Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich popisowych dzieł, zaś skład sędziowski miał w wielu przypadkach tzw. “ciężki orzech do zgryzienia”, gdyż poziom był naprawdę wysoki.
Tegoroczna gala obfitowała w szeroki przekrój zegarków mechanicznych i tak naprawdę każdy z nich zasługuje na najwyższe podium, lecz niestety zwycięzca w danej kategorii może być tylko jeden. Gala i 24. edycja GPHG zgromadziły w Genewie przedstawicieli luksusowego świata zegarków oraz liczne grono osób mogących oglądać ją na żywo, a ogłoszenie laureatów było mocno przez wszystkich wyczekiwane.
Aby uczcić zwycięzców tegorocznej gali, przyjrzyjmy się kilku wybranym zegarkom w najważniejszych kategoriach. Oczywiście najważniejszą z nich jest ta Aiguille d’Or, w której kunszt skomplikowanych zegarków przedstawiony jest w spektakularnym wydaniu. Ale na GPHG przyznawana jest również nagroda w kategorii specjalnej (Special Jury Prize), która w tym roku powędrowała do Jean-Pierre Hagmann’a za całokształt jego twórczości.
Kategoria “Aiguille d’Or”
Zwycięzca: IWC Schaffhausen Portugieser Eternal Calendar.
Marka IWC w tym roku może pochwalić się zwycięstwem w najbardziej prestiżowej kategorii. “Aiguille d’Or”, którą w ubiegłym roku wygrał zegarek od manufaktury Audemars Piguet.
Lecz w 2024 roku nagroda należy do innego arcydzieła, łączącego w sobie piękno i innowacyjność. Wyłoniony spośród pozostałych zegarków w tej kategorii model Portugieser Eternal Calendar od manufaktury z Schaffhausen prezentuje ciekawy zestaw wskazań.
Zaczynając od faktu, że IWC stworzyło czasomierz z wiecznym kalendarzem obliczającym rok przestępny, aż do 3999 roku! Tym samym przesunięta została ustanowiona granica dla zegarków mechanicznych.
Kolejną funkcją tego modelu jest wskaźnik faz Księżyca o nazwie “Double Moon”, wymagający korekty dopiero po… 45 milionach lat! Koperta o średnicy 44,4 mm wykonana z platyny skrywa w sobie pracujący mechanizm, noszący oznaczenie “Cal. 52640” zapewniający 168 godz. rezerwy chodu. Tak więc zrozumiałym jest fakt, że jury zdecydowało się przyznać tę nagrodę właśnie dla manufaktury z Schaffhausen.
Ten wyjątkowy model zdobył także rekord Guinnessa. Zegarek ma nr ref.: IW505701, a wyceniono go na kwotę 150 000 CHF. Opisywaliśmy go niedawno szczegółowo tu: zegarek z rekordem Guinnessa. IWC Portugieser Eternal Calendar.
Kategoria “Ladies Watch”
Zwycięzca: Van Cleef & Arpels, Lady Jour Nuit
Nagroda w kategorii “zegarka dla kobiet” została przyznana dla modelu łączącego kunszt jubilerstwa i zegarmistrzostwa. Na tarczy zegarka Van Cleef & Arpels, Lady Jour Nuit widoczny jest wizerunek Księżyca wykonany z diamentów, oraz Słońce wygrawerowane w złocie, które wędrują po tarczy niczym po nieboskłonie.
Pełny obrót trwa 24 godziny, prezentując w spektakularny sposób zmieniające się pory dnia i nocy. Detale tego zegarka, które z pewnością zostaną docenione przez kobiety, to m. in: piękny granatowy pasek typu “aligator” komponujący się z zestawem diamentów, które posłużyły do ozdobienia 33-milimetrowej koperty.
Model Van Cleef & Arpels, Lady Jour Nuit wyceniono na 86 500 CHF.
Kategoria: “Iconic Watch”
Zwycięzca: Piaget Polo 79
Goszczący na łamach naszego portalu Piaget, w tym roku zdeklasował całą konkurencję w kategori “Iconic Watch”, która była niezwykle silna.
O miano w tej kategorii ubiegało się również: IWC, Hublot, Breitling, Louis Vuitton i Urwerk. Lecz skład jury skłonił się ku modelowi inspirowanemu poprzednimi dekadami, który swoim szykiem fascynuje od wielu lat.
Najnowsze wcielenie Piaget Polo 79 wykonane jest ze złota o wadze prawie 200 gram i ma kopertę o średnicy 38 mm. Zegarek ma mechanizm “Cal 1200P1” z mikrorotorem, zapewniając rezerwę chodu do 44 godzin.
Ten wyjątkowy model został szczegółowo zaprezentowany przez nas już jakiś czas temu. Zainteresowane osoby pragnące zagłębić się w jego historię odsyłamy do lektury tu: Piaget Polo 79. Szyk i przepych ujęte w sportowo-eleganckim zegarku.
Piaget Polo 79 (nr ref: PGG0A49150) kosztuje 68 500 CHF.
Kategoria: “Tourbillon”
Zwycięzca: Daniel Roth - Tourbillon Souscription.
Osobiście najbardziej wyczekiwana przeze mnie kategoria w tym roku zawierała naprawdę wyjątkowe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej. Kunszt prezentowany przez manufaktury nominowane w tej kategorii oraz ich złożoność pokazał, że dla klientów zegarek z tourbillonem wnosi swoistą magię uchwyconą w obrotowej klatce z balansem i wychwytem.
Niezwykle dopracowany projekt zegarka od Daniela Rotha, zawarty został w kopercie mierzącej 35,5 mm x 38,6 mm wykonanej ze złota. Nawiązująca do zegarka sprzed 36 lat obudowa w kształcie elipsy jest wysoka na zaledwie 9,2 mm, zachowując idealne proporcje.
W tym wydaniu uszy zostały nieco bardziej zakrzywione ku dołowi sprawiając, że zegarek ten jeszcze lepiej leży na nadgarstku. Zastosowano w nim mechanizm DR001 z naciągiem manualnym, pracujący z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę, z rezerwą chodu na poziomie 80 godz.
Limitowany do 20 egzemplarzy zegarek pokazuje, że niezależne zegarmistrzostwo zaprezentowane przez manufakturę jest bardzo pożądane i cenione.
Model Daniel Roth Tourbillon Souscription, nr ref: DAAE01A1 kosztuje 140 000 CHF.
Kategoria “Chronograph”
Zwycięzca: Chronograph Monopoussoir Sylvain Pinaud x Massena Lab
Kategoria zegarków ze stoperem została wygrana przez czasomierz będący owocem wspólnej wizji Williama Massena z Massena LAB i zegarmistrza Sylvain Pinaud’a reprezentujących niezależne zegarmistrzostwo.
Wielokrotny zdobywca licznych nagród, członek AHCI, W. Massena, w roku 2024 pokazał awangardowy zegarek ze stoperem typu „Monopusher”, odpowiadający za uruchamianie, zatrzymywanie oraz zerowanie stopera jednym przyciskiem.
Koperta mierząca 42 mm średnicy została wykonana z tytanu, a szkieletowana tarcza prezentuje elementy pracującego wewnątrz mechanizmu. Limitowany do 10 egzemplarzy czasomierz ma mechanizm z naciągiem manualnym zapewniającym rezerwę chodu na poziomie 45 godzin. Zdobywca nagrody w swojej kategorii jest dostarczany z paskiem wykonanym ze skóry aligatora wykonanym przez Jean’a Rousseau Paris.
Wspomniałem wcześniej o limitowanej liczbie tego czasomierza, otóż producent zapowiedział, że jedynie 3 zegarki rocznie trafią do swoich nabywców.
Zegarek ten nosi oznaczenie referencyjne SP-ML i kosztuje 130 000 CHF.
Kategoria “Challenge”
Zwycięzca: Otsuka Lotec No. 6
Kategoria Challange w tym roku zaprezentowała się niezwykle ciekawie.
Limit cenowy do 3.000 CHF wydobywa od producentów pomysły na naprawdę fajne zegarki mechaniczne na tym pułapie. Otsuka Lotec No.6 jest przedstawicielem japońskiej szkoły projektowania od niezależnego zegarmistrza Jiro Katayama.
Bardzo niecodzienny wygląd tego zegarka inspirowany został jednym z instrumentów mierniczych. Okrągła koperta mierząca 42,6 mm średnicy zawiera częściowo zakrytą tarczę, z dwiema skalami służącymi za wskazanie aktualnego czasu.
Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny zapewnia czas pracy na ok. 40 godzin. Ten niecodzienny zegarek z tarczą tworzącą kształt japońskiego wachlarza mocno wyróżnia się na tle pozostałych prezentowanych zegarków nie tylko w kategorii “Challenge”.
Cena zegarka Otsuka Lotec No. 6 o nr ref. P06 to 2 260 CHF.
Kategoria “Petite Aigullie”
Zwycięzca: Kudoke 3 Salomon
Stefan Kudoke i jego wyjątkowe zegarki, wynoszące stopień skomplikowania na zupełnie inny pułap, łączą w sobie elementy tradycyjnego zegarmistrzostwa i awangardy. Cenione wśród kolekcjonerów dzieła od Kudoke regularnie zdobywają różne nagrody i cieszą się uznaniem jury.
Stalowa, polerowana obudowa Kudoke 3 Salomon o średnicy 39 mm, z tradycyjnie umieszczoną na godz. 3 koronką, prezentuje tarczę w zupełnie innym stylu.
W zegarku tym trójramienna wskazówka porusza się między dwoma poziomami tarczy. Jej ramiona mają różną długość, więc gdy jedno z nich zbliża się do końca skali godzinowej, drugie krótsze ramię pojawia się na jej początku, zaś minuty pokazywane są przez wskazówkę zakończoną symbolem nieskończoności.
Taki odczyt z pewnością wymaga pewnego przyzwyczajenia się od użytkownika i pomijając aspekty funkcjonalności, jest to bardzo oryginalny i dopracowany zegarek.
Zegarek Kudoke 3 Salomon kosztuje 9 905 CHF.
Kategoria: “Chronometry Prize”
Zwycięzca: Bernhard Lederer, 3 Times Certified Observatory Chronometer
Dzieło niezależnego zegarmistrza, Bernharda Lederera, po raz kolejny wywołało podziw wśród znawców, zaś jury doceniło ten potrójnie certyfikowany chronometr nagrodą w tej kategorii. Zegarek ten ma wyjątkowy mechanizm, który regulowany jest przez super dokładny wychwyt inspirowany rozwiązaniami technicznymi znanymi od Breguet.
Co ciekawe, czasomierz został poddany rygorystycznym testom w trzech niezależnych ośrodkach badawczych: Besançon we Francji, Glashütte w Niemczech i Observatoire Chronométrique w Genewie w Szwajcarii. Ten dosyć sporych rozmiarów model z kopertą mierzącą 44 mm średnicy skrywa wewnątrz wyjątkowy mechanizm z niespotykanymi rozwiązaniami technicznymi. Aby dokładnie wytłumaczyć z jakiego typu zegarkiem mamy do czynienia, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jego aspektami.
Pokrótce: upływ 10 sekundowych odcinków czasu wskazuje specjalna wskazówka. Jej ruch jest pokazywany na skali podzielonej na 6 interwałów, z których każdy reprezentuje 10 sekund, a jego kulminacją jest 60 sekund, czyli pełna minuta.
Ponadto potrójna certyfikacja manufakturowego mechanizmu ma odniesienie na subtarczy ulokowanej pomiędzy godzinami 6. i 9., na której wygrawerowane zostały współrzędne geograficzne trzech obserwatoriów widoczne na osobnych pierścieniach.
Zegarek o referencji 9012-COC został wyceniony na kwotę 158 000 CHF.
Kategoria “Sport Watch”
Zwycięzca: Ming 37.09 Bluefin
Marka Ming nie zwalnia tempa, zdobywając kolejne nagrody.
GPHG w tym roku wyróżniło jej model w kategorii “zegarka sportowego”, który rywalizował m.in z: IWC, Zenith czy ubiegłorocznym zwycięzcą tej kategorii, marką Tudor.
Ming 37.09 jest zegarkiem przeznaczonym do nurkowania o imponującym stopniu wodoszczelności wynoszącym 600 m.
Całkowicie przeprojektowana i przebudowana koperta tego modelu została drobiazgowo wykończona polerowaniem oraz szczotkowaniem. Zegarek ten pokazuje, że minimalizm nadal jest poszukiwany i nie stanowi przeszkody dla jego walorów użytkowych.
Interesującemu zabiegowi poddano wskazówki, które pokryto różnymi odmianami masy świecącej Super-LumiNova X1 przy użyciu wielowarstwowego procesu nakładania. Zapewniając doskonałą czytelność, Ming 37.09 jest jedną z najciekawszych propozycji obecnie na rynku, która mocno odstaje od modeli typu diver, do których już przywykliśmy.
Sportowy Ming 37.09 Bluefin, o nr ref: 3709B, kosztuje 4 950 CHF.
Podsumowując
Gala GPHG 2024, jak co roku, przyniosła sporo zaskoczeń.
Lecz niezmiennie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz śledzona była przez zegarkomaniaków z całego świata. Przed nami będą kolejne wydarzenia z branży zegarkowej, jednak przyszłoroczna edycja GPHG będzie przez wielu mocno wyczekiwana.
Aby sprawdzić pełną listę kategorii wraz z zegarkami konkurującymi w poszczególnej z nich warto zajrzeć na oficjalną stronę GPHG.
Polecamy zapoznać się także z wyjątkowymi zegarkami, które zostały nagrodzone w 2023 roku: GPHG 2023 – prezentacja nagrodzonych zegarków.
11:58 06.12.2024Zegarki
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Tagi:

Katalog Wyrobów Fabryki Edwarda Eppnera w Srebrnej Górze
W wielu miejscach dzisiejszej Polski znajdziemy zegary wieżowe sygnowane nazwiskiem Eppner. Jako, że wyroby te były produkowane we Wleniu, a potem w Srebrnej Górze na Dol ...

Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...

Misja Apollo 13 i zegarki Omega - 14 sekund między sukcesem a porażką
Firma Omega tworząc model Speeedmaster chciała nawiązać do motoryzacji, a przede wszystkim do sportów motorowych. W tamtym czasie, 63 lata temu, wpisywało się to w rodząc ...

Zegarki i Pasja X Czasoholicy - „Zegarki przez pokolenia”
Czy pamiętasz, jakie zegarki nosili twoi dziadkowie? A zegarki, które dziś noszą twoi rodzice - czy byłyby dla ciebie szczytem marzeń i chętnie nosiłbyś/nosiłabyś taki mo ...

Zegarek Orient „Mako” obchodzi 20-lecie. Historia kultowego modelu japońskiej marki
Model zegarka marki Orient, potocznie nazywany "Mako", bo tak go ochrzcili fani, nie jest zegarkiem który może zachwycić jakimiś wysublimowanymi rozwiązaniami technicznym ...

Gala Mistrzów Sportu 2025 – nominacje, emocje i zegarki zwyciężczyń
W dniu 4 stycznia 2025 roku odbyła się jubileuszowa, 90. Gala Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Bal Mistrzów Sportu to tradycyjne wydarzenie, które jest niewątpliwie formą ...

Czapek & Cie Place Vendôme Complicité Stardust Cobalt. Mechaniczna symfonia!
Debiutujący zaledwie rok temu podczas Geneva Watch Days 2023, zegarek Czapek Place Vendôme Complicité był zaskoczeniem ze względu na swój poziom złożoności i wykonanie. B ...

Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00