Tylko jeden astronauta poleciał na orbitę promem, był na międzynarodowej stacji kosmicznej i wylądował na Księżycu. W 2022 roku wsiadł również na pokład rekordowego lotu Artemis I, który pokonał największą w historii odległość w locie załogowego statku kosmicznego (choć tym razem bez ludzkiej załogi) – 2,1 miliona kilometrów. Wiecie kto to taki?
Snoopy – najbardziej znany na świecie beagle z kreskówki. Jego kariera astronauty rozpoczęła się 56 lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko skończyć.
Snoopy w kosmosie
Snoopy dołączył do NASA w 1968 roku jako maskotka programu Manned Flight Awareness (obecnie Space Flight Awareness), który powstał w 1963 roku i miał na celu uświadomienie uczestnikom programów NASA, że życie ludzi zależy od jakości ich pracy.
Zdjęcie: Snoopy jako maskotka programu NASA Space Flight Awareness
Program podnoszenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa nabrał jeszcze większego znaczenia po tym, jak w pożarze statku Apollo 1 zginęli trzej astronauci: Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee.
Snoopy, rysunkowy bohater Ameryki, wydawał się idealnym wyborem na maskotkę, która zwiększyłaby morale i zaangażowanie pracowników oraz promowała program poprawy bezpieczeństwa, ponieważ posiadał odpowiednie cechy: wcześniej był już narciarzem olimpijskim, twardym hokeistą, a nawet dzielnym asem lotnictwa z I Wojny Światowej.
Al Chop z NASA skontaktował się z Charlesem M. Schulzem (rysownikiem i autorem komiksów ze Snoopy’m), w sprawie możliwości wykorzystania Snoopy'ego jako symbolu programu kosmicznego. Autor bardzo interesował się programem kosmicznym i był podekscytowany, że może być jego częścią. Rysunki przekazał bezpłatnie.
Zdjęcie: Charles M. Schulz w swojej pracowni w miesicie Sebastopol w Kalifornii
Jednym z najciekawszych wcieleń beagle’a jest Silver Snoopy Award, nagroda ustanowiona w 1968 roku. Srebrna przypinka Snoopy'ego jest wyjątkowa, ponieważ można ją dostać tylko raz, otrzymują ją wyłącznie pracownicy i współpracownicy NASA, którzy wnieśli cenny wkład w poprawę bezpieczeństwa lub usprawnienie misji kosmicznej, a nagrodę wręcza astronauta.
Ta prestiżowa nagroda została w roku 1970 przyznana firmie OMEGA za rolę, jaką marka odegrała w historii badań kosmosu, w tym za wkład w bezpieczne sprowadzenie załogi Apollo 13 na Ziemię.
Omega Speedmaster posłużyła w tej misji do odmierzenia 14 sekund, ponieważ dokładnie na tyle trzeba było uruchomić silniki, aby bezpiecznie wejść w atmosferę ziemską.
Zdjęcie: pulpit jednego z kontrolerów misji NASA Apollo 10
Pierwszy raz Snoopy poleciał w kosmos w 1968 roku, astronauci Frank Borman, Jim Lovell i Bill Anders zabrali ze sobą srebrne przypinki Snoopy'ego na misję Apollo 8, pierwszą załogową misję, która opuściła orbitę Ziemi i weszła na orbitę Księżyca. O misji pisaliśmy przy okazji premiery zegarka Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8” tu: nowa Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8”. Powrót na Księżyc.
Tradycja ta była kontynuowana przez lata i Snoopy był w kosmosie kilka razy, m.in. na pokładzie promu Columbia (misja STS-32) w 1990 roku, czy na stacji kosmicznej z okazji 50 rocznicy misji Apollo 11 na Księżyc w roku 2019.
Snoopy wraca na Księżyc
Gdy NASA wznowiła program lotów kosmicznych, Snoopy ponownie znalazł się na liście członków załogi i tym razem nie był wyłącznie ozdobą. Pluszowy Snoopy, który znalazł się na pokładzie statku Orion MPCV, ubrany był w miniaturową wersję kombinezonu ciśnieniowego NASA Orion Crew Survival System (OCSS) wykonanego z tych samych materiałów co kombinezony astronautów.
Co więcej, podczas 26-dniowej misji Aretemis I, która trwała od 16 listopada do 11 grudnia 2022 roku, Snoopy pełnił też na pokładzie rolę wskaźnika zerowej grawitacji. Podczas tej kosmicznej wyprawy Snoopy spędził 6 dób na orbicie księżyca.
Zdjęcie: rok 2022 - Snoopy powrócił w kosmos w kombinezonie lotniczym na pokładzie Artemis I
Wszystko wskazuje na to, że Snoopy znajdzie się również w składzie załogi misji Artemis II, zaplanowanej na jesień 2025 roku, tym razem z udziałem 4 astronautów: Gregory’ego Wisemana (dowódcy), Victora Glovera (pilota), Christiny Koch i Jeremy’ego Hansena.
Mission to the Moonphase
Kiedy już myślałem, że temat Moonswatcha będącego kooperacją marek Omega i Swatcha został wyczerpany, na okołoksiężycowej orbicie pojawił się zupełnie nowy model tego zegarka, i nie jest to wyłącznie kolejna wersja kolorystyczna.
Zaprezentowany wariant jest całkowicie biały: koperta, tarcza i pasek zapinany na rzep (VELCRO®) są jednolicie białe i widać, że Omega w tym sezonie stawia na ten kolor, ponieważ niedawno pokazała światu Speedmastera Professional z białą, lakierowaną tarczą, o czym pisaliśmy na naszym portalu tu: Omega Speedmaster Moonwatch Lacquered White Dial.
Tym razem mamy Speedmastera Omega x Swatch, który na pierwszy rzut oka jest po prostu zupełnie białą wersją Moonswatcha, a jednak jak w przypadku nowego, białego Speedmastera Professional, zmian jest więcej.
Żeby nie było mu nudno
W miejscu prawego górnego totalizatora chronografu znanego z poprzednich wersji Moonswatcha pojawiło się bowiem wskazanie fazy księżyca otoczone skalą miesiąca księżycowego, kończącą się liczbą 29 ½, bo tyle trwa cykl obiegu Księżyca wokół Ziemi. Fazę księżyca wskaże nam wylegujący się na księżycowej tarczy Snoopy, ale żeby nie było mu nudno, w tej misji towarzyszy mu Woodstock, żółty ptak z kreskówki, najlepszy przyjaciel Snoopy,ego.
Obrazek na dysku faz księżyca przypomina mi ten z tarczy Speedmastera Silver Snoopy z 2015 roku, gdzie Snoopy „leżał” na tarczy małego sekundnika a wzdłuż skali tachometru znajdował się napis "WHAT COULD YOU DO IN 14 SECONDS?” (Co zdołasz zrobić w 14 sekund) nawiązującym do misji Apollo 13.
Czcionka użyta na skali umieszczonej wokół koła faz księżyca jest inna od tej, którą zobaczymy w subtarczach stopera i nawiązuje ona do komiksowej. W świetle dziennym na obracającym się dysku widzimy po prostu narysowane czarną kreską postaci na księżycowym dysku, ale jeśli zegarek znajdzie się w ultrafiolecie, tarcza Księżyca i niebo rozbłysną niebieską barwą, a na przecinającym okno mostku pojawi się napis „I CAN”T SLEEP WITHOUT THE NIGHT LIGHT” (nie zasnę bez lampki nocnej).
Ten z kolei ukryty napis to kolejne podobieństwo do Speedmastera Silver Snoopy, gdzie w górnej części tarczy umieszczono napis „FAILURE IS NOT AN OPTION” (Porażka nie wchodzi w grę).
Z wprowadzeniem wskazania faz księżyca wiąże się „skrócenie” skali chronografu, teraz mierzy on czas tylko w zakresie 60 minut, ponieważ „zniknęła” jedna tarcza totalizatora stopera.
Kolejną drobną, ale moim zdaniem istotną zmianą, jest inny, bardziej „speedmasterowy” kształt długiej wskazówki sekundnika chronografu – „grot strzałki” jest teraz dalej od osi a bliżej końca wskazówki, dzięki czemu zegarek jeszcze bardziej przypomina oryginalnego Speedmastera.
Odcisk łapy Snoopy’ego
Na deklu znajduje się opis misji, tak samo jak w przypadku innych modeli Moonswatch, natomiast na pokrywie komory baterii mieszczono komiksowy rysunek księżyca z odciskiem łapy Snoopy’ego.
Parametry zegarka nie uległy zmianie: koperta wykonana z materiału Bioceramic ma 42 mm średnicy i 13,75 mm wysokości, a od ucha do ucha mierzy 47,30 mm, a więc są to wymiary niemal identyczne jak Speedmastera Professional.
Wypukłe szkło również zostało wykonane z materiału bioceramicznego i pokryte warstwą zabezpieczającą przed zarysowaniem, a pośrodku uważne oko dostrzeże wyrytą literę S, nawiązującą do logo Swatcha.
Tak samo, jak kultowe Speedmastery
Tak samo, jak kultowe Speedmastery, również MoonSwatch Mission to Moonphase nie ma datownika, i tak samo jak pierwowzór ma pierścień „dot over 90”. Wskazówki godzinowa, minutowa i sekundnika chronografu wypełnione są Super LumiNova™, również indeksy godzinowe zostały namalowane tą substancją i oczywiście indeks na 12 jest otoczony dwoma kropkami. Koronka została sygnowana logo kooperacji Omega x Swatch, a koperta zegarka jest wodoszczelna do 30 metrów.
Podobnie jak inne Moonswatch’e również Full Moon (nazywany tak z uwagi na jednolicie biały kolor stanowiący nawiązanie do Księżyca w pełni) wykorzystuje mechanizm kwarcowy ETA, tym razem z funkcją dodatkową wskazania faz księżyca. Producent nie podaje dokładnego kalibru zastosowanego mechanizmu.
Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase – dostępość i cena
Zegarki Moonswatch Mission to the Moonphase dostępne są od dziś, czyli 26 marca 2024 roku, w 4 salonach firmowych Swatch: w Krakowie przy ul. Floriańskiej oraz w trzech warszawskich galeriach handlowych: Westfield Arkadia, Westfield Mokotów i Złotych Tarasach.
Cena Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase jest ustalona na 1 600 złotych, nieco więcej niż w przypadku modeli bez wskazania faz księżyca, które kosztują 1 383 złotych.
W tym roku chyba przyjdzie nam też polubić białe Speedmastery.
Kibicujemy Snoopy’emu i NASA, bo od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu minęło już 51 lat. Być może Omega przygotowała już zegarki dla astronautów misji Artemis II.
Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.
11:12 26.03.2024Zegarki
Snoopy wylądował. Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Tagi:

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

Zakazane i wątpliwe zwroty w nomenklaturze zegarkowej
W branżowych, zawodowych opracowaniach pojawiają się sformułowania, które z punktu widzenia, czy to logiki, czy też zawodowego profesjonalizmu są niepoprawne. Warto je po ...

Wieczne pióra i zegarki mechaniczne - dwa przenikające się światy
Wieczne pióra, podobnie jak zegarki mechaniczne, należą do kategorii produktów – reliktów dawnych epok. Podobnie jak tradycyjne zegarki, które określa się mianem przedmio ...

Recenzja: Marloe Coniston Black Edition. Brytyjczyk o sportowym zacięciu
Marloe to marka zegarkowa, którą kojarzę już od jakiegoś czasu. Różne modele pojawiały się na zegarkowych grupach w mediach społecznościowych i nie ukrywam, przykuły moją ...

Video recenzja: Epos Sport 3505 Automatic. Atrakcyjny wygląd i dużo indywidualnego charakteru
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Sport 3505 Automatic marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji ...

Linde Werdelin Oktopus Moon Gold Black Ink. Zegarek, który zapada w pamięć
Człowiek uczy się przez całe życie; do dziś nie zdawałem sobie sprawy z istnienia firmy Linde Werdelin. A tymczasem pierwsza generacja drugiej (!) serii Oktopus miała pr ...

Certina DS PH100M Lady. Styl retro ze świeżym, kobiecym akcentem
Zegarki skierowane do kobiet to dość często modele wzorniczo wyrafinowane, pełniące rolę nie tylko urządzenia wskazującego czas, ale często stanowią one uzupełniającą biż ...

Zegarek Winstona Churchilla wystawiony na sprzedaż!
Postaci Winstona Churchilla chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Można by wręcz powiedzieć, że jest to najsłynniejszy polityk znany w nowożytnej historii. W 2002 roku, w ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...

Relacja: Watches & Wonders 2025. Święto zegarków i zegarmistrzostwa w Genewie!
Na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat miałem przyjemność brać udział w wielu międzynarodowych imprezach branżowych. Były to zarówno wyjazdy związane z konkretnymi markami ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00