• Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic

Duet zegarków w dwóch kolorach. Tissot PRX 35 mm Powermatic 80


W wielu językach na świecie funkcjonuje pewne stwierdzenie odwołujące się i zachęcające do dalszego działania bez zbędnej zwłoki. Po polsku brzmi ono “należy kuć żelazo póki gorące”, a szwajcarska marka Tissot  - jak widać po jej działaniach - doskonale zna to powiedzenie, gdy jeszcze w ubiegłym roku poszerzyła swój przebój – serię PRX - w dwóch nowych kolorach i pomniejszonym do 35 mm rozmiarze. Ale po kolei.

Model Tissot ze zintegrowaną bransoletą swój debiut miał w 1978 roku, w czasie trwania tzw. “złotej ery” zegarków z bransoletą stanowiącą całość wraz z kopertą zegarka. Od czasu wskrzeszenia tego modelu, a miało to miejsce w 2021 roku, Tissot PRX był przysłowiowym strzałem w  dziesiątkę, przyciągając nowych klientów. Model PRX nadal pozostaje niekwestionowanym sukcesem marki wywodzącej się ze szwajcarskiego Le Locle, a szeroki wybór dostępnych wersji kolorystycznych czy też mechanizmów w zasadzie wpisywał się w każdy gust oraz oczekiwania klientów. Opisywaliśmy wszystkie modele, które pojawiły się od 2021 roku, mieliśmy okazję recenzować Tissot PRX Chronograph Automatic, a w zeszłym roku opisywaliśmy też jedną z nowości z tej kolekcji – Tissot PRX Digital.

W 2023 do tej serii dołączyły też dwie nowe wersje kolorystyczne, których jeszcze nie prezentowaliśmy. Obie w rozmiarze koperty wynoszącej 35 mm średnicy (standardowa, pełnowymiarowa wersja zamknięta jest w obudowie o średnicy 40 mm), a także w ciekawej kolorystyce. Ale nic straconego – wracamy do nich teraz.

Zegarki w dwóch kolorach

Rozszerzenie kolekcji PRX bazowało na wprowadzeniu zegarków w dwóch nowych kolorach: pierwszego z lodowo niebieską tarczą, a drugi wariant ma wykończenie koperty przy użyciu powłoki PVD w kolorze żółtego złota, połączonego z cyferblatem o tej samej barwie.

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Obydwie wersje istniały przedtem, lecz jedynie we wspomnianym wcześniej rozmiarze koperty wynoszącym 40 mm i z mechanizmem kwarcowym.

Nieustanne, najczęściej pojawiające się prośby klientów, a raczej pasjonatów dotyczyły właśnie wprowadzenia tej “mniejszej” wersji w tych kolorach, lecz wyposażonych w mechaniczne serca. Marka Tissot słucha swoich fanów, a wyraźnym tego dowodem jest fakt, iż podjęła decyzję o wprowadzeniu do oferty takiego właśnie połączenia.

Tissot PRX Powermatic 80 pod względem wymiarów i użytych do produkcji materiałów oraz funkcjonalności jest taki sam, jak pozostałe zegarki wywodzące się z tej gamy. Zatem obudowy w nowych wersjach są również wykonane ze stali szlachetnej, tyle że mają 35 mm średnicy. Podobnie również jak w pozostałych modelach z serii PRX, tarczę chroni płaskie szkło szafirowe.

Na czym polega fenomen PRX’a?

Wydawać by się mogło, że na rynku, który jest dosyć dobrze zapełniony zegarkami innych firm w podobnym stylu, PRX będzie ”tylko” kolejnym projektem zegarka sportowego. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Szwajcarska marka wchodząc na rynek z modelem PRX zaprezentowała ponadczasowy, sportowy zegarek silnie inspirowany latami 70. XX wieku, a te opisywane wersje z 2023 w kolorze lodowego błękitu sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach. Złota opcja natomiast, poza uniwersalnym rozmiarem, swoją barwą i grą światłem, oddaje ducha tamtej minionej epoki, lecz w unowocześniony sposób.

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Wygląd tarczy i znajdujących się na niej detali od razu ukazują dbałość o szczegóły i wysoką jakość wykonania, co od wielu lat jest cechą charakterystyczną dla tego producenta. Cyferblat został ozdobiony wypukłym wzorem nawiązującym do tradycyjnej techniki giloszowania, a składa się on z małej wielkości równo ułożonych kwadratów. W zależności od kąta padania światła wzór ten ładnie odbija światło, uwypuklając go jeszcze bardziej.

Nakładane indeksy godzinowe, podobnie jak proste wskazówki “pałeczki”, zostały pokryte świecącą masą SuperLumiNova umożliwiając odczyt wskazania godziny w warunkach słabego oświetlenia. Spokojniejszy, nieco bardziej stonowany model z lodowo-niebieską tarczą ma polerowane wskazówki i znaczniki godzin, natomiast w wersji złotej elementy takie, jak wskazówki i indeksy godzinowe otrzymały wykończenie także w kolorze złota.

Marka Tissot zastosowała taki zabieg stylistyczny w celu jeszcze mocniejszego zaakcentowania tej wyrazistej, lubianej przez klientów barwy. Na powierzchni tarczy wycięto okienko datownika, znajdujące się ono standardowo na godz. 3 i - niezależnie od wersji kolorystycznej – ma białe tło.

Zintegrowana bransoleta i mechanizm Powermatic 80

Obie wersje modelu Tissot PRX 35 mm Powermatic 80 dostępne są ze - jakże charakterystyczną dla tej kolekcji - zintegrowaną bransoletą, która ma szczotkowane wykończenie, lecz jej krawędzie zostały wypolerowane, co komponuje się z polerowaną lunetą na górze. Rozmiar ogniw bransolety stopniowo się zmniejsza, dochodząc w stronę jej zapięcia, które jest typowym zapięciem motylkowym.

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Ten duet ma mechanizmem Powermatic 80, który jest sztandarowym werkiem stosowanym obecnie w zegarkach wchodzących w skład “The Swatch Group”. Jest on mocno zmodernizowanym, znanym ze swojej długowieczności mechanizmem ETA 2824, lecz dzięki zmniejszeniu częstotliwości pracy koła balansu do 21 600 (3Hz) zamiast 28 800 wahnięć na godzinę udało się osiągnąć rezerwę chodu na poziomie 80 godzin.

W celu lepszej odporności na negatywny wpływ pola magnetycznego zastosowano sprężynę włosową Nivachron, a elementy newralgiczne łożyskowane są na 23 kamieniach.

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80 - cena i dostępność

Wyceniona na 3 500 PLN wersja Tissot PRX 35 mm Powermatic 80 z lodowo-niebieską tarczą jest nieco tańsza w stosunku do wariantu w złotym kolorze, który kosztuje 4 000 PLN.

Tissot PRX 35 mm dołączył do grona czasomierzy ściśle nawiązujących do lat 70. XX wieku, lecz w połączeniu z wyrazistymi kolorami niewątpliwie jest kolejną odsłoną tzw. “hitu sprzedażowego”, doskonale wpasowując się w aktualnie panujące trendy na rynku. Oprócz dostępnych kolorów, rozmiar zegarka połączony ze sprawdzonym szwajcarskim mechanizmem sprawiają, że PRX będzie dobrym wyborem dla osób poszukujących zegarka mechanicznego w klasycznej formie. W wersji Ice-blue połączonej z nietuzinkową tarczą.

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Tissot PRX 35 mm Powermatic 80

Tym bardziej, że cena tych zegarków jest bardzo rozsądna.

Na sam koniec nasuwa się tylko jedno, zasadnicze pytanie - którą wersję kolorystyczną wybrać?

Szukasz informacji o nowościach marki Tissot i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Tissot.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Ball Engineer III Warsaw Uprise. Z ...
Ball Engineer III Warsaw Uprise. Z ...
11.01.2024
Davosa Newton Pilot Rally Chronogra...
Davosa Newton Pilot Rally Chronogra...
15.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco