Zegarki marki Orient bezsprzecznie kojarzą nam się z solidnymi, wykonanymi na wysokim poziomie czasomierzami. Nie mija się to z prawdą. Marka ta, obok takich zegarkowych wytwórni jak Seiko czy Citizen, jest wizytówką Japońskiej myśli technicznej i co równie istotne – biznesowej.
Historia marki sięga początku XX wieku.
W roku 1901, kiedy to za sprawą Shogoro Yoshidy, zostaje otworzony w Tokyo sklep zajmujący się importem i sprzedażą czasomierzy kieszonkowych. Stan ten utrzymuje się do roku 1912, kiedy zakład zaczyna produkować koperty czasomierzy, wykonane ze złota. Manufaktura otrzymuje wówczas nazwę Toyo Tokei Manufacturing.
Przełom następuje w roku 1934, gdy zarząd podejmuje decyzję o produkcji własnych czasomierzy, dedykowanych już na nadgarstek odbiorcy.
Fabryka mająca zajmować się ich produkcją zostaje ulokowana w Hino. Mimo perturbacji wywołanych wojenną zawieruchą, firma powraca na rynek w roku 1950, pod zmienioną już nazwą - Tama Keiki Co. Ltd.
Już w rok później, wytwórnia otrzymuje znaną nam dzisiaj nazwę Orient Watch Company, wprowadzając jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych wówczas modeli „Orient Star”.
Niewątpliwym sukcesem, było wkroczenie marki na rynek Chiński.
Należy przy tym pamiętać iż w latach 50, sytuacja Chin była nad wyraz skomplikowana, a dojście do władzy komunistów nie mogło dawać dużych nadziei na podpisanie korzystnych dla Japońskiego producenta umów. Mimo to, w roku 1955 Orient wchodzi na rynek Chiński, rozpoczynając tym samym ekspansję na zagraniczne pola.
W kolejnych latach, rozwojowi firmy przyświeca prezentowanie odbiorcom kolejnych prestiżowych modeli czasomierzy, takich jak chociażby zaprojektowany w późnych latach 50, Royal Orient.
W 1964 roku Orient wypuścił na rynek model Grand Prix 100.
Oparty o nietypowy mechanizm, posiadający 89 rubinów i 11 szafirów.
Był to jak na owe czasy największy techniczny eksperyment marki. Rok później Orient wyprodukował kolejny flagowy model Multi-Year Calendar, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tego producenta.
Rok 1965, obfituje w wpuszczenie na rynek modelu King Diver 1000, mogącego wytrzymać ciśnienie na głębokości ponad 1000 metrów.
W roku 1967, Orient wypuszcza na rynek jeden z ciekawszych zegarków ze swego zaplecza. Jest to model „Fineness”. Model ten, charakteryzuje się wyjątkowo cienką konstrukcją (3,9 mm mechanizm), będąc dzięki temu najcieńszym dostępnym wówczas czasomierzem.
Czasomierz ten, posiada jednoczęściową kopertę, dwuczęściową koronkę oraz funkcję datownika. Bardzo interesujące jest samo rozmieszczenie dnia oraz daty, które zostały w tym modelu rozlokowane jeden pod drugim.
Lata 70, jak już zostało zaznaczone w wielu artykułach, to okres eksperymentowania z nowatorską wówczas technologią.
Trend ten nie omija również Japońskiego kolosa.
W roku 1974, światu zostaje ukazany pierwszy model zegarka opartego na technologii LCD, a już w dwa lata później do sprzedaży wędruje model „Touchtron”, charakteryzujący się wyświetlaczem LED.
W tym samym czasie (1977) powstaje pierwszy kwarcowy, analogowy zegarek sygnowanym znakiem Orienta – „Orientron”.
Cały czas, firma próbuje przebić się na zagraniczne rynki zbytu, oferując chociażby prestiżową kolekcję „Chandor”, skierowaną właśnie na rynek zagraniczny.
Lata 80, to okres powoływania do życia spółek odpowiedzialnych za dostarczanie podzespołów wykorzystywanych do produkcji czasomierzy.
Wystarczy wspomnieć chociażby w powołanej w roku 1981 Ugo Tokei Seimitsu (obecnej występującej pod nazwą UTS) czy utworzonej pięć lat później Akita Orient Precission Instruments.
Obie fabryki zostały umiejscowione w prefekturze Akita, na wyspie Honsiu.
W roku 1993, zostaje przywrócony na rynek model Orient Star, jest to zwrot w stronę tradycji i forma przypomnienia kultowego modelu z lat 50.
W roku 1996, zostaje stworzony model ze wskaźnikiem rezerwy chodu.
