W cyklu artykułów prezentowanych na portalu Zegarki i Pasja “odwiedziliśmy” do tej pory kilka krajów – m. in. Australię, Islandię i Norwegię, pokazując Wam spore grono ciekawych producentów zegarków z państw kompletnie nie kojarzących się z zegarmistrzostwem.
Co istotne, marki te prezentują wysoki poziom jakości produktów oraz ciekawy, często nieco inny design swoich wyrobów, a - co ważne, mogą stanowić interesującą alternatywę dla produktów z tak zwanego mainstreamu pochodzących ze Szwajcarii, Niemiec czy też z Japonii. Wiele z modeli tych wyróżnia się swoistą nutą “egzotyki”, która dla wielu osób (w tym i dla mnie) gra właśnie tę pierwszoplanową rolę. Wspomniana “egzotyka” jest tym ciekawsza, że w zasadzie można być pewnym, iż podczas podróży, nie ważne czy autobusem podmiejskim w drodze do pracy, czy też na wakacje, nie zobaczycie takiego samego zegarka u żadnego ze współpasażerów.
Z poprzednimi artykułami mającymi na celu przybliżenie Wam sylwetek producentów z krajów egzotycznych możecie zapoznać się na portalu Zegarki i Pasja. Tym razem “wybierzemy się” daleko na wschód, do Korei Południowej.
Nie tylko giganci elektroniki
Korea Płd., wbrew pozorom, to nie tylko państwo, z którego wywodzi się jeden z gigantów elektroniki – firma Samsung, czy też liczni producenci z branży motoryzacyjnej.
Ten kraj posiada naprawdę dużą i długoletnią tradycję zegarmistrzostwa. W tym kraju istnieje spore grono producentów zajmujących się wytwarzaniem zegarków, od tych masowo produkowanych mocno budżetowych, aż po wyjątkowe, niezależne manufaktury. Przyjrzymy się kilku z nich, aby pokazać Wam szeroki przekrój tego, co odnajdziemy w tym państwie.
“President Moon Jae-in”
Zestawienie otwiera zegarek “President Moon Jae-in”, na który warto zwrócić uwagę ze względu na ciekawy zwyczaj, jaki ma miejsce podczas oficjalnych wizyt z prezydentem.
Zdjęcie źródło: Gangnam Times
Głowa państwa w związku ze specjalnymi wydarzeniami wręcza specjalny zegarek o nazwie President Moon Jae-in, nazwany na cześć południowokoreańskiego przywódcy urzędującego do 2022 roku. Zegarek prezentowany jest w kopercie w kolorze złotym, zestawionym z beżowym paskiem z owczej skóry.
Jest on wręczany w “Błękitnym Domu”, czyli w siedzibie prezydenta podczas spotkań z zagranicznymi delegacjami, dygnitarzami i gościom specjalnym składającym oficjalne wizyty.
Ciekawostką pozostaje fakt, że “zwykły” klient nie ma możliwości go kupić.
Sprawia to, że wartość egzemplarzy kolekcjonerskich czasem pojawiających się na aukcjach jest całkiem spora pomimo, że zegarek kosztuje ok. 40 dolarów!
Zdjęcie źródło: New York Times
Zdjęcie źródło: Aju Press
Tradycja ta zapoczątkowana została przez prezydenta Park Chung-hee, lecz administracja nie podaje do wiadomości publicznej dokładnej daty wyprodukowania pierwszego egzemplarza. Nieoficjalnie przypuszcza się, że miało to związek z inicjatywą rozwoju wsi w latach ‘70 XX wieku.
Na cyferblacie wykonanym z białej masy perłowej widnieje podpis prezydenta w towarzystwie dwóch feniksów i różą “Sharon”. Na deklu umieszczony jest grawer w języku koreańskim brzmiący “stawianie ludzi na pierwszym miejscu”. Zegarek występuje w dwóch rozmiarach kopert, większym dla mężczyzn i nieco mniejszym dla kobiet.
Valérarch Serenity 39
Marka wywodząca się z Seulu jest bardzo młodym producentem w branży zegarmistrzowskiej istniejącym na rynku raptem od dwóch lat. Jako przykład podejścia do wytwarzania zegarków niech posłuży nam jej pierwszy model sygnowany logo Valérarch.
Sama nazwa marki wzięła się od łaciny i oznacza nieustraszoność (valor).
Zegarek nazwany Serinity jest sportowym modelem, jednak z pewną nutą elegancji. Za inspirację do jego wyglądu zewnętrznego posłużyły łuki występujące w klasycznej architekturze gotyckiej. Ten właśnie motyw znajduje swoje odzwierciedlenie w logo marki.
Zegarek o klasycznych proporcjach otrzymał obudowę wykonaną ze stali szlachetnej, której powierzchnie wypolerowano, a mierzy 39 mm średnicy. Na chwilę obecną możliwe jest złożenie zamówienia na zegarek w kolorze ciemno-szarym, ale z pewnością już wkrótce dołączą do niego kolejne warianty.
Zastosowany mechanizm to Calibre 3301, bazujący na werku Sellita SW300-1B, zapewniającym rezerwę chodu na poziomie 56 godz. Mechanizm jest wykończony bardzo ładnie, a znajdziemy na nim m.in: pasy genewskie oraz perłowanie.
Sam wahnik pokryty jest złotem 4N (12 karatów).
Wszystkie zegarki Valérarch produkowane są w Korei Płd. Valérarch Serenity 39 jest ciekawym przykładem zegarka z Korei, dostępnym w cenie 2.680 USD (ok. 10 700 PLN) za wersję na skórzanym pasku do 3.300 USD (ok 13 000 PLN) na bransolecie.
Pierwsze zamówione modele trafią do swoich klientów w okolicy lata 2024.
Minhoon Yoo. Watchmaking Studio
Kolejnym producentem, a właściwie niezależną manufakturą, jest studio Minhoon Yoo. Twórca marki jest osobą mającą duże doświadczenie w projektowaniu mebli na specjalne zamówienie klientów.
Kierunek jego rozwoju zmienił się diametralnie po tym, jak zobaczył na YouTube pewien film dokumentalny o zegarmistrzu Philippe Dufour i jego modelu o nazwie Simplicity. W tamtym momencie zdał on sobie sprawę, że to czasomierze właśnie mają dla niego dużą wartość i w następstwie tego postanowił oddać się swojemu marzeniu zakładając własną markę.
Założyciel jest niezwykle dumny ze swoich wyrobów.
Jak sam mawia “ W Korei mieliśmy silną tradycję zegarmistrzowską, ale potem koszty produkcji wzrosły i wielu producentów przeniosło się Chin”, co miało niestety wpływ na jakość wyrobów. Jak wszyscy wiemy, rozwój technologiczny Korei odgrywa niezwykle ważną gałąź gospodarki, spychając branżę zegarmistrzowską na dalszy plan.
Aktualnie Minhoon Yoo należy do czołówki sceny niezależnych producentów, a zainteresowanie jego zegarkami przechodzi jego najśmielsze oczekiwania. Zegarek noszący nazwę “The Carved Piece” odnosi się do drobnych elementów widocznych na tarczy, która rzecz jasna jest wytwarzana ręcznie. Widoczne znaczniki godzinowe na tym modelu są wycinane ręcznie, co oczywiście sprawia, że nie ma dwóch identycznych indeksów.
Sam wzór cyferblatu również został zaprojektowany przez tego młodego twórcę marki, przypominając nieco rozchodzącą się falę dźwiękową.
Mechanicznym sercem zegarka jest przeprojektowany werk ETA 7001 Peseux z naciągiem manualnym. Stworzył on detale mechanizmu według własnego pomysłu, wkładając do niego niklowane, srebrne mostki wraz ze sprężyną. Mechanizm ten obecnie zapewnia czas pracy na poziomie 42 godzin, pracując przy tym z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Minhoon Yoo uważa, że to właśnie fakt pochodzenia czasomierzy z Korei przyciąga ludzi składających zamówienie.
On sam na początku szacował serię zegarków wynoszącą tylko 4 zegarki, lecz plany te uległy zmianie po tym, jak otrzymał wpłaty w wysokości 50% ceny od 80 klientów.
Aktualna cena modelu “The Carved Piece” wynosi 18 000 USD, czyli ok. 72 000 PLN.
Varon Chiri – Blazer
Kolejnym przykładem ciekawego microbrandu wywodzącego się z Korei Południowej jest marka Varon Chiri. Powstanie premierowego modelu o nazwie Blazer stało się możliwe dzięki uruchomieniu finansowania na jednej z popularnych platform crowdfundingowych.
Czasomierz ten jest przedstawicielem chyba jednego z najpopularniejszych segmentów, jakim jest styl sportowej elegancji. Aby dobrze wpasować się w wymagania rynkowe i sprzedać nowy projekt zegarka, producent postanowił zapytać potencjalnych klientów o to jaki zegarek chcieliby kupić. W tym celu przeprowadzono specjalną ankietę co do oczekiwań od strony technicznej, poprzez rozmiar koperty, wybór szkła, aż do materiału jaki powinien zostać użyty do jego wyprodukowania.
Sercem tego czasomierza został mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny - Miyota 9039, dysponujący rezerwą chodu wynoszącą 42 godz.
Koperta zegarka mierzy 38,5 mm średnicy - dla wersji damskiej, lub 45 mm dla zegarka męskiego, a ma klasę wodoszczelności do 100m.
Model Blazer nie jest zegarkiem mocno “rzucającym się w oczy”, lecz taki był właśnie zamysł jego projektantów. Pragnęli oni opracować nowy zegarek, lecz bez wywoływania żadnych rewolucji lub, co gorsza, kontrowersji.
Zestaw specyfikacji jakie posiada ten czasomierz sugeruje, że Varon Chiri chciał dotrzeć do dużej liczby klientów w ramach swojej internetowej społeczności.
Z tego względu projekt ten przedstawia tradycyjną tarczę z prostym, bardzo funkcjonalnym designem, wzbogaconym nakładanymi, polerowanymi indeksami.
Niezależnie od tego, czy sam wygląd przypadnie do gustu wszystkim zegarkomaniakom, trzeba przyznać, że zegarek ten reprezentuje bardzo dobrą jakość wykonania i ciekawe podejście marki do klienta. Całość jest także wyceniona bardzo rozsądnie, bowiem oscylowała ona w okolicy 600 euro.
Producent ten jakiś czas temu pokazał światu swój kolejny zegarek, będący jego drugim projektem. Model ten otrzymał nazwę Hexagon i jest sporo odważniejszym zegarkiem z wyróżniającą się wskazówką godzinową. Hexagon wyposażono w ten sam werk, jaki znajdziemy w modelu Blazer, czyli Miyota 9039.
Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie producenta.
Zakończenie i podsumowanie
Zaprezentowane marki zegarkowe z Korei Południowej, czyli z kraju kompletnie nie kojarzącego się z zegarmistrzostwem, są oczywiście jedynie wstępem do tematu, ponieważ funkcjonuje ich tam całkiem spora liczba.
Dajcie znać w komentarzach pod artykułem czy interesują Was marki z napisem “Korean made”, ponieważ jest jeszcze kilka ciekawych, wciąż pozostających do odkrycia.
W tym artykule zaprezentowanych zostało zaledwie kilku producentów zajmujących się produkcją zegarków w tym tak odległym od Polski kraju. Tym, co ich wszystkich łączy, jest oddanie się pasji i tworzenie zegarków według własnej wizji, co z pewnością nie jest łatwe w tej branży. Trzeba przyznać, że szybki wzrost rozszerzenia sprzedaży na inne kraje jest naprawdę imponujący.
Koreańskie czasomierze przyciągają uwagę miłośników zegarmistrzostwa, mocno rywalizując na tamtejszym rynku z wyrobami firm szwajcarskich czy japońskich.
Teraz, stojąc przed wyborem na jaki nowy zegarek się zdecydować, może ktoś z Was odważy się zamówić zegarek z napisem “Korean made” umieszczonym na dole tarczy?
Polecamy także inne publikacje z tej serii:
Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii
Norweskie zegarki wykonane według ściśle określonych kryteriów. Micromilspec
Na północ od 65 równoleżnika - TOP 3 marki zegarków z Islandii
Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z Australii!
10:00 31.05.2024Ciekawostki
Zegarki z napisem “Korea made” na tarczy, czyli najciekawsze marki z Korei Południowej
Tagi:
nietypowe zegarkizegarek damski na paskuzegarki automatyczneeleganckie zegarkizegarek do garnituruzegarki młodzieżowezegarek męski na bransoleciezegarki męskie mechanicznezegarek na prezentzegarek męski na paskuzegarki męskie klasycznesrebrny zegarekzegarki męskie eleganckiezegarek mechaniczny
REKLAMA
Andrzej Masłowski – poznański zegarmistrz, muzyk i wynalazca
Można zaryzykować stwierdzenie, że autor pierwszej publikacji o zegarmistrzostwie i użytkowaniu zegarków napisanej w języku polskim, znany tylko w kręgu znawców historii ...
Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel - ta nazwa zazwyczaj nie mówi nic, nawet kolekcjonerom starych zegarków. Szkoda, ponieważ była to niezwykle zasłużona manufaktura, szczególnie w dziedzinie produkc ...
BIATEC – zegarki „Made in Slovakia” – historia marki i kolekcja zegarków!
Kiedy myślimy o zegarkach, o krajach jakie kojarzą się nam z powstawaniem czasomierzy – zapewne większości z nas jako pierwsza na myśl przychodzi Szwajcaria. Po głębszym ...
Specjals wśród zegarków. Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET
Współpraca marki Luminox z Navy SEAL rozpoczęła się w 1994 roku i trwa już 30 lat. Pierwszy zegarek Luminox Navy SEAL to model, który otworzył przed Luminox’em drzwi oddz ...
Certina DS-7 Chrono Padel Edition by Marta Ortega. Wejdź do świata padla
Jeśli nie wiesz co to jest padel, nie jesteś w tym osamotniony. Ja do niedawna również nie wiedziałem, że taki sport istnieje, a słowo „padel” kojarzyło mi się wyłącznie ...
Recenzja: Traser Pathfinder P68 Solar. Nie musisz się o nic martwić
Traser to szwajcarski producent zegarków. Marka ta należy do firmy mb-microtec, która wynalazła system podświetlenia Trigalight®, czyli podświetlenie odbywające się za po ...
Jestem legendą. Nowy Zenith Chronomaster Original Triple Calendar
El Primero to określenie najbardziej znanego mechanizmu chronografu na świecie, owianego legendą i powodującego wzrost pulsu u każdego fana zegarków z logo w kształcie pi ...
Szczególne momenty IO Paryż 2024 i chronometraż olimpijski Omegi w Mieście Światła
Po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, marka Omega - ich Oficjalny Chronometrażysta, podsumowuje kolejny historyczny rok i rywalizację, która przyniosła wiele ni ...
Zegarki Berneron Mirage Sienna – definicja śmiałości!
Historia marki, design oraz zdobycie przez model Berneron Mirage Sienna nagrody Prix de l'Audace na Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2024 - wszystkie te wydarzenia i cec ...
Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji
Aerowatch jest szwajcarską marką już dość dobrze znaną w naszym kraju. Sama firma została założona 21 stycznia 1910 roku pod nazwą „Montres Aero”. Jej ogromnym sukcesem, ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...