W niedawno odbytej, długiej rozmowie na temat inwestowania w zegarki i pasji do zegarków przeprowadzonej z magazynem Twój Styl MAN (TS MAN Nr 3/2023) wspominałem, iż na mojej „wiszliście” zegarków vintage jest kilka pozycji. Wymieniłem między innymi dwa modele Jaeger-LeCoultre, Wittnauera Futuramę i Speedy’ego Mark II z tarczą „racing dial”. Oczywiście druk ma to do siebie, że narzuca pewne ograniczenia i nie sposób było, abym wymienił tam wszystkie pozycje z mojej listy marzeń. A wśród zegarków, które się na niej znajdują od lat jest także co najmniej jeden marki Universal Geneve. Konkretnie model Polerouter.
Jeśli część z Was uświadamia sobie właśnie, że nigdy nie słyszeliście ani o tej marce, ani o tym modelu zegarka, to nic dziwnego – firma wprawdzie jest aktywna, ale działa w zasadzie wyłącznie w Azji. W Europie znana jest głównie wśród miłośników i kolekcjonerów zegarków vintage.
Ale pewne jest, że to się już niebawem zmieni.
Zegarek młodego Geralda Genty
Przedstawiając w skrócie historię modelu Polerouter prezentujemy też jeden z kamieni milowych w długiej historii szwajcarskiej marki Universal Genève.
To zegarek, który premierę miał w 1954 roku.
Zdjęcie: reklama Universal Genève Polerouter
Dziś określany jest już jako „ikoniczny”.
Faktycznie, jest wiele powodów, dla których zasłużył na to miano. Podam dwa.
Pierwszy, to okoliczności w jakich został wykonany. Model ten nazywał się pierwotnie Polarouter, a to dlatego, iż został przygotowany dla SAS (Scandinavian Airlines System), które to linie lotnicze w połowie lat 50. ubiegłego wieku wykonały inauguracyjny lot na trasie lotniczej pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi przez Biegun Północny. Załoga samolotu wyposażona była w bardzo precyzyjne naręczne zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem (Kal. 138 SS), które były w stanie wytrzymać działanie silnego pola magnetycznego wokół bieguna.
To właśnie Polerouter.
Pierwotnie zegarek z mechanizmem typu „bumper”, następnie marka ulepszyła go do wersji Universal 215. Był to pierwszy mechanizm Universal Genève z automatycznym naciągiem z mikrorotorem. Taktował w częstotliwości 18 000 wahnięć balansu na godzinę, i oferował niemal 60 godzin rezerwy chodu. Choć nie widać go ze względu na pełny dekiel, mechanizm ten jest pięknie dekorowany pasami genewskimi, a mikrorotor pokryty warstwą złota.
Dziś, dzięki rozwojowi techniki i technologii w awiacji, ta trasa – „Trasa Polarna” – jest już w pełni dostępna. Ale 70 lat temu zegarek Polerouter został stworzony, aby nadążać za duchem czasu, zapewniając odporność na pole magnetyczne, ekstremalne temperatury i zmiany wysokości.
Zdjęcia: Universal Genève Polerouter Microrotor, źródło www.thosewatchguys.com
Ale Polerouter szybko stał się zegarkiem nie tylko dla pilotów. I tu pojawia się drugi powód „ikoniczności”, być może nawet bardziej istotny niż ten przedstawiony powyżej.
Otóż za wyglądem Poleroutera stoi projektant o imieniu Gérald Genta. Dziś każdy zna takie zegarkowe ikony, jak Audemars Piguet Royal Oak, Patek Philippe Nautilus czy IWC Schaffhausen Ingenieur. Ale zanim powstały, Genta wykonał właśnie Poleroutera, i to mając zaledwie 20 lat.
Wielu uważa, iż to właśnie ten zegarek rozpoczął błyskotliwą karierę Genty. Tym bardziej, że był to model powszechnie dostępny dla klasy średniej, przygotowany z myślą o masowej produkcji.
Oczywiście marka Universal Genève ma w dorobku o wiele więcej ciekawych zegarków. I zapewne w najbliższych latach będziemy sobie o nich przypominać nie tylko w Europie, ale na całym świecie, ponieważ Universal Genève została właśnie przejęta przez firmę Breitling.
Odbudowa marki o tak bogatej narracji
Jak czytamy w materiałach prasowych marki Breitling z dnia 12 grudnia 2023 – dokonało się przełomowe wydarzenie dla szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego.
Breitling ogłosił przejęcie Universal Genève, wyznaczając nowy rozdział dla marki znanej z kunsztu zegarmistrzowskiego i innowacyjności. To strategiczne posunięcie ma na celu przywrócenie prestiżu uświęconej nazwie w świecie luksusowych zegarków.
„Chociaż jesteśmy podekscytowani, jesteśmy również w pełni świadomi stojącego przed nami zadania i głębokiego dziedzictwa, które zamierzamy utrzymać” – stwierdził Georges Kern, dyrektor generalny Breitling.
„Universal Genève był kiedyś okrzyknięty „krawcem” zegarków, znanym z własnych mechanizmów i mitycznych modeli. Jest to marka, o której marzyli miłośnicy zegarków, aby powróciła na stałe” – powiedział Alfred Gantner, współzałożyciel Partners Group i prezes zarządu Breitling.
„Odbudowa marki o tak bogatej narracji nie jest szybkim przedsięwzięciem – to skrupulatna praca pełna miłości, która, jak przewidujemy, będzie się rozwijać w nadchodzących latach. Na pokład zostanie zaangażowany oddany zespół, który umożliwi Breitlingowi i Universal Genève działanie jako oddzielne maisons” – wyjaśnił Georges Kern.
Przywrócenie legendarnej marce jej dawnej świetności
Założona w 1894 roku firma Universal Genève zyskała na znaczeniu od początku do połowy XX wieku, dzięki swoim innowacyjnym projektom i wiedzy technicznej. Jednak nadejście kryzysu kwarcowego stanowiło poważne wyzwanie dla firmy, wyznaczając zmianę jej trajektorii.
Od 1989 roku UG była własnością grupy Stelux z siedzibą w Hongkongu. Poprzez przejęcie Breitling ma na celu przywrócenie tej legendarnej szwajcarskiej marce jej dawną świetność.
„Jesteśmy przekonani, że Breitling jest na najlepszej pozycji, aby przenieść Universal Genève na wyższy poziom, jak to z sukcesem udało się osiągnąć w przypadku własnej marki” – powiedział Joseph Wong, prezes i dyrektor generalny firmy Grupa Stelux.
„Kiedy zarządzam maison d’horlogerie tej rangi, zachowanie jej dziedzictwa jest sprawą najwyższej wagi. Kierownictwo Breitlinga pokazało, że jest w 100 procentach zaangażowane w działania, aby marka Universal Genève przetrwała nie tylko z nazwy, ale także w duchu.”
Wspólna przeszłość łączy
Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy marki Universal Genève i Breitling współdziałają. Jako czołowi specjaliści w branży w zakresie tworzenia chronografów, obie firmy były przez lata w równym stopniu rywalami, jak i sojusznikami.
Jak wspominałem wcześniej, UG ma bogaty dorobek, wśród niego chociażby właśnie świetne zegarki naręczne ze stoperem tworzone w latach 40. XX wieku. Universal Genève była wówczas na czele branży w aspekcie innowacji w chronografach, oferując imponującą różnorodność modeli Compax z mechanizmami manufakturowymi, wraz z legendarnymi zegarkami Tri-Compax, ze wskazaniem pełnego kalendarza, wykonanymi z okazji 50. rocznicy powstania marki.
Zdjęcie: Universal Genève Tri-Compax, źródło universal.ch.
„To przebudzenie jest marzeniem zamienionym w wizję” – wyjaśnił Kern.
„To proces, który rozpoczynamy z najwyższym szacunkiem i poświęceniem, mając na celu przywrócenie Universal Genève jego funkcji należne miejsce w zegarmistrzostwie.”
Czy to się uda? Jako wydawnictwo branżowe kibicujemy, i z pewnością będziemy się temu procesowi przyglądać z wielkim zainteresowaniem.
09:15 15.12.2023Wiadomości
Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!
Tagi:

REKLAMA

JUNGHANS – obszerna historia marki
Historia marki sięga roku 1861. Jej początki odrobinę różnią się od narodzin większości innych, znanych dzisiaj wytwórni zegarków. Wiążą się one z produkcją pojedynczych ...

Izochronizm. Impulsy napędowe – uzupełnienie
W ostatniej części opracowania dotyczącej izochronizmu i wpływu impulsów napędowych na działanie zegarka w zależności od ich wielkości, … zapomniałem, pominąłem bardzo wa ...

Polpora Manufaktura – historia, czyli pierwsze dziesięć lat działalności!
Gdy w 2006 roku w szerszym kręgu osób pojawiła się informacja przekazana przez grono zegarkomaniaków skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków o internetowej stro ...

Tissot PRX Automatic. Wersje z tarczami gradientowymi i w kolorze mięty
Zaprezentujemy dziś zegarki w modnym, sportowym stylu. Sportowym, ale o częściowo eleganckim charakterze. Styl ten zapoczątkował Gerald Genta swoimi projektami, które zos ...

Video recenzja: Epos Originale Limited Edition for Poland (4. edycja)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Originale Limited Edition for Poland marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster Regulator Automatic (3 wersje kolorystyczne)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarków Worldmaster Regulator Automatic marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...

20-lecie mechanizmu Grand Seiko Spring Drive i nowe zegarki z tej okazji!
Japończycy od zawsze preferowali podziały na marki standard i premium, dlatego Toyota ma Lexusa, Nissan – Infiniti, a Honda – Acurę. W ich ślady szli też oczywiście i inn ...

Felieton: Czy noszenie Rolexa to… faux-pas?
„Mam wrażenie, że Rolex w ostatnich latach to faux-pas”. Takie słowa przeczytałem pod jednym z moich postów o zegarkach na LinkedIn. I muszę przyznać, że dały mi one do m ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...