Tylko jeden astronauta poleciał na orbitę promem, był na międzynarodowej stacji kosmicznej i wylądował na Księżycu. W 2022 roku wsiadł również na pokład rekordowego lotu Artemis I, który pokonał największą w historii odległość w locie załogowego statku kosmicznego (choć tym razem bez ludzkiej załogi) – 2,1 miliona kilometrów. Wiecie kto to taki?
Snoopy – najbardziej znany na świecie beagle z kreskówki. Jego kariera astronauty rozpoczęła się 56 lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko skończyć.
Snoopy w kosmosie
Snoopy dołączył do NASA w 1968 roku jako maskotka programu Manned Flight Awareness (obecnie Space Flight Awareness), który powstał w 1963 roku i miał na celu uświadomienie uczestnikom programów NASA, że życie ludzi zależy od jakości ich pracy.
Zdjęcie: Snoopy jako maskotka programu NASA Space Flight Awareness
Program podnoszenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa nabrał jeszcze większego znaczenia po tym, jak w pożarze statku Apollo 1 zginęli trzej astronauci: Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee.
Snoopy, rysunkowy bohater Ameryki, wydawał się idealnym wyborem na maskotkę, która zwiększyłaby morale i zaangażowanie pracowników oraz promowała program poprawy bezpieczeństwa, ponieważ posiadał odpowiednie cechy: wcześniej był już narciarzem olimpijskim, twardym hokeistą, a nawet dzielnym asem lotnictwa z I Wojny Światowej.
Al Chop z NASA skontaktował się z Charlesem M. Schulzem (rysownikiem i autorem komiksów ze Snoopy’m), w sprawie możliwości wykorzystania Snoopy'ego jako symbolu programu kosmicznego. Autor bardzo interesował się programem kosmicznym i był podekscytowany, że może być jego częścią. Rysunki przekazał bezpłatnie.
Zdjęcie: Charles M. Schulz w swojej pracowni w miesicie Sebastopol w Kalifornii
Jednym z najciekawszych wcieleń beagle’a jest Silver Snoopy Award, nagroda ustanowiona w 1968 roku. Srebrna przypinka Snoopy'ego jest wyjątkowa, ponieważ można ją dostać tylko raz, otrzymują ją wyłącznie pracownicy i współpracownicy NASA, którzy wnieśli cenny wkład w poprawę bezpieczeństwa lub usprawnienie misji kosmicznej, a nagrodę wręcza astronauta.
Ta prestiżowa nagroda została w roku 1970 przyznana firmie OMEGA za rolę, jaką marka odegrała w historii badań kosmosu, w tym za wkład w bezpieczne sprowadzenie załogi Apollo 13 na Ziemię.
Omega Speedmaster posłużyła w tej misji do odmierzenia 14 sekund, ponieważ dokładnie na tyle trzeba było uruchomić silniki, aby bezpiecznie wejść w atmosferę ziemską.
Zdjęcie: pulpit jednego z kontrolerów misji NASA Apollo 10
Pierwszy raz Snoopy poleciał w kosmos w 1968 roku, astronauci Frank Borman, Jim Lovell i Bill Anders zabrali ze sobą srebrne przypinki Snoopy'ego na misję Apollo 8, pierwszą załogową misję, która opuściła orbitę Ziemi i weszła na orbitę Księżyca. O misji pisaliśmy przy okazji premiery zegarka Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8” tu: nowa Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8”. Powrót na Księżyc.
Tradycja ta była kontynuowana przez lata i Snoopy był w kosmosie kilka razy, m.in. na pokładzie promu Columbia (misja STS-32) w 1990 roku, czy na stacji kosmicznej z okazji 50 rocznicy misji Apollo 11 na Księżyc w roku 2019.
Snoopy wraca na Księżyc
Gdy NASA wznowiła program lotów kosmicznych, Snoopy ponownie znalazł się na liście członków załogi i tym razem nie był wyłącznie ozdobą. Pluszowy Snoopy, który znalazł się na pokładzie statku Orion MPCV, ubrany był w miniaturową wersję kombinezonu ciśnieniowego NASA Orion Crew Survival System (OCSS) wykonanego z tych samych materiałów co kombinezony astronautów.
Co więcej, podczas 26-dniowej misji Aretemis I, która trwała od 16 listopada do 11 grudnia 2022 roku, Snoopy pełnił też na pokładzie rolę wskaźnika zerowej grawitacji. Podczas tej kosmicznej wyprawy Snoopy spędził 6 dób na orbicie księżyca.
Zdjęcie: rok 2022 - Snoopy powrócił w kosmos w kombinezonie lotniczym na pokładzie Artemis I
Wszystko wskazuje na to, że Snoopy znajdzie się również w składzie załogi misji Artemis II, zaplanowanej na jesień 2025 roku, tym razem z udziałem 4 astronautów: Gregory’ego Wisemana (dowódcy), Victora Glovera (pilota), Christiny Koch i Jeremy’ego Hansena.
Mission to the Moonphase
Kiedy już myślałem, że temat Moonswatcha będącego kooperacją marek Omega i Swatcha został wyczerpany, na okołoksiężycowej orbicie pojawił się zupełnie nowy model tego zegarka, i nie jest to wyłącznie kolejna wersja kolorystyczna.
Zaprezentowany wariant jest całkowicie biały: koperta, tarcza i pasek zapinany na rzep (VELCRO®) są jednolicie białe i widać, że Omega w tym sezonie stawia na ten kolor, ponieważ niedawno pokazała światu Speedmastera Professional z białą, lakierowaną tarczą, o czym pisaliśmy na naszym portalu tu: Omega Speedmaster Moonwatch Lacquered White Dial.
Tym razem mamy Speedmastera Omega x Swatch, który na pierwszy rzut oka jest po prostu zupełnie białą wersją Moonswatcha, a jednak jak w przypadku nowego, białego Speedmastera Professional, zmian jest więcej.
Żeby nie było mu nudno
W miejscu prawego górnego totalizatora chronografu znanego z poprzednich wersji Moonswatcha pojawiło się bowiem wskazanie fazy księżyca otoczone skalą miesiąca księżycowego, kończącą się liczbą 29 ½, bo tyle trwa cykl obiegu Księżyca wokół Ziemi. Fazę księżyca wskaże nam wylegujący się na księżycowej tarczy Snoopy, ale żeby nie było mu nudno, w tej misji towarzyszy mu Woodstock, żółty ptak z kreskówki, najlepszy przyjaciel Snoopy,ego.
Obrazek na dysku faz księżyca przypomina mi ten z tarczy Speedmastera Silver Snoopy z 2015 roku, gdzie Snoopy „leżał” na tarczy małego sekundnika a wzdłuż skali tachometru znajdował się napis "WHAT COULD YOU DO IN 14 SECONDS?” (Co zdołasz zrobić w 14 sekund) nawiązującym do misji Apollo 13.
Czcionka użyta na skali umieszczonej wokół koła faz księżyca jest inna od tej, którą zobaczymy w subtarczach stopera i nawiązuje ona do komiksowej. W świetle dziennym na obracającym się dysku widzimy po prostu narysowane czarną kreską postaci na księżycowym dysku, ale jeśli zegarek znajdzie się w ultrafiolecie, tarcza Księżyca i niebo rozbłysną niebieską barwą, a na przecinającym okno mostku pojawi się napis „I CAN”T SLEEP WITHOUT THE NIGHT LIGHT” (nie zasnę bez lampki nocnej).
Ten z kolei ukryty napis to kolejne podobieństwo do Speedmastera Silver Snoopy, gdzie w górnej części tarczy umieszczono napis „FAILURE IS NOT AN OPTION” (Porażka nie wchodzi w grę).
Z wprowadzeniem wskazania faz księżyca wiąże się „skrócenie” skali chronografu, teraz mierzy on czas tylko w zakresie 60 minut, ponieważ „zniknęła” jedna tarcza totalizatora stopera.
Kolejną drobną, ale moim zdaniem istotną zmianą, jest inny, bardziej „speedmasterowy” kształt długiej wskazówki sekundnika chronografu – „grot strzałki” jest teraz dalej od osi a bliżej końca wskazówki, dzięki czemu zegarek jeszcze bardziej przypomina oryginalnego Speedmastera.
Odcisk łapy Snoopy’ego
Na deklu znajduje się opis misji, tak samo jak w przypadku innych modeli Moonswatch, natomiast na pokrywie komory baterii mieszczono komiksowy rysunek księżyca z odciskiem łapy Snoopy’ego.
Parametry zegarka nie uległy zmianie: koperta wykonana z materiału Bioceramic ma 42 mm średnicy i 13,75 mm wysokości, a od ucha do ucha mierzy 47,30 mm, a więc są to wymiary niemal identyczne jak Speedmastera Professional.
Wypukłe szkło również zostało wykonane z materiału bioceramicznego i pokryte warstwą zabezpieczającą przed zarysowaniem, a pośrodku uważne oko dostrzeże wyrytą literę S, nawiązującą do logo Swatcha.
Tak samo, jak kultowe Speedmastery
Tak samo, jak kultowe Speedmastery, również MoonSwatch Mission to Moonphase nie ma datownika, i tak samo jak pierwowzór ma pierścień „dot over 90”. Wskazówki godzinowa, minutowa i sekundnika chronografu wypełnione są Super LumiNova™, również indeksy godzinowe zostały namalowane tą substancją i oczywiście indeks na 12 jest otoczony dwoma kropkami. Koronka została sygnowana logo kooperacji Omega x Swatch, a koperta zegarka jest wodoszczelna do 30 metrów.
Podobnie jak inne Moonswatch’e również Full Moon (nazywany tak z uwagi na jednolicie biały kolor stanowiący nawiązanie do Księżyca w pełni) wykorzystuje mechanizm kwarcowy ETA, tym razem z funkcją dodatkową wskazania faz księżyca. Producent nie podaje dokładnego kalibru zastosowanego mechanizmu.
Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase – dostępość i cena
Zegarki Moonswatch Mission to the Moonphase dostępne są od dziś, czyli 26 marca 2024 roku, w 4 salonach firmowych Swatch: w Krakowie przy ul. Floriańskiej oraz w trzech warszawskich galeriach handlowych: Westfield Arkadia, Westfield Mokotów i Złotych Tarasach.
Cena Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase jest ustalona na 1 600 złotych, nieco więcej niż w przypadku modeli bez wskazania faz księżyca, które kosztują 1 383 złotych.
W tym roku chyba przyjdzie nam też polubić białe Speedmastery.
Kibicujemy Snoopy’emu i NASA, bo od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu minęło już 51 lat. Być może Omega przygotowała już zegarki dla astronautów misji Artemis II.
Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.
11:12 26.03.2024Zegarki
Snoopy wylądował. Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Tagi:
zegarki sportowezegarek damski na paskunietypowe zegarkizegarki kwarcowezegarki młodzieżowechronografzegarek męski na paskuzegarek na prezentzegarki szwajcarskie

REKLAMA

Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...

Próżnia w zegarku? Tak! Poznajmy koperty typu vacuum i airvac
Zegarki z kopertami typu vacuum i airvac produkowane były w latach 60. i 70. XX wieku. Tego typu obudowy miały (jak na tamte czasy) zdecydowanie innowacyjne, niezwykle za ...

Zegary elektryczne i elektroniczne. Wstęp i recenzja
Zegary Elektryczne i Elektroniczne, to niezwykła książka autorstwa Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Powstała ona trochę jako pokłosie zbierania materiałów do innego opra ...

Emera EP 01-01 Cyborg Black Shadow Warrior. Świat Samurajów i II wieki zegarmistrzostwa
Emera to nowa, luksusowa szwajcarska marka zegarków, która ma ambicję by rozpocząć nową erę w haute horlogerie. Chcą na nowo zdefiniować parametry haute horlogerie i rzuc ...

Ball The Normandy Series. Zegarki z okazji 80. rocznicy bitwy o Normandię
Lądowanie w Normandii to moment, w którym rozpoczęto realizację decyzji o otwarciu drugiego frontu podczas II Wojny Światowej. Stał się on czynnikiem zgubnym dla okupując ...

Jay-Z pierwszym posiadaczem zegarka Jacob & Co. Bugatti Tourbillon
Zapewne każdy, kto choć trochę zagłębił się w świat zegarków, nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten ma bardzo specjalną relację ze światem motoryzacji. Szczególnie, ki ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Atlantic to w Polsce firma – legenda. Napisano o niej już chyba wszystko, także na portalu Zegarki i Pasja. Niemal każdy kojarzy charakterystycznego, eleganckiego Worldma ...

Snoopy wylądował. Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Tylko jeden astronauta poleciał na orbitę promem, był na międzynarodowej stacji kosmicznej i wylądował na Księżycu. W 2022 roku wsiadł również na pokład rekordowego lotu ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...