• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary. Nowa odsłona klasyka


Model Le Locle to już klasyk w ofercie zasłużonej marki Tissot. Klasyk, z racji bycia popularnym zegarkiem w portfolio szwajcarskiego producenta już od 20 lat, ale też klasyk z racji stylistyki, czerpiącej mocno z tradycji zegarmistrzowskich w tym zakresie. Teraz, z okazji 20-lecia modelu na rynku, Tissot prezentuje nową odsłonę Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary, która staje się hołdem nie tylko dla tej pięknej kolekcji, ale i dla korzeni oraz trwałego dziedzictwa marki. Ucieleśnia też ducha innowacji, nie oderwanej od tradycji zegarmistrzowskich.

Pierwszy „poważny” zegarek mechaniczny

Miasto Le Locle  położone jest w sercu gór, w pobliżu Neuchâtel.

To region, który związany jest z zegarmistrzostwem już od końca XVII wieku. Najpierw były to zegary wieżowe i duże zegary domowe, aż udało się przejść do zegarków kieszonkowych, a później naręcznych. To słynne dla branży miejsce było już pełne warsztatów, gdy w 1853 roku rodzina Tissot założyła swój własny warsztat montażowy, który szybko przekształcił się w kwitnącą fabrykę. Marka trwa do dziś, mając na koncie wiele sukcesów, i jest obecnie jednym z filarów grupy Swatch w segmencie przystępnym cenowo, w skład której wchodzi.

W 2003 roku, świętując 150-lecie firmy, marka Tissot wprowadziła na rynek model "Le Locle", oddając tym samym hołd swoim korzeniom, tworząc projekt bezpośrednio inspirowany zegarem wieżowym. Ta kolekcja, nosząca nazwę miasta do którego się odwołuje zapisaną na tarczy elegancką kursywą, stała się symbolem związku firmy Tissot z jej początkami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad ten model cieszył się niesłabnącym powodzeniem. Sam obserwowałem chwile, gdy wielu miłośników zegarków wybierało go na swój pierwszy „poważny” zegarek mechaniczny, lub jako pierwszego „eleganta” w kolekcji. To zasługa atrakcyjnej stylistyki, uniwersalnych rozmiarów, ale i także relatywnie przystępnej ceny.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

20 lat na rynku to bardzo dobry powód do wzmocnienia obecności specjalną, jubileuszową edycją. Dziś to nadal tradycyjny zegarek mechaniczny, nadal elegancki, ale zarazem nowoczesny, wykorzystujący najnowsze rozwiązania techniczne.

Tradycja wita współczesność

Jak pisze producent w materiałach prasowych, Tissot Le Locle 20th Edition to punkt, w którym tradycja wita współczesność pewnym uściskiem dłoni. Łączy ponadczasową estetykę z wymagającymi nadgarstkami tych, którym droga jest podstawowa esencja zegarmistrzostwa.

Postęp, precyzja, ale i nowoczesność.

Tradycyjnie wykonane koperty i tarcze czerpią bezpośrednią inspirację z tarczy zegara na kościelnej wieży w Le Locle. Tym razem dodano natomiast bardzo dobrze komponujący się z całością niebieski kolor. Tak zabarwiono wskazówki i indeksy.

Termiczne barwienie wskazówek to bardzo klasyczna i ceniona metoda zdobienia. Podkreśla elegancki, ale i czerpiący z dziedzictwa zegarmistrzostwa charakter tego modelu.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

W mojej ocenie taki zabieg stylistyczny uatrakcyjnia wizualnie ten stonowany zegarek, ale – co ważne - nie czyniąc go krzykliwym. Tym mocniej to przemawia na korzyść, że indeksy są prezentowane w postaci cyfr rzymskich, a wskazówki mają styl „leaf”, czyli wydłużonych liści.

To wszystko na tarczy o docenionym wyglądzie, która jest srebrna, a jej powierzchnię zdobi także tradycyjny wzór gwoździ paryskich, czyli Clous de Paris. Ta kolekcja ma tradycyjny i klasyczny wygląd, ale jest podszyta nowoczesnym wdziękiem wynikającym z jakości i precyzji wykonania, oraz – co istotne – rozwiązań technicznych wykorzystanych w mechanizmie.
 
Wersje dla mężczyzn i kobiet

Ale nie wspomniałem jeszcze, że mamy do czynienia z dwoma wersjami modelu Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary. Wprawdzie większość cech związanych ze stylem oraz wyglądem jest wspólnych. Mówimy o zegarku męskim, ale jest też wersja dla pań.

Ten zegarek to wersja pomniejszona, ale i wzbogacona.

W damskim wydaniu Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary tylko cztery główne indeksy zostały zaprezentowane jako nakładane cyfry rzymskie. Pozostałe znaczniki godzin to diamenty. Mamy ich więc osiem sztuk. To podnosi prestiż damskiej wersji tego modelu, i zapewne mocno uatrakcyjnia go wśród miłośniczek blasku tych drogocennych kamieni.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Wersja damska ma kopertę o średnicy 29 mm średnicy i 9 mm grubości.

Styl ten sam co w zegarku dla panów, ale proporcjonalnie wszystko odpowiednio zmniejszono. Co ciekawe, tu datownik także nie skraca indeksu godziny 3. No i możemy podziwiać blask diamentów, o czym już pisałem. Styl oraz kompozycja tarczy są zbieżne z tym, co opisuję nieco dalej przy okazji modelu męskiego. To także elegancki, ponadczasowy zegarek o bardzo tradycyjnej stylistyce.

Zegarek dla pań jest oferowany na 5-rzędowej, stalowej bransolecie i na granatowym, skórzanym pasku. Mechanizm w mniejszym modelu to Eta Powermatic 48, dekiel jest także przeszklony.

Zegarek w szczegółach

W modelu męskim klasyczna, stalowa koperta jest okrągłą, ma wąską lunetę i eleganckie, zwężające się uszy, wyprowadzone z koperty z wyraźnym odcięciem. Ta zegarkowa obudowa ma polerowaną lunetę i górne części uszu, a boki są pokryte pionowym szczotkowaniem.

Średnica koperty to bardzo uniwersalne dziś 39,3 mm. Grubość nie przekracza 10 mm, wynosi dokładnie 9,8 mm.

Bardzo atrakcyjny jest polerowany dekiel tego modelu. Wygrawerowano na nim podstawowe informacje o tym zegarku, nazwę linii stylizowaną czcionką, a także znalazły się tam florystyczne wzory.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Przeszklenie jest nietypowe - to dwa niemalże półkola przedzielone jakby mostkiem, na którym wygrawerowano nazwę marki oraz rok jej powstania. Bardzo atrakcyjny dekiel, moim zdaniem.

Przeszklenie ukazuje nam mechanizm. W jubileuszowym zegarku Tissto to bardzo nowoczesna „jednostka”. Zastosowano bowiem mechanizm Eta Powermatic 80 ze sprężyną Nivachron™ o antymagnetycznych właściwościach.

Podobnie delikatny, również niebieski

Tarcza, jak pisałem, jest w kolorze srebrnym.

Na samej krawędzi widzimy pierścień utworzony ze wzorów gwoździ paryskich. Za nim jest powierzchnia ze szlifem słonecznym, na której nałożone są niebieskie, rzymskie indeksy godzinowe. Centralna część to znów gwoździe paryskie, logo marki pod godziną 12., i nazwa linii z informacją o mechanizmie po przeciwnej stronie.

Na godzinie 3. umieszczono okienko datownika. Jest ono poza obszarem indeksów.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Centralne ramiona wskazówek są bardzo eleganckie. Ich delikatne kształty pasują do wszystkich elementów cyferblatu, do całości wizerunku tego klasycznego zegarka, a niebieski kolor potęguje ten efekt. Także długość wskazówek jest dobrana wręcz doskonale - minutowa sięga za obszar indeksów godzinowych, wchodząc na pole z indeksami minutowymi. Podobnie delikatny sekundnik, również w miłym dla oka kolorze niebieskim.

Tarczę chroni szkło szafirowe, tym samym odporne na zarysowania.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary – dostępność i cena

Całości eleganckiego wizerunku dopełnia granatowy pasek zapinany na klamrę motylkową lub aż 7-rzędowa bransoleta ze stali. Zaimplementowano również praktyczny i przydatny system szybkiej, bez narzędziowej wymiany.

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary

Jubileuszowy Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary to zegarek mechaniczny o bardzo ponadczasowej stylistyce. Klasyk, który będzie modny zawsze. Doskonale pasujący do formalnych stylizacji, ale sprawdzi się także z tymi bardziej codziennymi.

Cena Tissot Le Locle Powermatic 80 20th Anniversary w wersji męskiej to 3 400 złotych, a w wersji dla kobiet to 3 900 złotych. Zegarki są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Tissot i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Tissot.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Div...
Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Div...
22.11.2023
Oris ProPilot X Calibre 400 Laser. ...
Oris ProPilot X Calibre 400 Laser. ...
24.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco