• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!


W niedawno odbytej, długiej rozmowie na temat inwestowania w zegarki i pasji do zegarków przeprowadzonej z magazynem Twój Styl MAN (TS MAN Nr 3/2023) wspominałem, iż na mojej „wiszliście” zegarków vintage jest kilka pozycji. Wymieniłem między innymi dwa modele Jaeger-LeCoultre, Wittnauera Futuramę i Speedy’ego Mark II z tarczą „racing dial”. Oczywiście druk ma to do siebie, że narzuca pewne ograniczenia i nie sposób było, abym wymienił tam wszystkie pozycje z mojej listy marzeń. A wśród zegarków, które się na niej znajdują od lat jest także co najmniej jeden marki Universal Geneve. Konkretnie model Polerouter.

Jeśli część z Was uświadamia sobie właśnie, że nigdy nie słyszeliście ani o tej marce, ani o tym modelu zegarka, to nic dziwnego – firma wprawdzie jest aktywna, ale działa w zasadzie wyłącznie w Azji. W Europie znana jest głównie wśród miłośników i kolekcjonerów zegarków vintage.

Ale pewne jest, że to się już niebawem zmieni.

Zegarek młodego Geralda Genty

Przedstawiając w skrócie historię modelu Polerouter prezentujemy też jeden z kamieni milowych w długiej historii szwajcarskiej marki Universal Genève.

To zegarek, który premierę miał w 1954 roku.

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!
Zdjęcie: reklama Universal Genève Polerouter

Dziś określany jest już jako „ikoniczny”.

Faktycznie, jest wiele powodów, dla których zasłużył na to miano. Podam dwa.

Pierwszy, to okoliczności w jakich został wykonany. Model ten nazywał się pierwotnie Polarouter, a to dlatego, iż został przygotowany dla SAS (Scandinavian Airlines System), które to linie lotnicze w połowie lat 50. ubiegłego wieku wykonały inauguracyjny lot na trasie lotniczej pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi przez Biegun Północny. Załoga samolotu wyposażona była w bardzo precyzyjne naręczne zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem (Kal. 138 SS), które były w stanie wytrzymać działanie silnego pola magnetycznego wokół bieguna.

To właśnie Polerouter.

Pierwotnie zegarek z mechanizmem typu „bumper”, następnie marka ulepszyła go do wersji Universal 215. Był to pierwszy mechanizm Universal Genève z automatycznym naciągiem z mikrorotorem. Taktował w częstotliwości 18 000 wahnięć balansu na godzinę, i oferował niemal 60 godzin rezerwy chodu. Choć nie widać go ze względu na pełny dekiel, mechanizm ten jest pięknie dekorowany pasami genewskimi, a mikrorotor pokryty warstwą złota.

Dziś, dzięki rozwojowi techniki i technologii w awiacji, ta trasa – „Trasa Polarna” – jest już w pełni dostępna. Ale 70 lat temu zegarek Polerouter został stworzony, aby nadążać za duchem czasu, zapewniając odporność na pole magnetyczne, ekstremalne temperatury i zmiany wysokości.

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!
Zdjęcia: Universal Genève Polerouter Microrotor, źródło www.thosewatchguys.com

Ale Polerouter szybko stał się zegarkiem nie tylko dla pilotów. I tu pojawia się drugi powód „ikoniczności”, być może nawet bardziej istotny niż ten przedstawiony powyżej.

Otóż za wyglądem Poleroutera stoi projektant o imieniu Gérald Genta. Dziś każdy zna takie zegarkowe ikony, jak Audemars Piguet Royal Oak, Patek Philippe Nautilus czy IWC Schaffhausen Ingenieur. Ale zanim powstały, Genta wykonał właśnie Poleroutera, i to mając zaledwie 20 lat.

Wielu uważa, iż to właśnie ten zegarek rozpoczął błyskotliwą karierę Genty. Tym bardziej, że był to model powszechnie dostępny dla klasy średniej, przygotowany z myślą o masowej produkcji.

Oczywiście marka Universal Genève ma w dorobku o wiele więcej ciekawych zegarków. I zapewne w najbliższych latach będziemy sobie o nich przypominać nie tylko w Europie, ale na całym świecie, ponieważ Universal Genève została właśnie przejęta przez firmę Breitling.

Odbudowa marki o tak bogatej narracji

Jak czytamy w materiałach prasowych marki Breitling z dnia 12 grudnia 2023 – dokonało się przełomowe wydarzenie dla szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego.

Breitling ogłosił przejęcie Universal Genève, wyznaczając nowy rozdział dla marki znanej z kunsztu zegarmistrzowskiego i innowacyjności. To strategiczne posunięcie ma na celu przywrócenie prestiżu uświęconej nazwie w świecie luksusowych zegarków.

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!

„Chociaż jesteśmy podekscytowani, jesteśmy również w pełni świadomi stojącego przed nami zadania i głębokiego dziedzictwa, które zamierzamy utrzymać” – stwierdził Georges Kern, dyrektor generalny Breitling.

„Universal Genève był kiedyś okrzyknięty „krawcem” zegarków, znanym z własnych mechanizmów i mitycznych modeli. Jest to marka, o której marzyli miłośnicy zegarków, aby powróciła na stałe” – powiedział Alfred Gantner, współzałożyciel Partners Group i prezes zarządu Breitling.

„Odbudowa marki o tak bogatej narracji nie jest szybkim przedsięwzięciem – to skrupulatna praca pełna miłości, która, jak przewidujemy, będzie się rozwijać w nadchodzących latach. Na pokład zostanie zaangażowany oddany zespół, który umożliwi Breitlingowi i Universal Genève działanie jako oddzielne maisons” – wyjaśnił Georges Kern.

Przywrócenie legendarnej marce jej dawnej świetności

Założona w 1894 roku firma Universal Genève zyskała na znaczeniu od początku do połowy XX wieku, dzięki swoim innowacyjnym projektom i wiedzy technicznej. Jednak nadejście kryzysu kwarcowego stanowiło poważne wyzwanie dla firmy, wyznaczając zmianę jej trajektorii.

Od 1989 roku UG była własnością grupy Stelux z siedzibą w Hongkongu. Poprzez przejęcie Breitling ma na celu przywrócenie tej legendarnej szwajcarskiej marce jej dawną świetność.

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!

„Jesteśmy przekonani, że Breitling jest na najlepszej pozycji, aby przenieść Universal Genève na wyższy poziom, jak to z sukcesem udało się osiągnąć w przypadku własnej marki” – powiedział Joseph Wong, prezes i dyrektor generalny firmy Grupa Stelux.

„Kiedy zarządzam maison d’horlogerie tej rangi, zachowanie jej dziedzictwa jest sprawą najwyższej wagi. Kierownictwo Breitlinga pokazało, że jest w 100 procentach zaangażowane w działania, aby marka Universal Genève przetrwała nie tylko z nazwy, ale także w duchu.”

Wspólna przeszłość łączy

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy marki Universal Genève i Breitling współdziałają. Jako czołowi specjaliści w branży w zakresie tworzenia chronografów, obie firmy były przez lata w równym stopniu rywalami, jak i sojusznikami.

Jak wspominałem wcześniej, UG ma bogaty dorobek, wśród niego chociażby właśnie świetne zegarki naręczne ze stoperem tworzone w latach 40. XX wieku. Universal Genève była wówczas na czele branży w aspekcie innowacji w chronografach, oferując imponującą różnorodność modeli Compax z mechanizmami manufakturowymi, wraz z legendarnymi zegarkami Tri-Compax, ze wskazaniem pełnego kalendarza, wykonanymi z okazji 50. rocznicy powstania marki.

Ikona zegarmistrzostwa powraca. Breitling przejmuje markę Universal Genève!
Zdjęcie: Universal Genève Tri-Compax, źródło universal.ch.

„To przebudzenie jest marzeniem zamienionym w wizję” – wyjaśnił Kern.

„To proces, który rozpoczynamy  z najwyższym szacunkiem i poświęceniem, mając na celu przywrócenie Universal Genève jego funkcji należne miejsce w zegarmistrzostwie.”

Czy to się uda? Jako wydawnictwo branżowe kibicujemy, i z pewnością będziemy się temu procesowi przyglądać z wielkim zainteresowaniem.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w M...
Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w M...
08.12.2023
Audemars Piguet otwiera nowy Dom AP...
Audemars Piguet otwiera nowy Dom AP...
20.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco