International Watch Company (w skrócie IWC) robi zegarki dla różnego klienta i o różnym przeznaczeniu: od modeli eleganckich, poprzez egzemplarze z zaawansowanymi komplikacjami mechanizmu, reedycje, zegarki do nurkowania, czy zegarki pierwotnie przeznaczone dla pilotów. Marka z Schaffhausen jest znana również ze współpracy z licznymi ambasadorami; zarówno z całymi formacjami i markami, a także z poszczególnymi osobami.
Przykładem takiego partnerstwa jest Mercedes Benz i jego sportowy oddział AMG.
Samochody wyczynowe i sportowe
Mercedes-AMG to marka samochodów wyczynowych i sportowych należąca do Mercedes-Benz Cars z siedzibą w Affalterbach w Niemczech. Kierowani fascynacją sportami motorowymi Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher założyli tę firmę w 1967 roku.
Od 2005 roku Mercedes-AMG GmbH jest spółką zależną będącą w całości własnością Daimler AG, reprezentującą czołową pozycję sportową firmy z szeroką gamą modeli, począwszy od wyczynowych samochodów kompaktowych aż po prawdziwie sportowe samochody, takie jak rodzina AMG GT. W przeciwieństwie do produkcji na dużą skalę, silniki Mercedes-AMG montowane są w Affalterbach zgodnie z zasadą „Jeden człowiek, jeden silnik”. Firma AMG narodziła się na torze wyścigowym i do dziś dba o „osiągi jazdy” w każdym szczególe, co wyraża się również w zauważalnej, innowacyjnej doskonałości każdego pojazdu. AMG – te trzy litery oznaczają najwyższe osiągi motoryzacyjne, ekskluzywność, emocje, wydajność i niezwykle dynamiczną przyjemność z jazdy, a także ekskluzywne spotkania, punkty kontaktowe i współpracę z klientami na całym świecie.
AMG w dalszym ciągu wyznacza standardy i jako submarka, a firma Mercedes-Benz ma ambicje wzmacniać portfolio jej produktów jako marka luksusowa o wysokich osiągach. Obecnie AMG forsuje transformację firmy, stara się – jak to ujmuje - na nowo definować przyszłość wydajności jazdy, dzięki zelektryfikowanym układom napędowym.
Fabryczny zespół Mercedes-AMG
Najstarsza firma motoryzacyjna na świecie od lat z sukcesami staruje w wyścigach Formuły 1. Ich kierowcy; Lewis Hamilton i Curt Russel od kilku sezonów noszą na torach zegarki pochodzące z fabryki w Schaffhausen, a na ich lewych rękawicach można dostrzec grafiki z zegarkiem, umiejscowionym w ten sposób, by odzwierciedlać położenie prawdziwych egzemplarzy, których nie zakłada się wsiadając do bolidu.
Obaj panowie są kierowcami Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team, czyli fabrycznego zespołu Mercedes-AMG, który rywalizuje na szczycie sportów motorowych – Mistrzostwach Świata FIA Formula One™.
Formuła 1 to sport jak żaden inny. Łącząc pracę zespołową, najnowocześniejsze technologie i innowacje, doskonałe zarządzanie i wyjątkowe umiejętności za kierownicą, zespoły opracowują samochody wyścigowe zdolne konkurować z rywalami w wysokooktanowym środowisku, które obejmuje ponad 20 wyścigów na pięciu kontynentach w każdym sezonie. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście i zobaczyć „od kuchni” w 2019 roku podczas odwiedzin w fabryce bolidów F1 Toro Rosso, możecie zobaczyć naszą relację – wizyta w fabryce bolidów F1 z Edifice.
Wracając do naszych bohaterów - zespół Formuły 1 Mercedes-AMG PETRONAS, zlokalizowany w centrach technologicznych w Brackley i Brixworth w Wielkiej Brytanii, składa się z ponad 1000 zaangażowanych i zdeterminowanych osób, które projektują, rozwijają, produkują i ścigają się samochodami prowadzonymi przez siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona i Zwycięzca Grand Prix, George Russell.
Zespół, który zwyciężył w siedmiu kolejnych podwójnych Mistrzostwach Świata Kierowców i Konstruktorów w latach 2014–2020 i zapewnił sobie rekordowy, ósmy z rzędu sukces w Mistrzostwach Konstruktorów w 2021 r., stanowi jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w historii tego sportu. Od powrotu jako konstruktor w 2010 r. do końca sezonu 2022 fabryczny zespół Mercedes-AMG odniósł 116 zwycięstw, 264 razy stanął na podium, 128 pole position, 91 najszybszych okrążeń i 54 razy kończył wyścigi na 259 startów w wyścigach.
Przechodząc już do zegarków - najnowszym owocem współpracy prestiżowej marki IWC oraz Mercedes-AMG są dwa sportowe chronografy „Performance”, wykonane z zaawansowanych technicznie materiałów.
Wykonane na istniejącej już „platformie”
Podobnie, jak ma to miejsce w świecie samochodów, także nowe zegarki IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph powstały na istniejącej już „platformie” dostępnej dla wielu modeli IWC, obniżającą w ten sposób koszt produkcji i eliminując konieczność żmudnego procesu tworzenia czegoś od zera. Jest to częsta praktyka branżowa, pokazująca wyraźnie, że światy motoryzacji i zegarków mają ze sobą dużo wspólnego.
Bazą projektu IWC został znany już, mierzący 41 milimetrów średnicy (bez karbowanej koronki) model Pilot’s Chrono. Nowe zegarki mają więc takie same wymiary zewnętrzne: szerokość została wspomniana wyżej, a grubość koperty wynosi prawie 15 milimetrów, (by być dokładnym - 14.8 mm). Jak wynika z tych „suchych” danych są to zegarki dla osób o raczej masywniejszych nadgarstkach.
Niezależnie od naszego wyboru (o tym za chwilę) tarcza została utrzymana w ciemnych kolorach; przełamują ją tylko arabskie indeksy godzinowe oraz charakterystyczne wskazówki właściwe „pilotom”. Układ subtarcz chronografu na cyferblacie ma postać 12-6-9. Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem tego rozważania, ale jest to podyktowane rodzajem zastosowanego mechanizmu. Przy godzinie trzeciej umieszczono logo marki oraz komplikację kalendarza z podwójnym odczytem: dnia tygodnia, oraz dnia miesiąca.
O lotniczym rodowodzie przypomina także trójkąt z dwiema kropkami po bokach, umiejscowiony na godzinie dwunastej. Zarówno indeksy godzinowe, jak i drobna podziałka minutowa pokryte zostały substancją świecącą.
Luminova mieści się także na wszystkich wskazówkach.
Wersje AMG i AMG Petronas Formula 1
Jak wspominałem kilka zdań wcześniej, mamy do wyboru dwie wersje IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph: AMG i AMG Petronas Formula 1.
W zależności od wyboru będą się one delikatnie różnić wykończeniem, oraz diametralnie różnić w kwestii materiałów użytych przy produkcji. W modelu o krótszym oznaczeniu przy produkcji zastosowano tytan (grade 5). Wykonano z niego kopertę, przyciski odpowiadające za pracę chronografu oraz koronkę.
Drugą opcją jest matowy model wykonany z Ceratanium, czyli mieszanki tytanu z ceramiką o matowym wykończeniu. W tym przypadku cyferblat zostaje wzbogacony o niebiesko-zielone akcenty (w pewien sposób charakterystyczne już dla całego IWC).
Kolor ten pojawia się na obwódce tarczy, czcionce datownika, zakończeniu wskazówki sekundowej i jednej ze wskazówek umieszczonej na tarczce chronografu.
Niezależnie od naszych wyborów pewne elementy są wspólne dla obu zegarków: jednym z nich jest ceramiczny, czarny pierścień ze skalą tachometru w kolorze białym. Jest to element przypominający o wyścigowych konotacjach tego modelu.
Taki sam jest także manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu fabrycznym 69385. Rezerwa chodu wynosi 46 godzin po pełnym nakręceniu. Jego prace można oglądać przez przeszklony szafirowym szkiełkiem dekiel z logo AMG na środku. Szkoda, że nie zdecydowano się na umieszczenie tego logotypu na szkieletowym wahniku, całość byłaby wtedy dużo bardziej estetyczna i bardziej przemyślana i nie sprawiałaby wrażenia doklejonego „na siłę”.
Producent pozostawił nam także możliwość wyboru w kwestii mocowania na nadgarstku; możemy wybrać gumowy pasek ze standardową klamerką, bądź bransoletę wykonaną z materiału użytego przy produkcji koperty.
Oba zegarki są wodoszczelne do 100 metrów.
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
Cena?
W dużej mierze to, ile przyjdzie nam zapłacić uzależnione jest od naszych wyborów opisanych w tekście. Ceny IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph „startują” od około 50 000 złotych za tytanową wersję na gumowym pasku i kończą się w okolicach 100 000 złotych za wersję w całości (koperta + bransoleta) wykonany z Ceratinum.
10:35 10.01.2024Zegarki
IWC Pilot’s Watch Performance Chronograph AMG i AMG Petronas Formula 1
Tagi:
chronografzegarek męski na bransoleciezegarki sportowezegarek męski na paskuzegarki szwajcarskieprestiżowe zegarkizegarki lotniczezegarek mechanicznyczarny zegarekluksusowe zegarkisrebrny zegarekzegarki automatycznezegarki męskie mechanicznezegarek na prezentzegarek wodoszczelny
REKLAMA
Zegarkowe święto w dniu 1 marca
Użytkownicy zegarków mechanicznych, a także elektronicznych z mechanicznym, analogowym wskaźnikiem (wskazówkami) które posiadają wskazania dnia miesiąca, są przyzwyczajen ...
Przemijający świat rzemiosła. Książka
W 2016 r. przypadał jubileusz 500-lecia działalności Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Z tej okazji wydana została książka a ...
Tajemnica sekundnika. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse
Dla wyróżnienia się zegarkiem, ich miłośnicy, oraz inne osoby zwracające uwagę na dekorację swojego nadgarstka, poszukują coraz to bardziej wyrafinowanych modeli czasomie ...
Nowy Citizen Attesa Power of Neptun. W oczekiwaniu na podbój kosmosu
35 lat temu, w roku 1987, marka Citizen wprowadziła na rynek model Attesa – kwarcowy, ascetyczny zegarek z „czystą” tarczą oraz tytanową kopertą i bransoletą. Citizen roz ...
Premiera: PRIM Wratislavia Edycja Limitowana – relacja z prezentacji zegarka
Wrocław to jedno z najstarszych i zarazem obecnie trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Wrocław ma bardzo, mówiąc kolokwialnie, pokręconą historię, powiązaną z Polską ...
Vostok Europe Systema Periodicum. Sześć zegarków, 6 pierwiastków chemicznych
Kiedy piszemy o zegarkach litewskiej marki Vostok Europe jestem przekonany, że nasi czytelnicy – tak jak ja również - przed oczami mają bardzo wyraziste, zazwyczaj duże z ...
Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae
Świat ultra luksusowych zegarków w przeważającej części opiera się na klasycznych modelach, często bardzo złożonych w aspekcie technicznym i wyposażonych w szereg skompli ...
Yema Superman Slim CMM.20. Superman się odchudza
Francuska manufaktura, która w ubiegłym roku wprowadziła swój pierwszy zegarek z tourbillonem, o czym pisaliśmy na naszym portalu tu: Yema Yachtingraf Tourbillon Mareogra ...
Dlaczego w wielu zegarkach indeks IV prezentowany jest jako IIII?
Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Co jest – mówiąc kolokwialnie - „nie tak” z tym zegarkiem? Zgadza się. Chodzi o sposób pisania rzymskiej czwórki. Rzeczywiście większość fir ...
Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...
Ball The Normandy Series. Zegarki z okazji 80. rocznicy bitwy o Normandię
Lądowanie w Normandii to moment, w którym rozpoczęto realizację decyzji o otwarciu drugiego frontu podczas II Wojny Światowej. Stał się on czynnikiem zgubnym dla okupując ...
Parmigiani Fleurier Tonda PF Automatic 36 mm. Bogaty minimalizm w 3 wersjach
Elitarne zegarmistrzostwo oferowane przez Parmigiani Fleurier pokazało w tym roku nowe trio unikalnych zegarków przygotowanych z myślą o kobietach (choć wersja stalowo-zł ...