• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko

Snoopy wylądował. Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase


Tylko jeden astronauta poleciał na orbitę promem, był na międzynarodowej stacji kosmicznej i wylądował na Księżycu. W 2022 roku wsiadł również na pokład rekordowego lotu Artemis I, który pokonał największą w historii odległość w locie załogowego statku kosmicznego (choć tym razem bez ludzkiej załogi) – 2,1 miliona kilometrów. Wiecie kto to taki?

Snoopy – najbardziej znany na świecie beagle z kreskówki. Jego kariera astronauty rozpoczęła się 56 lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko skończyć.

Snoopy w kosmosie

Snoopy dołączył do NASA w 1968 roku jako maskotka programu Manned Flight Awareness (obecnie Space Flight Awareness), który powstał w 1963 roku i miał na celu uświadomienie uczestnikom programów NASA, że życie ludzi zależy od jakości ich pracy.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Zdjęcie: Snoopy jako maskotka programu NASA Space Flight Awareness

Program podnoszenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa nabrał jeszcze większego znaczenia po tym, jak w pożarze statku Apollo 1 zginęli trzej astronauci: Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee.

Snoopy, rysunkowy bohater Ameryki, wydawał się idealnym wyborem na maskotkę, która zwiększyłaby morale i zaangażowanie pracowników oraz promowała program poprawy bezpieczeństwa, ponieważ posiadał odpowiednie cechy: wcześniej był już narciarzem olimpijskim, twardym hokeistą, a nawet dzielnym asem lotnictwa z I Wojny Światowej.

Al Chop z NASA skontaktował się z Charlesem M. Schulzem (rysownikiem i autorem komiksów ze Snoopy’m), w sprawie możliwości wykorzystania Snoopy'ego jako symbolu programu kosmicznego. Autor bardzo interesował się programem kosmicznym i był podekscytowany, że może być jego częścią. Rysunki przekazał bezpłatnie.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Zdjęcie: Charles M. Schulz w swojej pracowni w miesicie Sebastopol w Kalifornii

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Jednym z najciekawszych wcieleń beagle’a jest Silver Snoopy Award, nagroda ustanowiona w 1968 roku. Srebrna przypinka Snoopy'ego jest wyjątkowa, ponieważ można ją dostać tylko raz, otrzymują ją wyłącznie pracownicy i współpracownicy NASA, którzy wnieśli cenny wkład w poprawę bezpieczeństwa lub usprawnienie misji kosmicznej, a nagrodę wręcza astronauta.

Ta prestiżowa nagroda została w roku 1970 przyznana firmie OMEGA za rolę, jaką marka odegrała w historii badań kosmosu, w tym za wkład w bezpieczne sprowadzenie załogi Apollo 13 na Ziemię.

Omega Speedmaster posłużyła w tej misji do odmierzenia 14 sekund, ponieważ dokładnie na tyle trzeba było uruchomić silniki, aby bezpiecznie wejść w atmosferę ziemską.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Zdjęcie: pulpit jednego z kontrolerów misji NASA Apollo 10

Pierwszy raz Snoopy poleciał w kosmos w 1968 roku, astronauci Frank Borman, Jim Lovell i Bill Anders zabrali ze sobą srebrne przypinki Snoopy'ego na misję Apollo 8, pierwszą załogową misję, która opuściła orbitę Ziemi i weszła na orbitę Księżyca. O misji pisaliśmy przy okazji premiery zegarka Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8” tu: nowa Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8”. Powrót na Księżyc.

Tradycja ta była kontynuowana przez lata i Snoopy był w kosmosie kilka razy, m.in. na pokładzie promu Columbia (misja STS-32) w 1990 roku, czy na stacji kosmicznej z okazji 50 rocznicy misji Apollo 11 na Księżyc w roku 2019.

Snoopy wraca na Księżyc

Gdy NASA wznowiła program lotów kosmicznych, Snoopy ponownie znalazł się na liście członków załogi i tym razem nie był wyłącznie ozdobą. Pluszowy Snoopy, który znalazł się na pokładzie statku Orion MPCV, ubrany był w miniaturową wersję kombinezonu ciśnieniowego NASA Orion Crew Survival System (OCSS) wykonanego z tych samych materiałów co kombinezony astronautów.

Co więcej, podczas 26-dniowej misji Aretemis I, która trwała od 16 listopada do 11 grudnia 2022 roku, Snoopy pełnił też na pokładzie rolę wskaźnika zerowej grawitacji. Podczas tej kosmicznej wyprawy Snoopy spędził 6 dób na orbicie księżyca.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Zdjęcie: rok 2022 - Snoopy powrócił w kosmos w kombinezonie lotniczym na pokładzie Artemis I

Wszystko wskazuje na to, że Snoopy znajdzie się również w składzie załogi misji Artemis II, zaplanowanej na jesień 2025 roku, tym razem z udziałem 4 astronautów: Gregory’ego Wisemana (dowódcy), Victora Glovera (pilota), Christiny Koch i Jeremy’ego Hansena.

Mission to the Moonphase

Kiedy już myślałem, że temat Moonswatcha będącego kooperacją marek Omega i Swatcha został wyczerpany, na okołoksiężycowej orbicie pojawił się zupełnie nowy model tego zegarka, i nie jest to wyłącznie kolejna wersja kolorystyczna.

Zaprezentowany wariant jest całkowicie biały: koperta, tarcza i pasek zapinany na rzep (VELCRO®) są jednolicie białe i widać, że Omega w tym sezonie stawia na ten kolor, ponieważ niedawno pokazała światu Speedmastera Professional z białą, lakierowaną tarczą, o czym pisaliśmy na naszym portalu tu: Omega Speedmaster Moonwatch Lacquered White Dial.

Tym razem mamy Speedmastera Omega x Swatch, który na pierwszy rzut oka jest po prostu zupełnie białą wersją Moonswatcha, a jednak jak w przypadku nowego, białego Speedmastera Professional, zmian jest więcej.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Żeby nie było mu nudno

W miejscu prawego górnego totalizatora chronografu znanego z poprzednich wersji Moonswatcha pojawiło się bowiem wskazanie fazy księżyca otoczone skalą miesiąca księżycowego, kończącą się liczbą 29 ½, bo tyle trwa cykl obiegu Księżyca wokół Ziemi. Fazę księżyca wskaże nam wylegujący się na księżycowej tarczy Snoopy, ale żeby nie było mu nudno, w tej misji towarzyszy mu Woodstock, żółty ptak z kreskówki, najlepszy przyjaciel Snoopy,ego.

Obrazek na dysku faz księżyca przypomina mi ten z tarczy Speedmastera Silver Snoopy z 2015 roku, gdzie Snoopy „leżał” na tarczy małego sekundnika  a wzdłuż skali tachometru znajdował się napis "WHAT COULD YOU DO IN 14 SECONDS?” (Co zdołasz zrobić w 14 sekund) nawiązującym do misji Apollo 13.

Czcionka użyta na skali umieszczonej wokół koła faz księżyca jest inna od tej, którą zobaczymy w subtarczach stopera i nawiązuje ona do komiksowej. W świetle dziennym na obracającym się dysku widzimy po prostu narysowane czarną kreską postaci na księżycowym dysku, ale jeśli zegarek znajdzie się w ultrafiolecie, tarcza Księżyca i niebo rozbłysną niebieską barwą, a na przecinającym okno mostku pojawi się napis „I CAN”T SLEEP WITHOUT THE NIGHT LIGHT” (nie zasnę bez lampki nocnej).

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Ten z kolei ukryty napis to kolejne podobieństwo do Speedmastera Silver Snoopy, gdzie w górnej części tarczy umieszczono napis „FAILURE IS NOT AN OPTION” (Porażka nie wchodzi w grę).

Z wprowadzeniem wskazania faz księżyca wiąże się „skrócenie” skali chronografu, teraz mierzy on czas tylko w zakresie 60 minut, ponieważ „zniknęła” jedna tarcza totalizatora stopera.

Kolejną drobną, ale moim zdaniem istotną zmianą, jest inny, bardziej „speedmasterowy” kształt długiej wskazówki sekundnika chronografu – „grot strzałki” jest teraz dalej od osi a bliżej końca wskazówki, dzięki czemu zegarek jeszcze bardziej przypomina oryginalnego Speedmastera.

Odcisk łapy Snoopy’ego

Na deklu znajduje się opis misji, tak samo jak w przypadku innych modeli Moonswatch, natomiast na pokrywie komory baterii mieszczono komiksowy rysunek księżyca z odciskiem łapy Snoopy’ego.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Parametry zegarka nie uległy zmianie: koperta wykonana z materiału Bioceramic ma 42 mm średnicy i 13,75 mm wysokości, a od ucha do ucha mierzy 47,30 mm, a więc są to wymiary niemal identyczne jak Speedmastera Professional.

Wypukłe szkło również zostało wykonane z materiału bioceramicznego i pokryte warstwą zabezpieczającą przed zarysowaniem, a pośrodku uważne oko dostrzeże wyrytą literę S, nawiązującą do logo Swatcha.

Tak samo, jak kultowe Speedmastery

Tak samo, jak kultowe Speedmastery, również MoonSwatch Mission to Moonphase nie ma datownika, i tak samo jak pierwowzór ma pierścień „dot over 90”. Wskazówki godzinowa, minutowa i sekundnika chronografu wypełnione są Super LumiNova™, również indeksy godzinowe zostały namalowane tą substancją i oczywiście indeks na 12 jest otoczony dwoma kropkami. Koronka została sygnowana logo kooperacji Omega x Swatch, a koperta zegarka jest wodoszczelna do 30 metrów.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Podobnie jak inne Moonswatch’e również Full Moon (nazywany tak z uwagi na jednolicie biały kolor stanowiący nawiązanie do Księżyca w pełni) wykorzystuje mechanizm kwarcowy ETA, tym razem z funkcją dodatkową wskazania faz księżyca. Producent nie podaje dokładnego kalibru zastosowanego mechanizmu.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase – dostępość i cena

Zegarki Moonswatch Mission to the Moonphase dostępne są od dziś, czyli 26 marca 2024 roku, w 4 salonach firmowych Swatch: w Krakowie przy ul. Floriańskiej oraz w trzech warszawskich galeriach handlowych: Westfield Arkadia, Westfield Mokotów i Złotych Tarasach.

Cena  Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase jest ustalona na 1 600 złotych, nieco więcej niż w przypadku modeli bez wskazania faz księżyca, które kosztują 1 383 złotych.

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase

W tym roku chyba przyjdzie nam też polubić białe Speedmastery.

Kibicujemy Snoopy’emu i NASA, bo od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu minęło już 51 lat. Być może Omega przygotowała już zegarki dla astronautów misji Artemis II.

Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Roamer Competence Skeleton IV. Dla ...
Roamer Competence Skeleton IV. Dla ...
25.03.2024
Nowy Vulcain Grand Prix. Dla lubiąc...
Nowy Vulcain Grand Prix. Dla lubiąc...
28.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco