• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard

Motoryzacyjne trio. Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon


Breitling, ikoniczna marka posiadająca ugruntowaną pozycję na międzynarodowym rynku, w swoim dorobku ma wiele modeli zegarków określanych jako “przełomowe” czy też “kultowe”. Każdy zegarkomaniak doskonale wie, że ten producent jest jedną z tych firm, których czasomierze do dziś noszone są przez pilotów, chociaż obecnie nie spełniają już tak ważnej roli, jaka pierwotnie była od nich wymagana. Georges Kern, obejmujący od 2017 roku stanowisko dyrektora generalnego (CEO) firmy Breitling, sukcesywnie rozwija linie modelowe wchodzące w skład portfolio tej marki, sięgając do kart jej bogatej historii.

O ostatnim przedsięwzięciu, jakie Pan Kern podjął w stosunku do reaktywacji kultowej marki Universal – Geneve, możecie przeczytać w artykule na portalu (Ikona zegarmistrzostwa powraca). Decyzja ta “zelektryzowała” całą branżę i ku uciesze miłośników marki Universal już wkrótce przekonamy się o efektach tej decyzji. Wracając natomiast do samej marki z uskrzydloną literą “B” w swoim logo, warto wspomnieć o ważnej roli, jaką ona odegrała w zakresie budowania super dokładnych zegarków ze stoperem. Z tego względu pragniemy przybliżyć Wam ostatnią nowość, zaprezentowaną całkiem niedawno, bo pod koniec roku 2023 i to, aż w trzech różnych wariantach. Model ten z wielu względów stanowi kontynuację tego, co Breitling na przestrzeni lat doprowadził do prawdziwej perfekcji. Zaprezentowane trio czasomierzy zajmuje specjalne miejsce w ofercie marki, czerpiąc z dobrze znanego designu i złożoności, do jakiej już wielokrotnie przyzwyczaił nas ten szwajcarski producent.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Od momentu wprowadzenia w połowie 2021 roku kolekcji Breitling “Top Time”, ta rodzina zegarków jest szczególnie chętnie wybierana przez liczną rzeszę klientów. Odwołująca się do amerykańskich samochodów wszech czasów gama czasomierzy odnosi się do: Kultowego Forda Mustanga, nieokiełznanego Chevroleta Corvette i narowistej Shelby Cobra. Nowości pokazane od Breitling’a są nietypowe z pewnego względu. Jest nim połączenie skomplikowanego mechanizmu z tourbillonem z funkcją stopera.

Szczegóły takiego zestawienia omówimy w dalszej części artykułu.

Inspiracja do powstania tej serii zegarków

Pierwotnie kolekcja “Top Time” zadebiutowała na rynku w latach 60. XX ubiegłego wieku.

Miała ona na celu zaspokojenie potrzeb osób prowadzących aktywny tryb życia. Willy Breitling, wnuk założyciela Leona Breitlinga, pragnął stworzyć niecodzienny zegarek, który oprócz odmierzania czasu przy użyciu funkcji stopera miał być zaprojektowany w bardzo odmienny sposób. W tym przypadku nacisk miał zostać położony na jego wygląd, o ciekawym designie mocno odbiegającym od projektów pokazanych dotychczas. Ponadto jego funkcjonalność miała znaleźć się na drugim miejscu, ustępując wspomnianemu wcześniej, ciekawemu wyglądowi.

Willy Breitling określił nowy zegarek jako “Top Time”, a miał on nie tylko pokazywać czas, lecz przede wszystkim sprawiać przyjemność z jego noszenia. Tym sposobem właśnie seria ta w krótkim czasie stała się prawdziwym ulubieńcem fanów motocykli i samochodów. Przez wiele lat Breitling współpracował z producentami amerykańskich samochodów sportowych, a przy okazji pokazania nowego wcielenia modelu Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon w trzech kolorach mamy okazję poniekąd przenieść się w czasie, i poczuć energię wprost z minionej epoki.

Nowa kolekcja odwołująca się do ikon motoryzacji

Zaprezentowane zegarki trudno jest jednoznacznie zakwalifikować, ponieważ zawierają w sobie jednocześnie połączenie nowoczesnego oblicza ze stylem retro.

Trzy wersje zegarków w ramach tej kolekcji, oddające hołd amerykańskim samochodom wszech czasów, mają ten sam wspólny gen przeniesiony wprost z torów wyścigowych czy też słynnych, biegnących aż po horyzont stanowych autostrad.

Nawiązując do tych historycznych modeli samochodów, pierwszym z prezentowanej trójki zegarków jest model o nazwie “Top Time B21 Ford Mustang (nr ref.: NB21251A1L1X1), z kopertą wykonaną z ciekawego materiału jakim jest brąz.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Średnica obudowy wynosi 43 mm, a ta wersja jest zestawiona z zielonym kolorem cyferblatu tworząc wyjątkowo spójne połączenie. Sama zieleń odnosi się do barwy Forda Mustanga I generacji, produkowanego w latach 1964-1974. Samochód ten jak żaden inny nie oddaje ducha szalonego okresu w motoryzacji z lat 60. XX wieku.

Z kolei model “Top Time B21 Shelby Cobra” (nr ref.: SB21251A1C1X1) ma obudowę o średnicy 44 mm, a materiałem jaki posłużył do jego wykonania jest ceramika. Jego tarcza w kolorze ciemnoniebieskim odwołuje się do barwy opracowanego w 1962 r, samochodu, zaprojektowanego przez Carrolla Shelby’ego. Auto było połączeniem małego, zwartego nadwozia z potężnym, typowo amerykańskim silnikiem.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Natomiast zegarek “Top Time B21 Chevrolet Corvette” (nr ref.: SB21252A1Q1X1) został “opakowany” w kopertę o średnicy 44 mm, czyli w tym samym rozmiarze jak w przypadku modelu “Shelby Cobra”, lecz w tym wariancie zegarek otrzymał obudowę wykonaną z czarnej ceramiki. Chyba najciekawszym elementem tej wersji zegarka jest jego tarcza, a mianowicie materiał z którego ją wykonano.

Cała tarcza jest wycięta z jednego kawałka drewna orzechowego, dzięki czemu na załączonych zdjęciach widać wyraźnie ciekawe połączenie ciepłej barwy i szorstkiej faktury drewna. Cyferblat ma się odnosić do drewnianych inkrustacji znajdujących się na desce rozdzielczej i kierownicy legendarnego “Chevy Corvette - Stingray” z lat ‘60. XX wieku.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Co ciekawe, zegarki z nowej kolekcji Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon nie mają tych samych wymiarów koperty. Shelby Cobra i Corvette mają większą, bo wynoszącą 44 mm średnicy obudowę z wspomnianej wcześniej ceramiki. W przypadku koperty “Forda Mustanga” jest ona nieco bardziej kompaktowych rozmiarów i wynosi 43 mm.

Oprócz różnic w wielkości kopert oraz użytych do ich wykonania materiałów, cała seria trzech zegarków jest identyczna.

Jak można się spodziewać, marka Breitling wyposażyła wszystkie wersje w przeszklony dekiel, aby można było podziwiać pięknie wykonany, precyzyjny mechanizm. Ta sportowa linia ma wystarczający poziom wodoszczelności na poziomie 100 metrów.

Wygląd i układ elementów tarczy

We wszystkich trzech wariantach Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon zachowany został taki sam układ tarczy, z podziałką tachometru na wewnętrznym pierścieniu w odznaczającym się czarnym kolorze. Ciekawym elementem jest małych rozmiarów kwadratowa subtarcza wskazań stopera o zaokrąglonych rogach, umieszczona na godz. 6. tourbillon, znalazł się w górnej części powierzchni tarczy, na godzinie 12.

Połączenie tourbillonu ze stoperem

Wszystkie trzy modele z serii “Top Time B21” mają ten sam mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, oznaczony jako “Cal. B21”, w tym przypadku wzbogaconym o tourbillon. Werk ten zadebiutował po raz pierwszy wraz z wprowadzeniem modelu “Breitling- Premier B21 Chronograph Tourbillon” w roku 2022.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Mechanizm ten został opracowany we współpracy ze słynnym w świecie zegarków Le Joux-Perret, który zajął się połączeniem tourbillonu ze stoperem, co nie jest rzeczą popularną. Ich wspólnym dziełem jest imponujący, a przy tym precyzyjny mechanizm oferujący 55  godzin rezerwy chodu. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, legitymując się certyfikatem chronometru przyznawanym przez COSC.

Ponadto, w mechanizmie tym zastosowano koło kolumnowe z poziomym sprzęgłem. Z wyglądu “Calibre B21” prezentuje się nowocześnie, z bardzo wyraźnie zaznaczonymi detalami. Płyta główna otrzymała zdobienia w postaci kołowych wzorów o nazwie “Perlage”, podkreślone pionowym szczotkowaniem. Grawerowany, szkieletowany wahnik ma ciekawy kształt z literą “B” na jego środkowym ramieniu. Jak łatwo się domyślić, w samym centrum uwagi pozostaje tourbillon. Mieści on koło i sprężynę balansową wraz z mechanizmem wychwytowym w obrotowej klatce, która obracając się wokół własnej osi niweluje negatywny wpływ grawitacji. Nowe zegarki objęte są 5-cio letnią gwarancją.

Breitling uzupełnia wszystkie nowo zaprezentowane modele paskiem wykonanym z wysokiej jakości skóry naturalnej. Jego powierzchnia jest dziurkowana, w typowo rajdowym stylu.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon - cena i dostępność

Nowe, dość nietypowe zegarki od producenta z Saint-Imier są wycenione na kwotę 207 000 złotych, niezależnie od tego na jaki wariant się zdecydujemy.

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Breitling Top Time B21 Classic Cars Chronograph Tourbillon

Wyjątkowo rzadko spotykane połączenie mechanizmu z tourbillonem i stoperem w tych  modelach marki Breitling wyszło bardzo dobrze, wpisując się w ponadczasowe kanony w zakresie projektowania zegarków. Czasomierze zachowują typowo retro stylistykę, zestawioną z nowoczesnym charakterem oraz interesującymi kolorami.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jaki model wybrać?

Czy zdecydować się na referencję odwołującą się do Mustanga z piękną, zieloną tarczą? Czy jednak wybrać model “Shelby Cobra? Z dużo bardziej elegancką, poważną tarczą zestawioną z granatowym cyferblatem i ciemnym mostkiem tourbillonu. A może zamówić Chevy Corvette? Z cyferblatem wykonanym z drewna orzecha. Na te pytania musicie odpowiedzieć sami. Osobiście sądzę, że w tym przypadku kierowałbym się swoim ulubionym modelem jednego z tych kultowych samochodów.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

35-lecie francuskiej ikony. Histori...
35-lecie francuskiej ikony. Histori...
29.12.2023
Kolejna odważna kreacja Maurice Lac...
Kolejna odważna kreacja Maurice Lac...
03.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco