• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa

Urwerk UR-220 SL ASIMOV – zegarek prosto z 2077 roku


Fascynacja przyszłością i tworzenie bogatych w detale wizji jej dotyczących nie są niczym nowym. Z dzisiejszego punktu widzenia szczególnie interesujące wydają nam się wyobrażenia o XXI wieku. Ich analiza pozwala nam porównać oczekiwania i artystyczne wizje z rzeczywistym poziomem obecnego rozwoju technologicznego i społecznego. Dziś wzbogaceni jako gatunek o lata doświadczeń i odkryć naukowych możemy z powodzeniem urzeczywistniać futurystyczne wizje i tworzyć kolejne, bardziej odważne niż kiedykolwiek.

Zegarki przyszłości

Założony w 1997 Urwerk to gracz segmentu haute horlogerie, który globalnie od jakiegoś czasu ucieka nieco od klasyki serwowanej zwyczajowo przez najstarsze wytwórnie. Młoda, genewska manufaktura jako jedna z nielicznych całym swoim dorobkiem oraz najnowszym modelem UR-220 w wyrazisty sposób pokazuje jak mogą wyglądać zegarki przyszłości już dziś.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Nawet w przypadku tak młodych firm zegarkowych możemy mówić o pewnych bardzo stabilnych filarach, które budują obraz marki i czynią jej produkty rozpoznawalnymi w mgnieniu oka. Dla brandu Urwerk są nimi nietypowy wygląd, w którym stroni się od tradycyjnych rozwiązań, oraz nietypowy, daleki od tradycyjnego sposób "przedstawiania" godzin i minut. Tradycją stał się karuzelowy system wskazywania czasu.

Na czym on polega?

Nowy model UR-220 SL ASIMOV, będący przykładem takiej konstrukcji, wyróżnia się szytym na miarę mechanizmem zaprojektowanym i wyprodukowanym „in-house”. Jest on częściowo widoczny od frontu zegarka z racji braku tradycyjnie stosowanej tarczy.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

W zamian Urwerk proponuje opatentowany system trzech współosiowych ramion pełniących funkcję wskaźników godzinowych i minutowych. Trafiają one w pewnego rodzaju wskazówkę, która w środkowej części wskazuje aktualną godzinę. Jej spiczasty koniec wskazuje właściwą minutę i  działa w trybie retrograde, co na myśl może przywodzić działanie wycieraczek samochodowych. Po pokonaniu całego cyklu 60 minut, wskaźnik wraca na pozycję zero, a wykonana z tytanu karuzela przesuwa się z "gotową" kostką wskazującą następną godzinę.

Jak wygląda to w praktyce ukazuje wideo prezentujące model Urwerk UR-220 Falcon:
 Efektowny zegarek i manufakturowy mechanizm

Efektowny zegarek wyposażony jest w mechanizm UR-7.20.

Zbudowano go w oparciu o płytę główną wykonaną z antymagnetycznego i odpornego na korozję stopu ANCAP P40, który pokryto czarną powłoką PVD. Jego balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a przy pełnym naciągu sprężyny napędowej jest w stanie pracować do 48 godzin, co jest więcej niż niezłym wynikiem z uwagi na liczbę elementów ruchomych i pojedynczą sprężynę napędową.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Stopień komplikacji konstrukcji mechanizmu wymagał odpowiedniego, tradycyjnego w zegarmistrzostwie zabezpieczenia elementów ruchomych w postaci kamieni łożyskujących. Summa summarum jest ich aż 59 sztuk.

Karuzeli towarzyszy kolejna komplikacja konstrukcji, której wskaźniki ulokowano w górnych rogach frontu. To wskazanie rezerwy chodu, którą podzielono na... dwie osobne, zsynchronizowane subtarcze. Na każdą z nich przypada okres wynoszący po 24 godziny - po pełnym nakręceniu aktywna jest tylko pierwsza z nich, a tuż po jej wyzerowaniu załącza się kolejna. Podział ten wymagał rozwinięcia konstrukcji werku o dodatkowe 83 elementy.

Czas na zmianę… oleju

Wykonany z tytanu pokrytego powłoką PVD dekiel skrywa niespodziankę w postaci licznika odmierzającego czas do… zmiany oleju. To rozwiązanie znane z modelu UR-110, które aktywuje się po usunięciu specjalnego pinu i naciśnięciu dedykowanego przycisku. Odtąd system odlicza czas 39 miesięcy do następnego serwisu, podczas którego serwis Urwerk dokona wymiany niezbędnych części, usunie zanieczyszczenia i ponownie nasmaruje.

Wykonuje się wówczas reset licznika i ponownie zakłada zabezpieczającą zawleczkę.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Koperta o wymiarach 43,8 x 53,6 x 14,8 mm powstała w wyniku połączenia aż 81 warstw włókna węglowego. Jej kolisty wzór prowadzi do iluzji, w efekcie której zegarek wydaje się być bardziej krągły niż jest w rzeczywistości. Po bliższej, bardziej ostrożnej obserwacji ukazują nam się ostre linie boków, ozdobnych wcięć oraz szkła, które oczywiście jest szafirowe.

Nietypowa jest lokalizacja koronki, która znalazła się na szczycie koperty zegarka, niejako sugerując nadrzędną wartość siły napędowej, którą dostarcza sam właściciel.

Ciekawy jest również pasek utwardzany i formowany w procesie Vulcarboné, który nadaje mu aksamitnej miękkości. Zapięcie składa się z tytanowego elementu pokrytego PVD oraz taśmy Velcro, która pozwala na bardzo wygodne i precyzyjne ustawienie na nadgarstku.

Zegarek o dwóch obliczach

Urwerk UR-220 SL Asimov to zdecydowanie zegarek o dwóch obliczach.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

W dzień sprawia wrażenie możliwie mało krzykliwego, lekko tajemniczego i wtapiającego się w tłum za sprawą bezwzględnej dominacji czerni. W nocy sprawia wrażenie instalacji świetlnej w stylu cyberpunk.

Dominującą rolę w tym spektaklu odgrywają świetlne, trójwymiarowe i obrotowe satelity wykonane we współpracy z RC Tritec, szwajcarską firmą szczycącą się 80-letnim doświadczeniem. Elementy te wykonano na bazie odlewów z masy Super-LumiNovy® Grade X1 BL. Następnie zostały one ręcznie wykończone i poddane obróbce, która utwardziła je do poziomu zbiżonego do spieków ceramiki.

Co ciekawe, luminescencją wypełniono każdą skalę, logo producenta oraz napis Swiss Made.

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Urwerk UR-220 SL ASIMOV

Urwerk UR-220 SL ASIMOV – cena i dostępność

Nowość marki Urwerk poświęcona żydowsko-rosyjskiemu pisarzowi to właściwie przeprojektowana odmiana "regularnego" modelu UR-220.

Kilka drobnych zmian wystarczyło, by nadać modelowi UR-220 charakter idealnie wpasowujący się pełną życia metropolię przyszłości. Miłośnicy literatury sci-fi, futurystycznego designu i innowacyjnego zegarmistrzostwa zdecydowanie powinni sięgnąć po odmianę SL Asimov, jeśli tylko dysponują kwotą około 620 000 PLN (147 000 CHF).

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Victorinox FieldForce Classic GMT –...
Victorinox FieldForce Classic GMT –...
06.08.2021
Frederique Constant Vitality 2021 –...
Frederique Constant Vitality 2021 –...
09.08.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco