Od 2005 roku aukcje Only Watch organizowane są w celu zebrania funduszy na badania nad chorobą Duchenne'a oraz innymi przypadłościami genetycznymi. Przez ten czas udało się organizatorom zebrać już ponad 100 milionów euro. Nie byłoby to możliwe bez gigantycznej hojności licytujących, ale również bez wyjątkowości licytowanych zegarków.
Tradycją jest, że zegarki przeznaczone na to wydarzenie powstają zawsze w pojedynczych egzemplarzach, a ich styliści i producenci mogą popuścić wodze fantazji.
Z każdą kolejną edycją unikalnych egzemplarzy zegarków jest coraz więcej. W tym, 2023 roku udział w licytacji biorą aż 62 firmy i ich zegarki , dlatego do poniższego zestawienia wybraliśmy tylko kilka z nich, a dokładnie siedem, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy.
Chopard – projekt poświęcony ekologii
Marka Chopard przygotowując wariację swojego modelu L.U.C 1860 zdecydował się na kolor cyferblatu nazwany Ice Green. Nazwa ta pochodzi od zieleni lodowców znajdujących się tylko na Antarktyce. Poza ich pięknem, kolor ten ma również symbolizować troskę o zmiany klimatu i alarmować, że lodowce roztapiają się.
Cały projekt tego zegarka jest poświęcony ekologii, ale robi to w dyskretny, nienachalny sposób; dla przykładu koperta wykonana została z materiału zwanego Lucent Steel, to stop w którym 80% komponentów powstało ze stali recyklingowej. Firma zdecydowała, że nawet stal jest w tych czasach dobrem luksusowym, którego nie możemy marnować.
Koperta zegarka mierzy 36.5 mm średnicy bez logowanej koronki, a jej grubość to 8.2 mm. Cyferblat z aplikacjami z białego złota i podłużnymi indeksami ma ręcznie giloszowaną wewnętrzną część pola, oraz komplikację sub-sekundy przy godzinie szóstej.
Całości wizerunku dopełniają wskazówki wykonane z białego złota.
Mechanizm pracujący w zegarku to L.U.C Calibre 96.40-L z automatycznym naciągiem (65 godzin rezerwy chodu), i rotorem wykonanym z 22-karatowego złota.
Mechanizm ma także certyfikat COSC. Jego pracę możemy oglądać przez przeszklony dekiel. Pasek dołączony do zegarka został wykonany ze skóry cielęcej w szarym kolorze z zieloną, wewnętrzna stroną. Jako dodatek, osoba wygrywająca aukcje zostanie zaproszona na oprowadzanie do fabryki Choparda i przyzakładowego muzeum marki.
Przewidywana cena L.U.C 1860 Only Watch Edition w przedziale 25.000 - 35.000 CHF
Moritz Grossmann – "drżenie" i wyzwanie
Technika Tremblage polega na ręcznym wykończeniu powierzchni przy użyciu szeregu rylców grawerskich. Narzędzia poruszają się po metalu drżącym ruchem, od którego pochodzi również nazwa z języka francuskiego „drżeniem”, oznaczająca również „drżeć” w języku angielskim. Wyzwanie polega na stworzeniu jednolitego wyglądu.
Efekt końcowy daje szorstką, nieco matową powierzchnię, która tłumi światło padające na tarczę specjalnego egzemplarza zegarka Tremblage Only Watch firmy Moritz Grossman. Sprawia to, że powierzchnia poddana „drżeniu” wygląda pięknie i niespotykanie.
Tarcza wykonana z niemieckiego srebra po wykonaniu temu zabiegu jest poddawana obróbce galwanicznej. Cała powierzchnia jest rodowana.
Wypukłe elementy tarczy – arabskie indeksy, logo producenta oraz napisy „Only Watch” zawarty w kole sub-sekundy i „Made in Germany” – są następnie precyzyjnie szczotkowane.
Logo producenta jest inne, niż to stosowane w „zwyczajnych” modelach tego producenta - jest ono stylizowane na oryginalne, pochodzące z XIX wieku.
Za ruch wskazówek odpowiada ręcznie nakręcany, manufakturowy mechanizm o oznaczeniu 100.1, do którego wykonania zastosowano szlachetne materiały. Widoczne są też liczne zdobienia, wśród których najbardziej w oczy rzuca się grawerowany mostek oraz podpis M. Grossmanna na charakterystycznej płytce. Po pełnym nakręceniu może on chodzić 42 godziny. Koperta mierzy 41 mm średnicy (bez koronki) i 11.35 mm wysokości.
Przewidywana cena Moritz Grossmann Tremblage Only Watch: 30.000 - 45.000 CHF
Andersen Genève – praca rąk
Ta firma wspiera to wydarzenie charytatywne od samego początku jego istnienia.
W tym roku Andersen Genève przekazała na jego potrzeby wariację zegarka pokazanego na 40-lecie marki, egzemplarz o nazwie Jumping Hours Only Watch 2023. Koperta zegarka wykonana została z platyny, a koronka umieszczona na godzinie trzeciej z różowego złota.
Bardzo ciekawym materiałem jest też jadeit; został on użyty do wyrobu tarczy.
Sam cyferblat jest jednolity i jednobarwny, pozbawiony został wszelkich ozdobników, czy nawet wskazówek, za wyjątkiem minutowej sub-tarczy i wyciętego okienka pokazującego za pomocą bardzo eleganckiej czcionki aktualną godzinę.
Dekiel został przeszklony w celu ukazania piękna mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny, o rezerwie chodu na poziomie 72 godzin. Rotor został wykonany z 18-karatowego różowego złota, a jego zdobienie zwane “grain d’orge” wykonano ręcznie. Na deklu znalazło się także miejsce dla napisu „Only Watch”, roku aukcji, a także numeru limitacji - 1/1.
Wymiary koperty zegarka to 38 mm średnicy bez koronki, oraz tylko 9.22 mm grubości.
Cała konstrukcja została złożona w fabryce za pomocą ludzkich rąk (co uprawiania do używania terminu manufaktura). Skórzany pasek dołączony do zegarka jest również szyty ręcznie, a jego zapięcie wykonano z platyny.
Przewidywana cena Andersen Genève Jumping Hours Only Watch 2023: 40.000 - 50.000 CHF
Channel – ubiór postaci ze zdjęcia
Podczas aukcji będzie można wejść w posiadanie pary zegarków Channel Mademoiselle J12 La Pausa Only Watch o ref: H9962 / H9963 wykonanych z ceramiki, z wizerunkiem słynnej projektantki mody na tarczy. Ręce postaci pełnią rolę ramion wskazówek i wyznaczają aktualny czas na dość wesoło ułożonych indeksach.
„Ubiór” postaci nawiązuje do zdjęcia Channel w jej francuskiej willi.
Luneta jest karbowana i pozbawiona ozdób.
Zegarki o nazwie Mademoiselle J12 LA PAUSA wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym z manufaktury Kenissi, której współwłaścicielem jest Channel. Dekiel przeszkolono, by ukazać wyrafinowane zdobienia.
Czasomierze zestawiono na zasadzie kontrastów: tak, by wzajemnie się uzupełniały.
Przewidywana cena Channel Mademoiselle J12 La Pausa Only Watch: 40.000 - 50.000 CHF
Atelier de Chronométrie - inspirowany konstrukcjami z lat 40. XX wieku
Hiszpania nie kojarzy nam się zwykle z przemysłem zegarmistrzowskim, a jednak to właśnie tam ulokowała się w 2014 roku firma, dzięki której na aukcji pojawił się następny model do licytacji. Atelier de Chronométrie, w skrócie AdC jest młodą marką, ale za sprawą charakterystycznego designu swoich produktów, odwołującego się do lat 40.,30., czy nawet 20. XX wieku, zdążyła już wyrobić sobie rozpoznawalność i renomę.
Zegarek przekazany na aukcję, o nazwie AdC30 Only Watch, jest również wyjątkowy z innego powodu - po raz pierwszy zastosowano w nim nowy mechanizm M284, inspirowany konstrukcjami z lat 40. XX wieku.
Inspiracje nie przeszkodziły jednakże w ręcznym zdobieniu poszczególnych elementów.
Po raz pierwszy także tarcza została ręcznie wykonana w stolicy Katalonii, a nie przez zewnętrznego dostawcę. Kopertę wykonano również ręcznie, a za surowiec do jej stworzenia posłużyło 18-karatowe, szare złoto.
Dwutonowy cyferblat „kanapkowy” ze złota o tej samej liczbie karatów i stalową zabarwioną na niebiesko wskazówką sub-sekundy dopełniają wykonane ze złota wskazówki godzinowa i minutowa, o charakterystycznym dla marki kształcie.
Arabskie indeksy występują tylko trzykrotnie: na godzinie dwunastej, trzeciej i dziewiątej.
Zegarek mierzy 37 mm średnicy bez koronki.
Przewidywana cena Atelier de Chronométrie AdC30 Only Watch: 50.00 - 70.000 CHF
F.P.Journe - zegarek sprawia frajdę tylko właścicielowi
Manufaktura F.P.Journe przedstawia na aukcji Only Watch 2023 egzemplarz wykonany w całości z Tantalu - rzadkiego materiału niereagującego z kwasami, którego nazwa wywodzi się z mitologii greckiej. W tym zegarku pochylono się nad bardzo interesującym zagadnieniem: jeśli zegarek nie wprawia noszącej osoby w fascynacje, to po co go nosić?
Z tego powodu cyferblat egzemplarza Chronomètre Furtif Bleu jest emaliowany bardzo ciemnym, niebieskim kolorem, a wskazówki są matowe i prawie czarne. Osobną kwestią są arabskie indeksy - są one laserowo wycinane i umieszczone w ten sposób, że podstawa każdej cyfry jest skierowana ku środkowi cyferblatu. Wszystkie te elementy sprawiają, że odczyt wskazań czasu możliwy jest tylko pod pewnym kątem padania światła, dzięki czemu zegarek sprawia frajdę tylko właścicielowi.
Dla przełamania dominujących spokojnych i poważnych kolorów, wskazówka sekundowa jest pomarańczowa. Bardzo ciekawie prezentują się również wskazania komplikacji konstrukcji mechanizmu: fazy księżyca oraz rezerwa chodu widoczne są tylko od strony mechanizmu.
A mechanizm to konstrukcja o oznaczeniu 1522, najnowsze dzieło firmy. Został wykonany w całości z 18-karatowego różowego złota. Energia do pracy gromadzona jest w sprężynie za pomocą automatycznego naciągu. Rezerwa chodu to 56 godzin. Zegarek ma zintegrowaną bransoletę wykonaną z tego samego materiału, co korpus koperty.
Firma François-Paul Journe zapewnia, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia jakiegoś elementu, jest w stanie zapewnić serwis i wymianę na taki sam element.
Zegarek ma 42 mm średnicy bez koronki i 9,5 mm wysokości koperty.
Przewidywana cena F.P.Journe Chronomètre Furtif Bleu: 200.000 - 400.000 CHF
Gérald Genta - okazja do świętowania jest podwójna
Nie wiem od czego zacząć; czy od bardzo nietypowego kształtu koperty zegarka, czy od równie niestandardowych indeksów na emaliowanej tarczy, a może od wizerunku najsłynniejszej myszki świata, zdradzając jednocześnie projektanta?
Miki „współpracuje” bowiem z Géraldem Gentą od lat 80. XX wieku.
Tym razem okazja do świętowania jest podwójna; 100 lat istnienia Disneya i 50 lat od czasu wypuszczenia w świat pierwszego zegarka sygnowanego własnym nazwiskiem.
I chociaż sam słynny artysta już dawno nie żyje, jego firma działa i nadal rozwija się, dokładając cegiełkę ku polepszeniu standardu życia chorym.
Sama postać z kultowej kreskówki odgrywa w tym zegarku ważną rolę przy wyznaczaniu czasu z minutowym repetytorem, a trzymany w drugiej ręce tort przypomina o dwóch ważnych rocznicach. Oktagonalna koperta Gérald Genta Only Watch 2023 wykonana została z białego złota i jest interpretacją kultowego projektu Genty.
Osadzono w niej bardzo zaawansowany technicznie manufakturowy mechanizm o oznaczeniu GG-001, składający się z 394 części. Jego rezerwa chodu to 80 godzin.
Gumowy pasek jest zwężany z szerokości 20 milimetrów do 18 milimetrów przy zapięciu wykonanym z platyny.
Przewidywana cena Gérald Genta Only Watch 2023 w przedziale 350.000 - 500.000 CHF
Każde euro spożytkowane w słusznym celu
Zaznaczam, że powyższe zestawienie zegarków jest moim subiektywnym wyborem: na aukcji pojawią się również inne, bardzo interesujące egzemplarze (wszystkie można poznać na stronie www.onlywatch.com). Część z nich pojawi w przyszłości lub pojawiła się już na łamach naszego portalu opisana w formie osobnych artykułów. Jak chociażby świetny zegarek rockandrollowy: Jaquet Droz The Rolling Stones Automaton - Only Watch 2023.
Miejmy nadzieję, że każdy z kilkudziesięciu przekazanych na tegoroczną aukcję zegarków sprzeda się za jeszcze wyższą cenę niż przewidywana, ponieważ każde euro wydane na dany egzemplarz wystawiony na Only Watch jest spożytkowane w słusznym celu.
03:00 20.09.2023Zegarki
Only Watch 2023 – przegląd 7 wybranych, unikatowych zegarków
Tagi:
nietypowe zegarkizegarki sportoweluksusowe zegarkizegarki automatycznezegarki męskie mechaniczneeleganckie zegarkizegarek mechanicznyzegarki szwajcarskiezegarki męskie klasycznezegarki męskie eleganckiezegarki niemieckiezłoty zegarek
Serce zegarka – Ronda R150 Mecano
Każda ze szwajcarskich firm zegarkowych, tak z grona tych "budżetowych", jak i wielu bardziej prestiżowych producentów, starają się oferować nam zegarki charakterystyczne ...
TOP 5 „alternatywnych” zegarków typu pilot
Na internetowej stronie magazynu Watch Time, każdego piątku w zakładce blog pojawiają się seria opracowań sygnowana wspólnym elementem tytułu - „Przyjazny piątek”. W edyc ...
Koperty zegarków z metali popularnych. Super TitaniumTM
W poprzednim opracowaniu na temat metali służących do produkcji kopert zegarkowych (Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna), jaki pojawił się ...
Pechowy zegarek Arnolda Schwarzeneggera. Historia pewnego Audemars Piguet (z happy endem)
W minionym tygodniu, niezależnie czy interesujecie się zegarkami czy nie, bardzo prawdopodobne, że słyszeliście historię pewnego zegarka. Zapewne już wiecie, że nawiązuję ...
Luminox Bear Grylls Mountain 3730. Zegarki dla miłośników górskich wędrówek
W październiku zadebiutował nowy model marki Luminox. Konkretnie to cała linia zegarków – trzy wersje standardowe oraz jedna limitowana. Firma ta, jak pewnie większość z ...
Seiko Astron GPS Solar. Nowa, futurystyczna luneta i planetarne tarcze
Firma Seiko to producent, który ma po pierwsze - bardzo szerokie portfolio produktowe, po drugie - słynie z tego, że jest w stanie wyprodukować każdy zegarek w całości, w ...
Luminox Navy Seal Foundation “Back To The Blue”. Zegarek do zadań specjalnych
Działania taktyczne realizowane przez Siły Zbrojne bardzo często objęte są całkowitą tajemnicą. Ich wymagający charakter oraz stopień trudności i presja czasu sprawiają, ...
A. Lange & Söhne Lange 1 w 4 odsłonach. Z okazji 30. rocznicy modelu Lange 1
Saksońska manufaktura A. Lange & Söhne wielokrotnie już gościła na łamach naszego portalu. Bez względu na to, jakich modeli zegarków dotyczyły prezentowane artykuły, za k ...
Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Aventurine. Każdy jest niepowtarzalny
W zegarmistrzostwie tourbillon to jeden wyższych poziomów w zakresie kompetencji technicznych danej firmy, to czasami także pokaz możliwości danej marki. A co do zegarków ...
Omega Seamaster Diver 300M. Nowe zegarki w dwóch wersjach i bez daty
Marka Omega właśnie wprowadziła do swojej oferty Seamastera 300M z czarną tarczą wykonaną z aluminium i bez datownika, którego zapowiedź widzieliśmy podczas Igrzysk Olimp ...
Pierwsza kolekcja spinek do mankietów marki Doxa
Szwajcarska firma zegarmistrzowska Doxa, znana ze swoich zegarków dla nurków, postanowiła wprowadzić na rynek swoją pierwszą linię akcesoriów. Inspiracją dla niej stała s ...
Video recenzja: Davosa Ternos Professional 68H Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Ternos Professional 68H Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...