• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard

[RE]Master02 Selfwiding - zaskakująca nowość Audemars Piguet


Niedawno marka Audemars Piguet zaprezentował światu kilka nowości. Tak jak wiele osób przewidywało, w katalogu królowały nowe warianty popularnego modelu Royal Oak. Pojawił się w nim jednak jeden oryginalny projekt, który bardzo mocno wyróżnia się na tle czasomierzy do których już nas przyzwyczaił ten szwajcarski producent. Mianowicie mowa tu o modelu [RE]Master02, który jest hołdem dla archwalnego asymetrycznego zegarka, który manufaktura stworzyła w 1960 roku.

Prezentacja przez Audemars Piguet zegarka, który nie jest Royal Oakiem, a jednocześnie jest w znacznej mierze bardzo pozytywnie odbierana przez zegarowe społeczeństwo, nie jest taka oczywista.

Projekt  Gerald’a Genta okazał się tak wielkim i wieloletnim sukcesem, że przez ostatnie lata w zasadzie na Audemars Piguet patrzy się wyłącznie przez pryzmat zegarka Royal Oak. Marka ma jednak nieco większe aspiracje.

Oczywiście wielokrotnie były podejmowane próby  stworzenia zegarka lub całej serii, która odświeżyłaby portfolio AP. Niestety, jednak żadnej z nich z czystym sumieniem nie można nazwać sukcesem. Klienci mimo tego, że od lat oczekują godnego następcy dla ikony AP nie są zadowoleni. Jeśliby skumulować powody takiego stanu rzeczy, to najłatwiej podsumować - to jako oczekiwanie na coś o jakości i niezwykłości Royal Oak’a jednocześnie nie będące nim. Trudno się z nimi nie zgodzić.

Tutaj właśnie na scenę wychodzi nasz dzisiejszy bohater, którego wydaje mi się można uznać za jaskółkę zwiastującą wiosnę w portfolio szwajcarskiego producenta.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Chociaż należy pamiętać, że jest to reinterpretacja zegarka, który już kiedyś powstał.

[RE]MASTER

Kolekcja [RE]Master swoją premierę miała w 2020 roku z okazji otwarcia Musée Atelier Audemars Piguet w Le Brassus. Wtedy też został zaprezentowany zegarek [RE]Master01, który był reinterpretacją rzadko spotykanego chronografu z 1943 roku.

Opisywaliśmy wówczas tę nowość, więcej tu: Audemars Piguet Code 11.59 [Re]master01. Model ten oczywiście był utrzymany w stylistyce vintage, ale dodano również kilka współczesnych akcentów, jak większa koperta (40 mm), większa czytelność zegarka oraz mechanizm chronografu nowej generacji.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Dodatkowo [RE]Master01 był limitowany do jedynie 500 sztuk.

Model ten dał początek kolekcji, która (mam nadzieję) będzie dalej rozwijana, a która pozwala na łączeniu projektów AP sprzed lat z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w zegarmistrzostwie.

Zegarek w brutalnym stylu

W latach 60. XX wieku Audemars Piguet stworzył kilka modeli zegarków, które były mocno inspirowane nurtem brutalizmu. Charakterystycznymi cechami tych czasomierzy były kanciaste, geometryczne kształty i brak ozdób.

W tych latach AP również mocno rozwijało gałąź asymetrycznych zegarków. Powstało ok. 30 takich modeli, z czego liczba większości z nich nie przekroczyła 10 sztuk. Wśród nich znalazł się pierwowzór naszego dzisiejszego bohatera, czyli model 5159BA, który w 1960 roku powstał w liczbie 7 sztuk.

Widać go na dwóch pierwszych zdjęciach poniżej.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding
Zdjęcie: model 5159 z 1961 roku

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding
Zdjęcie: model 5159 z 1961 roku

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding
Zdjęcie: współczesny model [RE]Master02 Selfwiding

Kiedy spojrzymy na zegarek z lat 60. oraz na jego współczesny odpowiednik - [RE]Master02 Selfwiding, od razu znajdziemy szereg podobieństw, jednak pierwsza i najważniejsza wspólna cecha, która rzuca się w oczy, to kształt koperty.

Chociaż sam kształt jest niemal identyczny, to pierwszą różnicę znajdziemy już na  poziomie wielkości zegarka. Model z lat 60. miał 27,5 mm szerokości koperty i był wykonany z 18-karatowego żółtego złota. Natomiast model [RE]Master02 ma kopertę o szerokości 41 mm, która wykonana została z nowego stopu 18-karatowego piaskowego złota, którego kolor oscyluje od białego złota do różowego złota, w zależności od światła i kąta pod jakim patrzymy na  zegarek.

Sam stop piaskowego złota składa się ze złota, miedzi i palladu. Po raz pierwszy mogliśmy go oglądać w tegorocznym modelu Royal Oak Selfwinding Flying Tourbillon Openworked.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Dzięki większym wymiarom koperta [RE]Master02 robi dużo większe wrażenie niż archiwalny pierwowzór. Efekt surowości podkreśla fakt, że jej niemal cała powierzchnia została pokryta satynowym wykończeniem. Dla kontrastu dodano polerowany na wysoki połysk kontur wokół szafirowego szkła.

Jeśli już jesteśmy przy szkle. Podobnie jak prostokątna koperta tak i szkło szafirowe nachyla się pod kątem 15,8° w kierunku godziny 3. Nadaje to całości projektu bardzo ciekawy efekt wizualny.

Dla utrzymania minimalistycznej stylistyki [RE]Master02 został zaprojektowany na skórzanym pasku ze skóry aligatora w kolorze niebieskim odpowiadającym temu na tarczy.

Minimalistyczna tarcza

Tarcza „Bleu Nuit, Nuage 50” w modelu [RE]Master02 łączy w sobie różne formy geometryczne, takie jak prostokąty i trójkąty. Powstała przy pomocy techniki PVD i składa się z dwunastu trójkątów o różnych rozmiarach i kształtach. Poszczególne sekcje rozdzielają przegrody w kolorze piaskowego złota.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Każdy ze wspomnianych trójkątów tworzących tarczę ma swoje własne satynowe wykończenie, niezwykle współgrające z niebieskim kolorem tarczy. Dla uzyskania spójności stylistycznej zarówno wskazówki jak i napis “Audemars Piguet” zostały wykonane z 18-karatowego piaskowego złota. Przekątne przecinające tarczę, poza aspektem stricte wizualnym, mają również za zadanie ułatwić odczyt czasu.

Wyjątkowo cienki mechanizm

We wnętrzu koperty zegarka Audemars Piguet [RE]Master02 został osadzony mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu 7129 bazujący na mechanizmie 7121. Po raz pierwszy został on umieszczony w zegarkach Royal Oak „Jumbo” Extra-Thin z 2022 roku.
 
Mechanizm ten, poza minimalistycznymi wskazaniami - jedynie godziny i minuty, oferuje spore doznania wizualne. Jak przyzwyczaiła nas marka Audemars Piguet, przez przeszklony dekiel możemy obserwować naprawdę pięknie wykończoną konstrukcję.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Nowa konstrukcja mechanizmu nie tylko sprawia, że ma on jedynie 2,8 milimetra grubości, ale również oferuje nam większą precyzję chodu, przy jednoczesnym wydłużeniem czasu jego pracy do 52 godzin.

Aby jeszcze lepiej połączyć ze sobą stylistycznie wszystkie elementy zegarka, dedykowany wahnik został wykonany z 22-karatowego złota w  piaskowy odcieniu.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding - dostępność i cena

Podobnie jak pierwszy z zegarków z kolekcji [RE]Master, tak i drugi model z tej serii został limitowany. Tym razem jednak liczba ta została zmniejszona dwukrotnie, czyli do 250 sztuk.

Może być to niejako nawiązanie do bardzo małej liczby zegarków powstałych w 1960 roku.

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Audemars Piguet [RE]Master02 Selfwiding

Szczęśliwcy, którzy będą mieli możliwość kupienia [RE]Master Selfwiding będą musieli zapłacić 38 000 CHF za sztukę, czyli ok. 170 000 złotych.

Nowość w kolekcji [RE]Master daje nadzieję, że za jakiś czas Audemars Piguet przestanie być kojarzona z niemal tylko jednym zegarkiem, jednocześnie oferując naprawdę wyróżniające się na rynku projekty.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Vostok Europe Systema Periodicum. S...
Vostok Europe Systema Periodicum. S...
12.06.2024
Szron, Burza i Noc – nowe zegarki w...
Szron, Burza i Noc – nowe zegarki w...
14.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco