• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox

Cztery marki zdominowały branżę! Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023


Cztery marki: Rolex, Cartier, Omega i Patek Philippe mają łącznie 50,9 proc. udziału w szwajcarskim rynku zegarków. Najdroższe zegarki oferuje marka Greubel Forsey, która w 2023 r. sprzedała tylko 255 sztuk swoich produktów. Średnio jeden zegarek tej marki kosztuje ok. 1,3 mln zł.

Rok 2023 r. był udany dla szwajcarskiej branży zegarków, która osiągnęła rekordową sprzedaż na poziomie 26,7 miliarda franków szwajcarskich. Z tej kwoty 25,5 miliarda franków przypadło zegarkom naręcznym (wzrost o 7,7 proc. w skali roku), sprzedaż sięgnęła 16,9 milionów sztuk - wynika z raportu przygotowanego przez amerykański bank Morgan Stanley i szwajcarską firmę doradczą LuxeConsult.

Lider przychodów jest tylko jeden

Raport wskazuje na dominującą rolę jednej marki: Rolex, która pod względem przychodów deklasuje konkurencję. Szacowany udział w rynku detalicznym marki Rolex w 2023 r. był na poziomie 30,3 proc., na kolejnych miejscach są Cartier i Omega mające po 7,5 proc., oraz Patek Philippe z 5,6 proc. - te cztery marki mają łącznie 50,9 proc. udziału w rynku detalicznym.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Na kolejnych miejscach są Audemars Piguet z udziałem 4,9 proc., Longines z 3,4 proc. Richard Mille z 3,1 proc. oraz Vacheron Constantin z udziałem w rynku 2,7 proc. Zaledwie trzynaście marek obejmuje ok. 75 proc. rynku, a 90 proc. sprzedaży szwajcarskich zegarków przypada na zaledwie dwadzieścia pięć marek z łącznej liczby około 350.

Tylko te 8 marek osiągnęło przychody ze sprzedaży w 2023 r. powyżej 1 miliarda franków szwajcarskich, ale tylko jedna marka - czyli Rolex - osiągnęła dwucyfrowy wynik, z przychodami w wys. 10,1 mld franków. Przewaga nad kolejnymi markami jest ogromna (pisaliśmy o tym więcej tu: Rolex, największy wygrany branży zegarkowej 2023). Drugi w zestawieniu Cartier może się pochwalić przychodami na poziomie 3,1 mld franków, a trzecia na podium Omega miała przychody w wys. 2,6 mld.

Czwarty w rankingu Audemars Piguet miał przychody w wys.2,3 mld franków, a na piątym miejscu znalazł się Patek Philippe, który zanotował przychody w wys. 2,05 mld.

Na kolejnych miejscach uplasowali się Richard Mille, który wypracował 1,54 przychodów, Longines z 1,11 mld franków i wreszcie Vacheron Constantin, który miał 1,09 mld franków przychodów.

Kolejny w zestawieniu jest Breitling z udziałem w rynku 2,4 proc. i przychodami w wys. 870 mln franków.

Na 10 miejscu jest popularny Tissot z 2,5 proc. udziałem w rynku i przychodami w wys. 825 mln franków.

Miliony zegarków sprzedaży

Ciekawie wygląda zestawienie szwajcarskich marek, które sprzedały najwięcej sztuk zegarków.

Z zestawienia Morgan Stanley i LuxeConsult wynika, że tutaj na pierwszym miejscu jest marka Swatch z 5,8 mln sztuk, które przyniosły 660 mln franków przychodów. Wymieniony wcześniej Tissot sprzedał 3,1 mln zegarków, a Longines 1,6 mln sztuk. Na czwartym miejscu uplasował się Rolex ze sprzedażą 1,24 mln sztuk. Tylko te cztery marki mogą pochwalić się sprzedażą powyżej 1 miliona sztuk zegarków w 2023 r.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Warto zwrócić uwagę także na sprzedaż Cartier (660 tys. sztuk), Omega (570 tys.) oraz TAG Heuer (390 tys.), Tudor (255 tys.), Gucci (238 tys.), Breitling (178 tys.), Rado (172 tys.), Certina (155 tys.), IWC (137 tys.), Hamilton (138 tys.) i Mido (123 tys.).

Pozostałe marki nie sprzedały w 2023 r. więcej niż 100 tys. sztuk zegarków.

Wśród 50 czołowych marek, które opisano w raporcie Morgan Stanley i LuxeConsult, pozostałe mają sprzedaż na poziomie kilkudziesięciu tysięcy czy kilkunastu tysięcy sztuk.

Na tym tle wyróżnia się marka, która znalazła się na 50 miejscu w rankingu: Greubel Forsey. W 2023 r. miała ona przychody w wys. ok. 50 mln franków - nie jest to zaskakująca kwota, taką sprzedaż miał zajmujący 49 pozycję Bell & Ross. To, co wyróżnia Greubel Forsey, to liczba sprzedanych zegarków - w całym minionym roku marka sprzedała tylko 255 sztuk zegarków!

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Jest to najdroższa marka, jaka znalazła się w rankingu, średnia szacowana cena jednego zegarka Greubel Forsey to 313,7 tys. franków, co daje równowartość 1,38 mln zł!

