• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita

Eberhard & Co Scientigraf Chrono. Naukowiec ze stoperem


Słysząc Eberhard na myśl zawsze przychodziły mi dwa skojarzenia: zegarek o nazwie Scafograf, czyli ciekawy „nurek”, oraz taki specyficzny chronograf z czterema subtarczami ułożonymi w rzędzie (Eberhard & Co Chrono 4). Trzecie skojarzenie to Italia, ponieważ mimo szwajcarskiego rodowodu, firma ta ma sporo wspólnego z Włochami – nazewnictwo modeli, zarząd firmy oraz fakt, że dostarczała zegarki dla włoskiej armii i marynarki.

Niewidzialny zabójca zegarków

Wraz z rozwojem techniki, producenci zegarków zauważyli, że urządzenia elektryczne generują silne pola elektromagnetyczne wpływające w niekorzystny sposób na działanie mechanizmu zegarka mechanicznego.

Długotrwałe oddziaływanie pola magnetycznego prowadzi do namagnesowania elementów zegarka, w tym jego mechanizmu, na skutek czego te elementy działają na siebie siłami magnetycznymi prowadząc do degeneracji parametrów chodu zegarka. Pamiętam, jak mój tata zawsze ostrzegał mnie, żeby nie kłaść zegarka na telewizorze czy w pobliżu głośnika.

Szukano więc rozwiązania tego problemu, a wobec braku dostępności takich rozwiązań, jakie mamy obecnie (amagnetyczne sprężyny włosowe, kompozyty itd.), jednym z najbardziej skutecznych wydała się klatka Faradaya, ponieważ było to już rozwiązanie znane.

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

W 1836 roku Michael Faraday, angielski fizyk i chemik badał zachowanie przewodników w polu elektrycznym i odkrył, że wewnątrz obszaru otoczonego przewodnikiem nie obserwuje się działania pola elektromagnetycznego generowanego poza tym obszarem. Wynika to z faktu, że w przewodniku umieszczonym w polu magnetycznym generowany jest przepływ ładunków, który z kolei generuje pole magnetyczne, które niweluje (znosi) działanie zewnętrznego pola magnetycznego (wypadkowa tych pól w danym miejscu wynosi zero).

Zegarek dla naukowców

Będąc świadomym faktu, że najbardziej narażeni na przebywanie w obecności pól magnetycznych są inżynierowie i naukowcy, marka Eberhard w 1961 roku wypuściła na rynek model Scientigraf, którego nazwa określała jego przeznaczenie. Ten zegarek mechaniczny, a konkretnie jego koperta, został wyposażony w wewnętrzną klatkę Faradaya, która miała izolować mechanizm od wpływu pola elektromagnetycznego.

W 2021 roku Eberhard pokazał reedycję tego zegarka, który opisywaliśmy tutaj: Eberhard & Co. Scientigraf - powrót jednego z antymagnetycznych pionierów.

Teraz, w 2023 roku, dołącza wersja ze stoperem.

Scientograf Chrono

Wiadomo, że jeśli się nie rozwijamy i nie idziemy naprzód, to zaczynamy się cofać względem świata, rynku i konkurencji. Zatem marka Eberhard & Co właśnie dostrzegła pole do dalszego rozwoju i wprowadza na rynek nowość - model Scientigraf Chrono.

Przecież naukowcy też czasem potrzebują stopera, prawda?

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

O ile „zwykły” Scientigraf jest - w mojej opinii - poprawnym i ładnym zegarkiem, o tyle kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Scientigrafa Chrono, to „rozdziawiłem gębę” z wrażenia. Wow!

Jestem fanem chronografów, nie to, że jakoś nadmiernie często korzystam z tej funkcji dodatkowej w zegarku, ale po prostu modele z chronografem bardzo mi się podobają. A jeśli jest to jeszcze chronograf w układzie bi-compax, to już jest pełnia szczęścia.

Naukowa prostota

Eberhard Scientigraf to prosta, jak dla mnie surowa i ascetyczna linia koperty, bez odznaczających się uszu, taki – rzekłbym, naukowo-inżynierski kształt, żeby łatwo było opisać krzywiznę koperty równaniem matematycznym.

Polerowana luneta oraz satynowane powierzchnie podkreślają charakter tego modelu zegarka, widać, że forma – choć bardzo ładna i wysmakowana – jest podporządkowana funkcji, czyli wskazaniom czasu. Stalowa koperta ma bardzo rozsądne wymiary: 41 mm średnicy i 13,55 mm wysokości, czyli parametry bardzo umiarkowanie jak na zegarek z komplikacją chronografu.

Koperta zestawiona jest ze stalową bransoletą o szerokości 20 mm, również satynowaną i polerowaną, ze składanym zapięciem typu „2CLICK” ozdobionym logo Eberharda.

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Czarna, gradientowa tarcza jest jaśniejsza w swej centralnej części.

Na brzegu tego jaśniejszego obszaru umieszczono dwie subtarcze: sekundnik na godzinie 3., oraz 30-minutowy licznik chronografu na godzinie 9. Obie tarczki ozdobiono szlifem ślimakowym. Rolę sekundnika chronografu pełni centralna wskazówka sekundowa, zaś ze skali chronografu na obrzeżu tarczy możemy odczytać czas z dokładnością do 1/4 sekundy.

Forma i funkcja

Indeksy godzinowe wykonane są w formie trójkątów, przy czym trójkąty na godzinach: 3.,6.,9. i 12. są skierowane wierzchołkami na zewnątrz, zaś pozostałe do środka.

Indeksy, tak samo jak w wskazówki w stylu Scafografa wypełnione są substancją luminescencyjną SuperLumiNova w kolorze kości słoniowej, zaś w drugiej wersji kolorystycznej – bo model ten występuje w dwóch wariantach - te elementy są pomarańczowe. Wskazówka godzinowa zakończona jest strzałką w stylu charakterystycznym dla Eberharda, w szczególności modelu Scafograf, z motywem dwóch trójkątów i rombu. Rozszerzająca się ku krótszemu końcowi centralna wskazówka sekundnika chronografu zakończona jest przeciwwagą w formie strzałki.

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Strzałkami również zakończone są małe wskazówki sekundnika oraz licznika 30-minutowego. Jest to zabieg stylistyczny, który wpływa na wizerunek zegarka, powoduje, iż model ten sprawia wrażenie laboratoryjnego instrumentu pomiarowego.

Na tarczy umieszczono jeszcze białe oznaczenia liczbowe godzin 6. i 12., logo producenta oraz napis SCIENTIGRAF CHRONO wykonany bardzo prostą, czytelną czcionką. Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z nałożoną warstwą antyrefleksyjną po wewnętrznej stronie.

Koronka jest wąska, ale o dość dużej średnicy i ozdobiona logo Eberharda na czole, zaś przyciski chronografu wykonano w formie prostych „grzybków” o walcowym kształcie.

Zegarek Eberhard & Co Scientigraf Chrono jest ascetyczny, również w kwestii wskazań, ponieważ realizuje wyłącznie te funkcje, które są niezbędne - wskazanie czasu i chronograf, jak w nazwie modelu, zatem zrezygnowano ze wskazania daty.

Mechanizm w klatce

Oczywiście mechanizm jest zabezpieczony przed wpływem pola magnetycznego poprzez zastosowanie klatki Faradaya wewnątrz koperty, w której go osadzono. Zastosowany tu mechanizm to Valjoux 7750, zmodyfikowany przez markę Eberhard, pracujący z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę - stąd wskazanie stopera z dokładnością do 1/4 sekundy.

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Eberhard & Co Scientigraf Chrono

Kopertę od spodu zamyka zakręcany dekiel z symbolem wizualizującym pole magnetyczne i napisem Magnetic Resistant, oraz informacją o spełnianiu przez zegarek normy ISO 764:2020

Eberhard & Co Scientigraf Chrono – dostępność i cena

Nowy zegarek Eberhard & Co jest wzorowo czytelny, wszystkie wskazania są łatwe do odczytania, zarówno w dzień jak i w nocy. Czysta forma w połączeniu z „inżynierskim” designem dają naprawdę znakomity efekt końcowy.

Na razie kolor wskazówek i indeksów na tarczy to jedyny wybór jakiego można dokonać. Zegarek Scientigraf Chrono jest dostępny w cenie 19 900 złotych, niezależnie od wersji kolorystycznej.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Luminox Bear Grylls Mountain 3730. ...
Luminox Bear Grylls Mountain 3730. ...
11.12.2023
Zegarmistrzowska odyseja. Vacheron ...
Zegarmistrzowska odyseja. Vacheron ...
14.12.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco