W 2024 roku Oris, niezależna manufaktura z Hölstein, świętuje 120 lat istnienia, kreowania innowacji i podążania własną drogą. Mimo postępującej konsolidacji branży, marka Oris nadal pozostaje jedną z niewielu niezależnych szwajcarskich firm zegarmistrzowskich i jedyną z siedzibą w dolinie Waldenburg, 25 km na południe od Bazylei, na szwajcarsko-niemieckojęzycznej północy Szwajcarii.
Oris jest odrębny nie tylko geograficznie, ale także produktowo. Przez 120 lat był i jest nadal w stanie podążać własną drogą, mającą znaczenie tak dla firmy,jak i jej klientów. Przez te wszystkie lata marka Oris tworzyła swoje mechaniczne innowacje, jednocześnie dostosowując się do potrzeb użytkowników oraz zmieniającego się świata.
Solidne fundamenty
Firma Oris została założona w Hölstein w dniu 1 czerwca 1904 roku, kiedy Paul Cattin i Georges Christian przybyli do Doliny Waldenburg. Przedsiębiorczy, i kreatywni zegarmistrzowie mieli prostą wizję: połączyć tradycje mechanicznego zegarmistrzostwa zaawansowanymi procesami technologicznymi, aby produkować oryginalne i wysokiej jakości zegarki.
W pierwszych dwóch latach działalności firma zatrudniała zaledwie 24 pracowników, po upływie 5 lat zatrudnienie wzrosło do 300 osób. Priorytetem manufaktury było pozyskanie utalentowanych zegarmistrzów z innych regionów Szwajcarii, co oczywiście nie było proste.
Zdjęcie: Fabryka marki Oris – Hoelstein
Zdjęcie: Oris - hala produkcyjna, 1925 rok
Zdjęcie: Fabryka marki Oris – Hoelstein, 1929 rok
Od samego początku firma stawiała też na ludzi. Oris był pionierem w zakresie dbałości o dobrobyt pracowników i zapewnienie im jak najlepszych warunków w miejscu pracy i poza nim, wierząc, że takie podejście zaprocentuje. Przedsiębiorstwo to budowało domy dla pracowników i ich rodzin, organizowało transport dla tych, którzy mieszkali w Bazylei na północy i prowadził stołówki, aby zapewnić możliwie najlepsze warunki do pracy. Celem było pozyskanie nowych pracowników oraz utrzymanie obecnych, budowa silnych więzi pracowników z firmą i identyfikacja z wartościami marki.
W warsztatach pracowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dzięki czemu firma Oris wyprzedziła swoje czasy o dziesięciolecia.
W 1920 roku firma została sprzedana – nabywcą został Jacques David LeCoultre, skoligacony z Edmondem Jaegerem i Antoinem LeCoultre – założycielami niezwykle prestiżowej manufaktury Jaeger-LeCoultre.
W 1927 roku zmarł jeden z założycieli firmy - George Christian, jego obowiązki przejął Oscar Herzog i pełnił je nieprzerwanie przez kolejne 43 lata.
Przedsiębiorstwo pod jego kierunkiem wyraźnie migrowało w stronę branży lotniczej i produktów przeznaczonych dla pilotów. II wojna światowa spowodowała między innymi problemy z dostępnością materiałów, więc firma zmuszona była ograniczyć produkcję.
Zdjęcie: Oris - hala produkcyjna, 1938 rok
Zdjęcie: pierwszy zegarek Oris Big Crown Pointer Calendar, 1938 rok
Zdjęcie: zegarek z 8-dniową rezerwą chodu, 1949 rok
Jedną z najlepszych decyzji tego okresu było wprowadzenie zegarków z ośmiodniową rezerwą chodu, co sprawiło, że firmie zaczęło przybywać klientów. Dość powiedzieć, że w tym trudnym czasie Oris stał się jedną z najlepiej prosperujących firm zegarkowych. Po zakończeniu II wojny firma dostarczała na rynek ponad 200 tysięcy zegarków rocznie!
Mechanika górą
Od samego początku panowie Cattin i Christian podkreślali korzyści płynące z doskonałej mechaniki precyzyjnej – zegarki Oris, które dokładnie odmierzały czas i niezawodnie spełniały swoją funkcję, zwykle wywoływały też uśmiech na twarzach ich właścicieli.
Twórcy firmy chcieli, aby zegarki Oris były towarzyszami najwspanialszych chwil w życiu ich klientów, zaprojektowanymi tak, aby przetrwały dla kolejnych pokoleń.
W latach 60-tych XX wieku Oris był jedną z największych firm zegarkowych w Szwajcarii, projektował mechanizmy, produkował własne narzędzia i zatrudniał ponad tysiąc osób.
Zdjęcie: zespół Orisa, w tym pan Werner Weiss i Dr Rolf-Portmann, 1956 rok
Zdjęcie: Fabryka Oris, 1958 rok
W 1968 roku stworzyła mechanizm Oris kaliber 652, pierwszy mechanizm „in-house”, który uzyskał certyfikat chronometru wydany przez obserwatorium w Neuchatel (COSC został powołany oficjalnie dopiero w 1973 roku).
Do końca lat 70. XX wieku firma Oris opracowała i wyprodukowała 279 unikalnych mechanizmów. Cieszyła się też znakomitą renomą, dzięki wysokiej jakości oraz designowi tworzonych przez nią zegarków mechanicznych.
Rozwój firmy prawie zatrzymał się w latach 70. ubiegłego wieku. Kryzys w branży spowodowany masową produkcją tanich, a równocześnie bardzo dokładnych zegarków kwarcowych doprowadził do sprzedaży przedsiębiorstwa. Oris, który był w pierwszej dziesiątce największych szwajcarskich firm zegarmistrzowskich, wytwarzający ponad milion zegarków rocznie, znalazł się na granicy bankructwa.
Firmę przejęła General Watch Company, stanowiąca część ASUAG Group, której nazwa została ostatecznie zmieniona na Swatch Group. Ludzie związani z przedsiębiorstwem nie chcieli się podporządkować strategii nowego właściciela, który upatrywał szansy w produkcji zegarków kwarcowych.
Zmiana i nowa era mechaniki
Nowa historia Orisa zaczyna się w 1982 roku, kiedy to dwóch pracowników, dr Rolf Portmann i Ulrich W. Herzog, doprowadziło do wykupu firmy przez zarząd firmy.
Zdjęcie: Oris - Ulrich W. Herzog oraz Dr. Rolf Portmann, 1982 rok
Wspólnie, duet ten wprowadził Orisa w nową erę mechaniki, pokładając wiarę w rozwiązania mechaniczne w czasach, gdy wiele firm porzuciło jej rozwój na rzecz rozwijającej się dynamicznie elektroniki.
Okazało się to niezwykle trafnym i przyszłościowym podejściem, ponieważ szwajcarski przemysł zegarmistrzowski ponownie ożywił się w latach 90-tych, kiedy to nabywcy zegarków zaczęli poszukiwać produktów, które wyróżniałyby się z zalewu masowo produkowanych zegarków kwarcowych.
Oris, znalazł się w środku głównego nurtu odrodzenia szwajcarskiego zegarmistrzostwa mechanicznego, które przyspieszyło w XXI wieku.
W 1996 roku dobiegły końca prace nad mechanizmem o oznaczeniu kaliber 581, który miał imponującą liczbę funkcji dodatkowych. Zegarki mechaniczne z tym mechanizmem miały datownik, wskaźnik dzień/noc, wskazanie drugiej strefy czasowej (GMT) oraz indykator faz księżyca. W 1997 roku Oris stworzył kaliber 690, mechanizm oferujący funkcję wskazania czasu światowego, a dwa lata później światło dzienne ujrzał kaliber 645, uznany za pierwszy mechanizm „Pointer Day”. Znakiem rozpoznawczym firmy, zastrzeżonym prawnie, stał się od 2002 roku czerwony rotor mechanizmów Orisa.
Nadeszły lata 2010, a program tworzenia mechanizmów Oris wszedł w kolejny etap rozwoju wraz z wypuszczeniem serii mechanizmów Calibre 100 na 110 rocznicę powstania firmy. To bardzo zaawansowana linia kalibrów z 10-dniową rezerwą chodu i nieliniowym wskaźnikiem rezerwy chodu, stanowiącymi unikalną kombinację komplikacji konstrukcji mechanizmu, które spowodowały, że Oris znowu zaczął być postrzegany jako producent wysokiej jakości mechanizmów zegarkowych.
Z duchem czasu i naprzeciw potrzebom
Koperty i tarcze zegarków z Hölstein podążały z duchem czasu i trendami epoki, a mechanizmy zaprojektowane i wytwarzane były z dbałością o każdy szczegół, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie ich trwałości i niezawodności. To dążenie znalazło odzwierciedlenie we wprowadzeniu linii zegarków dla lotników już na początku roku 1910, u zarania lotnictwa, a po drugiej wojnie światowej Oris został uznany za producenta tak zwanych „toolwatchy”, które spełniały wymagania wojskowe.
Oris Big Crown – widoczny na zdjęciu na początu artykułu - z 1938 roku z nad wymiarową koronką, czytelną tarczą i wskazaniem daty za pomocą dodatkowej wskazówki stał się punktem odniesienia dla branży. Używają lotniczej nomenklatury – zegarek ten „wylądował” na nadgarstkach wielu lotników oczekujących niezawodnych, praktycznych i bardzo czytelnych instrumentów do pomiaru czasu.
Również dziś, ponad 85 lat później, Big Crown jest nadal produkowanym modelem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zegarków marki Oris i ikoną branży.
W podobny sposób Oris opracował linię zegarków nurkowych, które zaczął wprowadzać na rynek w latach 60-tych XX wieku. Wówczas popularne stało się nurkowanie rekreacyjne i fani tej formy spędzania czasu zaczęli poszukiwać instrumentów do pomiaru czasu pod wodą.
Te wytrzymałe konstrukcje były swoistym poligonem dla szeregu innowacji, które sprawiły, że zegarki nurkowe stały się bezpieczniejsze, bardziej niezawodne i cenione przez ludzi, którzy je nosili. Oris uzyskał patenty na wynalazki takie jak system blokowania lunety Rotation Safety System i różne rozwiązania, które sprawiły, że paski i bransolety były łatwiejsze do regulacji i pewniej trzymały się na nadgarstku.
Ambicją marki Oris zawsze było tworzenie zegarków, które będą narzędziami, a nie „tylko” piękny przedmiotami codziennego użytku, stąd wysoce funkcjonalne zegarki mechaniczne, które wpisują się w styl życia i oczekiwania ludzi w danej chwili.
Współczesne zegarmistrzostwo
Obecnie, Oris przeżywa jeden z najlepszych okresów w swojej całej, 120-letniej historii. Flagowymi modelami w kolekcji mechanicznych zegarków Orisa są: Aquis, Divers Sixty-Five, ProPilot X oraz Big Crown, model, który zdaje się nie starzeć mimo upływu czasu.
Każdy z tych modeli został zaprojektowany zgodnie z kanonem szwajcarskiego zegarmistrzostwa mechanicznego i wyprodukowany przy użyciu zaawansowanych procesów przemysłowych dostępnych dla naszych czasów.
Równie ważny jak te projekty jest ciągły rozwój programu mechanizmów Oris, którego wynikiem jest m. in. seria Calibre 400 z pięciodniową rezerwy chodu, zwiększoną odpornością na działanie pól magnetycznych, dokładnością przewyższającą wymagania dla chronometrów, oraz 10-letnim zalecanym interwałem serwisowym i 10-letnią gwarancją.
Zegarki, innowacje i dziedzictwo marki znajduje również odzwierciedlenie w globalnej sieci Oris. Sieć Oris Social Club liczy obecnie niemal 50 oddziałów w miastach na całym świecie i ponad 17 000 członków. Są to ludzie, którzy kochają zegarki, niektórzy z nich są ambasadorami lub partnerami, podczas gdy inni są po prostu fanami.
Zegarek Oris Modern Classic 7490 „zagrał” w kultowym filmie Constantine na nadgarstku Keanu Reevesa, zaś w przyszłym roku swoją premierę będzie miał Constantine 2. Moze tym razem Keanu również założy Orisa…
Zmiana na lepsze
Za hasłem obecnej kampanii Orisa kryje się 120-letnia historia.
Założyciele firmy byli nie tylko utalentowanymi zegarmistrzami i biznesmenami, ale także ludźmi, którzy dbali o swoją lokalną społeczność i środowisko, i na tym opiera się obecna struktura i filozofia firmy. Kilka lat temu Oris przedstawił tę postawę pod hasłem „Zmiana na lepsze”, którą opisuje globalny program działań firmy na rzecz ochrony środowiska, dbałości o dobro planety, oczyszczania wody i budowania szczęśliwych i zdrowych społeczności.
W 2021 roku, po latach badań i zmian, niezależna organizacja ClimatePartner przyznała marce Oris status neutralności klimatycznej.
Najlepsze cały czas przed nami
W roku swojej 120 rocznicy, Oris spoglądając za siebie planuje swoje kolejne posunięcia i nadal podąża własną drogą. Ta niezależna marka realizuje pomysły, które uważa za właściwe dla swoich klientów, dla planety i dla dziedzictwa Oris, spadku po pokoleniach wizjonerskich liderów.
Hölstein pozostało domem Oris, zaś nazwa firmy związana jest z naturą i wywodzi się od pobliskiej rzeki, co było jedną z wielu decyzji, definiujących związek marki z przyrodą i pięknem otaczającej ją doliny.
Oris od początku istnienia pozostaje w tym samym miejscu, współtworząc miejsca pracy i działając na rzecz rozwoju doliny i zamieszkującej ją społeczności. Oris i Hölstein wzajemnie się wspierają już od 120 lat, to historia symbiozy biznesu i społeczeństwa, która definiuje to, co firma robi do dziś.
Manufaktura Oris nigdy nie zaprzestała produkcji zegarków mechanicznych, nie ugięła się i nie uległa trendowi wytwarzania niedrogich czasomierzy kwarcowych – firma ta pozostała wierna swojej filozofii, dzięki czemu wyszła z wszystkich zawirowań obronną ręką.
Życzymy marce Oris kolejnych, równie udanych 120 lat!
Czekamy na kolejne ambitne projekty, dzięki którym tradycyjne zegarmistrzostwo będzie się rozwijać, a my będziemy mieli tematy, o których będziemy mogli dla Was pisać.
Szukasz informacji o nowościach marki Oris? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Oris.
10:49 26.09.2024Historia marek zegarkowych
Oris od 120 lat kroczy własną drogą! Przybliżamy tę markę i jej historię
Tagi:
zegarki damskiezegarki męskie eleganckiezegarek mechanicznyzegarki męskie klasycznezegarki męskie mechanicznezegarki sportoweprestiżowe zegarkizegarki szwajcarskiezegarek nurkowyzegarki lotnicze
Zegarek Vintage lipiec 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie u ...
Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Konstrukcja
Zasady konstrukcji urządzeń zegarowych mają swoje przez wieki wytyczone zasady. Są one oczywiście odpowiedzią na wyzwania stawiane takim urządzeniom, przy czym wyzwania t ...
ROAMER – historia marki
1888 – Początek historii, która trwa do dziś Początki firmy ROAMER Watch Company sięgają roku 1888, czyli momentu w którym 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię z ...
Zenith x Porter Pilot Collection. Dwie uznane marki, dwa nietypowe zegarki
Zenith, manufaktura wywodząca się ze Szwajcarskiego Le Locle, nawiązała współpracę z marką Porter, prezentując dwa nowe, ciekawe czasomierze. Wspólna podróż marki Zenith ...
Louis Moinet Astronef Techno. Uczta zegarkomaniaka!
Louis Moinet to zegarmistrzowskie atelier, w którym powstają unikalne, wyjątkowe dzieła. Tym razem zaprezentowano model Astronef Techno. Zegarek, który bezprecedensowo łą ...
Tank Louis Cartier Limited Edition. Jubileuszowa edycja tylko na rynek europejski
Cartier Tank - w zasadzie te dwa słowa definiują jeden z najbardziej kultowych zegarków wszech-czasów. Nawet dla osób nie interesujących się światem zegarków nazwa tego p ...
Video recenzja: PRIM Manufacture 1949 Pavouk 40
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Manufacture 1949 Pavouk 40 marki PRIM. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej re ...
Zegarki z odrobiną grozy. Nietypowe modele, nie tylko na Halloween
Jak co roku, w okolicy końcówki października daje się zauważyć “wysyp” nowości zegarków, które swoim wyglądem odwołują się do święta Halloween. Przypadające na dzień 31 p ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00