Drugi w zestawieniu najdroższych zegarków jest Richard Mille ze średnią ceną jednego zegarka wynoszącą 275 tys. franków (czyli ok. 1,2 mln zł). Tylko te dwie marki oferują swoje produkty z ceną powyżej 100 tys. franków za zegarek.

Na miejscu trzecim znalazły się produkty marki Jacob & Co., ze średnią ceną sprzedaży 84,9 tys. franków, na kolejnym są zegarki F.P. Journe ze średnią ceną 78,9 tys. franków.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Marka Patek Philippe, ze średnią ceną sprzedanego zegarka w wys. 39,9 tys. Franków, nie jest więc w ścisłej czołówce najdroższych szwajcarskich zegarków.

Średnia cena jednego zegarka marki Rolex to 12,2 tys. franków.

Nie wszyscy korzystają z ożywienia rynku

Autorzy raportu przyjrzeli się także grupom, do których należą zegarkowe marki.

I tak w przypadku grupy Richemont trzy marki: Vacheron Constantin, A. Lange & Söhne oraz Van Cleef & Arpels zyskiwały udziały w rynku. Zdaniem autorów raportu problemem dla grupy Richemont jest marka IWC, która odnotowała 13 proc. spadek sprzedaży do poziomu 726 mln franków.

Spadek ten przypisuje się błędnej polityce cenowej. Pomimo wprowadzenia na rynek nowych, atrakcyjnych produktów, takich jak odnowiony model Ingenieur, ceny detaliczne pozostają bardzo wysokie. Jak zaznaczono w raporcie, bezpośredni konkurenci, tacy jak Omega i Breitling, oferują bardziej konkurencyjne ceny w zegarkach o podobnej jakości.

Natomiast Grupa Swatch odniosła znaczący sukces w dwóch obszarach. Marka Swatch odnotowała znaczny wzrost przesuwając się z 22 miejsca w 2019 r. na 13. miejsce w 2023 r. Ten awans był możliwy głównie ze względu na dużą popularność modelu MoonSwatch, który w 2023 r. sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. Ten model odpowiadał aż za 73 proc. sprzedaży marki Swatch, wynoszącej 660 milionów franków, co stanowi wzrost o 63 proc rok do roku.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

To największy wzrost spośród wszystkich marek znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce!

Ponadto ożywienie Tissot, innej marki z grupy Swatch, było napędzane sukcesem rodziny produktów PRX i ponownego otwarcia rynku chińskiego. Przełożyło się to na 14 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży, osiągając 825 mln franków w 2023 r.

Drogie i tanie zegarki z rosnącą sprzedażą. Średnia półka ze spadkami

Raport podkreśla utrzymującą się mocną pozycję drogich zegarków.

Modele o cenie ponad 25 tys. franków (ok. 110 tys. zł) odpowiadają za 69 proc. wzrostu i stanowią 44 proc. całkowitej wartości eksportu szwajcarskich zegarków. Jednak segment ten stanowi jedynie 2,5 proc. całkowitego wolumenu w jednostkach.

Grupa Swatch ma największy udział w wolumenie w segmencie cenowym podstawowym i średnim, mając łączny udział w wolumenie na poziomie 72 proc.

Raport zwraca uwagę na trudną sytuację kilku znanych marek.

Autorzy przekonują, że podbój segmentu premium przez Breitling na razie utknął w martwym punkcie. Marka ledwo osiągnęła wzrost w 2023 roku, przy wzroście wartości sprzedaży wynoszącym zaledwie 1 proc. i spadku ilości sprzedawanych zegarków o 4 proc.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Z marek o porównywalnym poziomie jedynie Omega może pochwalić się wzrostem sprzedaży o 4 proc. Inne marki z tego segmentu cenowego miały trudny rok, sprzedaż TAG Heuer spadła o 7 proc., a Tudor o 4 proc. Spadki, o 6 proc., zanotował również Longines.

Niezależni siłą

Raport zwraca uwagę na silną pozycję marek niezależnych.

Rok 2023 przyniósł ogromny rozwój tego typu marek i po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji rankingu trzy niezależne marki znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce: FP Journe na 37 miejscu (98 mln franków sprzedaży), H. Moser & Cie na 38. miejscu (93 mln franków) i omawiany wcześnie Greubel Forsey.

Wyniki szwajcarskich firm zegarkowych w 2023

Autorzy raportu przyznają, że z jednej strony znaczenie marek niezależnych jest niewielkie, gdyż blisko 40 marek odpowiedzialnych jest jedynie za ok. 2 proc. przychodów szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego, ale z drugiej strony są one bardziej kreatywne i tym samym wywierają wpływ na większe marki.

Rok 2024 nie powinien być gorszy dla szwajcarskiej branży zegarkowej.

Z pewnością  kilka  marek  pobije swoje rekordy sprzedażowe.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, polecamy także: Raport branża dóbr luksusowych – mocna globalna pozycja firm zegarkowych!

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O...
Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O...
29.04.2024
Omega zaprasza do „Domu OMEGI” podc...
Omega zaprasza do „Domu OMEGI” podc...
13.05.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco