Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...

POWRÓT 13.08.2015 Fascynacja kwarcem
Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...

Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszeniu zastrzeżonego wzoru przemysłowego, bardzo dużo pisano o tych zegarach w gazetach, a szczególnie głośny oddźwięk był w świecie najnowszych technologii. Jak wygląda ten niezwykły wzór, zaprojektowanego w roku 1944 zegara? Dlaczego jest on wskazywany przy omawianiu nowej, dedykowanej konstrukcji mechanizmu elektronicznego?

Firmy kolejowe, jako jedne z pierwszych posiadały systemy wskazywania czasu obejmujący swym zasięgiem cały obszar poruszania się ich pociągów. Mozaika czasów lokalnych wynikających z ruchu słońca musiała odejść do lamusa, a stało się tak w momencie wprowadzenia stref czasowych. Kolejnym posunięciem prowadzącym do unifikacji wskazań zegarów jest sieć czasu, w której z odpowiednią częstotliwością przesyłane są sygnały wzorcowe z centrali do zegarów wtórnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu na całym obszarze zasięgu sieci wskazania czasu są identyczne.Szwajcarskie Koleje posiadają własną sieć czasu, a działające w niej zegary, które widzimy na każdym z dworców, są urządzeniami wtórnymi, noszące precyzyjną, techniczną nazwę - zegary minutowe ze wskazówką sekundową. Ich konstrukcja i realizacja wskazań jest pochodną parametrów sieci czasu, w której impuls sterujący następuje co minutę. Chcąc prezentować także upływ sekund, w zegarach zainstalowano moduł z niezależną od sieci czasu, napędzaną silnikiem „wskazówkę sekundową” w kolorze czerwonym i w kształcie lizaka. Moduł ten skonstruowano w taki sposób, że czerwony lizak w ciągu każdej minuty przyśpiesza ok. 2 sekundy, w stosunku do wzorca czasu. Z tego powodu jest on zatrzymywany na wskazaniu „0/60” i zwalniany w momencie pojawienia się minutowego impulsu sterującego. Tenże wzorcowy minutowy impuls sieci czasu wywołuje równocześnie skokowe przemieszczanie się wskazówki minutowej o jedną działkę, a dalej, zgodnie z przełożeniem  przemieszczanie się wskazówki godzinowej. Obserwacją pasażerów pociągów, którzy oczywiście nie zastanawiają się nad konstrukcją mechanizmu, jest fakt, że „płynąca” wskazówka sekundowa zatrzymuje się na ok. 2 sekundy na koniec każdej minuty i startuje ponownie w momencie przeskoku wskazówki minutowej.

Mondaine naręczny zegar dworcowy
Charakterystyczny wygląd zegarów kolejowych, oraz wynikający tylko i wyłącznie z potrzeb sieci czasu sposób ich działania, stał się doskonałą wizytówką szwajcarskich kolei żelaznych i samej Szwajcarii, a od wielu lat działająca na rynku firma Mondaine, współdziałając z kolejami szwajcarskimi wykorzystuje do swoich wyrobów tę charakterystyczną stylistykę zegarów kolejowych. W ostatniej swojej kreacji marka odwzorowała nie tylko stylistykę zegarów kolejowych ale także sposób ich działania. Ten niezwykle ciekawy, o własnościach wynikających tylko z uwarunkowań historycznych, sentymentalnych i marketingowych model o nazwie Stop2Go firmy Mondaine, posiada specjalnie zaprojektowany mechanizm Stop2Go 58-02. Jego sekundnik podobnie jak wszystkie zegary kolejowe na szwajcarskich dworcach, w ciągu 58 sekund obiega cały zakres pomiarowy sześćdziesięciu sekund, by do odmierzania kolejnej minuty ruszyć po dwusekundowym postoju wskazówki na sześćdziesiątej sekundzie, w momencie przeskoku wskazówki minutowej. Ta, podobnie jak zegar dworcowy porusza się skokowo przemieszczając się co minutę o jedną działkę elementarną na tarczy zegarka.

Mondaine naręczny zegar dworcowy

Jak podaje producent, rozwiązanie takie wymagało zastosowania 2 silników skokowych. Działanie każdego z nich, tak ze względu na płynny w stosunku do innych sekundników zegarków kwarcowych ruch lizaka, jak i na skokowe działanie wskazówki minutowej jest charakterystyczne tylko do tych zegarków."Weź głęboki oddech i zatrzymując się na chwilę zobacz, że wskazówka sekundowa na krotko wstrzyma swój bieg, by po chwili dokładnie o pełnej minucie ruszyć w dalszą drogę. To tak, jakby ten zegarek przez 58 sekund uciekał przed światem, a następnie docierając do dwunastej przestawał oddychać - tak, by wszystkie zegary świata mogły go dogonić. Wtedy wyścig zaczyna się od nowa. Pod każdym względem ten zegarek jest wyjątkowy i wyprzedza swój czas” – zachwyca się  André Bernheim, prezes firmy Mondaine Watch Ltd.

Mondaine naręczny zegar dworcowy

Zegarek Stop2Go firmy Mondaine jest wykonany w kopercie ze szczotkowanej stali 316L, ze stalowym przykręcanym deklem z naniesionym indywidualnym numerem każdego egzemplarza. Średnica koperty wynosi 41 mm, a jej szafirowe szkło posiada powłokę antyrefleksyjną. Charakterystycznym elementem obudowy tego zegarka jest także koronka, której tak zwany „industrialny” kształt nawiązuje do maszyn i innych urządzeń kolejowych.

Mondaine naręczny zegar dworcowy

O ile wygląd zegarków Mondaine był wielokrotnie doceniany, choćby przez wyróżnienia muzeów sztuki: London Design Museum i Museum of Modern Art, to nasz portal Zegarki i Pasja, nie aspirując do tak szacownego grona, niniejszym tekstem chce docenić zegarek firmy Mondaine model Stop2Go ze względu na szczególną konstrukcję jego mechanizmu. Doskonały zegarek, doskonałe rozwiązanie tak techniczne, jak i wzornicze!

Autor: Władysław Meller
Polski dystrybutor marki Mondaine udostępnia także film ilustujący działanie zegarka model Stop2Go, w porównaniu do standardowego zegarka tej samej firmy:


W serii Fascynacje kwarcem ukazały się:
1. Wstęp - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/92-fascynacja-kwarcem
2. Zwykły - niezwykły stoper - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/117-zwykly-niezwykly-stoper
3. Zegarki Slyde - https://zegarkiipasja.pl/zegarki/item/286-zegarki-slyde-tourbillon-zero-mechaniki
4. Stop2Go - https://zegarkiipasja.pl/zegarki/item/255-mondaine-stop2go-a-zegar-dworcowy
5. Swatch 1988 - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/628-szwajcarzy-wsrod-tanich-producentow-nietypowa-konstrukcja-zegarka-swatch
Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Doxa

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco