Wśród antykwarycznych wyrobów zegarmistrzowskich – zegarków, w Polsce przeważają czasomierze marek, które produkowały większe ilości produktów (Omega), były z naszym rynkiem w sposób szczególny związane (H. Moser), lub wytwarzały wyroby dla Polaków dedykowane (Patek Philippe). Jak się jednak okazuje, można u nas znaleźć także ciekawy, antykwaryczny wyrób marki Chopard!
Firma Chopard jest doskonale rozpoznawalna, tak jako producent biżuterii, jak i zegarków i akcesoriów. Początki tej marki są jednak typowo zegarkowe, jako że jej założyciel - Louis Ulysse Chopard był zegarmistrzem i swoją zawodową działalnością obejmował zegarmistrzostwo. W ostatnich latach poprzez wprowadzenie do produkcji własnych mechanizmów, sygnowanych inicjałami założyciela marki – LUC, a w dalszym kroku uruchomienia dużej produkcji mechanizmów własnej konstrukcji w szwajcarskim Flevier, marka stała się istotnym „graczem” wśród zegarkowych manufaktur.
Prezentowany model zegarka firmy Chopard – LUC (wprawdzie bez oznaczenia logotypem tejże firmy na tarczy), kluczykowy, kieszonkowy, sygnowany inicjałami „LUC” na mechanizmie i kopercie, posiada numer, który jest wybity tylko na każdym z dwóch dekli koperty: 25327 oraz poniżej cyfra: 8. Na deklu zewnętrznym jest wybity także znak graficzny producenta z inicjałami LUC. Koperta zegarka jest wykonana ze srebra próby 800 – co jest potwierdzone odpowiednimi puncami.
Jest to oczywiście jeden ze starszych wyrobów tejże marki i pewnie jeden z nielicznych utrzymanych w tak doskonałym stanie technicznym. Umiłowanie luksusowych dodatków i jubilerskich elementów widać już nawet w tym zegarku – gdzie kamienie dekoracyjne zostały umieszczone także na każdej ze wskazówek.
Takich eksponatów antykwarycznych nie powstydzi się na pewno żaden z dzisiejszych dystrybutorów zegarków marki Chopard.
Ten konkretny egzemplarz, dzięki uprzejmości jednego z członków Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków można oglądać na wystawie salonu odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach.
Władysław Meller
P.S.
Antykwaryczny model zegarka Omega (Kościuszko) został opisany w poprzednim opracowaniu z tej grupy - Omega Tadeusz Kościuszko
0 Komentarzy
Średnia 0.00