Zegarki te do dzisiaj cieszą się sporą popularnością. Charakteryzują się one wodoszczelnością (do 50), wysoką rezerwą chodu sięgająco do 40 godzin oraz wysoką jakością wykonania. Oparte są one na mechanizmach takich jak 46R41 czy 46N45 działających w większości na 21 kamiennych łożyskach.
W nowym tysiącleciu, firma wypuszcza na rynek model mający uczcić 50 rocznicę stworzenia marki. Jest to M-FORCE 300m, sprzedawany w limitowanej edycji liczącej 1000 sztuk. Model ten, posiada wodoszczelność do 300 metrów, rezerwę chodu liczącą około 40 godzin oraz ciekawy design charakteryzujący się sportowym zacięciem.
Przejawia się ono chociażby w sporych rozmiarach samego zegarka (16 mm grubości oraz 48mm szerokości) jak i tarczy, posiadającej osobne subtarcze.
W roku 2003, do życia powołane zostaje centrum techniczne Orienta.
A już w rok później na rynku pojawia się kolejna serial spod szyldu Royal Orient.
Nowa seria Royal Orient to czasomierze, wykonane na najwyższym poziomie opierające się na mechanizmie kalibru 88700.
Kolejne lata to ciągły powrót do korzeni i sprawdzonych, lubianych modeli wypuszczanych na rynek w latach wcześniejszych. Po raz kolejny pojawia się model z serii „Orient Star” (Orient Star i Orient Star – Skeleton), kontynuowana jest również seria „M-FORCE”.
Powstaje również przedstawicielstwo firmy w Chinach.
Firma, podobnie jak i jej zachodni konkurenci (chociażby Tissot), chcąc uzyskać większy prestiż postanawia wejść w świat sportów motorowych. Wytwórnia nawiązuje współpracę z organizatorem rajdów STI, stając się oficjalnym sponsorem wydarzenia. Również i tej okoliczności towarzyszy prezentacja nowego modelu czasomierza, tym razem występującego pod nazwą Orient x STI 2010 Limited Edition II.
Obecnie jednak, firma nie posiada niezależności kapitałowej.
Podlega ona pod EPSON SEIKO Co.
Więcej publikacji na temat marki Orient znajduje się tu - Orient Watch Company
15:49 21.01.2017Historia marek zegarkowych
ORIENT Watch Co. - historia marki
REKLAMA
Czy określenia replika i podróbka zegarka oznaczają to samo?
Jak przystało na fana zegarków, od wielu lat staram się poszerzać wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa – czytam fachowe książki, szukam ciekawych informacji w internecie, ś ...
Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jede ...
Historia marki Aviator Swiss Made
Marka Aviator Swiss Made powstała w 2000 roku w kraju wielu odważnych pilotów. Wygląd i funkcjonalność czasomierzy tego producenta to wynik fascynacji awiacją. Misją mark ...
Zegarki i Pasja dla WOŚP 2024: Magazyn „Zestaw Kolekcjonera - Wydanie Specjalne”
SIEMA! Nasz serwis internetowy „Zegarki i Pasja” w 2024 roku obchodzi 10. urodziny, po dekadzie obecności na rynku udało nam się zdobyć bardzo duże grono wiernych czyteln ...
Bulova Super Seville. Współczesna wersja zegarka z lat 70. XX wieku
Działająca prężnie marka Bulova, która jest obecnie pod skrzydłami japońskiego Citizena, oferuje bardzo ciekawe, zazwyczaj kwarcowe, ale zaawansowane technologicznie zega ...
Magia brzasku poranka. Seiko Astron “Morning Star” GPS Solar Limited Edition
Wyobraźcie sobie następującą sytuację: budzicie się bardzo wcześnie i kiedy wszyscy jeszcze śpią wychodzicie na zewnątrz. Oczywiście nie po to, aby zdążyć na uczelnię czy ...
Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by uczcić 100-lecie pierwszego zegarka Citizen
Kolekcja LAYERS of TIME firmy Citizen to pomysł na uczczenie stu lat, jakie minęły od zaoferowania światu pierwszego zegarka z logo Citizen. Tak, ten japoński producent, ...
Herbelin Cap Camarat w damskiej wersji. „A Pop of Pink”
Firma działająca pod nazwą Herbelin to niezależny wytwórca zegarków. Choć jej siedziba leży w Jurze, gdzie na terenie Szwajcarii swoje zegarki produkuje wielu znanych wyt ...
Żegnamy Armina Stroma, mistrza zegarków szkieletowanych
Mimo, że dzień 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami, to niestety w 2024 roku zegarkowy świat obiegła smutna informacji o śmierci pana Armina Stroma - założyciela marki zeg ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...