W ofercie zegarków sygnowanych logiem Fossil znajduje się wiele wzorów i rodzajów zegarków. Różnorodność stylistyczna modeli nikogo nie powinna oczywiście dziwić – w końcu jest to marka należąca do wiodących w świecie mody.
Szeroka oferta i globalne działanie wymuszają także zróżnicowanie rodzajowe zegarków.
Na łamy naszego portalu marka ta trafia jednak ze względu na jeden, wyjątkowy, elektroniczny zegarek z dodatkowym mechanicznym wyposażeniem.
Dlatego niniejsze opracowanie umieściliśmy w dziale „Fascynacja kwarcem”!
W trakcie rozwoju techniki zegarowej wydawało się, że wynalezienie i rozwój zegarków elektronicznych zakończy erę czasomierzy mechanicznych. Tak się jednak wcale nie stało i dziś w gronie prestiżowych zegarków, szczególnie tych męskich, trudno uświadczyć wyrobów elektronicznych.
Dla odmiany w zegarkach popularnych i ogólnie dostępnych, oraz cały czas w większości zegarków damskich królują właśnie rozwiązania elektroniczne. To, że istnieją zupełnie różne od siebie, w aspekcie własności, grupy produktów jest swego rodzaju ewenementem.
Czy „królestwa” te są tak rozdzielne, że nie ma wyrobów łączących zalety obydwu tych rodzajów czasomierzy?
Prowadząc takie rozważania trzeba przede wszystkim podkreślić, że wśród zegarków elektronicznych, najbardziej popularne są te, które mają tradycyjne, mechaniczne urządzenie wskazujące – wskazówki, ale znanych jest także kilka innych rozwiązań hybrydowych.
Prestiżowym połączeniem mechaniki i elektroniki był na pewno elektroniczny mechanizm ze stoperem produkowanym przed laty przez markę Jaeger LeCoultre, gdzie działania funkcjonalne stopera odbywały się poprzez użycie dźwigni pracujących w tradycyjny dla mechanicznych rozwiązań sposób.
Taki mechanizm, zgodnie z zapewnieniem producenta poprawiał komfort użytkowania stopera.
Zaskakującym i niezwykłym jest rozwiązanie stosowane już od kilku lat przez markę Fossil. W swojej ofercie posiada ona wyjątkowy zegarek hybrydowy. Wskazania upływu czasu realizowane są poprzez zastosowanie mechanizmu elektronicznego. Poza prezentacją sekund, minut i godzin pokazuje on także dzień tygodnia i dzień miesiąca. Zupełnie niezależnym od tejże elektronicznej części zegarka jest drugi mechanizm – mechaniczny z automatycznym naciągiem, który wskazuje upływ sekund, ale przede wszystkim ożywia zegarek dzięki widocznemu ruchowi elementów mechanicznych. Obserwowanie tegoż ruchu jest możliwe dzięki odpowiedniemu, wynikającemu z usytuowania elementów mechanicznych, wykonaniu tarczy.
Czy takie właśnie rozwiązanie jest najlepszą drogą połączenia przyjemności użytkowania zegarków mechanicznych i dokładności zegarków elektronicznych?
Czy tykanie zegarka, ruch elementów, zatrzymanie mechaniki po odłożeniu na dłuższy czas zegarka, a równocześnie pewność poprawności wskazań jest tym, czego oczekują użytkownicy zegarków?
Firma Fossil nie chwali się szeroko tym rozwiązaniem, nie udostępnia zdjęć promocyjnych - artystycznych tychże zegarków.
Czyżby marka raczej wstydziła się tego rozwiązania?
Czy może nie chce by konkurencja wprowadziła podobne zegarki?
Nie zastanawiając się na kwestiami ekonomiczno marketingowymi, możemy na pewno stwierdzić, że tego rodzaju zegarek jest rzeczywiście genialną hybrydą i łączy w sobie dokładność i pewność działania rozwiązania elektronicznego z przyjemnością użytkowania mechanicznego, poruszającego się w znany wszystkim nam sposób zegarka.
Władysław Meller
0 Komentarzy
Średnia 0.00