwajcarii, znane było od dawna. Przykładem może być choćby rok 1926, kiedy to powołana dwa lata przedtem Federacja Szwajcarskiego Przemysłu ...
Raport: branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!
Przychody ze sprzedaży 100 największych firm z sektora dóbr luksusowych na świecie wyniosły w 2022 roku 347 mld dolarów, czyli o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. W czoł ...
Seiko Black Series Prospex. Zegarki widziane przez noktowizor
Seria Prospex to wielka część globalnego sukcesu marki Seiko. Charakterystyczne logo X na stałe wkroczyło do świadomości ludzi zainteresowanych zegarmistrzostwem. Zwłaszc ...
Ball Trainmaster Standard Time i GMT. Klasyczne zegarki z tarczą typu Montgomery
Zegarki z serii Trainmaster w ofercie marki Ball pełnią funkcję modeli dość eleganckich. Są w niej zegarki bardzo ascetyczne i eleganckie właśnie, ale są też klasyki o sp ...
35-lecie francuskiej ikony. Historia i ewolucja modelu Herbelin Newport
Francuskie zegarki są bez wątpienia relatywnie egzotycznym tematem w naszym kraju. Nigdy nie miały w Polsce mocnej pozycji, a nawet w rodzimej Francji, w ostatnich 30 lat ...
Linde Werdelin Oktopus Moon Gold Black Ink. Zegarek, który zapada w pamięć
Człowiek uczy się przez całe życie; do dziś nie zdawałem sobie sprawy z istnienia firmy Linde Werdelin. A tymczasem pierwsza generacja drugiej (!) serii Oktopus miała pr ...
Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...
Ball The Normandy Series. Zegarki z okazji 80. rocznicy bitwy o Normandię
Lądowanie w Normandii to moment, w którym rozpoczęto realizację decyzji o otwarciu drugiego frontu podczas II Wojny Światowej. Stał się on czynnikiem zgubnym dla okupując ...
Parmigiani Fleurier Tonda PF Automatic 36 mm. Bogaty minimalizm w 3 wersjach
Elitarne zegarmistrzostwo oferowane przez Parmigiani Fleurier pokazało w tym roku nowe trio unikalnych zegarków przygotowanych z myślą o kobietach (choć wersja stalowo-zł ...
Recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Atlantic to w Polsce firma – legenda. Napisano o niej już chyba wszystko, także na portalu Zegarki i Pasja. Niemal każdy kojarzy charakterystycznego, eleganckiego Worldma ...