• Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia


Niezbyt często, ale czasami zdarza się, że użytkownicy zegarków skarżą się na dyskomfort wynikający z obecności zegarka na nadgarstku. Zgodnie z ich przekazem, zegarek noszony na nadgarstku powoduje alergię lub uczulenie. Czy jest to możliwe?

Jeśli to nie alergia, czy uczulenie, to skąd bierze się takie przekonanie?

Jeśli to jednak alergia, to jak unikać tego rodzaju kłopotów?

Wyroby z przeszłości

Oczywiste jest, że wykonywane kiedyś z mosiądzu koperty zegarków (w tym także czasami ich dekle) po utracie powłoki dekoracyjnej mogły wchodzić w reakcję ze skórą ludzką i w zależności od swojego składu mogły powodować alergie lub uczulenia. W ówczesnych wyrobach, w odróżnieniu od dzisiejszych, nie zwracano tak bacznej uwagi na skład chemiczny materiałów do produkcji dekli zegarków, a w szczególności na obecność w nich niklu. Alergię mogły też powodować skórzane paski, dla których wykonania używano skór garbowanych z użyciem cyjanków.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia
Współczesne wyroby

Koperty i bransolety

Współczesne zegarki i ich bransolety wykonywane są zwykle z wysokogatunkowej stali, tytanu, metali szlachetnych i innych materiałów, których parametry muszą spełniać narzucone międzynarodowymi normami wymagania. Takie regulacje obowiązują dla wszystkich produktów wytwarzanych lub importowanych do naszej strefy gospodarczej, jaką jest Unia Europejska.

Przepisy te są formą ochrony konsumentów przed potencjalną możliwością wywołania alergii. Dla współczesnych materiałów prawdopodobieństwo wydzielenia się pierwiastków, czy związków chemicznych powodujących alergiczną reakcję organizmu (najczęściej nikiel i jego związki) jest ograniczone do minimum.

Wobec tak wysoko postawionych wymogów, praktycznie nie można mówić o uczuleniach spowodowanych przykładowo poprzez wskazywaną najczęściej jako powód alergii stal szlachetną.

Równocześnie trzeba zauważyć, że podnoszona w porównaniu do niej „antyalergiczność” tytanu, który w użytkowych wyrobach jest stosowany tylko jako stop, czy też ceramiki, jest przede wszystkim próbą zdobycia przewagi marketingowej przez producentów takich zegarków.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia
Stosowanie mosiądzu

Oczywiście nie ma zakazu stosowania mosiądzu do wykonywania bransolet i kopert zegarków. Zabezpieczony powłoką dekoracyjną metal nie wchodzi w reakcję z ludzkim potem, a w przypadku uszkodzenia powłoki materiał bazowy z zasady nie może powodować alergii. Co ciekawe, w ostatnim czasie na rynku pojawiają się także modele zegarków z kopertami wykonanymi z „gołego” brązu, czy mosiądzu. Oczywiście także te wyroby przy kontakcie z ludzką skórą nie mogą powodować alergii.

Alergii wprawdzie nie powodują, ale mogą wchodzić w reakcję z potem ludzkim, czego efektem są  pojawiają się siarczki miedzi obserwowane jako czarne plamy „brudu”.

Paski skórzane

Podobnie wysokie wymagania co do możliwości powodowania uczuleń postawione są w stosunku do pasków skórzanych i ich ewentualnych elementów dekoracyjnych, czy choćby niezbędnej przy pasku skuwki. Garbowanie skór z użyciem cyjanków jeszcze do niedawna było procesem powszechnie stosowanym. Wydaje się, że opanowanie przyjaznych środowisku technik obróbki skóry jest już na tyle powszechne, że problem alergii wynikającej z obecności cyjanków został już wyeliminowany. Dla skuwek mamy podobne rozwiązania jak dla zegarkowych kopert, a dodatkowo dochodzi jeszcze  powszechnie dziś stosowana możliwość użycia aluminium do jej wytworzenia.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

Niezależnie od powyższych zapewnień, każdy zgłaszany ewentualny przypadek alergii należy rozpatrywać indywidualnie, bo każdy z nas, użytkowników zegarków jest inny.

Sprawdzenie istnienia uczulenia lub alergii

Na podstawie doświadczenia można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma możliwości, by osoby doświadczone uczuleniem czy alergią, a do tego jednoznacznie wskazujące jej źródło, przekonać, że tego typu reakcja nie powtórzy się dla współczesnych zegarków. Wydaje się jednak, że można takie osoby nakłonić do testu, polegającego przykładowo na przyklejeniu do nadgarstka za pomocą przylepca pojedynczego ogniwa bransolety. W przypadku ewentualnego pojawienia się alergii, można tego typu element błyskawicznie usunąć, a dla wykonania testu i przekonania się o braku alergii nie potrzeba inwestować w zakup zegarka.

W przypadku obaw nabywcy paska co do potencjalnej możliwości generowania uczulenia przez jego skuwkę, najlepiej jest zamienić wątpliwą w oczach nabywcy skuwkę na ogólnie dostępną i bezdyskusyjnie bezpieczną – wykonaną z aluminium.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

W aspekcie „zegarkowych uczuleń” warto zaznaczyć, że liczba rzeczywistych kłopotów wskazujących na uczulenie, czy alergię w stosunku do liczby zgłoszeń tego problemu jest znikomo mała.

Odparzenia

Warto zauważyć, że zapięty dość ciasno na nadgarstku pasek skórzany lub inny, szczególnie wykonany z materiału nieprzepuszczającego powietrze (kauczuk, silikon) w wysokich temperaturach otoczenia może powodować odparzenia skóry. Producenci pasków starają się wprawdzie uformować część paska stykającego się ze skórą w taki sposób, by był jak najlepszy dostęp powietrza, ale wydaje się, że takie działania przynoszą tylko ograniczony efekt.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

Wydaje się, że genialnym rozwiązaniem na odparzenia są popularne od kilku lat nylonowe paski typu NATO. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pewnie nie tylko na naszym rynku, były one obecne już ponad 30 lat temu, a teraz ponownie zyskują swoich zwolenników.

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia

By nie doprowadzać do odparzeń – szczególnie w gorącym okresie letnim,  trzeba odpowiednio luźno zapinać pasek, chłodzić rękę albo na gorące dni zamienić pasek na metalową bransoletę bądź pasek nylonowy.

Możemy tylko życzyć sobie, byśmy nigdy nie doświadczyli kłopotów spowodowanych alergią na szlachetną (w końcu) stal, czy też inne metale. W celu uniknięcia odparzeń konieczna jest nasza uwaga.    

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku Zegarki i Pasja w trzecim kwartale 2018 roku. Wersja elektroniczna tego numeru kwartalnika jest stale do pobrania tu - Magazyn Zegarki i Pasja nr 6

Władysław Meller


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Chronometraż sportowy – „Sport dzie...
Chronometraż sportowy – „Sport dzie...
18.10.2018
Raport z naprawy zegara wieżowego n...
Raport z naprawy zegara wieżowego n...
21.03.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco