Zegarki marki Orient bezsprzecznie kojarzą nam się z solidnymi, wykonanymi na wysokim poziomie czasomierzami. Nie mija się to z prawdą. Marka ta, obok takich zegarkowych wytwórni jak Seiko czy Citizen, jest wizytówką Japońskiej myśli technicznej i co równie istotne – biznesowej.
Historia marki sięga początku XX wieku.
W roku 1901, kiedy to za sprawą Shogoro Yoshidy, zostaje otworzony w Tokyo sklep zajmujący się importem i sprzedażą czasomierzy kieszonkowych. Stan ten utrzymuje się do roku 1912, kiedy zakład zaczyna produkować koperty czasomierzy, wykonane ze złota. Manufaktura otrzymuje wówczas nazwę Toyo Tokei Manufacturing.
Przełom następuje w roku 1934, gdy zarząd podejmuje decyzję o produkcji własnych czasomierzy, dedykowanych już na nadgarstek odbiorcy.
Fabryka mająca zajmować się ich produkcją zostaje ulokowana w Hino. Mimo perturbacji wywołanych wojenną zawieruchą, firma powraca na rynek w roku 1950, pod zmienioną już nazwą - Tama Keiki Co. Ltd.
Już w rok później, wytwórnia otrzymuje znaną nam dzisiaj nazwę Orient Watch Company, wprowadzając jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych wówczas modeli „Orient Star”.
Niewątpliwym sukcesem, było wkroczenie marki na rynek Chiński.
Należy przy tym pamiętać iż w latach 50, sytuacja Chin była nad wyraz skomplikowana, a dojście do władzy komunistów nie mogło dawać dużych nadziei na podpisanie korzystnych dla Japońskiego producenta umów. Mimo to, w roku 1955 Orient wchodzi na rynek Chiński, rozpoczynając tym samym ekspansję na zagraniczne pola.
W kolejnych latach, rozwojowi firmy przyświeca prezentowanie odbiorcom kolejnych prestiżowych modeli czasomierzy, takich jak chociażby zaprojektowany w późnych latach 50, Royal Orient.
W 1964 roku Orient wypuścił na rynek model Grand Prix 100.
Oparty o nietypowy mechanizm, posiadający 89 rubinów i 11 szafirów.
Był to jak na owe czasy największy techniczny eksperyment marki. Rok później Orient wyprodukował kolejny flagowy model Multi-Year Calendar, który do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tego producenta.
Rok 1965, obfituje w wpuszczenie na rynek modelu King Diver 1000, mogącego wytrzymać ciśnienie na głębokości ponad 1000 metrów.
W roku 1967, Orient wypuszcza na rynek jeden z ciekawszych zegarków ze swego zaplecza. Jest to model „Fineness”. Model ten, charakteryzuje się wyjątkowo cienką konstrukcją (3,9 mm mechanizm), będąc dzięki temu najcieńszym dostępnym wówczas czasomierzem.
Czasomierz ten, posiada jednoczęściową kopertę, dwuczęściową koronkę oraz funkcję datownika. Bardzo interesujące jest samo rozmieszczenie dnia oraz daty, które zostały w tym modelu rozlokowane jeden pod drugim.
Lata 70, jak już zostało zaznaczone w wielu artykułach, to okres eksperymentowania z nowatorską wówczas technologią.
Trend ten nie omija również Japońskiego kolosa.
W roku 1974, światu zostaje ukazany pierwszy model zegarka opartego na technologii LCD, a już w dwa lata później do sprzedaży wędruje model „Touchtron”, charakteryzujący się wyświetlaczem LED.
W tym samym czasie (1977) powstaje pierwszy kwarcowy, analogowy zegarek sygnowanym znakiem Orienta – „Orientron”.
Cały czas, firma próbuje przebić się na zagraniczne rynki zbytu, oferując chociażby prestiżową kolekcję „Chandor”, skierowaną właśnie na rynek zagraniczny.
Lata 80, to okres powoływania do życia spółek odpowiedzialnych za dostarczanie podzespołów wykorzystywanych do produkcji czasomierzy.
Wystarczy wspomnieć chociażby w powołanej w roku 1981 Ugo Tokei Seimitsu (obecnej występującej pod nazwą UTS) czy utworzonej pięć lat później Akita Orient Precission Instruments.
Obie fabryki zostały umiejscowione w prefekturze Akita, na wyspie Honsiu.
W roku 1993, zostaje przywrócony na rynek model Orient Star, jest to zwrot w stronę tradycji i forma przypomnienia kultowego modelu z lat 50.
W roku 1996, zostaje stworzony model ze wskaźnikiem rezerwy chodu.
Zegarki te do dzisiaj cieszą się sporą popularnością. Charakteryzują się one wodoszczelnością (do 50), wysoką rezerwą chodu sięgająco do 40 godzin oraz wysoką jakością wykonania. Oparte są one na mechanizmach takich jak 46R41 czy 46N45 działających w większości na 21 kamiennych łożyskach.
W nowym tysiącleciu, firma wypuszcza na rynek model mający uczcić 50 rocznicę stworzenia marki. Jest to M-FORCE 300m, sprzedawany w limitowanej edycji liczącej 1000 sztuk. Model ten, posiada wodoszczelność do 300 metrów, rezerwę chodu liczącą około 40 godzin oraz ciekawy design charakteryzujący się sportowym zacięciem.
Przejawia się ono chociażby w sporych rozmiarach samego zegarka (16 mm grubości oraz 48mm szerokości) jak i tarczy, posiadającej osobne subtarcze.
W roku 2003, do życia powołane zostaje centrum techniczne Orienta.
A już w rok później na rynku pojawia się kolejna serial spod szyldu Royal Orient.
Nowa seria Royal Orient to czasomierze, wykonane na najwyższym poziomie opierające się na mechanizmie kalibru 88700.
Kolejne lata to ciągły powrót do korzeni i sprawdzonych, lubianych modeli wypuszczanych na rynek w latach wcześniejszych. Po raz kolejny pojawia się model z serii „Orient Star” (Orient Star i Orient Star – Skeleton), kontynuowana jest również seria „M-FORCE”.
Powstaje również przedstawicielstwo firmy w Chinach.
Firma, podobnie jak i jej zachodni konkurenci (chociażby Tissot), chcąc uzyskać większy prestiż postanawia wejść w świat sportów motorowych. Wytwórnia nawiązuje współpracę z organizatorem rajdów STI, stając się oficjalnym sponsorem wydarzenia. Również i tej okoliczności towarzyszy prezentacja nowego modelu czasomierza, tym razem występującego pod nazwą Orient x STI 2010 Limited Edition II.
Obecnie jednak, firma nie posiada niezależności kapitałowej.
Podlega ona pod EPSON SEIKO Co.
Więcej publikacji na temat marki Orient znajduje się tu - Orient Watch Company
15:49 21.01.2017Historia marek zegarkowych
ORIENT Watch Co. - historia marki

REKLAMA

Kamienie łożyskowe w zegarkach
Wprowadzając nasze „Kalendarium ewolucji mechanizmów”, nie byliśmy w stanie każdego z tematów przygotować w sposób na tyle obszerny, na ile pozwala ogólny stan zgromadzon ...

Zegary Comtoise. Zegar dla Cechu
Jednymi z najbardziej masowo i najdłużej wytwarzanymi zegarami, były wyroby, o których nasi polscy fachowcy czasami mówią „francuski Szwarcwald”. Mimo wielkiej liczby wyp ...

Wywiad z Peterem Speake-Marin – twórcą zegarka Rum Watch, zaprojektowanego we współpracy z polską firmą Wealth Solutions
Przedstawiciele niezależnego zegarmistrzostwa nie są jeszcze szeroko znani w Polsce. Jak się jednak okazuje, nasze firmy mogą być doskonałym partnerem dla artystów – zega ...

Forma i funkcja. Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax
Gdy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze mechaniczne zegarki ze stoperem, czyli chronografy, rzeczywiście służyły one użytkownikom do pomiaru ...

Roamer Competence Skeleton IV. Dla miłośników zegarków szkieletowanych
Szwajcarska marka Roamer zaprezentowała sześć zegarków w ramach nowej linii Competence Skeleton IV. To zegarki mechaniczne dla miłośników pełnego widoku na tak zwane zega ...

Omega Seamaster Aqua Terra - 'Mondo' Duplantis. Sportowiec najwyższych lotów
Armand „Mondo” Duplantis to szwedzki sportowiec. Uprawia on dyscyplinę bardzo widowiskową, a konkretnie skok o tyczce. To dyscyplina pozwalająca się wzbić człowiekowi na ...

Zegarki dla leworęcznych – subiektywne zestawienie 5 modeli
Co prawda kolejny Międzynarodowy Dzień Leworęcznych będziemy obchodzić dopiero 13 sierpnia 2025, ale już teraz warto pomyśleć nad prezentem z tej okazji, jeśli mamy wśród ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...