• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer

Vostok Europe 20th Anniversary Set. Limitowany zegarek z okazji 20-lecia marki


Vostok Europe, znana i lubiana litewska marka zegarmistrzowska, z okazji 20-lecia swojego istnienia prezentuje bardzo nietuzinkowy zegarek. Cała jego strona wizualna to coś nowego, a zarazem zgodnego z oczekiwaniami dotyczącymi wyglądu zegarków tego producenta.

Opis zacznę od tego, że podstawowym elementem odpowiedzialnym za aspekt wizualny modelu Vostok Europe 20th Anniversary w zakresie jego kształtu jest nietypowa luneta.

Nowoczesny, techniczny charakter

Dodatkowo jest ona doskonale widoczna na czarnym tle, jakie tworzy - także charakterystyczna - koperta w kolorze czarnym. Luneta ma klasyczny, srebrny kolor. Zewnętrzny jej obrys to ośmiokąt wyznaczany polerowaną i fazowaną krawędzią. Górna powierzchnia jest szczotkowana, a na niej naniesiono, a w zasadzie wygrawerowano skalę minutową w postaci oznaczeń czarnymi kropkami i cyframi arabskimi co 5.

Wewnątrz luneta jest już klasycznie okrągła. Jednak efekt wzmacnia fakt, że jest relatywnie wąska. Ośmiokątne lunety w projektach innych sportowych zegarków są zazwyczaj zdecydowanie masywniejsze. Sama koperta w górnej i dolnej części prawie licuje się z lunetą, ale na obu bokach obudowa mocno wystaje poza obrys, tworząc jakby pola otaczające profil lunety, czyniąc zegarek masywnym, a także nadając mu nowoczesny, techniczny charakter.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Część wystająca spod lunety po prawej stronie jest bardzo masywna, pełni jednocześnie funkcję osłony zagłębionej w niej, dużej koronki o bardzo ciekawym, ukośnym ryflowaniu na bokach. Uszy koperty wydają się być bardzo długie i smukłe, ale to efekt wizualny, jaki daje wyprowadzenie ich znacznie poniżej, czy też powyżej z drugiej strony, zewnętrznego obrysu lunety. Taki zabieg stylistyczny w efekcie powoduje, że uszy mimo tego wrażenia wcale nie wystają bardzo poza górną i dolną krawędź korpusu koperty.

Kolor koperty jest ciemno szary. Uzyskano go za pomocą naniesienia na jej powierzchnię powłoki PVD. Cała powierzchnia jest także szczotkowana, również od spodu, gdzie widoczny jest wkręcany, pełny i ciekawy dekiel. Na jego krawędzi zamieszczono szereg gęsto ułożonych zagłębień na klucz do odkręcania. Bliżej środka są natomiast dwa pierścienie.

Pierwszy jest lekko zagłębiony, ma ziarnistą powierzchnię oraz napisy utworzone wystającą czcionką. Za nim widoczny jest pierścień szczotkowany, nieco wyżej ułożony, z informacjami, które są z kolei wygrawerowane. Centralnie jest obszar o dość gruboziarnistej strukturze, stanowiący tło, na którym widać stylizowaną liczbę 20, na którą nachodzi logo litewskiej marki Vostok Europe, czyli zestawienie liter VE.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Stalowa koperta jest duża.

Firma Vostok Europe przez te 20 lat działalności przyzwyczaiła nas już, że jej oferta w dużej mierze jest skierowana do miłośników dużych zegarków. W przypadku modelu Vostok Europe 20th Anniversary o nr ref. YN84-640E726 to 48 mm średnicy, oraz 16,5 mm grubości. Przy tak pokaźnych parametrach wysokość od ucha do ucha na poziomie 58,1 mm nie jest tak przerażająca. Zegarek spokojnie da się nosić nie tylko na nadgarstku przeciętnego drwala, ale i na każdym, choćby średnim, męskim przegubie. Jest duży, ale nie jest drastycznie duży.

Omawiając obudowę, na koniec warto wspomnieć jeszcze, że na wysokości godzin 8. i 10. znajdują się na boku koperty okrągłe elementy stylistyczne. Ten na 8. ma czerwoną ramkę.

Tarcza zegarka wykonana z meteorytu

Clou programu to jednak to, co widzimy od frontu zegarka się, pod mineralnym szkłem klasy K1. To tarcza z wieloma wskazaniami, ale także wyjątkowa z innych powodów.

Po pierwsze, co istotne, zastosowano system podświetlenia Trigalight firmy mb microtec, ale druga sprawa, może nawet bardziej istotna, to materiał z jakiego stworzono tarczę.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

A wykonano ją z meteorytu, co zapewnia wyjątkowość samo w sobie.

Widoczne wzory czynią ją niepowtarzalną z tej racji, że każda tarcza ma ten wzór nieco inny.

Tę urozmaiconą powierzchnię od szkła oddziela bardzo solidny pierścień o skośnej powierzchni. Jego płaska część jest widoczna na samej krawędzi pod szkłem. Tam, pod godziną szóstą,  dumnie widnieje napis „Made in Lithuania”.

Na skośnej części w postaci długich kresek nadrukowano indeksy minutowe. Te godzinowe są częściowo zatopione w pierścieniu. Są one nakładane i dość ciekawe. Cztery główne mają kształt sześcianów z okrągłym zagłębieniem po środku, stanowiącym swego rodzaju reflektor, „odbłyśnik” dla pionowo umieszczonej rurki trytowej. Pozostałe znaczniki mają kształt walca z takimi samymi otworkami. Świecące elementy umieszczone w otworach dostają wspomaganie blasku jaki emitują właśnie przez te lśniące powierzchnie, pełniące funkcje reflektorków.

Wiele wskazań i wysoka czytelność

Do odczytu czasu służą bardzo szerokie, szczotkowane wskazówki o dość skomplikowanej budowie. Część górna ramion minutowej i godzinowej mają zamocowane rurki trytowe. Dolne części są ażurowane tak, że dają trzy ramiona podtrzymujące element z podświetleniem.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Dobrze to wygląda, oraz zapewnia całkiem wygodny odczyt.

Centralna wskazówka sekundowa jest czerwona, a jej zakończenie jest w kolorze białym. Nad godziną 6. umieszczono małą tarczę, która wyznacza relatywnie szeroki, czarny, szczotkowany pierścień z białą skalą. Odczytamy na niej czas w trybie 24-godzinnym.

Po przeciwnej stronie, pod godziną 12., widoczne jest wskazanie bardzo praktycznej komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci wskaźnika rezerwy chodu. Poziom tego „parametru” jaki mamy do dyspozycji odczytamy za pomocą czarnej wskazówki z białą obwódką, na skali będącej nadrukiem na czarnej części okręgu. Na godzinie 3. jest otwór w meteorytowej tarczy, który ukazuje pracujący balans. Pod nim nadrukowano informację o poziomie wodoszczelności do 200 m, a po przeciwnej stronie tarczy umieszczono nakładane logo VE i pozostałe informacje, jak ta o jubileuszu 20-lecia, automatycznym naciągu sprężyny napędowej, liczbie kamieni łożyskujących, czy wreszcie o trytowym podświetleniu rurkami T25.

Mówiąc krótko, na tarczy dzieje się bardzo dużo. Całość skomponowano w stylu jednoznacznie kojarzącym się z Vostok Europe. Czyli świetny prezent dla miłośników marki z okazji 20-lecia.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Sercem zegarka jest japoński mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej firmy Seiko Epson o oznaczeniu Yn84, łożyskowany na 22 kamieniach i oferujący około 40 godzin rezerwy chodu, którą mamy pod kontrolą dzięki wskaźnikowi na tarczy.

Vostok Europe 20th Anniversary – dostępność i cena

Ten solidny, niewątpliwie ciężki zegarek mechaniczny mocujemy do nadgarstka za pomocą także solidnej bransolety wykonanej z pełnych ogniw. Jej powierzchnia jest szczotkowana i pokryta powłoką PVD w kolorze koperty. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy czarny i czerwony gumowe paski. Oba są tak dopasowane, że dają efekt integracji.

Vostok Europe 20th Anniversary Set

Do bogatego kompletu dochodzi jeszcze pasek ze skóry w czarnym kolorze, oraz narzędzie do wymiany pasków.

Jest także certyfikat potwierdzający autentyczność meteorytu użytego do wykonania tarczy zegarka.

Model Vostok Europe 20th Anniversary o nr ref. YN84-640E726 oferowany jest w limitowanej do 200 sztuk serii. Zegarki z tej specjalnej edycji są dostępne w Polsce, ich katalogowa cena to 9 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Vostok Europe znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Vostok Europe.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

IWC Pilots Watch Automatic 41 Black...
IWC Pilots Watch Automatic 41 Black...
25.09.2023
Frederique Constant Highlife Ladies...
Frederique Constant Highlife Ladies...
27.09.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco