Zegarki marki Orient bezsprzecznie kojarzą nam się z solidnymi, wykonanymi na wysokim poziomie czasomierzami. Nie mija się to z prawdą. Marka ta, obok takich zegarkowych wytwórni jak Seiko czy Citizen, jest wizytówką Japońskiej myśli technicznej i co równie istotne – biznesowej.
Historia marki sięga początku XX wieku.
W roku 1901, kiedy to za sprawą Shogoro Yoshidy, zostaje otworzony w Tokyo sklep zajmujący się importem i sprzedażą czasomierzy kieszonkowych. Stan ten utrzymuje się do roku 1912, kiedy zakład zaczyna produkować koperty czasomierzy, wykonane ze złota. Manufaktura otrzymuje wówczas nazwę Toyo Tokei Manufacturing.
Przełom następuje w roku 1934, gdy zarząd podejmuje decyzję o produkcji własnych czasomierzy, dedykowanych już na nadgarstek odbiorcy.
Fabryka mająca zajmować się ich produkcją zostaje ulokowana w Hino. Mimo perturbacji wywołanych wojenną zawieruchą, firma powraca na rynek w roku 1950, pod zmienioną już nazwą - Tama Keiki Co. Ltd.
Już w rok później, wytwórnia otrzymuje znaną nam dzisiaj nazwę Orient Watch Company, wprowadzając jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych wówczas modeli „Orient Star”.
Niewątpliwym sukcesem, było wkroczenie marki na rynek Chiński.
Należy przy tym pamiętać iż w latach 50, sytuacja Chin była nad wyraz skomplikowana, a dojście do władzy komunistów nie mogło dawać dużych nadziei na podpisanie korzystnych dla Japońskiego producenta umów. Mimo to, w roku 1955 Orient wchodzi na rynek Chiński, rozpoczynając tym samym ekspansję na zagraniczne pola.
W kolejnych latach, rozwojowi firmy przyświeca prezentowanie odbiorcom kolejnych prestiżowych modeli czasomierzy, takich jak chociażby zaprojektowany w późnych latach 50, Royal Orient.
W 1964 roku Orient wypuścił na rynek model Grand Prix 100.
Oparty o nietypowy mechanizm, posiadający 89 rubinów i 11 szafirów.
Był to jak na owe czasy największy techniczny eksperyment marki. Rok później Orient wyprodukował kolejny flagowy model Multi-Year Calendar, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tego producenta.
Rok 1965, obfituje w wpuszczenie na rynek modelu King Diver 1000, mogącego wytrzymać ciśnienie na głębokości ponad 1000 metrów.
W roku 1967, Orient wypuszcza na rynek jeden z ciekawszych zegarków ze swego zaplecza. Jest to model „Fineness”. Model ten, charakteryzuje się wyjątkowo cienką konstrukcją (3,9 mm mechanizm), będąc dzięki temu najcieńszym dostępnym wówczas czasomierzem.
Czasomierz ten, posiada jednoczęściową kopertę, dwuczęściową koronkę oraz funkcję datownika. Bardzo interesujące jest samo rozmieszczenie dnia oraz daty, które zostały w tym modelu rozlokowane jeden pod drugim.
Lata 70, jak już zostało zaznaczone w wielu artykułach, to okres eksperymentowania z nowatorską wówczas technologią.
Trend ten nie omija również Japońskiego kolosa.
W roku 1974, światu zostaje ukazany pierwszy model zegarka opartego na technologii LCD, a już w dwa lata później do sprzedaży wędruje model „Touchtron”, charakteryzujący się wyświetlaczem LED.
W tym samym czasie (1977) powstaje pierwszy kwarcowy, analogowy zegarek sygnowanym znakiem Orienta – „Orientron”.
Cały czas, firma próbuje przebić się na zagraniczne rynki zbytu, oferując chociażby prestiżową kolekcję „Chandor”, skierowaną właśnie na rynek zagraniczny.
Lata 80, to okres powoływania do życia spółek odpowiedzialnych za dostarczanie podzespołów wykorzystywanych do produkcji czasomierzy.
Wystarczy wspomnieć chociażby w powołanej w roku 1981 Ugo Tokei Seimitsu (obecnej występującej pod nazwą UTS) czy utworzonej pięć lat później Akita Orient Precission Instruments.
Obie fabryki zostały umiejscowione w prefekturze Akita, na wyspie Honsiu.
W roku 1993, zostaje przywrócony na rynek model Orient Star, jest to zwrot w stronę tradycji i forma przypomnienia kultowego modelu z lat 50.
W roku 1996, zostaje stworzony model ze wskaźnikiem rezerwy chodu.
Zegarki te do dzisiaj cieszą się sporą popularnością. Charakteryzują się one wodoszczelnością (do 50), wysoką rezerwą chodu sięgająco do 40 godzin oraz wysoką jakością wykonania. Oparte są one na mechanizmach takich jak 46R41 czy 46N45 działających w większości na 21 kamiennych łożyskach.
W nowym tysiącleciu, firma wypuszcza na rynek model mający uczcić 50 rocznicę stworzenia marki. Jest to M-FORCE 300m, sprzedawany w limitowanej edycji liczącej 1000 sztuk. Model ten, posiada wodoszczelność do 300 metrów, rezerwę chodu liczącą około 40 godzin oraz ciekawy design charakteryzujący się sportowym zacięciem.
Przejawia się ono chociażby w sporych rozmiarach samego zegarka (16 mm grubości oraz 48mm szerokości) jak i tarczy, posiadającej osobne subtarcze.
W roku 2003, do życia powołane zostaje centrum techniczne Orienta.
A już w rok później na rynku pojawia się kolejna serial spod szyldu Royal Orient.
Nowa seria Royal Orient to czasomierze, wykonane na najwyższym poziomie opierające się na mechanizmie kalibru 88700.
Kolejne lata to ciągły powrót do korzeni i sprawdzonych, lubianych modeli wypuszczanych na rynek w latach wcześniejszych. Po raz kolejny pojawia się model z serii „Orient Star” (Orient Star i Orient Star – Skeleton), kontynuowana jest również seria „M-FORCE”.
Powstaje również przedstawicielstwo firmy w Chinach.
Firma, podobnie jak i jej zachodni konkurenci (chociażby Tissot), chcąc uzyskać większy prestiż postanawia wejść w świat sportów motorowych. Wytwórnia nawiązuje współpracę z organizatorem rajdów STI, stając się oficjalnym sponsorem wydarzenia. Również i tej okoliczności towarzyszy prezentacja nowego modelu czasomierza, tym razem występującego pod nazwą Orient x STI 2010 Limited Edition II.
Obecnie jednak, firma nie posiada niezależności kapitałowej.
Podlega ona pod EPSON SEIKO Co.
Więcej publikacji na temat marki Orient znajduje się tu - Orient Watch Company
Autor: Beniamin Czapla
16:49 21.01.2017Historia marek zegarkowych
ORIENT Watch Co. - historia marki
Powrót do kategorii

REKLAMA

Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie
null ...

SQUALE – historia marki i najważniejsze osiągnięcia!
Squale to producent zegarków, który z dużym prawdopodobieństwem nie jest powszechnie znany i kojarzony przez użytkowników zegarków w Polsce. Ba, nawet wielu miłośników i ...

Amerykański przemysł zegarkowy – trochę historii
Jako, że o firmach europejskich, w tym w szczególności o szwajcarskich wiemy i rozmawiamy bardzo dużo, to warto także dowiedzieć się czegoś więcej o zegarmistrzostwie „za ...

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture. Z okazji 35-lecia marki
Nowy zegarek Highlife Worldtimer Manufacture to model, którym firma Frederique Constant świętuje swoje 35-lecie istnenia. Rok 2023 jest z tego powodu dla marki bardzo szc ...

Sportowy zegarek z materiałów high-tech. Michel Herbelin Newport Carbon Titanium
Aurélien Ducroz to multisportowiec. Zawodnik wielu dyscyplin alpejskich w zakresie narciarstwa, w tym klasycznego, ale także dwukrotny narciarski freeride'owy mistrz świa ...

Nowość 2022: Frederique Constant Classics Heart Beat Moonphase Date
Zegarki typu Heart Beat, czyli modele ukazujące pracę koła balansu – nazywanego często właśnie „sercem zegarka”, który możemy stale obserwować od strony tarczy, mają duży ...

Video recenzja: Epos 3439 Moon Classic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek 3439 Moon Classic marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczn ...

G-SHOCK obchodzi 40-lecie powstania marki. Specjalne zegarki z tej okazji!
Choć trudno w to uwierzyć, ale marka G-SHOCK obchodzi w tym roku swoje czterdzieste urodziny! Równo cztery dekady temu, w 1983 roku, pan Kikuo Ibe odpowiedzialny za proje ...

Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer – czas na świecie w wydaniu na 2023
Z okazji 15-lecia linii Aqua Tera powstała swego czasu limitowana seria 89 egzemplarzy zegarków z mechanizmem oferującym funkcję dodatkową worldtimer, w wersji z kopertą ...

Prezentujemy: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton (zdjęcia live)
Szwajcarska firma Rado ponownie wprowadzając na rynek zegarek Captain Cook, czyli nurkowy model bazujący na archiwalnym zegarku tej marki, przysłowiowo trafiła w dziesiąt ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...