• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris

Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...


Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszeniu zastrzeżonego wzoru przemysłowego, bardzo dużo pisano o tych zegarach w gazetach, a szczególnie głośny oddźwięk był w świecie najnowszych technologii. Jak wygląda ten niezwykły wzór, zaprojektowanego w roku 1944 zegara? Dlaczego jest on wskazywany przy omawianiu nowej, dedykowanej konstrukcji mechanizmu elektronicznego?

Firmy kolejowe, jako jedne z pierwszych posiadały systemy wskazywania czasu obejmujący swym zasięgiem cały obszar poruszania się ich pociągów. Mozaika czasów lokalnych wynikających z ruchu słońca musiała odejść do lamusa, a stało się tak w momencie wprowadzenia stref czasowych. Kolejnym posunięciem prowadzącym do unifikacji wskazań zegarów jest sieć czasu, w której z odpowiednią częstotliwością przesyłane są sygnały wzorcowe z centrali do zegarów wtórnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu na całym obszarze zasięgu sieci wskazania czasu są identyczne.Szwajcarskie Koleje posiadają własną sieć czasu, a działające w niej zegary, które widzimy na każdym z dworców, są urządzeniami wtórnymi, noszące precyzyjną, techniczną nazwę - zegary minutowe ze wskazówką sekundową. Ich konstrukcja i realizacja wskazań jest pochodną parametrów sieci czasu, w której impuls sterujący następuje co minutę. Chcąc prezentować także upływ sekund, w zegarach zainstalowano moduł z niezależną od sieci czasu, napędzaną silnikiem „wskazówkę sekundową” w kolorze czerwonym i w kształcie lizaka. Moduł ten skonstruowano w taki sposób, że czerwony lizak w ciągu każdej minuty przyśpiesza ok. 2 sekundy, w stosunku do wzorca czasu. Z tego powodu jest on zatrzymywany na wskazaniu „0/60” i zwalniany w momencie pojawienia się minutowego impulsu sterującego. Tenże wzorcowy minutowy impuls sieci czasu wywołuje równocześnie skokowe przemieszczanie się wskazówki minutowej o jedną działkę, a dalej, zgodnie z przełożeniem  przemieszczanie się wskazówki godzinowej. Obserwacją pasażerów pociągów, którzy oczywiście nie zastanawiają się nad konstrukcją mechanizmu, jest fakt, że „płynąca” wskazówka sekundowa zatrzymuje się na ok. 2 sekundy na koniec każdej minuty i startuje ponownie w momencie przeskoku wskazówki minutowej.

Mondaine naręczny zegar dworcowy
Charakterystyczny wygląd zegarów kolejowych, oraz wynikający tylko i wyłącznie z potrzeb sieci czasu sposób ich działania, stał się doskonałą wizytówką szwajcarskich kolei żelaznych i samej Szwajcarii, a od wielu lat działająca na rynku firma Mondaine, współdziałając z kolejami szwajcarskimi wykorzystuje do swoich wyrobów tę charakterystyczną stylistykę zegarów kolejowych. W ostatniej swojej kreacji marka odwzorowała nie tylko stylistykę zegarów kolejowych ale także sposób ich działania. Ten niezwykle ciekawy, o własnościach wynikających tylko z uwarunkowań historycznych, sentymentalnych i marketingowych model o nazwie Stop2Go firmy Mondaine, posiada specjalnie zaprojektowany mechanizm Stop2Go 58-02. Jego sekundnik podobnie jak wszystkie zegary kolejowe na szwajcarskich dworcach, w ciągu 58 sekund obiega cały zakres pomiarowy sześćdziesięciu sekund, by do odmierzania kolejnej minuty ruszyć po dwusekundowym postoju wskazówki na sześćdziesiątej sekundzie, w momencie przeskoku wskazówki minutowej. Ta, podobnie jak zegar dworcowy porusza się skokowo przemieszczając się co minutę o jedną działkę elementarną na tarczy zegarka.

Mondaine naręczny zegar dworcowy

Jak podaje producent, rozwiązanie takie wymagało zastosowania 2 silników skokowych. Działanie każdego z nich, tak ze względu na płynny w stosunku do innych sekundników zegarków kwarcowych ruch lizaka, jak i na skokowe działanie wskazówki minutowej jest charakterystyczne tylko do tych zegarków.


"Weź głęboki oddech i zatrzymując się na chwilę zobacz, że wskazówka sekundowa na krotko wstrzyma swój bieg, by po chwili dokładnie o pełnej minucie ruszyć w dalszą drogę. To tak, jakby ten zegarek przez 58 sekund uciekał przed światem, a następnie docierając do dwunastej przestawał oddychać - tak, by wszystkie zegary świata mogły go dogonić. Wtedy wyścig zaczyna się od nowa. Pod każdym względem ten zegarek jest wyjątkowy i wyprzedza swój czas” – zachwyca się  André Bernheim, prezes firmy Mondaine Watch Ltd.

Mondaine naręczny zegar dworcowy
 

Zegarek Stop2Go firmy Mondaine jest wykonany w kopercie ze szczotkowanej stali 316L, ze stalowym przykręcanym deklem z naniesionym indywidualnym numerem każdego egzemplarza. Średnica koperty wynosi 41 mm, a jej szafirowe szkło posiada powłokę antyrefleksyjną. Charakterystycznym elementem obudowy tego zegarka jest także koronka, której tak zwany „industrialny” kształt nawiązuje do maszyn i innych urządzeń kolejowych.

Mondaine naręczny zegar dworcowy

O ile wygląd zegarków Mondaine był wielokrotnie doceniany, choćby przez wyróżnienia muzeów sztuki: London Design Museum i Museum of Modern Art, to nasz portal Zegarki i Pasja, nie aspirując do tak szacownego grona, niniejszym tekstem chce docenić zegarek firmy Mondaine model Stop2Go ze względu na szczególną konstrukcję jego mechanizmu. Doskonały zegarek, doskonałe rozwiązanie tak techniczne, jak i wzornicze!

Autor: Władysław Meller
 

Polski dystrybutor marki Mondaine udostępnia także film ilustujący działanie zegarka model Stop2Go, w porównaniu do standardowego zegarka tej samej firmy:
 

W serii Fascynacje kwarcem ukazały się:
1. Wstęp - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/92-fascynacja-kwarcem
2. Zwykły - niezwykły stoper - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/117-zwykly-niezwykly-stoper
3. Zegarki Slyde - https://zegarkiipasja.pl/zegarki/item/286-zegarki-slyde-tourbillon-zero-mechaniki
4. Stop2Go - https://zegarkiipasja.pl/artykul/746-mondaine-stop2go-a-zegar-dworcowy
5. Swatch 1988 - https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/item/628-szwajcarzy-wsrod-tanich-producentow-nietypowa-konstrukcja-zegarka-swatch


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

TOP 5 „alternatywnych” zegarków typ...
TOP 5 „alternatywnych” zegarków typ...
04.08.2015
Eterna – najwyższa jakość produkcji...
Eterna – najwyższa jakość produkcji...
25.08.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco