Model Le Locle to już klasyk w ofercie zasłużonej marki Tissot. Klasyk, z racji bycia popularnym zegarkiem w portfolio szwajcarskiego producenta już od 20 lat, ale też klasyk z racji stylistyki, czerpiącej mocno z tradycji zegarmistrzowskich w tym zakresie. Teraz, z okazji 20-lecia modelu na rynku, Tissot prezentuje nową odsłonę Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary, która staje się hołdem nie tylko dla tej pięknej kolekcji, ale i dla korzeni oraz trwałego dziedzictwa marki. Ucieleśnia też ducha innowacji, nie oderwanej od tradycji zegarmistrzowskich.
Pierwszy „poważny” zegarek mechaniczny
Miasto Le Locle położone jest w sercu gór, w pobliżu Neuchâtel.
To region, który związany jest z zegarmistrzostwem już od końca XVII wieku. Najpierw były to zegary wieżowe i duże zegary domowe, aż udało się przejść do zegarków kieszonkowych, a później naręcznych. To słynne dla branży miejsce było już pełne warsztatów, gdy w 1853 roku rodzina Tissot założyła swój własny warsztat montażowy, który szybko przekształcił się w kwitnącą fabrykę. Marka trwa do dziś, mając na koncie wiele sukcesów, i jest obecnie jednym z filarów grupy Swatch w segmencie przystępnym cenowo, w skład której wchodzi.
W 2003 roku, świętując 150-lecie firmy, marka Tissot wprowadziła na rynek model "Le Locle", oddając tym samym hołd swoim korzeniom, tworząc projekt bezpośrednio inspirowany zegarem wieżowym. Ta kolekcja, nosząca nazwę miasta do którego się odwołuje zapisaną na tarczy elegancką kursywą, stała się symbolem związku firmy Tissot z jej początkami.
W ciągu ostatnich dwóch dekad ten model cieszył się niesłabnącym powodzeniem. Sam obserwowałem chwile, gdy wielu miłośników zegarków wybierało go na swój pierwszy „poważny” zegarek mechaniczny, lub jako pierwszego „eleganta” w kolekcji. To zasługa atrakcyjnej stylistyki, uniwersalnych rozmiarów, ale i także relatywnie przystępnej ceny.
20 lat na rynku to bardzo dobry powód do wzmocnienia obecności specjalną, jubileuszową edycją. Dziś to nadal tradycyjny zegarek mechaniczny, nadal elegancki, ale zarazem nowoczesny, wykorzystujący najnowsze rozwiązania techniczne.
Tradycja wita współczesność
Jak pisze producent w materiałach prasowych, Tissot Le Locle 20th Edition to punkt, w którym tradycja wita współczesność pewnym uściskiem dłoni. Łączy ponadczasową estetykę z wymagającymi nadgarstkami tych, którym droga jest podstawowa esencja zegarmistrzostwa.
Postęp, precyzja, ale i nowoczesność.
Tradycyjnie wykonane koperty i tarcze czerpią bezpośrednią inspirację z tarczy zegara na kościelnej wieży w Le Locle. Tym razem dodano natomiast bardzo dobrze komponujący się z całością niebieski kolor. Tak zabarwiono wskazówki i indeksy.
Termiczne barwienie wskazówek to bardzo klasyczna i ceniona metoda zdobienia. Podkreśla elegancki, ale i czerpiący z dziedzictwa zegarmistrzostwa charakter tego modelu.
W mojej ocenie taki zabieg stylistyczny uatrakcyjnia wizualnie ten stonowany zegarek, ale – co ważne - nie czyniąc go krzykliwym. Tym mocniej to przemawia na korzyść, że indeksy są prezentowane w postaci cyfr rzymskich, a wskazówki mają styl „leaf”, czyli wydłużonych liści.
To wszystko na tarczy o docenionym wyglądzie, która jest srebrna, a jej powierzchnię zdobi także tradycyjny wzór gwoździ paryskich, czyli Clous de Paris. Ta kolekcja ma tradycyjny i klasyczny wygląd, ale jest podszyta nowoczesnym wdziękiem wynikającym z jakości i precyzji wykonania, oraz – co istotne – rozwiązań technicznych wykorzystanych w mechanizmie.
Wersje dla mężczyzn i kobiet
Ale nie wspomniałem jeszcze, że mamy do czynienia z dwoma wersjami modelu Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary. Wprawdzie większość cech związanych ze stylem oraz wyglądem jest wspólnych. Mówimy o zegarku męskim, ale jest też wersja dla pań.
Ten zegarek to wersja pomniejszona, ale i wzbogacona.
W damskim wydaniu Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary tylko cztery główne indeksy zostały zaprezentowane jako nakładane cyfry rzymskie. Pozostałe znaczniki godzin to diamenty. Mamy ich więc osiem sztuk. To podnosi prestiż damskiej wersji tego modelu, i zapewne mocno uatrakcyjnia go wśród miłośniczek blasku tych drogocennych kamieni.
Wersja damska ma kopertę o średnicy 29 mm średnicy i 9 mm grubości.
Styl ten sam co w zegarku dla panów, ale proporcjonalnie wszystko odpowiednio zmniejszono. Co ciekawe, tu datownik także nie skraca indeksu godziny 3. No i możemy podziwiać blask diamentów, o czym już pisałem. Styl oraz kompozycja tarczy są zbieżne z tym, co opisuję nieco dalej przy okazji modelu męskiego. To także elegancki, ponadczasowy zegarek o bardzo tradycyjnej stylistyce.
Zegarek dla pań jest oferowany na 5-rzędowej, stalowej bransolecie i na granatowym, skórzanym pasku. Mechanizm w mniejszym modelu to Eta Powermatic 48, dekiel jest także przeszklony.
Zegarek w szczegółach
W modelu męskim klasyczna, stalowa koperta jest okrągłą, ma wąską lunetę i eleganckie, zwężające się uszy, wyprowadzone z koperty z wyraźnym odcięciem. Ta zegarkowa obudowa ma polerowaną lunetę i górne części uszu, a boki są pokryte pionowym szczotkowaniem.
Średnica koperty to bardzo uniwersalne dziś 39,3 mm. Grubość nie przekracza 10 mm, wynosi dokładnie 9,8 mm.
Bardzo atrakcyjny jest polerowany dekiel tego modelu. Wygrawerowano na nim podstawowe informacje o tym zegarku, nazwę linii stylizowaną czcionką, a także znalazły się tam florystyczne wzory.
Przeszklenie jest nietypowe - to dwa niemalże półkola przedzielone jakby mostkiem, na którym wygrawerowano nazwę marki oraz rok jej powstania. Bardzo atrakcyjny dekiel, moim zdaniem.
Przeszklenie ukazuje nam mechanizm. W jubileuszowym zegarku Tissto to bardzo nowoczesna „jednostka”. Zastosowano bowiem mechanizm Eta Powermatic 80 ze sprężyną Nivachron™ o antymagnetycznych właściwościach.
Podobnie delikatny, również niebieski
Tarcza, jak pisałem, jest w kolorze srebrnym.
Na samej krawędzi widzimy pierścień utworzony ze wzorów gwoździ paryskich. Za nim jest powierzchnia ze szlifem słonecznym, na której nałożone są niebieskie, rzymskie indeksy godzinowe. Centralna część to znów gwoździe paryskie, logo marki pod godziną 12., i nazwa linii z informacją o mechanizmie po przeciwnej stronie.
Na godzinie 3. umieszczono okienko datownika. Jest ono poza obszarem indeksów.
Centralne ramiona wskazówek są bardzo eleganckie. Ich delikatne kształty pasują do wszystkich elementów cyferblatu, do całości wizerunku tego klasycznego zegarka, a niebieski kolor potęguje ten efekt. Także długość wskazówek jest dobrana wręcz doskonale - minutowa sięga za obszar indeksów godzinowych, wchodząc na pole z indeksami minutowymi. Podobnie delikatny sekundnik, również w miłym dla oka kolorze niebieskim.
Tarczę chroni szkło szafirowe, tym samym odporne na zarysowania.
Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary – dostępność i cena
Całości eleganckiego wizerunku dopełnia granatowy pasek zapinany na klamrę motylkową lub aż 7-rzędowa bransoleta ze stali. Zaimplementowano również praktyczny i przydatny system szybkiej, bez narzędziowej wymiany.
Jubileuszowy Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary to zegarek mechaniczny o bardzo ponadczasowej stylistyce. Klasyk, który będzie modny zawsze. Doskonale pasujący do formalnych stylizacji, ale sprawdzi się także z tymi bardziej codziennymi.
Cena Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary w wersji męskiej to 3 400 złotych, a w wersji dla kobiet to 3 900 złotych. Zegarki są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Tissot i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Tissot.
14:35 23.11.2023Zegarki
Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary. Nowa odsłona klasyka
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechanicznezegarek męski na bransoleciezegarek męski na paskuzegarki damskie na bransoleciezegarki męskie klasycznezegarek damski na paskueleganckie zegarkizegarek na prezentzegarek mechanicznyzegarek do garniturusrebrny zegarekzegarki automatycznezegarki szwajcarskie
REKLAMA
Wskazania realizowane na tarczy zegarka. Część 2 (dodatkowe wskazania związane i niezwiązane z pomiarem czasu)
Poza pomiarem czasu, oraz w różnoraki sposób przekazywanym informacjom o czasie bieżącym, prezentacji danych kalendarzowych i astronomicznych, o których była mowa w pierw ...
Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
By jakiekolwiek urządzenie mechaniczne mogło działać, musi ono mieć w dowolny sposób dostarczoną, i w dowolnej formie zgromadzoną, odpowiedniego rodzaju energię. Dla zega ...
Królewski zegarmistrz. Adamandy Kochański
Już za kilka dni na rynku pojawi się książka Profesora Zdzislaw Mrugalskiego „Zegarmistrz Krolewski. Adam Adamandy Kochański. Wybitny uczony, matematyk i filozof (1631 – ...
Video recenzja: Epos Originale Limited Edition for Poland (4. edycja)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Originale Limited Edition for Poland marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...
Montblanc Star Legacy. Klasyczne zegarki mechaniczne męskie i damskie
Montblanc to firma znana od wielu lat z racji tego, że jest producentem wysokiej klasy artykułów piśmienniczych, szczególnie chodzi tu o wieczne pióra. Dziś firma ta prod ...
Tylko 2 mm grubości koperty! Piaget Altiplano Ultimate Concept Midnight Blue
Piaget - siadając do napisania tego artykułu sam musiałem się zastanowić, jakie emocje czy też skojarzenia łączą mi się z tą marką. Po długim namyśle stwierdziłem… że pra ...
G-SHOCK League of Legends. Zegarki, które przenoszą w świat fantasy
Japońskie marka G-SHOCK nie zwalnia tempa, nawet na moment. Liczba nowych modeli w wielu wariantach czy też limitowane serie zegarków pojawiają się tak szybko, że trzeba ...
Seiko Astron GPS Solar Dual-Time Chronograph 5X83. Innowacje, precyzja i wyrazisty design
Astron to jedna z najwyżej pozycjonowanych serii marki Seiko. To zaawansowane technologicznie zegarki premium, które reprezentują bezkompromisowe podejście do innowacji, ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...