• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega

Vostok Europe Systema Periodicum. Sześć zegarków, 6 pierwiastków chemicznych


Kiedy piszemy o zegarkach litewskiej marki Vostok Europe jestem przekonany, że nasi czytelnicy – tak jak ja również - przed oczami mają bardzo wyraziste, zazwyczaj duże zegarki, które odbierane są jako naprawdę solidne urządzenia do mierzenia i wskazywania upływu czasu. To mierzenie w przypadku firmy Vostok Europe jest niemal nieodłącznym elementem, gdyż bardzo duży odsetek modeli ma dodatkową funkcję stopera. W opisywanej nowości nie będzie żadnego odstępstwa od tych standardowych wyobrażeń, które narzucają się w przypadku tej litewskiej marki. Opisane cechy to już znak rozpoznawczy firmy, dlatego klienci, którzy poszukują wyrazistych, przyciągających wzrok zegarków dobrej jakości, a zarazem w całkiem rozsądnej cenie, często kierują się właśnie ku ofercie Vostok Europe. Co, biorąc pod uwagę moje spore już doświadczenie z ich zegarkami, zwyczajnie mnie nie dziwi.

Dzisiaj zaprezentujemy kolekcję, która nazywa się Systema Periodicum. To łacińska nazwa czegoś, co każdy z nas zna już od szkoły podstawowej, czyli układu okresowego pierwiastków.

Jak producent informuje na swojej stronie, inspiracją dla powstania kolekcji jest właśnie układ okresowy pierwiastków, nazywany potocznie tablicą Mendelejewa.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Jego powstanie w dziewiętnastym wieku to jeden z kamieni milowych nauki, to nieodłączny element oczywiście chemii, ale także fizyki i bardzo wielu innych nauk. Układ pozwolił uporządkować to, co wiemy o istniejących pierwiastkach, ale też niejako przewidywać to, co będzie ważne w odniesieniu do pierwiastków, które być może jeszcze zostaną odkryte.

Hołd konkretnym pierwiastkom

Przejdźmy więc do zegarków. Kolekcja Systema Periodicum składa się z 6 wersji tego modelu, a każdy z nich jest niejako próbą oddania hołdu konkretnym pierwiastkom. Odzwierciedlenie w poszczególnych modelach znalazły siarka, fosfor, neon, tlen, bor oraz wodór.

Oczywiście w przypadku zegarków to odzwierciedlenie odbywa się na podstawie oznaczeń i kolorów, ponieważ - jak to zwykle bywa – w ramach tej samej serii zegarki pod względem technicznym i pod względem kształtów są tożsame ze sobą. Natomiast jeżeli chodzi o dobranie barw nie tylko tarczy, ale również elementów koperty jest niemalże pełna swoboda, a w wykonaniu firmy Vostok Europe, która ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, ponieważ eksperymenty z kolorami odbywały się już w najróżniejsze sposoby, to mamy pewność, że wszystko wyjdzie dobrze, odda ducha tematyki dotyczącej poszczególnych pierwiastków.  

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Efekt końcowy w postaci poszczególnych wariantów kolorystycznych nowych zegarków to spodziewane przyciąganie wzroku, a w przypadku niektórych modeli efekt ten jest nawet bardzo silny, i to oczywiście działanie na pewno zamierzone.

Koperta „bull head” robi świetne wrażenie

Zacznę od tego, że kształt koperty Vostok Europe Systema Periodicum przywodzi nieco na myśl zarys zegarkowych obudów, które znamy z kolekcji modeli firmy Panerai albo np. Alpina. To oczywiście nie kopuła, a własna wariacja w zakresie tej stylistyki i nie chodziło o odkrywanie Ameryki, a bardziej o zastosowanie, wybranie wzoru, który robi świetne wrażenie, daje poczucie solidności i wiadomo też, że ma swoich sympatyków.

To kształt, można powiedzieć, przypominający obrys poduszki z prostopadle wyprowadzonymi niezbyt długimi uszami, ale tylko dolnymi. Jest dużo krawędzi, płaszczyzn, lekko zagiętych linii, które jako całość dają techniczny styl, narzędziowy, kojarzący się z wytrzymałością, solidnością, ale też i nowoczesnością.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Po obu stronach koperty znajdują się charakterystyczne wypustki, które ją optycznie poszerzają, ale w żaden sposób nie wpływają na to, jak zegarek układa się na ręku podczas codziennego użytkowania. Czymś, co jest w przypadku tego kształtu zupełnie innowacyjnym podejściem ze strony litewskiego producenta jest ułożenie całego „centrum sterowania” w układzie często nazywanym „bull head”. Oznacza to, że przyciski do obsługi stopera oraz koronka znajdują się w górnej części koperty, pomiędzy górnymi mocowaniami paska.

Na środku, nad godziną 12., znajduje się koronka, a po jej obu stronach znajdują się przyciski. Trzeba jednak od razu zauważyć, że górna część pozbawiona jest typowych uszu do mocowania. Tak naprawdę pod spodem pasek wsuwa się w odpowiednią lukę, gdzie znajdują się otwory do mocowania jego teleskopów. Pomiędzy przyciskami a solidną, dużą koronką udało się jeszcze wkomponować wypustki, które odpowiednio ją chronią.

Vostok Europe Systema Periodicum

Położenie w górnej części powoduje, że elementy te są nieco mniej narażone na uszkodzenia niż przy klasycznym ułożeniu. Nie ma też ryzyka podrażniania nadgarstka.

Nie tylko dla strongman’a

Przejdźmy do wymiarów. Tutaj niemalże oczekujemy wartości robiących wrażenie.

Średnica koperty to 45,5 mm, grubość jest na poziomie 15,5 mm, a wysokość do krawędzi dolnych uch to 55,5 mm. To na pewno duży zegarek i trzeba mieć to cały czas na względzie, niemniej mocowanie paska w górnej części koperty powoduje, że on od samej jej krawędzi, bez wystających elementów może układać się wręcz pionowo w dół. A mając jeszcze na względzie to, że dolne ucha koperty nie są bardzo długie, to mamy całkiem racjonalne poczucie i oczekiwanie, że zegarek ten mimo imponujących wymiarów jednak da się dopasować nie tylko do nadgarstka rosłych strongmanów, a także do takiego, który możemy uznać do całkiem standardowy.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Widoczny od góry części koperty są szczotkowane, te które są na bokach w większości są polerowane na wysoki połysk.  Na czterech rantach koperty umieszczone są śruby. Od góry widzimy ich łebki z utworami na klucze imbusowe.

Od spodu wygląda to bardzo podobnie. Śruby spajają całość. Patrząc na kopertę widzimy od razu okrągły pierścień lunety, którego wkładka wykonana jest z bardzo trwałego materiału jakim jest tlenek cyrkonu. Nowoczesna ceramika. Luneta obraca się w lewo. Skala jaką na niej naniesiono to typowa skala nurkowa. Pamiętano również o trójkącie, choć tu nie do końca, bo ze ściętym grotem, skierowanym w dół na godzinie 12., z elementem luminescencyjnym pozwalającym na określenie położenia w ciemności.

6 zegarków, 6 pierwiastków chemicznych

Przejdźmy do poszczególnych modeli i do krótkiego zaprezentowania pierwiastków chemicznych, do których się odnoszą.

SIARKA (S) – jasnożółty, stały kryształ (w normalnych warunkach) można znaleźć go w stanie czystym w pobliżu gorących źródeł i regionów wulkanicznych w wielu częściach świata. Siarka była znana już w czasach starożytnych, wspominano o jej zastosowaniach w starożytnej Grecji, Chinach i starożytnym Egipcie.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

W tym zegarku odniesienia do niej to kontrastowe, żółte dodatki na czarnej tarczy, punkty na czarnej lunecie, oznaczenie „S” również w żółtym kolorze, mniej więcej na godzinie 8. Nad osią wskazówek a pod logo Marki i nazwą modelu, też jest nadrukowana w żółtym kolorze łacińska nazwa tego pierwiastka. Lewy przycisk stopera i „trójkącik” na lunecie są czerwone. Luneta i jej wkładka są czarne. Gruby, skorzany pasek jest czarny z białymi przeszyciami.

To model o nr ref. Systema Periodicum VK67-650E725

FOSFOR (P) – pierwiastek wysoce reaktywny, nigdy nie występujący jako pierwiastek wolny na Ziemi. Występuje w różnych kolorach w środowisku, ale najczęściej występuje w kolorach białym i czerwonym.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Zegarek odnoszący się do tego pierwiastka ma czerwoną tarczę, a koperta ma naniesioną powłokę która daje jej kolor brązu. Zabarwiona na czarno luneta ma białą wkładkę i, tak jak w poprzednim modelu, lewy przycisk stopera jest czerwony, podobnie jak pierścień przechodzący przez środek boku koronki. Czarny pasek ma beżowe szwy.

Drugi pasek silikonowy może być w wersji luminescencyjnej.  

To model o nr ref. Systema Periodicum VK67-650E724

NEON (Ne) – gaz obojętny (o bardzo niskiej reaktywności chemicznej), który w polu elektrycznym jasno świeci na pomarańczowo-czerwoną barwę.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Zegarek odnoszący się do neonu jest najbardziej wyrazisty z racji pomarańczowej tarczy, która odnosi się do zjawiska wspomnianego wyżej. Pomarańczowe są także punkty na białej lunecie i lewy przycisk stopera. Blado pomarańczowe zabarwienie ma sekundnik oraz indeksy. Także skórzany pasek, jaki otrzymujemy do tej wersji zegarka, ma wyrazisty pomarańczowy kolor.

Drugi pasek silikonowy może być w wersji luminescencyjnej.  

To model o nr ref. Systema Periodicum VK67-650A723

TLEN (O) – gaz bezbarwny i bezwonny, jest niezwykle ważnym składnikiem atmosfery (ok. 21%) i niezbędnym pierwiastkiem do życia na Ziemi. Zwykle kojarzy się z białym kolorem.

Zegarek inspirowany tlenem jest najbardziej stonowany, tak naprawdę podstawowa kolorystyka opiera się na bieli i czerni.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Lewy przycisk oraz pierścień na koronce są czarne, a element na godzinie 12. lunety czerwony. Oznaczenie tlenu na godzinie 8. na tarczy, napis nad okienkiem datownika i napis „oxygen” pod nazwą modelu są w kolorze pomarańczowym. Koperta i luneta mają naturalny kolor stali, a wkładka jest czarna. Skórzany pasek jest blado pomarańczowy i - jak powiedziałem - w całej tej kolekcji model inspirowany tlenem wydaje się być opcją najbardziej stonowaną.

To model o nr ref. Systema Periodicum VK67-650A722

BOR (B) – czyste kryształy są czarne. W naturze występuje w połączeniu z tlenem i innymi naturalnymi pierwiastkami, tworząc kilka różnych związków zwanych boranami.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Zegarki powiązane z borem mają kopertę w czarnym kolorze i taką też powierzchnię tarczy, oraz ceramiczną wkładkę lunety. Sama luneta ma kolor różowego złota i podobnie zabarwiono tła małych tarcz na powierzchni głównej cyferblatu. Również złocista jest skala na pierścieniu lunety. Okrągłe punkty, które tam są mają barwę czerwoną, tak jak element na godzinie 12. i tak jak oba przyciski stopera oraz pierścień na koronce.

Skórzany pasek jest brązowy i ma czerwone przeszycia.

To model o nr ref. Systema Periodicum_VK67-650E721

WODÓR (H) – ten pierwiastek chemiczny występuje najobficiej we wszechświecie i jest niezbędnym pierwiastkiem wchodzącym w skład wody. Ten pierwiastek został niejako skojarzony z barwą niebieską.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Taka jest ceramiczna wkładka lunety oraz tarcza i również niebieski jest skórzany pasek. Element otaczający punkt luminescencyjny na lunecie jest wypełniony zielonym lakierem. Zielony jest lewy przycisk stopera, inskrypcje na dolnej małej tarczy także są w kolorze zielonym. Prawy przycisk stopera jest czarny, natomiast luneta i koperta mają klasyczny kolor stali.

To model o nr ref. Systema Periodicum VK67-650A720

Cechy wspólne

Cechy wspólne wszystkich zegarków z tej kolekcji to oczywiście zastosowany mechanizm VK64, zestaw - w postaci paska skórzanego oraz paska silikonowego do każdego z modeli, a także trójwymiarowe, nakładane indeksy, które są obficie wypełnione masą świecącą.

Każdy z zegarków ma pod szkłem ukośnie ustawiony, szeroki pierścień oddzielający tarczę od szkła. Poniżej tego pierścienia widzimy główną powierzchnię tarczy oraz widoczne w wyciętych w niej otworach zagłębione powierzchnie małych tarcz, co daje trójwarstwowy układ. Ta na trzeciej to mały sekundnik natomiast tarcza na godzinie 9. odlicza minuty stopera, a ta na godzinie 6. odlicza godziny stopera. Sekundy stopera wskazuje centralna wskazówka. Na godzinie 4. mamy jeszcze okienko datownika. Warto też zauważyć, że na małej tarczy, tej na godzinie 6 na dole jest napis Made in Lithuania.

Vostok Europe Systema Periodicum

Wskazówki godzinowa i minutowa są szerokie i wyraziste. Ich ramiona są w dużej mierze ażurowane, a w częściach przy końcach są to powierzchnie wypełnione masą świecącą, które z obrysem stanowią jakby duże groty w jasnym kolorze, które pozwalają na łatwy odczyt wskazań w dobrych warunkach a dzięki masie świecącej także w ciemności.

Wskazówki współgrają oczywiście z indeksami i innymi oznaczeniami na tarczy. Tarczę każdego z modeli chroni mineralne szkło K1. Każdy z tych zegarków może pełnić rolę zegarka nurkowego, ponieważ poza wspomnianą lunetą ze skalą nurkową zapewniono wodoszczelność do 200 m.

Do tego modelu dostępna jest też jako opcja bardzo solidna, gruba, 7-rzędowa bransoleta ze szczotkowanych ogniw. Świetnie ona wygląda i prezentuje się z zegarkiem, czyniąc jego odbiór jako jeszcze solidniejszego. Oczywiście możemy to eksperymentować z innymi solidnymi paskami, a rozstaw pomiędzy uchami wynosi 24 mm.

Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum

Ostatni element to dekiel. Jest on płaski, ma szczotkowaną powierzchnię, która jest delikatnie wklęsła. Zamieszczono na nim sporo informacji. To, co odróżnia dekle poszczególnych wersji zegarków to symbol i krótki opis każdego z pierwiastków któremu jest dedykowany, zależnie od tego, z którym modelem mamy do czynienia.

Vostok Europe Systema Periodicum – dostępność i cena

Podsumowując, prezentowany Systema Periodicum, a w zasadzie cała kolekcja 6 modeli, to zegarki, które z jednej strony są wyraziste, duże, po prostu takie, jakich spodziewamy się po firmie Vostok Europe, a z drugiej strony to zegarki mające cały szereg praktycznych funkcji -począwszy od umiejscowienia elementów sterujących, praktyczne funkcje jak stoper i datownik, łatwy odczyt wskazań w dzień i w nocy, a także wodoszczelność aż do 200 m.  

Kto może sobie pozwolić na taką wielkość zegarka otrzymuje bardzo uniwersalny, wielofunkcyjny wręcz przyrząd do pomiaru czasu, będący świetną ofertą nie tylko dla osób, które lubią, gdy ich zegarek jest widoczny i rzuca się w oczy, bo pamiętajmy, że wersja odnosząca się do tlenu jest - można powiedzieć - nawet stonowana.

Vostok Europe Systema Periodicum

Zegarki Vostok Europe Systema Periodicum, które mają koperty i lunetę, lub choćby jeden z tych elementów, pokryte powłoką wycenione są na kwotę 2 990 złotych, a zegarki, które są wykonane ze stali bez powłok wycenione są na kwotę 2 760 złotych. Ta kolekcja jest już dostępna w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach Vostok Europe i recenzji zegarków tej marki? Sprawdź nasze pozostałe publikacje: zegarki Vostok Europe.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Perrelet Turbine Poker Royal Flush....
Perrelet Turbine Poker Royal Flush....
11.06.2024
[RE]Master02 Selfwiding - zaskakują...
[RE]Master02 Selfwiding - zaskakują...
13.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco