• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina

Urwerk SpaceTime Blade. Futurystyczny zegar stojący z lampami Nixie


W obecnych czasach bardzo łatwo jest nam zapomnieć o tym, że nasze ulubione zegarki noszone na nadgarstku mają swoje pochodzenie właśnie od zegarów wieżowych i stojących. Długoletnia historia zegarmistrzostwa pokazuje, że pierwsze mechaniczne urządzenia odmierzające czas pochodzą z XIII wieku. Ale już o wiele wcześniej ludzkość była zafascynowana odmierzaniem czasu, czego dowodem są zegary słoneczne czy też wodne.

Wraz z pojawieniem się zegarków kieszonkowych, a następnie tych noszonych na ręku zapotrzebowanie na stojące zegary odeszło na dalszy plan, do dziś stanowiąc ciekawe eksponaty ludzi darzących je sentymentem. Niemniej jednak nawet w obecnych czasach niektórzy producenci pokazują swoje dzieła stanowiące ukłon dla historii.

Przykładem takiego podejścia jest zegar o słusznych rozmiarach i wadze, zaprezentowany przez manufakturę Urwerk, znaną ze swoich niecodziennych oraz często szalonych projektów z ogromną liczbą nietypowych funkcji dodatkowych.

Pomysł na powstanie tego modelu

Sama koncepcja zegara o nazwie SpaceTime Blade została opracowana z myślą o aukcji “Only Watch 2023”. Niestety, to wydarzenie nie odbyło się (o czym pisaliśmy tu: Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok), jednak wielu producentów postanowiło nie przetrzymywać swoich dzieł, prezentując je szerokiej grupie pasjonatów z całego świata.

Genewska manufaktura stworzyła śmiały zegar pokazujący czas oraz wyposażony w funkcje dodatkowe, które są prezentowane poprzez wyświetlacz zbudowany z pomarańczowych żarówek Nixie. Do samej ich budowy przejdziemy za moment, jednak najpierw przytoczmy kilka faktów związanych z samym wyglądem zewnętrznym.

Rozbudowane wskazania zegara

Konstrukcja SpaceTime Blade jest bardzo nowoczesna i mocno przyciągająca uwagę, a jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że zegar ten nie jest pierwszym tego typu produktem wykonanym przez Urwerk.

Szlak przetarł model “Atomic Time” w bardzo futurystycznym i surowym wyglądzie.

Aktualna propozycja jest dużo bardziej stonowanym projektem, lepiej wpisującym się w określenie “ekspozycyjny”, będąc ozdobą każdego pomieszczenia w jakim się pojawi.

Urwerk SpaceTime Blade

Dodać należy także, że ta konstrukcja będzie oferowana w bardzo wąskiej liczbie egzemplarzy, ograniczonej do 33 sztuk. Wskazania prezentowane przez zegar zamknięte są w wysokiej na 170 cm obudowie o wadze 20 kilogramów!

Zegar jest duży, ciężki i tak naprawdę złożony z rzędu ośmiu lamp tworzących system wskazań schowanych we wspomnianej odbudowie. Cała kompozycja, do której dołożony jest pilot zdalnego sterowania, wygląda jak urządzenie widziane przez nas wielokrotnie na filmach z gatunku SF, takich jak chociażby “Gwiezdne Wojny”. Model ten oferuje osiem ustawień, z których wybierać możemy ciekawy zestaw informacji z dziedziny astronomii.

Marka znana z osobliwych komplikacji

Marka ta jest w branży doskonale znana, dzięki wprowadzeniu licznych wskazań, które często prezentowane są na: przekładniach planetarnych czy też pod postacią nietypowych skal. Felix Baumgartner, zegarmistrz i współwłaściciel marki, podaje do informacji, że inspiracją do powstania tego dzieła był pewien XIX - wieczny zegar wyposażony w regulator stworzony przez Gustave’a Sandoza, mogący obliczać odległość przebytą przez osobę stojąca w danym miejscu na równiku, w czasie, gdy Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi w czasie jednej doby, czyli 24 godzin.

Urwerk SpaceTime Blade

F. Baumgartner podczas prezentacji SpaceTime Blade mówił o tym, że “ten oryginalny instrument przypominał nam o nas, jako zwykłych pasażerach statku kosmicznego o nazwie Ziemia, pędzącego przez galaktykę z fenomenalną prędkością”.

Jak dobrze pamiętamy model Urwerk UR - 100 również pozwalał na wyświetlanie obrotów Ziemi wokół Słońca pokazywane w kilometrach, jednak tegoroczna nowość robi to zdecydowanie inaczej.

Emitując ciepłe, pomarańczowe światło pozwala na np. wyświetlanie czasu potrzebnego Ziemi na pokonanie milionów kilometrów wokół Słońca po jej trajektorii, co ma miejsce każdego roku. Wartości te są podawane w godzinach, minutach i sekundach.

Lampy Nixie

Pionowa, szklana kolumna zegara ma możliwość zmiany wskazań w oszałamiającym tempie, a struktura SpaceTime Blade bazuje na starym, sprawdzonym rzemiośle.

Podstawa zegara została wykonana ręcznie przy użyciu specjalnej techniki odlewania, dzięki czemu  swoim wyglądem przypomina rękojeść miecza z gatunku fantasty.

Urwerk SpaceTime Blade

Szklana, zaokrąglona kopuła ochrania osiem pionowo umieszczonych żarówek o podłużnym kształcie. Lampa jarzeniowa Nixie z zimną katodą została wynaleziona w 1936 r., lecz weszła do powszechnego użytku w latach 50. ubiegłego wieku. Wykorzystuje ona 10 lub 12 nitek katodowych wewnątrz szczelnej, szklanej rurki wypełnionej gazem obojętnym, które zamknięte są w zamkniętym układzie.

Żarówki Nixie w przeszłości były wykorzystywane do wyświetlania godziny za pomocą pomarańczowych cyfr, lecz zostały one zastąpione nowoczesną technologią LED, która je całkowicie wyparła. W przeszłości technologia lamp Nixie wykorzystywana była w infrastrukturze wojskowej oraz w przemyśle.

Urwerk SpaceTime Blade

Pierwotnie Urwerk planował wykorzystać lampy już wyprodukowane, lecz fabrycznie nowe, nigdy nieużywane. Ostatecznie jednak wybór padł na stworzenie zupełnie nowych lamp.

Zadania tego podjęło się pewne czeskie przedsiębiorstwo “Dalibor Farny”, specjalizujące się w tych konstrukcjach. Używają oni ręcznie dmuchanego szkła, zaś sam montaż odbywa się za pomocą pracy ludzkich rąk. Według Urwerk każda z takich żarówek składa się z 88 części i wypełniona jest wspomnianym wcześniej gazem neonowym, który po włączeniu generuje pomarańczowe światło.

Ciepły, jasny blask tych lamp wnosi dużo ciepłego światła oraz przyjemnej atmosfery do każdego pomieszczenia w którym się znajduje.

Różne tryby wyświetlanych wskazań

Na wstępie wspomniałem o szeregu ciekawych wskazań, jakie są oferowane przez ten zegar. Trzeba przyznać, że lista jest bardzo interesująca. Urwerk zaprojektował go w taki sposób, aby możliwe było przełączanie pomiędzy różnymi trybami.

Urwerk SpaceTime Blade

Oprócz tak oczywistych funkcji jak wskazanie godziny i aktualnej daty, zegar ten oferuje kilka wskazań związanych z astronomią. Mamy możliwość odczytania takich informacji jak: wskazanie dziennego obrotu Ziemi wyrażone w kilometrach, które jest mierzone w danym punkcie na równiku,  w okresie doby, czy też wskazanie obrotu Ziemi wokół Słońca wyrażone w kilometrach. Ten ostatni odczyt możemy ustawić dla okresu jednej, pełnej doby lub jednego roku kalendarzowego, co być może nie jest najistotniejszą informacją dla przeciętnego człowieka nie związanego z tą dziedziną nauki, lecz jest fajnym dodatkiem.

Urwerk SpaceTime Blade – cena i dostępność

Kreatywność projektantów marki Urwerk działa na wyobraźnię, szczególnie wtedy, gdy uświadomimy sobie jaką odległość oraz to z jaką prędkością przemierzamy przestrzeń kosmiczną znajdując się na naszej planecie.

Fajnym pomysłem jest umożliwienie użytkownikowi przełączania trybów wyświetlanych danych na zegarze przy użyciu pilota, co jest wygodne i nowoczesne.

Urwerk SpaceTime Blade

Jeśli chodzi o cenę Urwerk SpaceTime Blade, to nie jest ona wygórowana - oczywiście biorąc pod uwagę to, ile zegarki tej marki mogą kosztować. Nie zmienia to faktu, że jest to drogi przedmiot kosztujący 63 000 USD, czyli ok. 247 000 PLN.

Polecamy zapoznać się z nietypowymi zegarkami marki Urwerk opisywanymi przez nas, jak chociażby modele Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall” oraz Urwerk UR-220 SL ASIMOV.

Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków oraz wywiadów tu: zegarkowe ciekawostki.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Zegarki z napisem “Korea made” na t...
Zegarki z napisem “Korea made” na t...
31.05.2024
Maison Alcée. Zegar zgodny z filozo...
Maison Alcée. Zegar zgodny z filozo...
08.06.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco