International Watch Company (w skrócie IWC) robi zegarki dla różnego klienta i o różnym przeznaczeniu: od modeli eleganckich, poprzez egzemplarze z zaawansowanymi komplikacjami mechanizmu, reedycje, zegarki do nurkowania, czy zegarki pierwotnie przeznaczone dla pilotów. Marka z Schaffhausen jest znana również ze współpracy z licznymi ambasadorami; zarówno z całymi formacjami i markami, a także z poszczególnymi osobami.
Przykładem takiego partnerstwa jest Mercedes Benz i jego sportowy oddział AMG.
Samochody wyczynowe i sportowe
Mercedes-AMG to marka samochodów wyczynowych i sportowych należąca do Mercedes-Benz Cars z siedzibą w Affalterbach w Niemczech. Kierowani fascynacją sportami motorowymi Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher założyli tę firmę w 1967 roku.
Od 2005 roku Mercedes-AMG GmbH jest spółką zależną będącą w całości własnością Daimler AG, reprezentującą czołową pozycję sportową firmy z szeroką gamą modeli, począwszy od wyczynowych samochodów kompaktowych aż po prawdziwie sportowe samochody, takie jak rodzina AMG GT. W przeciwieństwie do produkcji na dużą skalę, silniki Mercedes-AMG montowane są w Affalterbach zgodnie z zasadą „Jeden człowiek, jeden silnik”. Firma AMG narodziła się na torze wyścigowym i do dziś dba o „osiągi jazdy” w każdym szczególe, co wyraża się również w zauważalnej, innowacyjnej doskonałości każdego pojazdu. AMG – te trzy litery oznaczają najwyższe osiągi motoryzacyjne, ekskluzywność, emocje, wydajność i niezwykle dynamiczną przyjemność z jazdy, a także ekskluzywne spotkania, punkty kontaktowe i współpracę z klientami na całym świecie.
AMG w dalszym ciągu wyznacza standardy i jako submarka, a firma Mercedes-Benz ma ambicje wzmacniać portfolio jej produktów jako marka luksusowa o wysokich osiągach. Obecnie AMG forsuje transformację firmy, stara się – jak to ujmuje - na nowo definować przyszłość wydajności jazdy, dzięki zelektryfikowanym układom napędowym.
Fabryczny zespół Mercedes-AMG
Najstarsza firma motoryzacyjna na świecie od lat z sukcesami staruje w wyścigach Formuły 1. Ich kierowcy; Lewis Hamilton i Curt Russel od kilku sezonów noszą na torach zegarki pochodzące z fabryki w Schaffhausen, a na ich lewych rękawicach można dostrzec grafiki z zegarkiem, umiejscowionym w ten sposób, by odzwierciedlać położenie prawdziwych egzemplarzy, których nie zakłada się wsiadając do bolidu.
Obaj panowie są kierowcami Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team, czyli fabrycznego zespołu Mercedes-AMG, który rywalizuje na szczycie sportów motorowych – Mistrzostwach Świata FIA Formula One™.
Formuła 1 to sport jak żaden inny. Łącząc pracę zespołową, najnowocześniejsze technologie i innowacje, doskonałe zarządzanie i wyjątkowe umiejętności za kierownicą, zespoły opracowują samochody wyścigowe zdolne konkurować z rywalami w wysokooktanowym środowisku, które obejmuje ponad 20 wyścigów na pięciu kontynentach w każdym sezonie. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście i zobaczyć „od kuchni” w 2019 roku podczas odwiedzin w fabryce bolidów F1 Toro Rosso, możecie zobaczyć naszą relację – wizyta w fabryce bolidów F1 z Edifice.
Wracając do naszych bohaterów - zespół Formuły 1 Mercedes-AMG PETRONAS, zlokalizowany w centrach technologicznych w Brackley i Brixworth w Wielkiej Brytanii, składa się z ponad 1000 zaangażowanych i zdeterminowanych osób, które projektują, rozwijają, produkują i ścigają się samochodami prowadzonymi przez siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona i Zwycięzca Grand Prix, George Russell.
Zespół, który zwyciężył w siedmiu kolejnych podwójnych Mistrzostwach Świata Kierowców i Konstruktorów w latach 2014–2020 i zapewnił sobie rekordowy, ósmy z rzędu sukces w Mistrzostwach Konstruktorów w 2021 r., stanowi jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w historii tego sportu. Od powrotu jako konstruktor w 2010 r. do końca sezonu 2022 fabryczny zespół Mercedes-AMG odniósł 116 zwycięstw, 264 razy stanął na podium, 128 pole position, 91 najszybszych okrążeń i 54 razy kończył wyścigi na 259 startów w wyścigach.
Przechodząc już do zegarków - najnowszym owocem współpracy prestiżowej marki IWC oraz Mercedes-AMG są dwa sportowe chronografy „Performance”, wykonane z zaawansowanych technicznie materiałów.
Wykonane na istniejącej już „platformie”
Podobnie, jak ma to miejsce w świecie samochodów, także nowe zegarki IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph powstały na istniejącej już „platformie” dostępnej dla wielu modeli IWC, obniżającą w ten sposób koszt produkcji i eliminując konieczność żmudnego procesu tworzenia czegoś od zera. Jest to częsta praktyka branżowa, pokazująca wyraźnie, że światy motoryzacji i zegarków mają ze sobą dużo wspólnego.
Bazą projektu IWC został znany już, mierzący 41 milimetrów średnicy (bez karbowanej koronki) model Pilot’s Chrono. Nowe zegarki mają więc takie same wymiary zewnętrzne: szerokość została wspomniana wyżej, a grubość koperty wynosi prawie 15 milimetrów, (by być dokładnym - 14.8 mm). Jak wynika z tych „suchych” danych są to zegarki dla osób o raczej masywniejszych nadgarstkach.
Niezależnie od naszego wyboru (o tym za chwilę) tarcza została utrzymana w ciemnych kolorach; przełamują ją tylko arabskie indeksy godzinowe oraz charakterystyczne wskazówki właściwe „pilotom”. Układ subtarcz chronografu na cyferblacie ma postać 12-6-9. Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem tego rozważania, ale jest to podyktowane rodzajem zastosowanego mechanizmu. Przy godzinie trzeciej umieszczono logo marki oraz komplikację kalendarza z podwójnym odczytem: dnia tygodnia, oraz dnia miesiąca.
O lotniczym rodowodzie przypomina także trójkąt z dwiema kropkami po bokach, umiejscowiony na godzinie dwunastej. Zarówno indeksy godzinowe, jak i drobna podziałka minutowa pokryte zostały substancją świecącą.
Luminova mieści się także na wszystkich wskazówkach.
Wersje AMG i AMG Petronas Formula 1
Jak wspominałem kilka zdań wcześniej, mamy do wyboru dwie wersje IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph: AMG i AMG Petronas Formula 1.
W zależności od wyboru będą się one delikatnie różnić wykończeniem, oraz diametralnie różnić w kwestii materiałów użytych przy produkcji. W modelu o krótszym oznaczeniu przy produkcji zastosowano tytan (grade 5). Wykonano z niego kopertę, przyciski odpowiadające za pracę chronografu oraz koronkę.
Drugą opcją jest matowy model wykonany z Ceratanium, czyli mieszanki tytanu z ceramiką o matowym wykończeniu. W tym przypadku cyferblat zostaje wzbogacony o niebiesko-zielone akcenty (w pewien sposób charakterystyczne już dla całego IWC).
Kolor ten pojawia się na obwódce tarczy, czcionce datownika, zakończeniu wskazówki sekundowej i jednej ze wskazówek umieszczonej na tarczce chronografu.
Niezależnie od naszych wyborów pewne elementy są wspólne dla obu zegarków: jednym z nich jest ceramiczny, czarny pierścień ze skalą tachometru w kolorze białym. Jest to element przypominający o wyścigowych konotacjach tego modelu.
Taki sam jest także manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu fabrycznym 69385. Rezerwa chodu wynosi 46 godzin po pełnym nakręceniu. Jego prace można oglądać przez przeszklony szafirowym szkiełkiem dekiel z logo AMG na środku. Szkoda, że nie zdecydowano się na umieszczenie tego logotypu na szkieletowym wahniku, całość byłaby wtedy dużo bardziej estetyczna i bardziej przemyślana i nie sprawiałaby wrażenia doklejonego „na siłę”.
Producent pozostawił nam także możliwość wyboru w kwestii mocowania na nadgarstku; możemy wybrać gumowy pasek ze standardową klamerką, bądź bransoletę wykonaną z materiału użytego przy produkcji koperty.
Oba zegarki są wodoszczelne do 100 metrów.
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
Cena?
W dużej mierze to, ile przyjdzie nam zapłacić uzależnione jest od naszych wyborów opisanych w tekście. Ceny IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph „startują” od około 50 000 złotych za tytanową wersję na gumowym pasku i kończą się w okolicach 100 000 złotych za wersję w całości (koperta + bransoleta) wykonany z Ceratinum.
10:35 10.01.2024Zegarki
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
Tagi:
luksusowe zegarkizegarki lotniczezegarki męskie mechanicznezegarek na prezentprestiżowe zegarkizegarek męski na paskuchronografzegarek męski na bransoleciezegarki sportowezegarek mechanicznyzegarek wodoszczelnyzegarki szwajcarskieczarny zegarekzegarki automatycznesrebrny zegarek
Eterna – najwyższa jakość produkcji zegarków
Tylko połączenie fachowej wiedzy, umiejętności tworzenia oraz zawodowego kunsztu – niezwykłych zdolności nabytych przez zespoły zegarmistrzów i rzemieślników wyszkolonych ...
Zenith Defy LAB. Czy to przełom w mechanicznym zegarmistrzostwie?
Premierę zegarka marki Zenith – model Defy LAB, dział promocji marki Zenith nazwał rewolucją w zegarmistrzostwie, równocześnie obwieszczając kres dominacji wychwytu szwaj ...
TISSOT – historia marki
Szwajcaria. Leżąca w sercu starego kontynentu. Kraj możliwości, słynący ze swojej neutralności i politycznej otwartości. Stolica zegarmistrzostwa. A przecież godność tę d ...
Omega Speedmaster Pilot. Sky is not the limit!
Firmy zwykle strzegą jak oka w głowie informacji dotyczących swoich nowych produktów, nie chcąc przedwcześnie ujawnić ich w obawie przed działaniami konkurencji. Nowe mod ...
Seiko 5 Sports Field GMT. Przystępny cenowo, użyteczny i uniwersalny
Seiko to marka, która ma rzesze fanów. Powszechna dostępność, dobra jakość wykonania, wyjątkowo szerokie portfolio modeli zegarków to główne zalety. Zegarki Seiko plasują ...
Certina DS-7 Chrono Auto. Kontynuacja „padlowej” linii zegarków Certina
Certina jest marką zegarmistrzowską, która zawsze kojarzyła się ze sportem. Kiedyś ze sportami motorowymi, dziś z rakietkowymi, dokładnie z padlem, którego Certina jest s ...
Rado Centrix Open Heart. Nowe damskie zegarki Jubilé i Super Jubilé
Szwajcarska marka Rado, jako firma zegarmistrzowska, ponadprzeciętnie dba o nadgarstki kobiet. Dba w tym sensie, że w ofercie marki jest naprawdę sporo modeli zegarków, o ...
Herbelin Cap Camarat w damskiej wersji. „A Pop of Pink”
Firma działająca pod nazwą Herbelin to niezależny wytwórca zegarków. Choć jej siedziba leży w Jurze, gdzie na terenie Szwajcarii swoje zegarki produkuje wielu znanych wyt ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00